• Головна
  • Знищені документи і воєнний стан: що не так з комерційною забудовою біля обласної бібліотеки у Запоріжжі
11:31, 28 березня 2023 р.

Знищені документи і воєнний стан: що не так з комерційною забудовою біля обласної бібліотеки у Запоріжжі

Знищені документи і воєнний стан: що не так з комерційною забудовою біля обласної бібліотеки у Запоріжжі

Запорізькі правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом підроблення офіційних документів на отримання дозволу на проведення будівництва комерційного об’єкту на земельній ділянці біля Запорізької обласної бібліотеки. 061 розказує, що не так з цією забудовою і чому відповідні органи влади не приділили увагу цьому об’єкту.

Що це за ділянка і чому за цю справу взялася поліція

Мова йде про об’єкт торгівлі, що був побудований в період другої половини 2022 року прямо на газоні поряд з зупинкою транспорту по проспекту Соборному, 144 поруч з обласною бібліотекою. Наразі ведуться будівельні роботи всередині об'єкту, а на фасаді весить позначка про те, що комерційна площа здається в оренду.

Згідно з реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка площею в 0,1846 знаходиться в комунальній власності. Ще в 2013 році ділянка була надана в оренду строком на 10 років ТОВ “Долина”, що зареєстровано в місті Дніпро. Цікаво, що до 2021 року фактичним бенефіціаром «Долини» було товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДСЕРВІС" з його власниками Токаревим Олегом та Токаревою Ольгою. Після того як вони відійшли від справ і змінився засновник, частка в уставному капіталі зросла з 18 тисяч гривень до 13,9 мільйонів гривень. Наразі керівницею і власницею підприємства є Наталя Овчиннікова. Їй належить ряд інших фірм з Дніпра, що спеціалізуються на нерухомості - "Люкс сервіс Дніпро", "Фокус 2", "Альбіон буд" і запорізька"Естейтл". Номер телефону, як вказує «Долина» в реєстраційних документах повністю співпадає з номером ТОВ "Град-Інвестпроект", де власниками є підприємці Борис Шулман та Гольдшмід Єрахміель.

Незважаючи на те, що земля в оренді була у підприємців ще з 2017 року, активна стадія будівництва розпочалася саме під час повномасштабної війни у 2022 році. Земля довкола усього будинку віднесена до земель торгівлі і громадського харчування. Але у поліції є сумніви в тому, що дозвіл на проведення будівельних робіт був виданий без порушень.Згідно з матеріалами справи, невстановлені особи шляхом підроблення офіційних документів отримали дозвіл на проведення будівництва за на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:01:007:0046 площею 0,184 га.

Ще на стадії будівництва було встановлено, що будівельний паркан якимось чином знаходиться на тротуарі, який не є частиною вказаної ділянки. Для підтвердження зазначених фактів в рамках кримінального провадження було призначено судову експертизу з питань землеустрою. Через суд правоохоронці просили надати дозвіл на огляд земельної ділянки з залученням сертифікованого інженера геодезиста, проте суд відмовив, посилаючись на те, що можуть бути порушення прав власності інших осіб, які не є причетними до кримінального правопорушення.

На момент написання матеріалу, представники цього торгового комплексу відгородили відповідними стовпцями частину пішохідної зони між забудовою та зупинкою громадського транспорту.

Журналісти запросили відповідь від ДІАМ щодо перевірки відповідності меж розміщення об’єкту за проєктом та відведеною земельною ділянкою по відношенню до пішохідної зони.

Позиція архітекторів та громадськості

Крім питань законності возведення цієї забудови, спеціалісти наголошують ще й на тому, що є питання і до архітектурно-планувальних і візуальних рішень, бо будівля розташована не будь-де, а на центральному проспекті міста.

«На мою думку, звичайно, що будівля не вписується в громадський простір . То, думаю, всі бачать у кого є очі. По-перше, не бачив наживо, але мені здається там порушена "червона лінія забудови" - захоплена частина тротуару. Я вже читав багато скарг від містян, звичайних перехожих. Це теж показник того, що у громадський простір будівля не вписаласьПо-друге, дуже дивно бачити такі об'єкти на центральному проспекті міста. Це не прикрашає місто, навпаки - спотворює його. І це якась просто взагалі"нечувана розкіш" - дозволяти забудовувати найдорожчу міську землю ось такими невеликими одноповерховими об'єктами.Громадське обговорення неодмінно в даному разі повинно було бути. Наскільки мені відомо багато мешканців сусідніх будинків були проти. А десь півтора-двароки я навіть був на зустрічі громадських діячів у мерії - там як раз обговорювали цю ділянку. Питали думки, що краще там зробити, показували красиві картинки, говорили що треба з місцевими мешканцями порадитися... Про щось таке, що побудували зараз,взагалі не було ніякої мови. Так що я дуже здивований, навіть шокований», - прокоментував краєзнавець Роман Акбаш.

Голова правління Запорізької обласної організації Національної Спілки Архітекторів України Євген Голощапов зазначає, що правління збиралися для обговорення цієї скандальної забудови і планує вже найближчим часом звертатися з офіційним листом до відповідальних органів щодо обґрунтуванням порушення процедури обговорення з громадськістю та містобудівної радою цієї споруди.

«Ми нещодавно проводили засідання правління і винесли питання, щодо цього дисонуючого об’єкту. Він нікому з нас не подобається та «ріже» око. Зараз ми готуємо листа стосовно цієї забудови. В мене немає сертифікату експерта-архітектора, я можу лише озвучити думку Спілки архітекторів – об’єкти, що виходять на центральні вулиці чи проспект, вони мають проходити містобудівну раду. Цей об’єкт його не проходив. На той час ніхто з цього приводу не обурювався, бо просто не знали, що там роблять, а ось коли зняли огорожу…. Враження жахливе. Я можу сказати, що вже не перший рік Спілка архітекторівбориться проти закону про реформу містобудування №5655. Цей закон робить безправними архітекторів, зокрема й архітекторів-посадовців та відкриває шлях до будівельного свавілля», - зазначив Голощапов.

Позиція архітектури, ДІАМ та депутатського корпусу

Депутатка міської ради, членкиня постійної комісії з питань комунальної власності, ресурсів, земельних відносин, а також правозахисниця Регіна Харченко зазначає, що в цій історії пов’язано одночасно декілька питань. Саме рішення про відведення земельної ділянки в оренду приймали ще в 2013 році. Перед тим, як будувати, орендар звернувся до департаменту архітектури та містобудування для отримання містобудівних умов та обмежень.

«Як мене завіряли в департаменті (не саме по цьому проєкту, а взагалі по процедурі), що вони не перевіряють дотримання всіх вимог орендарем своїх зобов’язань. Тобто вони не перевіряють чи сплачували вони весь цей час оренду, що саме вони мають там робити… Їм достатньо засвідченого права оренди в реєстрі речових прав на нерухоме майно, якщо вони мають проєкт, то орендарі можуть звернутися зараз навіть через електронні ресурси, щоб отримати містобудівні умови. Мені дуже цікаво, чому місто не цікавиться виконанням зобов’язанням орендарем, яким видають містобудівні умови. Мені це дуже не подобається з точки зору раціонального використання ресурсів. Ми маємо вимагати від чиновників, щоб вони належним чином їм розпоряджалися, бо вони за це отримають зарплату та відповідальні. У нас у Запоріжжі, якщо глибоко копати досить багато є об’єктів з порушеннями та ігноруванням договору оренди», - зазначає Регіна Харченко.

Пані Регіна допомогла з’ясувати, що орендар ТОВ «Долина» станом на лютий 2023 року заборгував міській раді 122 тисячі гривень зі сплати орендної плати.

Щодо того чи мали б залучати громадськість до процесу обговорення проєкту, то Регіна Харченко вважає, що в правовому суспільстві громадянський інститут має першочергове значення.

«На жаль, з врахуванням військового стану, можливо, не завжди актуально, а ось така історія щодо будівництва таких об’єктів вона вимагає втручання громадськості, а особливо тих людей, що мешкають поруч. На земельній комісії щодо цього об’єкту нам ніхто не звітував та не доповідав, депутати Олександрівського округу також це питання не підіймали для розгляду. Важливо розуміти, що сама земельна комісія вона ж не надає жодних дозволів та узгоджень, коли орендар намагається щось будувати», - зазначила депутатка.

Виконуючий обов’язки директора департамента архітектури та містобудування Запорізької міської ради Леонід Тендітник зазначив, що департамент намагається вирішити певні питання стосовно цього об’єкту, проте вони не мають можливості вплинути на забудовника.

«Ми працюємо над цім питанням, щодо можливості впливати на забудовників, нажаль зараз контроль за цім у Державної інспекції архітектури та містобудування України ДІАМ», - повідомив Леонід Тендітник.

Також в департаменті зазначають, що повноважень в цій сфері не мають і їх колеги з міської інспекції архітектурно - будівельного контролю, а контрольні функції належать саме центральному органу виконавчої влади.

В Департаменті архітектури повідомили, що об’єкт будівництва не є проєктом містобудівної документації на місцевому рівні, а тому і не підлягає громадському обговоренню. Щодо тогго, чому він не був розглянутий містобудівною радою, то посадовці пояснюють, що рада може розглядати такі проєкти за зверненням замовників, а так як він не звертався, то відповідно на обговорення нічого і не було внесено. В міській архітектурі також не надали журналістам за офіційним запитом копію висновку за проєктом землеустрою по цій земельній ділянці, пояснюючи це тим, що сама ділянка була сформована в період до 2011 року, а департамент не володіє документами цього періоду, бо як юридична особа вони утворилися в 2011 році, а всі попередні документи управління архітектури і містобудування міської ради були знищені.

Журналісти звернулися з офіційним запитом до Управління Державної інспекції архітектури та містобудування України у Запорізькій області. Представники ДІАМ відповіли, що державний архітектурно-будівельний нагляд взагалі здійснюється через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок. При цьому в умовах воєнного стану було припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), а тому ніякої конкретики по цьому об’єкту посадовці не змогли надати, як і прокоментувати, на підставі чого була звужена пішохідна зона після появи об’єкту торгівлі.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Запоріжжі ліквідували департамент комунальної власності та управління земельних відносин.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#торгівельний комплекс #магазин #оренда #будівництво #департамент архітектури #порушення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...