• Головна
 • Лічильник Гейгера (дозиметр радіації) -купити чи зробити самому?
Новини компаній
09:00, 1 липня

Лічильник Гейгера (дозиметр радіації) -купити чи зробити самому?

Новини компаній

У сфері виявлення та вимірювання радіації небагато інструментів є настільки символічними або необхідними, як лічильник Гейгера. Цей пристрій, з його характерним звуком клацання, був основним у лабораторіях, атомних електростанціях, а навіть у популярній культурі. Ця стаття заглибиться у захоплюючий світ лічильників Гейгера, пояснюючи, що вони таке, як вони працюють, чи краще купити Лічильник Гейгера чи зробити самому. Ми також надамо посібник до деяких з найкращих лічильників Гейгера, доступних на ринку.

Лічильник Гейгера (дозиметр радіації) -купити чи зробити самому?, фото-1

Що таке лічильник Гейгера?

Лічильник Гейгера, також відомий як лічильник Гейгера-Мюллера, - це пристрій, що використовується для виявлення та вимірювання іонізуючої радіації. Названий на честь його винахідників, Ганса Гейгера та Вальтера Мюллера, пристрій був вперше створений у 1928 році. Він в основному використовується для виявлення альфа- та бета-частинок, а також гамма-променів та рентгенівських променів.

Важливість лічильника Гейгера не можна переоцінити. Він використовується у широкому спектрі застосувань, від атомних електростанцій, які контролюють рівні радіації, до геологів, які виявляють радіоактивні мінерали, до митних та охоронних працівників, які сканують радіоактивні речовини. Він навіть використовується шукачами скарбів, які шукають радіоактивні предмети.

Як працює лічильник Гейгера?

У серці лічильника Гейгера знаходиться трубка Гейгера-Мюллера, трубка, заповнена газом, яка короткий час проводить електрику, коли частинка або фотон радіації робить газ у трубці провідним. Це досягається шляхом іонізації газу, яка створює електричний імпульс. Ці імпульси рахуються і часто перетворюються на чутний клацання, через що лічильники Гейгера видають характерний звук клацання.

Швидкість цих клацань або кількість імпульсів протягом певного періоду часу використовується для розрахунку рівня радіації. Чим вищий рівень радіації, тим більше клацань або імпульсів виробляє лічильник Гейгера.

Самостійно виготовлений лічильник Гейгера проти купленого магазині

Коли йде мова про придбання лічильника Гейгера, у вас є два основні варіанти: зробити один самостійно (DIY) або купити один у магазині. Кожен варіант має свої переваги та недоліки.

Самостійно виготовлений лічильник Гейгера

Переваги:

 • Може бути цікавим та навчальним проектом
 • Дозволяє налаштування
 • Може бути більш економічно вигідним

Недоліки:

 • Вимагає технічних знань та навичок
 • Потребує часу
 • Можливі помилки або неточності

Лічильник Гейгера, куплений в магазині

Переваги:

 • Професійно зібраний та калібрований
 • Зазвичай має гарантію
 • Легкий у використанні

Недоліки:

 • Може бути дорогим
 • Обмежені можливості налаштування
Самостійно виготовленийКуплений в магазині
ВартістьНизькаВисока
Інвестиції часуВисокіНизькі
Потрібні технічні навичкиВисокіНизькі
ТочністьЗміннаВисока
ГарантіяНемаєЄ

Найкращі лічильники Гейгера

При виборі лічильника Гейгера враховуйте такі фактори, як чутливість, діапазон, тип виявленої радіації, міцність та зручність використання. Ось три лічильники Гейгера з найвищим рейтингом:

 • GQ GMC-500Plus Nuclear Radiation Detector Monitor: Цей пристрій пропонує великий діапазон виявлення та чутливість, виявляючи альфа-, бета-, гамма- та рентгенівські промені. Він також має цифровий дисплей та вбудований Wi-Fi для реєстрації даних.
 • RADEX RD1503+ Outdoor Edition: Цей лічильник Гейгера розроблений для використання на вулиці, з ударостійким корпусом та високою вологостійкістю. Він виявляє та вимірює гамма-радіацію та пропонує швидкий цикл вимірювання.
 • Images SI Inc. GCA-07W Professional Geiger Counter: Цей професійний пристрій розроблений для широкого спектра використання, від промислового до особистого. Він виявляє альфа-, бета-, гамма- та рентгенівські промені, і має великий, легкий для читання дисплей.

Як використовувати лічильник Гейгера

Використання лічильника Гейгера досить просте, але вимагає деякого розуміння того, що вимірює пристрій, і як інтерпретувати результати.

 • Увімкніть лічильник Гейгера: Більшість пристроїв матимуть простий вимикач. Як тільки пристрій увімкнено, він почне виявляти радіацію негайно.
 • Тримайте лічильник Гейгера правильно: Датчик, який зазвичай розташований на одному кінці пристрою, повинен бути спрямований на область, яку ви хочете виміряти. Тримайте пристрій на безпечній відстані від потенційного джерела радіації.
 • Слухайте клацання: Характерний звук клацання - це спосіб лічильника Гейгера вказувати, що він виявив радіацію. Кожне клацання представляє собою окрему іонізуючу подію, спричинену радіацією.
 • Читайте дисплей: Більшість сучасних лічильників Гейгера матимуть цифровий дисплей, який показує рівень радіації в імпульсах за хвилину (CPM) або мікросівертах за годину (µSv/h). Це більш точний спосіб вимірювання рівнів радіації.

Розуміння норм радіації

Радіацію вимірюють кількома способами, але дві звичайні одиниці - це імпульси за хвилину (CPM) та мікросіверти за годину (µSv/h). CPM відноситься до кількості іонізуючих подій, які виявив лічильник Гейгера, тоді як µSv/h -це міра дози радіації, отриманої людиною.

Середній природний фоновий рівень радіації зазвичай становить приблизно 0,1 до 0,2 µSv/h, хоча це може варіюватися в залежності від місця. Наприклад, у деяких районах з високими рівнями природної радіації, таких як Рамсар в Ірані, рівні можуть досягати до 260 µSv/h.

Під час катастрофи на Чорнобильській АЕС рівні радіації в околицях реактора досягли до 5,6 рентгенів за секунду, що еквівалентно 56 000 µSv/h, що є надзвичайно смертельним. Для порівняння, доза 1 000 µSv/h достатня, щоб викликати радіаційну хворобу, а доза 5 000 µSv/h часто є смертельною.

Висновок

Розуміння того, як використовувати лічильник Гейгера та інтерпретувати його показники, є важливим для будь-кого, хто має справу з потенційними джерелами радіації. Незалежно від того, чи ви професіонал на атомній електростанції, геолог, що вивчає радіоактивні мінерали, або любитель, що досліджує старі військові місця, лічильник Гейгера - незамінний інструмент. Пам'ятайте, безпека повинна бути завжди вашим головним пріоритетом при роботі з радіацією. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...