• Головна
  • “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 5 - 9 вересня 2022 року
12:17, 15 вересня 2022 р.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 5 - 9 вересня 2022 року

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі  5 - 9 вересня 2022 року

Два з кожних трьох фейків, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувалися дій української армії. Ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Цього тижня значна частина усіх дописів про українську армія була присвячена новій порції обстрілів Енергодару, Кам'янки-Дніпровської, інших тимчасово окупованих українських міст  і нібито атакам на Запорізьку АЕС з боку ЗСУ. Кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ після того, як місія МАГАТЕ покинула АЕС, зменшилася з 84% до 68%. Однак цей показник перевищує кількість фейків про українську армію, які публікувались в липні і серпні. Ще 7% фейків стосувалися просування ідеології Росії, зокрема, фейкових повідомлень про досягнення чи нереальні обіцянки жителям тимчасово окупованих територій. На фейки з соціальної тематики і історії про дії росармії припало по 6% недостовірної інформації відповідно. Збільшилася кількість фейків з антиукраїнською риторикою - до 4% дописів в телеграм-каналах колаборантів і окупантів. Економіка,  мовне питання, освіта, мобілізація (до російської армії) і інше сумарно склали 8% дописів, які містили недостовірну інформацію.

За минулий тиждень, з 5 по 9 вересня 2022 року майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал самопроголошеного голови Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналі було зафіксовано 75% маніпуляцій від загальної кількості контенту. “Токмак Сегодня” цього тижня опублікував 50% дописів, які містили маніпуляції. У “Васильевка  Online” було опубліковано 39% дописів з маніпуляціями. У “Владимира Рогова” і “Типичной Акимовке” кожен третій допис мав маніпулятивні твердження.

Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Энергодар Сегодня” - кожен другий допис був фейковим. Він “перегнав” з такою кількістю телеграм-канал самопроголошеного голови псевдо адміністрації Запорізької області “Евгений Балицкий” - цього тижня у нього кожен четвертий допис містив недостовірну інформацію. У “Владимира Рогова” було зафіксовано 32% дописів-фейків, “Южного Плацдарма” - 27%. Замикає пятірку основних фейкометів телеграм-канал “Васильевка  Online” з 16% фейків в телеграм-каналі. 

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 149 маніпуляції (або 27% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 96 фейків (18% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій збільшилася, в той час як кількість фейків трохи зменшилася. Однак в цілому їх рівень продовжує залишатися досить високим. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.*

Фейки: ЗСУ обстрілюють АЕС,  ЛЕПи і Енергодар

Основна частина фейків про ЗСУ була знову спрямована на обстріли ЗАЕС і Енергодару. 

Колаборанти розповсюджували в своїх телеграм-каналах історії про:

 “8 ударных БПЛА террористов ВСУ нанесли удар по территории ЗАЭС” 3 вересня,

“в результате артобстрелов ВСУ в районе Энергодара произошло повреждение высоковольтных линий 330 кВ” 4 вересня

“по территории Запорожской АЭС вновь открыли огонь украинские боевики” 5 вересня,

“зафиксировано 15 артиллерийских обстрелов Энергодара и территории Запорожской АЭС”; “7 прилётов "тяжёлого" в район учебно-тренировочного центра”; “ВСУ сбросили с беспилотника снаряд на крышу здания паспортного стола в Энергодаре”, “в результате обстрела повреждена линия электропередачи в районе АЭС, город временно обесточен” 6 вересня,

“в результате очередного обстрела [ВСУ] повреждение получило открытое распределительное устройство 150кВ в районе Запорожской ТЭС” 9 вересня.

На кожне з таких заяв є спростування.  Так, інформація про “8 БПЛА” - фейк. В Енергоатомі повідомили про те, що ввечері 3 вересня 2022 року були здійснені обстріли російськими окупантами ліній зв’язку Запорізької АЕС.

А 5 вересня, дійсно, була відімкнена від електропостачання ЛЕП 330 кВ, але - через артобстріли з боку окупаційних військ.

Власне, саме російські окупаційні війська 5 вересня продовжили інтенсивні обстріли території і навколо Запорізької АЕС.

6 вересня в окупованому російськими військами Енергодарі стався вибух. За словами мера міста Дмитра Орлова, саме після цього у місті зникли вода и світло. Жодного обстрілу з боку ЗСУ в місті не було. 

Що стосується подій, які призвели до чергового вимкнення світла в місті, то за повідомленням Енергоатому, лінія, що з’єднувала ЗАЕС з енергосистемою України, була відімкнена 5 вересня через пожежу, яка  виникла в результаті обстрілів з боку окупаційних військ.

Окрема історія - “обстріл цивільної інфраструктури Енергодару” 6 вересня, зокрема, паспортного столу, в якому видавали російські паспорти”. Немає жодного підтвердження, чий був цей снаряд насправді, ким він був випущений та чи реально він пошкодив дах. На фото та відео можна побачити лише безлад та пошкодження столу у невідомому кабінеті, без прив’язки до  місцевості.

Брехнею є і інформація про обстріл ЗСУ, в результаті якого “повреждение открытого распределительного устройства 150 кВ в районе Запорожской ТЭС”.

Це фейк. За повідомленням Енергоатому, через  російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв‘язку Запорізької АЕС з енергосистемою України.

Фейки: ЗСУ обстрілюють цивільну інфраструктуру міста Кам'янки-Дніпровської і інших міст і  сіл

Для створення демонічного образу ЗСУ в телеграм-каналах колаборантів все частіше  виринають “корреспонденти РИА Новости” або “Известий” і інших пропагандистських російських медіа, які влучно опиняються в моменти  “обстрілів ЗСУ” або відразу після них на місцях подій. 

“Корреспондент РИА Новости передает из Каменки-Днепровской в Запорожской области, где украинские военные обстреляли детсад, школу и жилые дома”, пише “Южный Плацдарм” і “Энергодар Сегодня”5 вересня. Владімір Рогов додає драматизму: “Основной целью укротеррористов в этом небольшом населённом пункте стал волонтёрский штаб возглавляемого мною общественного движения «Мы вместе с Россией» - его расстреляли из крупнокалиберной артиллерии. В одном здании со штабом находятся детские спортивные секции, а также музыкальные и ИЗО кружки. Теперь дети временно лишены возможности заниматься спортом – спортзал получил значительные повреждения”.

Насправді, як повідомляє Головне управління розвідки Міноборони, ніякого масованого обстрілу не було, але бійці спецназу провели спецоперацію у тимчасово окупованій Кам’янці-Дніпровській (Василівський район Запорізької області),  в результаті якої знищили і суттєво пошкодили низку об’єктів, які окупанти використовували в якості місць базування.

В такому ж стилі писали колаборанти і про те, що “террористы Зеленского ударили по гуманитарному штабу в Энергодаре” (Владимир Рогов, Бердянск.Актуально, 5 вересня).

Однак в жодних офіційних джерелах немає згадки про цю подію. Немає жодного підтвердження про реальне існування цього дрону-камікадзе та пошкодження будівлі – жодних згадок від свідків, які нібито там були, жодного фото чи відео пошкоджень.

Розповсюджували колаборанти і інформацію про “обстріли ЗСУ” далеко поза межами області. Як, наприклад, про те, що “газовики в Лисичанске ведут работы по восстановлению поврежденных магистралей. На данный момент производится замена участка газопровода, в который прицельным огнем били украинские фашисты” (Южный Плацдарм, 8 вересня) .

Однак є нюанс: магістральний газопровід у Лисичанску перебили ще 10 травня окупаційні війська. Про це повідомив голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.

Традиційно колаборанти і окупанти звинувачують ЗСУ у своїх злочинах, демонізуючи українських військових. “Сразу после освобождения Лисичанка и Северодонецка было обнаружено одно из мест, где украинские нацисты уничтожали людей. Обнаружено по запаху… В резервуары для топлива людей бросали заживо” (Южный Плацдарм, 6 вересня). 

У цього вкида вигадане все: звичайно, що жодних згадок про ці міфічні резервуари та тортурні кімнати немає в жодних інших джерелах, навіть в пропагандистських російських ЗМІ.

Фейки: російська армія всіх рятує

Разом з цим колаборанти всіляко “освячують” дії окупантської поліції і росармії. Южный Плацдарм, 8 вересня: “Полицейские обнаружили и изъяли взрывоопасные предметы у жителя Мелитополя. Взрывчатка найдена в автомобиле, который правоохранители остановили на перекрестке села Терпенья и пгт. Мирное”.

Як це трапляється дуже часто, немає інформації ані про дату цієї НП, ані даних про вік затриманого, ані фото чи відео доказів цього вибухового пристрою.

Власне, нездоказово пишуть колаборанти і про досягнення російської армії. Як тут:

“Штаб территориальной обороны ДНР заявляет о продвижении наших войск в Запорожской области. Установлен полный контроль над Новополем, а также освобожден поселок Времьевка рядом с окраинами Великой Новоселовки”, пише Токмак Сегодня 6 вересня. 

Але це не так: інтерактивна карта Deep State показує, що Новопіль наприкінці травня був звільнений і знаходиться під контролем українських військ, а ось Времівка ніколи і не була зайнята окупантами, хоча, судячи зі зведень Генштабу, у цьому населеному пункті відбуваються щоденні обстріли.

Або тут:

“Поражён пункт управления боевиков ВСУ - командно-наблюдательный пункт батальона 102-й бригады территориальной обороны в населённом пункте Полтавка Запорожской области”, пише “Владимир Рогов” 6 вересня. 

У зведеннях Генштабу немає жодних свідчень про бойові дії біля Веселянки, як і свідчень у відкритих джерелах про загиблих з 65-ї бригади ЗСУ. Проте в Запорізькій ОВА повідомили, що саме цього дня ворожого вогню зазнало селища Веселянка, та окупанти влучили у магазин та декілька будинків, пошкодило вулиці та електродроти на стовпах.

Або тут:

Росгвардия изъяла у нацистского бандподполья изъяты: ПТУРы, пулемёты, гранатомёты, гранаты, ракеты, мины и снаряды, боеприпасы и наркотики. В Запорожской и Херсонской областях военнослужащие Росгвардии задержали 137 человек, причастных к деятельности националистических организаций, СБУ и ВСУ, обнаружили 25 схронов с вооружением и боеприпасами, в том числе иностранного производства” (Владимир Рогов, 7 вересня).

Традиційно в таких повідомленнях немає жодних документальних доказів – ні фото, ні відео, ні вказівок, за який період були знайдені схрони чи хто ці затримані особи.

Фейки: окупанти ремонтують дороги 

Окупанти продовжують брехати про свої досягнення щодо ремонту доріг в  тимчасово окупованих територіях Запорізької області. Брешуть і про… припинення цих робіт. 

“Акимовский асфальт отправлен на экспертизу качества. Подобную процедуру проходит каждая дорога в Российской Федерации. Именно с этим связана приостановка дорожных работ в Акимовке. Если эксперты признают состав полотна отвечающим стандартам РФ, то дорожные работы пойдут намного быстрее и будет уверенность, что новые полотна прослужат очень долго, а не растают весной вместе со снегом как было при Украине. (Южный Плацдарм, Типичная Акимовка, 5 вересня).

Це - маячня. Насправді при процедурі експертизи ремонтні роботи не мають зупинятися.

Це ж стосується і запуску “нових підприємств”, а  також намагань окупантів перевести на себе грошові потоки за комуналку, зокрема.

“На освобождённой территории Запорожской области работает новое предприятие ГУП «Мелитопольгаз. На сегодняшний день образовано новое государственное унитарное предприятие на освобождённых территориях Запорожской области” (Южный Плацдарм, 5 вересня).

Насправді, не відкрили - а вкрали. Це “нове підприємство” здійснило рейдерське захоплення приміщень «Запоріжгазу» та використовує українські потужності. Станом на зараз на окупованих частинах Запорізького краю газу немає через дії окупаційної влади.

Вкрали окупанти і мережі обленерго, створивши фейкове енергетичне підприємство, якого немає навіть в реєстрах Російської Федерації. Але це не заважає їм знімати відео, “как восстанавливают линии электропередачи и энергоподстанции Запорожской области к зимнему периоду после атак вооруженных формирований Украины”.

Фейк: окупанти оснащують школи

Початок навчального року ознаменувався і новою порцією фейків щодо вкладень окупантів у освіту. 

“При поддержке Министерства просвещения Российской Федерации??, каждой из 26 школ города Бердянска и Бердянского района предоставлены ноутбуки, принтеры и интерактивные доски”, відрапортувала 6 вересня “Типичная Акимовка”.

Насправді, STEAM-лабораторії у бердянські школи були закуплені минулого року за кошти українського держбюджету. На відео окупантів можна побачити 3D принтери, сканери і мультимедійні дошки (окрім ноутбуків), які були у закладах освіти станом на кінець січня 2022 року. Вони були придбані за мільйон гривень у рамках програми Міносвіти «Спроможна школа».

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі  5 - 9 вересня 2022 року, фото-1

Фейкові опитування про любов до Росії

Колаборанти продовжили розповсюджувати дані фейкових опитувань щодо настроїв мешканців тимчасово окупованих регіонів. 7 вересня в трьох телеграм-каналах з'явилися однакові дописи про великий відсоток поціновувачів “руського міра”, які чекають на референдум, аби сказати “так”.

Южный Плацдарм, Типичная Акимовка, Бердянск Актуально опублікували про це недостовірні дані типу “В Запорожской области уверенно растет уровень поддержки России - 83% жителей готовы идти на референдум о включении региона в состав РФ, 86% намерены голосовать за вхождение в РФ. …86% респондентов Запорожской области, готовых принять участие в референдуме, поддерживают вхождение региона в Российскую Федерацию”.

Насправді, ці так звані «опитування» не мають нічого спільного з соціологією і дійсністю, вони були проведені на замовлення пропагандистів і не є репрезентативними, про що вже писало “Перевірено.Запоріжжя”. До речі, на Запоріжжі зокрема відтермінували проведення референдуму на листопад. В першу чергу, через супротив партизан і підрив штабів для проведення псевдореферендумів (відомо про 5 штабів в Мелітополі, Енергодарі та Бердянську). Офіційна причина від окупантів: “українці звикли голосувати восени”. Не питайте.

Фейк: окупанти перешкодили викраденню сільгосптехніки

7 вересня в телеграм-каналі Володимира Рогова з'явився допис про те, що  “в ходе реализации оперативной информации сотрудниками по борьбе с экономическими преступлениями было установлено, что бывшим руководством одного из районов Запорожской области была осуществлена попытка вывоза оросительной системы общей стоимостью более 1 миллиона рублей которая, путём изъятия ранее, была помещена в один из ангаров для последующей продажи”.

Насправді, це не так. Згідно законодавства України, зрошувальні та осушувальні системи є державним майном. Міністерство сільського господарства України у 2003 році ініціювало постанову про передачу зрошувальних мереж у комунальну власність селищним і міським радам. Окупанти звинувачують голову району в тому, що він мав виконати свої прямі зобов’язання і зберегти комунальне майно.

Фейк: українська влада продає зерно за зброю

“Киев платит зерном Западу за поставки оружия: продовольственная сделка - большой обман! "Чем больше зерна вывозится с подконтрольного режиму Зеленского постукраинского пространства, тем больше оружия туда поставляется Западом", - подчеркнул Рогов в своєму телеграм-каналі “Владимир Рогов” 7 вересня. Там він розганяв наративи Росії про те, що  “Запад вывозит большинство украинского зерна в свои государства, а не в нуждающиеся страны Африки”  в обмін на постачання Україні зброї.

Це брехня. За даними Міністерства  інфраструктури, з початку дії зернової ініціативи Україна експортувала 2,6 мільйона тонн сільськогосподарської продукції. Всього з українських портів вийшли 113 суден з продовольством, спрямовані  до країн Азії, Європи та Африки. З усього масиву лише 26% зерна йде до країн ЄС.

Фейк: українських жінок мобілізують. Навіть вагітних

Цього тижня частина повідомлень щодо мобілізації українських жінок в українських медіа стали приводом для  фейків і маніпуляцій з боку колаборантів і окупантів. 

Кошмарили аудиторію, на ходу додумуючи страшні подробиці, зокрема, в Васильевка Онлайн (5 вересня): “Киевский режим решил с 1 октября ставить на военный учёт женщин, в том числе беременных и тех, у кого есть малолетние дети. Вашингтон и Брюссель требуют от Зеленского вести войну до последнего украинца. Для них и женщины — всего лишь расходный материал”.

Але це брехня. У воєнний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише за контрактом і в добровільному порядку.  В Україні хочуть запровадити добровільний військовий облік жінок з 1 жовтня 2023 року. Обов’язок ставати на військовий облік буде поширюватися виключно на жінок, які мають військово-медичну професію або споріднену з професію військового медика- При цьому вагітні жінки і жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію.

Далі буде.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 5  по 9 вересня 2022 року. Загалом було проаналізовано 547 повідомлень в 10 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 149 маніпуляцій і 96 фейків.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в телеграм-каналах колаборантів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Энергодар Сегодня”, "Бердянск.Актуально”, "Васильевка Online”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.                

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фейки #маніпуляція #брехня #окупанти #українська армія #соціалка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...