• Головна
  • “Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року
14:08, 27 липня

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року

Майже кожен другий матеріал, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти і самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Цей показник виріс вдвічі всього за один тиждень. Найбільше фейків знову було про діяльність української арміїта досягнення російських вояк. На них припало 62% виявленої фейкової інформації. Багато фейків стосувалися просування ідеології росії і економічних питань. Такими стали результати нового тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”.

З 17 по 21 липня ми проаналізували 723 повідомлення колаборантів в 10 телеграм-каналах, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Дніпрорудне. Також ми аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки і маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ і один у одного. За п'ять днівми знайшли 208 маніпуляцій і 220 фейків.

Найбільше фейків за кількістю ми знайшли на каналі Токмак Сегодня (69 фейків) і Запорожского вестника (61 фейк). За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ-каналі цього тижня лідирували чотири канали – Токмак Сегодня (51%),однойменний канал так званого «очільника громадського руху «Мы вместе с Россией», пропагандиста та колаборанта Володимира Рогова (42%) та однакова кількість недостовірної інформації на каналі призначеного Кремлем «голови» тимчасово окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького та на каналі «Энергодар Сегодня» - по 36% фейків відповідно. Цього тижня мінімальна кількість фейків була зафіксована на каналі «Мелитопольская районная администрация»

Всього за аналізований період 30%від загальної кількості дописів були фейками,ще 29% -маніпуляціями. Серед найпоширеніших тем, про які транслювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (34%), діяльність російської армії (28%), знецінення та дискредитації України (12% від загальної кількості фейків) і економіка (10%). Менше, ніж минулого тижня, колаборанти створювали фейки, спрямовані на територіальну цілісність (3%), освіту і мовне питання (по 2% відповідно).

Маніпуляції з піаром «Єдиної Росії»  до так званих«виборів» на тимчасово окупованих територіях

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області 10 вересня представники держави-агресора планують проводити так звані «вибори» псевдо парламентаріїв Законодавчих Зборів. Саме під ці чергові фейкові вибори окупанти намагаються створити видимість «господарників», що нібито дбають про соціальну та освітню сферу. Через це цього тижня побільшала кількість маніпуляцій та джинси з піаром президентської партії в телеграм-каналах окупантів та колаборантів.

Окупанти до своїх сумнівних політичних акцій активно залучають молодь – так «активістам» та «волонтерам» доручили стояти в спеку і роздавати воду людям, що прямують до Криму та обратно через Запорізьку область, вже другий тиждень окупанти розказують по всіх каналах, як кандидат від «Єдиної Росії» колаборант-правоохоронець Богдан Пасько урочисто вручив б/у інвалідне крісло пенсіонерці; в іншому відеоролику вони нібито зібрали відгуки людей про досягнення партії, проте виявилося, що мова йде виключно про відгуки самих партійців. Ще в одному дописі показують, що навіть медикаменти в лікарню не можуть доставити без участі «Єдиної», що ніби щупальцями в’їлася в захоплені території і намагається вижити з них все, що тільки можливо – зерно, дітей і свободу.

Українська ЦВК ухвалила постанову, якою підкреслила нелегітимність підготовки та проведення Росією будь-яких “виборів” на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України. У документі вказано, що дії Росії не лише зазіхають на державний суверенітет України і її територіальну цілісність, а й є ще одним неспростовним доказом злочинів Росії та її політичного керівництва.

Головний речник Єврокомісії з питань зовнішньої політики Пітер Стано назвав рішення про “вибори” черговою спробою Росії легітимізувати незаконний військовий контроль над окупованими українськими територіями.

Фейки про британські бази ВМС

Так званий «очільник громадського руху «Мы вместе с Россией», пропагандист та колаборант Володимир Рогов 18 липня на своєму однойменному Telegram-каналі назвав нічний удар армії РФ «адекватною реакцією на бази британських ВМС в Одесі та Миколаєві».

«Сегодняшний ночной удар Армии России - адекватная реакция на базы британских ВМС в Одессе и Николаеве. ВС РФ нанесли удары возмездия высокоточным оружием по пунктам базирования безэкипажных катеров в Одессе, где готовились террористические акты против России. Помимо этого, ударами ВС РФ в районах Николаева и Одессы уничтожены хранилища топлива общим объёмом около 70 тысяч тонн, с которых осуществлялось обеспечение военной техники ВСУ горючим», - написал Рогов.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року , фото-1

Російські пропагандисти та державні медіа з подачі Міноборони Росії неодноразово поширювали фейк про те, що британська морська піхота бере участь у війні в Україні. Насправді британські військові займалися в Україні захистом та евакуацією посольства Великої Британії, але не брали участі у війні з Росією. Немає жодних доказів участі британських військових у російсько-українській війні, а також не існує ніяких британських баз ВМС в Одесі.

Маніпуляцією є і твердження щодо «терористичних актів проти Росії», адже такі заяви є частиною інформаційної стратегії Кремля, який намагається перекласти відповідальність на розв'язану Росією війну в Україні на чужі плечі, а також виставити себе жертвою власної агресії. АР Крим та Севастополь мають міжнародно-правовий статус «територій України, тимчасово окупованих Росією».

По-друге, вночі 18 липня з акваторії Чорного моря по Одесі було випущено 6 "Калібрів". За повідомленням Повітряних Сил України, усі ракети було знищено силами протиповітряної оборони. Уламками збитих ракет та вибуховою хвилею від збиття пошкоджено об'єкти портової інфраструктури, кілька приватних будинків.

Очільник Офісу Президента Андрій Єрмак вважає, що нічна атака росіян на Одесу та Миколаїв з використанням ракет та "Шахедів" – це ще один доказ того, що країна-терористка хоче поставити під загрозу життя 400 мільйонів людей у різних країнах, які залежать від українського продовольчого експорту.

«Дякую Повітряним силам за ефективну роботу. Світ має розуміти, що мета Росії – це голод та вбивство людей. Їм потрібні хвилі біженців. Цим вони хочуть послабити Захід», – наголосив Єрмак.

Фейки про сільські школи, які не ремонтувались по 30 та 50 років

В телеграм каналі окупаційної влади «Бердянск. Актуально» минулого тижня вийшло одразу два сюжета про ремонти шкіл в Бердянському районі. В сюжеті від 19 липня, підготовленим "ЗаТВ" зазначається, що в Приморському районі ремонтують три школи: в Новоолексіївці, Коларівці (наразі село має назву Софіївка) та ще в одній школі невідомо де.

Призначені колаборантами директорки шкіл розказують на камеру, що школи десятиліттями не ремонтували, хоча педагоги закликали про це.

«Коларовская средняя школа построена еще в довоенное время. Последний капитальный ремонт здесь был почти 50 лет назад», - розказується в сюжеті. Призначена окупантами директорка школа зі сльозами каже, в покрівлі були такі дірки, що «було навіть видно небо».

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року , фото-2

Голова Софіївської громади Станіслав Захаревич в коментарі для 061 запевняє, що ця інформація про стан учбового закладу не відповідає дійсності, бо в останні роки сільська влада за кошти обласного та державного бюджету проводила реконструкції та ремонти в цьому навчальному закладі.

«Цікаво, що розповідає це все окупаційна влада на фоні нового фасаду школи, який зробили у 2021 році. Також у грудні того ж року ми відкрили новий спортивний майданчик, було зроблено ремонт харчоблоку, виконали заміну підлоги в спортзалі, планували в 2022 році відремонтувати стіни. Щодо виділених коштів, то майданчик обійшовся загалом у 450 тисяч гривень ( 10% - сільрада, інше - держава), фасад - майже 400 тисяч (з них половина - сільрада, половина - облрада), підлога спортзалу - 150 тисяч гривень (100 тисяч обласна рада і 50 тисяч сільрада). Харчоблок - майже 100 тисяч гривень повністю за кошти сільради», - каже Станіслав Захаревич і демонструє фото, як змінилися об'єкти за цей час.

Колаборанти в цьому ж дописі показують ремонтні роботи вже в іншій школі в селі Новоолексіївка, що відноситься до Приморської громади.

«Вот 30 лет школе. Мы стучались, просили помощи и нам ее … как-то поверхностно оказывали. То, что нужно было делать, на это никто не обращал внимания. А теперь нам руку помощи протянули наши шефы из Мурманской области», - каже директорка школи Вікторія Бурієва.

Про те це – маніпуляція. Адже згідно інформації в системі «Prozorro» в 2019 році в "НВК "Новоолексіївська ЗОШ І-ІІІ ступенів провели заміну вікон на енергозберігаючі на 518 тисяч гривень, а роком раніше проводили реконструкцію системи опалення.

Окремий сюжет в телеграм-каналі «Бердянск. Актуально» присвячений Осипенківській ЗОШ Бердянського району. Тут на допомогу окупантам прийшли будівельники аж з Чувашії, які експертно повідомили, що школа в «поганому» стані, а директорка розказувала про довгоочікуваний ремонт.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року , фото-8

Голова Осипенківської територіальної громади Олег Агейкин пояснює, що історія з тим, що в школі ніколи не проводили капітальний ремонт – брехня і видумка.

«Це неправда. Школа в ідеальному стані. В 2021 році на Осипенківську школу було виділено близько 3 мільйонів гривень. Ці кошти спрямовані на ремонт кровлі - демонтажні роботи, перекриття, були замінені балки і так далі. Також був виконаний капітальний ремонт в шкільній їдальні, ми замінили там столи, закупили нові прибори. Саме в цій школі була встановлена найбільша кількість інтерактивних Smart дошок в нашій громаді, ми поставили нові раковини для миття рук перед входом в їдальню. В інших школах громади, наприклад, в Новопетрівській також робили капремонт їдальні, обладнання, меблі, робили покрівлю. По Червонопільській школі також були виконані аналогічні роботи», - пояснює Олег Агейкин.

Брехня з заторами нібито пов’язаними через страх помсти за Кримський міст

Телеграм-канал «Запророжский Вестник»та «Токмак опублікували дописи з відео затору на виїзді нібито з Києва. Вони пишуть, що людт втікають із міста через страх, що Росія завдасть удару у відповідь за вибухи на Кримському мосту. Українці вирішили втікати буцімто після того, як Володимир Путін заявив, що його міністерство оборони готує пропозиції щодо відповіді.

«Киевляне вняли предупреждению Путина и срочно покидают город. На выезде из столицы «нэзалежной», который ведёт в сторону западной Украины, образовалась огромная пробка. Жители срочно покидают город,опасаясь «ударов возмездия» ВКС РФпосле теракта на Крымском мосту», - пише «Запорожский вестник».

У такий спосіб російські пропагандисти намагалися залякати українців та посіяти паніку, бо повідомлення фейкове.

Відео, поширене 17 липня 2023 року, на якому видно затор, насправді зняте торік. Його перепостила користувачка інстаграму lyudaoshomok. За її словами, ролик був знятий 21 серпня 2022 року, й на ньому зафіксовано транспортні засоби, які прямують до Києва.

Тобто, відео було зняте та опубліковано до вибуху на Кримському мосту у 2023 році, а отже колаборанти та окупанти вчергове розганяють фейки.

Щодо того, як саме окупанти подавали вибухи на Кримському мосту, то цікаво що вони навіть боялися називати це слова. На початку вони дуже туманно казали про «ЧП», а після реакції офіційних осіб країни-агресора вже почали розказувати про «теракт київського режиму».

Брехня Рогова про удари ФАБами на Запоріжжі «масованим ударом по резервам ЗСУ»

Так званий «очільник громадського руху «Мы вместе с Россией», пропагандист та колаборант Володимир Рогов ввечері 25 липня на своєму однойменному Telegram-каналі назвав удар армії РФ авіаційними бомбами біля Оріхова «массированный удар по резервам боевиков ВСУ»

«Наши ВКС нанесли массированный удар по резервам боевиков ВСУ на Запорожье. Корректируемые бомбы ФАБ-250М62 с модулями планирования и коррекции поразили ангар с техникой и боеприпасами ВСУ на территории свинокомплекса между Новоандреевкой и Нестерянкой в 7 километрах от Орехова», - написав колаборант.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 17-21 липня 2023 року , фото-11

За повідомленням Запорізької ОВА та Нацполіції військові РФ 25 липня скинули авіабомби на Оріхів та Новоданилівку. Одним із влучань зруйновано територію оріхівської лікарні, іншим – п’ятиповерхівку, яка раніше вже була об’єктом ворожої атаки.

«Вибуховою хвилею та осколками пошкоджені автотранспорт і довколишні будинки містян. Унаслідок збройного нападу травми голови отримали двоє чоловіків, 50 та 55 років, їх доставлено до медзакладу в сусідньому селі», - зазначили в Національній поліції у Запорізькій області.

Маніпуляції про досягнення російської армії

Кожну годину окупанти та колаборанти розказують, як армія РФ відбиває атаки по всіх напрямках та має неймовірний успіх. Кожного дня вони знищують десятки військової техніки в України.

«За сутки в боях на территории Запорожской области враг потерял танк, две боевые бронемашины, четыре пикапа, гаубицу "Мста-Б" и пушку Д-44. Также наши бойцы уничтожили БПЛА ВСУ в районах Новогоровки, Работино, Гуляйполя и Мирного», - пише Мелитопольская районная администрация.

«Владимир Путин заявил о рекордном количестве уничтоженной западной техники со стороны украинских боевиков.Александр Лукашенко, в свою очередь, отметил, что при таком количестве ликвидированной иностранной техники можно оценить, сколько ВСУ потеряли своих солдат. Контрнаступление: было украинское - стало российское.», - зазначає «Токмак Сегодня»

На сьогодні невідома точна кількість західної бронетехніки, яка була знищена чи пошкоджена під час контрнаступних дій України. Тим не менш, аналітики Stopfake звертають увагу на те, що в українському наступі на цьому етапі задіяно лише кілька нових бригад, які використовують німецькі танки Leopard 2 та американські БМП Bradley. Військовий оглядач німецького видання Bild Юліан Ріпке пише, що такі зразки західного озброєння, як британські танки Challenger 2, польські танки PT-91 та німецькі БМП Marder, досі не були помічені у боях.

“Цей матеріал (змініть відповідно до назви документу) опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фейки #маніпуляції #дезінформація #колаборанти #окупанти #телеграм-канали
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...