• Головна
  • “Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 1-5 серпня 2022 року
22:04, 10 серпня 2022 р.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 1-5 серпня 2022 року

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 1-5 серпня 2022 року

Більшість усіх повідомлень, які містять фейки і маніпуляції, цього тижня вкотре присвячена українській армії. 65% усіх фейків були саме про ЗСУ. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти». Цього тижня чергова хвиля фейків була про обстріли Енергодару і Запорізької атомної станції 5 серпня, руйнування цивільної інфраструктури в регіоні, удар по драмтеатру в Донецьку, злісних азовців-”людожерів”, перепродаж західного озброєння і  “ляльководів-кураторам зі США та НАТО”. Побільшало цього тижня і фейків, пов'язаних з просуванням ідеології росії і економічними питаннями: кожні два з 11 матеріалів стосувалися псевдодосягнень або рф взагалі, або  на тимчасово окупованих територіях. Насправді ж мова йшла по розповсюдження недостовірної інформації. 

За період моніторингу з 1 по 5 серпня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канала самопроголошеного голови Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналу було зафіксовано 82% маніпуляцій від загальної кількості контенту на каналі. З великим відривом від інших він продовжував вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області. “Бердянск Актуально” і “Токмак Сегодня” продукували маніпуляції в кожному третьому матеріалі каналу, а “Владимир Рогов” і  “Южный плацдарм” майже в кожному четвертому.

Лідером з фейків цього тижня стал “Энергодар Сегодня” - головний розповсюджувач фейків щодо ЗСУ і їх нібито атак на Запорізьку АЕС і цивільне населення: кожен п'ятий допис в телеграм-каналі був фейковим. “Владимир Рогов”,  член якоїсь “головної ради адміністрації Запорізької області”, разом з “Энергодар Сегодня”  майже в тому ж об'ємі продукував фейки про все. Найменше фейків було зафіксовано на каналах "Администрация Города Мелитополь" 91% від загальної кількості дописів в телеграм-каналі) і "Администрация города Днепрорудное" (не виявлено фейків).

Всього ж телеграм-каналах було виявлено 110 маніпуляцій (або 24%) і 40 фейків (9% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Огляд ключових фейків тижня: ЗСУ, економіка, американці

ФЕЙК: ЗСУ двічі за день поцілили по Запорізькій атомній станції

Боевики Зеленского обстреляли территорию Запорожской АЭС, на месте возник пожар (Южный Плацдарм, 5 серпня)

Всушники вновь обстреляли Запорожскую АЭС. Делают они это не первый раз и в конце-концов данные действия обязательно приведут к большой беде (Токмак Сегодня)

Несмотря на катастрофические последствия, к которым может привести повреждение атомной станции, националисты продолжают вести огонь по территории Запорожской АЭС. Спустя два часа после первого удара с противоположного берега Днепра был совершён повторный артиллерийский обстрел ЗАЭС (Владимир Рогов).

Сегодня вечером украинские террористы решили поставить всю Европу на порог атомной катастрофы и нанесли два артиллерийских удара по Энергодару. (Евгений Балицкий)

Что бы делала сегодня Европа, не будь российских систем ПВО, охраняющих атомный реактор Запорожской АЭС? (Администрация города Мелитополь)

Во время пересменки работников ЗАЭС, с подконтрольной украинскому преступному режиму территории националистические подразделения совершили артиллерийский обстрел территории ЗАЭС (Мелитопольская районная администрация)

Спустя два часа украинские вооруженные формирования вновь нанесли артиллерийский удар по Запорожской АЭС. Сразу после артиллерийских ударов по территории ЗАЭС военные преступники Украины нанесли артиллерийский удар по жилому массиву г. Энергодар. (Энергодар Сегодня).

Інформація про те, що 5 серпня обстріли території ЗАЕС здійснили ЗСУ – фейк. «Перевірено Запоріжжя» вже писало, що першим про ракетний обстріл повідомив єдиний оператор усіх атомних станції України – «Енергоатом» і мер міста Енергодар Дмитро Орлов. Вони розказали про те, що російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу у  п’ятницю,  5 серпня, о 14:30  зафіксовано три «прильоти» біля промислового майданчику ЗАЕС, а ввечері стало відомо, про «прильоти» безпосередньо на майданчик станції.  Голова Запорізької ОВА Олександр Старух в ефірі національного телемарафону 7 серпня підтвердив, що між приходами і виходами в Енергодарі було всього три секунди, а, відповідно, обстріл був здійснений з боку російських військ, тому що українські ракети не могли розташовуватися на такій відстані.

ФЕЙКИ: Українська армія обстрілює цивільні об’єкти на Запоріжжі та Донеччині 

Фейковую є і інформація про обстріли 4 серпня ЗСУ фермерських господарств у тимчасово окупованій Кам’янці-Дніпровській Василівського району та Розівці Пологівського району і руйнування через це адміністративної будівлі та господарської споруди у Кам’янці.

«Под артиллерийский обстрел со стороны украинских карателей попало крестьянско-фермерское хозяйство в городе Каменка-Днепровская.

В результате разрыва артиллерийских снарядов повреждения получила ЛЭП, административное здание, два сельскохозяйственных трактора и хозпостройка» (Энергодар Сегодня)

«Боевики Зеленского нанесли ракетный удар по складам фермерского хозяйства на Запорожье» (Владимир Рогов)

«Террористами Зеленского нанесён удар по складам фермерского хозяйства, совершён массированный обстрел» (Южный Плацдарм).

Жодної інформації з інших джерел щодо нанесення удару по зернових сховищах - немає. Але Головне управління ДСНС у Запорізькій області повідомило, що справді у місті Кам’янка - Дніпровська Василівського району 4 серпня, того ж дня, коли окупанти заявляли про обстріли, вогнеборці ліквідували загоряння складського резервуару № 2 із зерном загальною площею 3000 кв.м. За повідомленням рятувальників пожежа виникла через артилерійські обстріли з боку окупантів.

***

Разом з цим маніпулятивними і недостовірними є дописи про те, що українські захисники нищать елеватори з зерном. Наприклад, коли йшлося про “удар по ж/д станції Токмак” також 5 серпня.

«Сегодня около 16:00 ВСУ нанесли удар по ж/д станции Токмак. Как мы и писали ранее, было зафиксировано 12 «прилетов». Из них 11 пришлось на ж/д полотно, одна ракета попала в здание элеватора. Разрушены железнодорожные полотна и складское помещение токмакского элеватора. Проводится осмотр места происшествия» (Токмак Сегодня).

В Telegram-каналі ЗСУ цього ж дня, 5 серпня, повідомили, що був знищений склад боєприпасів в Токмаку, а не приміщення елеватору.

***

Ще один фейк стосується обстрілу драматичного театру в Донецьку, коли 4 серпня там проходила церемонія прощання з полковницею так званої «ДНР» Ольгою Качур.

«Центр Донецка под интенсивным обстрелом. ВСУ нанесли удар по драмтеатру, где проходит прощание с погибшей Ольгой Качурой» (Южный Плацдарм)

«Центр Донецк впервые с 2014 года подвергся настолько массированному обстрелу со стороны нацистов. Вначале удары наносили из РСЗО, ПВО все реактивные снаряды перехватила. Затем подключилась артиллерия» (Токмак Сегодня).

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк назвав цю інформацію фейком і зазначив, що удару по театру завдали росіяни, бо такі дії потрібні окупантам для демонізації українців і підстьобування мобілізації в Росії.

ФЕЙК: США і НАТО керує і контролює військових в Україні

Серія фейків пов’язана з тим, що українська сторона не самостійно приймає рішення про нанесення ударів, а американці, британці і НАТО керують військовими операціями і саме завдяки зброї, наданої західними партнерами, нібито вражають цивільні об’єкти.

«США контролируют нанесение Вооружёнными силами Украины (ВСУ) ударов из систем залпового огня (РСЗО) HIMARS во избежание растраты ракет на ложные цели». (Владимир Рогов)

Ця фейкова інформація, яка з'явилася в каналах від 3 серпня,  недостовірна.  Окрім навчання і технічних консультацій, ані представники США, ані військові з Великої Британії не надають ВСУ накази чи рекомендації про те, куди цілити. Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України зазначає, що це повторюваний фейк, що згенерувала російська пропаганда.

«Вооружённые силы Украины (ВСУ), обстреливая Запорожскую область из реактивных систем залпового огня (РСЗО) HIMARS, используют американскую "тактику выжженной земли"», (Владимир Рогов).

У цьому ж дописі від 3 серпня колаборант зазначає, що «применение ВСУ против российской территории американских РСЗО или других дальнобойных орудий НАТО приведёт к более чем серьёзным последствиям». 

За  повідомленням Центру протидії дезінформації при РНБО України, тактику «випаленої землі» або ж «вогневого валу» використовує саме російська армія. Вона вжу була застосована в Чернігівській, Київській, Сумській областях  і її повністю нейтралізували ЗСУ. Ця тактика полягає в тому, щоб завдавати масових вогневих ударів для знищення всіх об’єктів можливого супротиву на певній ділянці території, а потім уже поступово просувати війська на «зачищену» територію. Міжнародне право розглядає «тактику випаленої землі» як воєнний злочин.

ФЕЙК: Інструктори НАТО навчають диверсантів, які підірвати ГЕС

Ще один фейк стосується того, що інструктори з НАТО навчають диверсантів, як підривати стратегічний об’єкт – Каховську ГЕС.

«Инструкторы НАТО готовят диверсантов к подрыву дамбы Каховской ГЭС» (Энергодар Сегодня)

Ця інформація, опублікована від 3 серпня не відповідає дійсності. Інструктори з НАТО справді, починаючи з 2015 року, проводять для українських військових тренування і навчають, як правильно використовувати зброю за стандартами НАТО. Але ці інструктори не мають жодного стосунку до військових операцій в Україні.  Щодо самої Каховської ГЕС, то радник голови Херсонської обласної військової адміністрації зазначає, що російські війська навмисно створюють свої бази на стратегічних об'єктах Херсонщини. На проїжджій частині Каховської ГЕС росіяни   встановили блокпости та штучно зробили пробку з цивільних авто, затримуючи навмисно авто, і  перекидаючи в цей час військову техніку.

Фейки і демонізація азовців та українських захисників

Telegram-канал окупантів «Токмак Сегодня» цього тижня поширював чергові вигадки про бійців полку «Азов». Такі фейкові історії конструюють стандартно: там завжди  є фашистська символіка, якісь американські методички, наркотики, євреї і діти.  А щоб ці фантастичні історії хоч якось зробити наближеними до реальності, сюди ж залучають і пропагандистів, яких позиціонують як «іноземних» журналістів, або посилаються на експертність підпорядкованих владі рф «громадських наглядових комісій».

«Французский  журналист Адриан Боке рассказал нам о том, что видел, когда был на украинской стороне: пособия по пыткам у боевиков "Азова", фашистская идеология в ВСУ, как западную гуманитарную помощь забирают себе украинские военные» (Токмак Сегодня).

На відео, опублікованому в каналі від 5 серпня французький журналіст жаліється, що коли він у квітні перебував разом з волонтерами в Україні, то «азовці» з емблемами «СС», які використовували фашистські вітання, наполягали віддати їм психотропні та наркотичні медикаменти, які чомусь мали йти до дитячих будинків, а також казали, що їм потрібно знайти «єврейських руських собак». У них були якісь «фашистські методички, де було вказано, як допитувати полонених».

Журналісти Stopfake з’ясували, що Адріан Боке не вперше залучається Кремлем для транслювання антиукраїнської пропаганди і всі свої історії він просто вигадує.  У своєму розслідуванні французька Liberation розповіла, що цей псевдожурналіст примудрився вигадати навіть свою військову кар’єру. Немає жодного підтвердження, що він взагалі колись бачив представників «Азова», а в Україні він перебував з короткостроковими візитами разом з благодійним фондом Шпиталь Шептицького.

***

«Пленный боевик "Азова" сообщил, что в полку практиковалось людоедство — глава ОНК Москвы» (Токмак Сегодня)

Цей фейк опублікували 2 та 3 серпня  прокремлівські ЗМІ «Капитал Страны», «Вечерняя Москва», «Life», «Царьград» і інші з посиланням на слова голови громадської наглядової комісії (ОНК) Москви Георгія Волкова. Він “чув” такі свідчення від неназваного полоненого бійця. Повідомляється, що полонений нібито розповів що «члени націоналістичного полку України «Азов» їли людей» у Верховному суді росії. Цю інформацію не можна жодним чином верифікувати, більш того, також зізнання полонених будь-якої сторони не можна вважати надійними, бо невідомо, при яких обставинах вони були розголошені. Так, у Головному управління розвідки Міноборони України повідомляють про те, що допити полонених «Азовців» проводять з використанням фізичних тортур і побоїв.

ФЕЙК: Україна перепродає зброю, що отримала від партнерів

Окупанти вже традиційно поширювали фейки про нібито продаж Україною зброї, яку постачає Захід, в арабські країни. Такі наративи про перепродаж зброї пропагандисти поширюють територією росії, а також каналами колаборантів в Україні.

«На Запорожье зафиксированы десятки случаев продажи западного оружия боевиками ВСУ» (Владимир Рогов, 2 серпня)

Центр протидії дезінформації при РНБО зазначає, що це – фейк. Усі подібні заяви поширюються для дискредитації українських захисників і зриву постачання зброї в Україну. Наголошується, що жодних доказів своїм словам, фото- чи відеофіксації російські пропагандисти не надають.

ФЕЙК: військова спецоперація агресора «врятувала» Бердянський морський торгівельний порт»

«Спецоперация фактически спасла Бердянский морской торговый порт от банкротства. Последние полгода перед началом СВО порт готовился к процедуре банкротства и, вероятнее всего, он бы достался какому-нибудь иностранному собственнику. Сейчас порт является государственным унитарным предприятием Запорожской области», - саме таке однотипне повідомлення з’явилося 5 серпня одразу в трьох Telegram-каналах – “Южный Плацдарм”, “Бердянск Актуально” і “Мелитопольская районная администрация”,  з посиланням на псевдо голову порту Володимира Стемальченко (законний керівник Ольга Самініна).

Бердянський морський торговельний порт є державним підприємством підпорядкованим Міністерству інфраструктури України. Порт згідно даним реєстру YouControl не перебував у банкрутстві, хоча показники вантажоперевезень у 2021 році насправді впали. В цьому році планували, що порт може бути передано в концесію або ж мали розглянути альтернативні види державно-приватного партнерства. Директорка порту Ольга Саманіназазначала, що ніяких іноземних інвесторів, які хотіли б сюди прийти, не було. Щодо створення на базі державного українського підприємства сумнівного унітарного підприємства, то це є незаконним захопленням будівлі і території порту.

Фейки і маніпуляції щодо територіальної цілісності і незалежності України

Представник окупаційної влади на Запоріжжі Володимир Рогов, який називає себе членом якоїсь фіктивної ради військово-цивільної адміністрації Запорізької області, вже не вперше використовує тезиси з посяганням на територіальну цілісність України, але цього разу він зайшов ще далі і стверджує, що Україна нібито взагалі немає права на Запорізький регіон.

"Нынешняя Украина не имеет никаких моральных, исторических и законных прав на Запорожскую область. Города Северного Причерноморья - Запорожье, Херсон, Николаев и Одесса - никогда по определению не являлись украинской землей. Все это русские города, созданные российскими царями и государственными деятелями, и не Украине распоряжаться судьбой этих земель", - зазначив 3 серпня Володимир Рогов в коментарі для сайту РИА-Новости і на своєму Telegram-каналі.

За Конституцією України «територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною». Безпідставність та необґрунтованість територіальних претензій окупантів до України, так само як і їх численні ствердженя щодо наявності у складі України начебто деяких «споконвічних російських» етнічних територій, «російських» областей та навіть окремих «російських» міст доводять статистичні дані, опубліковані у Віснику Конституційного суду України за переписом населення 1926 року, коли УРСР складалася з округів, районів та сільрад.Досягнення окупаційної поліції – викрадена техніка і боротьба з конопляним полем

Окупаційній владі важливо показати, що вона контролює безпеку на захоплених територіях і саме тому вони публікують іноді дивні зведення правоохоронців.

«Украина от слова "украсть" - на Запорожье предотвращён вывоз похищенной техники на сумму более 100 млн. руб. Сотрудники МВД Запорожской области предотвратили хищение сельскохозяйственной техники в разгар уборки сельхозпродукции в регионе» (Владимир Рогов)

Насправді ж цей допис колаборантів немає жодної конкретики про те, що це за майно та кому воно належало. В Україні немає комунальних сільхозпідприємств, приватні підприємці можуть робити зі своєї технікою, що вважають за потрібне. Якщо це державне майно України, то воно має перебувати на підконтрольній Україні території. Натомість, самі окупанти викрали ще в квітні в Мелітополі приватну сільгосптехніку на 1 мільйон євро, яку потім за допомогою GPS вдалося виявити у Чечні. А нещодавно окупаційна влада Мелітополя похизувалася ремонтом доріг на викраденій спецтехниці, про що писало «Перевірено. Запоріжжя».

Крім того, “правоохоронці”-окупанти нещодавно знайшли поле з соняшником на Мелітопольщині, яке було частково засіяно коноплею (але це неможливо підтвердити) і прийшли до «логічного» висновку, що, «коли влада в руках зграї наркоманів та нацистів, тоді й у пріоритеті поля конопель, а не пшениці».

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 1-5 серпня 2022 року, фото-1

ФЕЙК: на окупованих територіях знизять надбавки на ліки

Представники окупаційної влади у Запорізькій області продовжують розказувати про фіктивне зменшення цін на бензин («Цены на топливо стали ниже уровня цен на Украине, и даже в России», Южный Плацдарм), що є фейком. Як і інформація про нові тарифи на послуги ЖКГ («Утверждённые тарифы на свет, газ и воду уменьшились более, чем в три раза», Типичная Акимовка) і дані  про продаж зерна для фермерів за вигідною ціною (“Сейчас, как никогда, власть идёт на встречу фермерам оказывает помощь в продаже зерна по хорошей цене, Типичная Акимовка)

Цього тижня до цього переліку додалося нове маніпулятивне твердження, що завдяки указу окупаційного псевдогубернатора надбавки на ціни в аптеках будуть мінімальні -  від 25 до 15% для роздрібної торгівлі.ю

Лекарства в освобождённой части Запорожской области теперь будут продаваться с минимальной наценкой (Южный Плацдарм)

В Запорожской области установлена предельная надбавка при реализации жизненно необходимых и важнейших лекарственных препаратов для медицинского применения (Евгений Балицкий)

При фактической отпускной цене производителя до 100 рублей предельный процент оптовой надбавки составит 15%, розничной 25%. (Типичная Акимовка)

Насправді ж «Перевірено Запоріжжя» писало, що в Україні діяли і продовжують діяти ще менші роздрібні надбавки на ліки від 25% до 10% (в залежності від закупівельної ціни – чим вона вище на ліки, тим менше цей відсоток). Також частина лікарських засобів закуповується повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів і діє програма «Доступні ліки», де пацієнти можуть отримати безоплатно чи з незначною доплатою необхідні медичні препарати. Тому історії, що окупанти знизили надбавки на ліки і зробили доступними медпрепарати для населення, – брехня.

Фейк: в бібліотеках українська влада вилучила російські книги 

«В последние годы книги русских классиков старательно изымались из библиотечных фондов. Сотрудникам мелитопольских библиотек теперь не стоит беспокоиться. Наши фонды в скором времени обязательно пополнятся новыми и красочными изданиями русских классиков», - повідомив Telegram-канал «Южный Плацдарм» 3 серпня.

Насправді, заява Telegram-каналу про вилучення книг російських класиків є фейковою.  До 2022 року взагалі не було ніяких питань до книг російських авторів в бібліотеках (діяли лише обмеження на ввезення книжок окремих авторів, які містять відверту антиукраїнську пропаганду). При оновленні бібліотечного фонду закуповували також сучасну українську і зарубіжну літературу, але книги російських авторів спеціально ніхто не вилучав. Більш того, заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук повідомила, що, за приблизними підрахунками, в Україні, мінімум, 50% бібліотечних фондів складаються з радянських книжок. Лише в травні 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України заявило, що в Україні буде запущено процес вилучення творів російської літератури, але тільки тих, які пропагують війну і ліквідацію української державності.

Фейк: місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС заважає офіційний Київ 

Маніпулювали і брехали окупанти і щодо візитуМіжнародного агентства з атомної енергіїна ЗАЕС, яка з 4 березня перебуває під контролем російських військових. За версією окупантів, українська влада заважає провести ревізію МАГАТЕ і встановити, яка насправді ситуації на станції та чи порушуються норми ядерної безпеки. Інформацію про це вони розповсюджували до провокацій на ЗАЕС.

«Приезду инспекции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) на Запорожскую АЭС (ЗАЭС) в Энергодаре препятствуют только официальные власти Киева» (Владимир Рогов)

«Мы всячески приветствуем, что руководитель МАГАТЭ собирается посетить самую крупную в Европе атомную станцию» (Евгений Балицкий)

«Ну, если игнорировать приглашение главы военно-гражданской администрации Запорожской области и биться в истерике - можно превратиться в безмозглого рагуля, синьор Рафаэль Гросси» (Токмак Сегодня)

Насправді ж  це Україна закликає Міжнародне агентство з атомної енергії відвідати до кінця місяця Запорізьку атомну електростанцію, яку росіяни погрожують  підірвати. В Енергоатомі до цього також наголошували на більш рішучих діях з боку МАГАТЕ, хоча і визнавали, що не можуть гарантувати безпеку експертам та бути фізично присутніми, поки станція перебуває під контролем російських окупантів

Гендиректор Магате Рафаель Гроссі вже 4 місяці намагається організувати місію на ЗАЕС, щоб перевірити повідомлення не лише про неналежне поводження з персоналом, а й про вибухонебезпечні речовини, які російські війська розмістили на території станції. Подібні повідомлення поширювалися і на момент захоплення військами РФ Чорнобильської АЕС і підтвердилися, коли окупаційні війська відступили зі станції.

Маніпулятивні вимоги щодо перереєстрації земель і сплати податків окупантам

На цьому тижні ми нарахували п’ять повідомлень колаборантів про необхідність реєстрації у податкових органах окупантів фізичних і юридичних осіб. При цьому наголошується, що зробити це потрібно саме до 1 вересня.

Варто нагадати, що вимоги реєструвати бізнес в псевдо ВДА Запорізькій області - незаконні. Крім цього, згідно статтею 111-1 "Колабораційна діяльність", як тільки підприємець заплатить податок країні-агресору, то він буде вважатися колаборантом. А за це вже є кримінальне правопорушення і в залежності від ступеня провини може загрожувати позбавленням волі (максимальний строк до 15 років).

Також на Telegram-каналах «Южный Плацдарм» та «Бердянск Актуально» 3 та 5 серпня повідомили, що російський реєстратор розпочинає свою роботу на території Запорізької області і усі наявні договори оренди земельних ділянок потрібно перереєструвати заново зі сплатою податків до нової влади. Але тут є також досить цікава деталь, що зробити це можна лише за наявності російського паспорта: «Для перерегистрации договоров аренды земли юр. лица должны пройти перерегистрацию в налоговой службе, физ. лица (пайщики) должны иметь российский паспорт и документы на пай для внесения в кадастровый реестр» (Южный Плацдарм)

У Головному управлінні розвідки України такі вимоги назвали «примусовою паспортизацією», де основною вимогою діяльності бізнесу є наявність громадянства рф.

Маніпуляції з чисельністю дітей у дитсадках

Окупаційна влада Запорізької області продовжує створювати свою псевдореальність назахоплених територіях. Зокрема це стосується і відновлення роботи дитячих садочків.

«В Бердянске открылись детские сады. Дети посещают их бесплатно», - говориться в дописі з відеосюжетом в Telegram-каналі («Бердянск Актуально”).

На відео від 3 серпня керівниця дитячого садочку №27 «Сонечко» Аліна Кириленко каже, що у них укомплектовані абсолютно усі групи по віку -  чотири і усього вже відвідують заклад рівно 80 дітей, як і було раніше (при цьому на відео показують лише 15 дітей різного віку).

Насправді ж, на офіційному сайті цього дошкільного закладу сказано, що у 2021 році тут було 11 груп і фактична чисельність дітей – 232, тобто історія з тим, що садок і групи повністю укомплектовані, – неправда.

Плутанина з виплатами для безробітних

Окупанти намагаються створити картинку, що вони піклуються про мешканців на окупованих територіях і прикладають усі зусилля для того, щоб працевлаштувати людей хоча б на громадські роботи з виплатами в 20 тисяч рублів. Правда, в одному дописі на одному і тому ж каналі від 3 серпня «Типичная Акимовка» окупанти пишуть, що ці гроші вже отримують мелітопольські безробітні, що знаходяться на обліку, а в іншому вказано, шо вони зможуть їх отримати колись в щасливому майбутньому. В одному повідомленні ці гроші називають виплатами на громадських роботах, в інших – суспільно-корисних.

«20 000 рублей в месяц получают мелитопольские безработные, занятые на общественно-полезных работах. Заботится о таких людях служба занятости населения» (Типичная Акимовка)

«Задействованым на неквалифицированном труде во время общественных работ будут платить по 20000 рублей в месяц» (Типичная Акимовка)

«Зарплата, занятым на общественных работах, будет начисляться из расчёта 1000 рублей за рабочий день или 20000 за месяц» (Типичная Акимовка)

«С целью временного трудоустройства жителей города появилась возможность заступить на работы по благоустройству территорий совместно с предприятиями "Чистота" и "Жилмассив". Сумма оплаты составит 20 тысяч рублей в месяц и зависит от фактически отработанных дней» (Администрация города Мелитополь)

В Запорізькому обласному центрі зайнятості для «Перевірено Запоріжжя» розказали, що насправді на окупованих територіях і не припиняли роботу з безробітними, а мелітопольці, які встали на облік, продовжують отримувати допомогу по безробіттю від України. У центрі зайнятості вперше чують про суми виплат на суспільно-корисних роботах в 20 тисяч рублів (12 тисяч гривень), але зазначають, що громадські та суспільно-корисні роботи це не одне й теж саме і сума виплат може різнитися від виду робіт і саме з цим маніпулюють окупанти. Перевірити чи надходили комусь ці гроші наразі неможливо.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 1 по 5 серпня 2022 року. Загалом було проаналізовано 465 повідомленнь в 10 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 110 маніпуляцій і 40  фейків.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в телеграм-каналах колаборантів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Энергодар Сегодня”, "Бердянск.Актуально”, "Администрация города Днепрорудное”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#моніторинг #фейки #люди #інформація #колаборанти #окупанти
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...