• Головна
  • Запорізькі реставратори відновлюють зброю доби козацтва, знайдену неподалік Хортиці, - ФОТОРЕПОРТАЖ
16:20, 30 квітня

Запорізькі реставратори відновлюють зброю доби козацтва, знайдену неподалік Хортиці, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Зразки зброї, з якою піхота йшла в бій під час війни з Туреччиною 1735-39 рр. були знайдені на дні Дніпра поблизу острова Хортиця. Козацькі мушкети XVII-XVIII століттями зберігалися під водою, але після підриву росіянами Каховської ГЕС, "винирнули" назовні. Їх помітили працівники Національного заповідника "Хортиця" та взялися рятувати. Деякі речі вже є музейними експонатами, над деякими - працюють реставратори.

Як відбувається реставрація унікальних артефактів з минулого - бачили журналісти 061.

Реставратор Національного заповідника "Хортиця" Андрій Денисенко щодня виконує кропітку, майже ювелірну роботу. Відновлення мушкетів козацької доби для нього, не просто робота, а справа честі.

Запорізькі реставратори відновлюють зброю доби козацтва, знайдену неподалік Хортиці, - ФОТОРЕПОРТАЖ, фото-1

Андрій входить до складу команди запорізьких реставраторів. Окрім нього, в команді - ще 5 фахівців (перші - атестувалися майже десять років тому). За словами Андрія, загалом в Україні нараховується не більше 200 реставраторів, які працюють за різними напрямками діяльності (дерево, кераміка, метал і так далі).

Він показує кілька мушкетів доби козацтва. Мушкет, говорячи сучасною мовою, це мисливська зброя приблизно 12-го калібру. Зброя важка, габаритна, але найбільш розповсюджена в ті часи.

Стан деяких знайдених експонатів - жахливий.

"Цей ствол був знайдений на Хортиці під час експедиції в 70-х роках", - каже Андрій, показуючи одну із знахідок. Її вже намагались реставрувати, тоді ж, в радянські часи. Хоча назвати це реставрацією важко. В ті часи предмети просто замочували в кислоті, яка "з'їла" клейма та всю важливу і ціну інформацію.

Основними інструментами реставратора є скальпель та алмазний бор. За їх допомогою, науковець дуже обережно та без зайвого поспіху чистить знахідку від бруду. Ці роботи можуть тривати, як кілька днів, так і тиждень, і навіть більше. Далі - роботи, які виконуються всередині. Вони найскладніші.

Запорізькі реставратори працюють над відновленням предметів з кераміки, деревини, металу.

Нагадаємо, з моменту знищення Каховської ГЕС (червень 2022 року), співробітники Національного заповідника «Хортиця» знайшли кілька тисяч експонатів. Більшість з них вже прийнято на облік, інші - ще опрацьовуються і ставляться на музейний облік. Роботи тривають.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#реставрація #реставратор #зброя #хортиця #заповідник
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
В этой спецтеме мы будем рассказывать о профессиях, то есть ремеслах. Это рубрика для того, чтобы показать сложность, важность, возможно, уникальность профессиий. Среди нас много интересных людей, о них важно и нужно знать.
Оголошення
live comments feed...