«Для ЄС важливо, щоб наша країна була успішною та освіченою»: як Євросоюз займається просвітою в Україні

У березні кореспондент 061 поїхав до Сумської області і дізнався, як Європейський Союз розвиває українські громади, підтримує місцевий бізнес та продовжує роботу у напрямку освіти. Нещодавно наш сайт опублікував перший матеріал з цієї серії – «Децентралізація на Сумщині: як розвивається Краснопільська ОТГ» і розповів, як розвивається адміністративна реформа на прикладі селищної громади на північно-східній окраїні України. У наступному матеріалі –Як український бізнес співпрацює з Європейським Союзом: приклад Сумської області ми розповіли про потужне підприємство, яке вже тривалий час експортує до країн ЄС, та центр підтримки бізнесу.

Тепер мова піде про освітні проекти, які проводяться в Україні за підтримки Європейського Союзу.

Erasmus+

«Erasmus+ – це велика програма Європейського Союзу, яка має безліч компонентів та напрямків. Один з найважливіших – це можливості неформальної освіти для молоді та молодіжних організацій, – розповідає координатор Інформаційного центру Erasmus+ Youth в Україні Aнна Ковбасюк, – З 2014 року більше 5 тисяч активних молодих українців, 2,7 тисяч молодіжних працівників, 800 волонтерів брали участь у проектах Erasmus+».

Ця програма Європейського Союзу має 3 ключові напрямки: мобільність молодих людей і молодіжних працівників, співпраця для розвитку інновацій та обміну кращими практиками та підтримка реформ (структурний діалог). У програмі можуть взяти участь країни ЄС, а також країни Східного партнерства (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова,Україна).

«Проекти мобільності молоді та молодіжних працівників передбачають зустрічі учасників (до 60 учасників), щонайменше, з двох країн. Найчастіше ці люди вперше виїжджають за кордон та спілкуються з людьми з інших країн. В рамках програми вони працюють над спільним проектом, навчаються, будуть міжкультурний діалог. Прикладом такого проекту є молодіжний обмін «Заради миру». До Охтирки, що на Сумщині, приїхали учасники з 8 країн, конфліктних території. Вони спілкувалися і навчалися. Головною темою була необхідність збереження миру, міжкультурна комунікація, – розповідає Aнна Ковбасюк, – Проекти мобільності для молодіжних працівників (проводяться без вікового цензу) підтримують їхнє професійне зростання. Це можуть бути семінари, тренінги, навчальні візити, конференції. Головнеотримувати новий досвід, навчатися технікам та методикам роботи з молоддю. Приклад такого проекту – тренінговий курс у Сумах, в рамках якого молодіжні працівники з 8 країн, вивчали, що таке симуляційні ігри і як можна їх використовувати в роботі».

Ще одним напрямком роботи Erasmus+ є співпраця для розвитку інновацій та обміну кращими практиками – підтримка стратегічного партнерства і розвиток потенціалу в сфері молоді.

«Стратегічні партнерства – це проекти тривалістю від 6 до 36 месяців, в яких мають брати участь щонайменше 2 країни. Проекти можуть бути різними, але вони мають передбачати певний інноваційний елемент і обмін досвідом Приміром, нещодавній проект «У напрямку миру та любові» – проект стратегічного партнерства між організаціями з України, Швеції, Естонії та Вірменії (реалізувався з 1 червня 2017 року по 30 листопада 2018 року, – прим. авт.). Метою проекту було підвищення можливостей молодіжних працівників та молодіжних лідерів у сфері запобігання радикалізації та екстремізму серед молоді. Учасники з 4 країн брали участь у декількох етапах проекту: зустрічалися, брали участь у тренінгах, проводили дослідження у своїх країнах, а також розробляли місцеві проекти», – каже Ковбасюк.

Проекти структурного діалогу передбачають обмін досвідом реалізації реформ між країною-членом Європейського Союзу та країною-партнером.

«Erasmus+ підтримує довготривалі проекти, які направлені на обмін досвідом країни Східного партнерства зі своїм партнером з ЄС. Проект спрямований на те, щоб цей досвід перейняти та запровадити в рідній країні. Це можуть бути стажування для молоді, партнерство для підприємців і соціального підприємництва», – розповідає координатор Інформаційного центру Erasmus+ Youth в Україні, – ЄС підтримує проекти, які направлені на те, щоб різні групи молодих людей, які з певних причин мають менше можливостей для розвитку, інтегрувалися в суспільство і змогли знайти місце. Щоб молоді люди стали активними громадянами і брати участь у житті населеного пункту, де проживають».

EU Study Days

Вже 5 років представництво Європейського Союзу в Україні у співпраці з Українським освітнім центром реформ проводять Єврошколу – сесії EU Study Days in Ukraine. Цей проект спрямований на те, щоб розказати студентам та випускникам вищих навчальних закладів з усіх регіонів країни про Європейський Союз і відносини між ЄС та Україною від ключових експертів у цій сфері.

«Головна мета нашого проекту – створити мережу активних молодих українців з різних регіонів, яка спілкуватиметься і після завершення Єврошколи для обміну досвідом та впровадження разом спільних ініціатив у майбутньому, – розповідає модератор EU Study Days Катерина Юдіна, – Для участі у кожній сесії ми відібрали 40 людей, яких цікавить процес реформування України.Під час 4 днів навчання вони розширюють світогляд. Наша школа не проводить формальних лекцій. Учасники спілкуються з експертами з Європейського Союзу та України, вивчають співпрацю нашої країни та ЄС у сферах реформування – політики, економіки, енергетики, безвізового режиму, освіти та прав людини, а наприкінці школи готують фінальне проектне завдання».

Одним з учасниківEU Study Days у Сумах став студент-магістр з Маріуполя Володимир Шаргородський, спеціальність «середня освіта (історія)».

«Я приїхав сюди, щоб отримати знайомства у секторі громадянської активності. У нас в місті на базі наукового історично-археологічного товариства ми створили громадську організацію «Культурно-освітня платформа «Сенс». Ми поступово налагоджуємо звязки для створенні спільних інноваційних проектів, – До речі, нещодавно в рамках програми студентської мобільності Erasmus+ я їздив до Естонії. Я впевнений, що Україні потрібно розвиватися, орієнтуючись на Захід. Нам варто багато чого почерпнути з європейської ідентичності».

Євген Дорохов, студент 3 курса Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця»:

«Від участі в EUStudyDays очікую покращення комунікації з ЄС та збільшення своєї професіональної компетенції. Моя спеціальність – фінанси, тому мені цікаво, зокрема,розвиток економічної взаємодії, – розповідає учасник, – Зараз я задоволений бачити прогрес у розвитку експортно-імпортних відносин з Європейським Союзом. Але, тим не менш, харківським експортерам потрібно відкривати нові можливості. Про такі можливості я хотів би поговорити під час Єврошколи».

***

«Проект Єврошколи – унікальний. 5 років існує проект, більше 1000 випускників, 28 сесій. За роки проведення EUStudyDays в Україні створилась потужна мережа активних людей, які працюють в різних галузях, знають, що таке ЄС, і готові реалізувати власні цікаві проекти», – каже радник з питань преси та інформації Представництва ЄС Вікторія Давидова.

Сьогодні програми Євросоюзу спрямовані на допомогу Україні у виконанні Угоди про асоціацію. На реформування нашої країни європейські платники податків спрямовують мільйони податків.

«Бюджет програми «U-LEAD з Європою», спрямованої на підтримку реформи децентралізації, 100 мільйонів євро. Стільки ж закладено на масштабний проект реформи державного управління. Після Майдану Україна долучилася до багатьох програм, які раніше були досяжні тільки для членів ЄС. Наприклад, грантова програма «Креативна Європа», рамкова програма з наукових досліджень та інноваційГоризонт-2020. Україна в унікальній ситуації. ЄС з 2014 року виділяв додаткові кошти і запровадив нові програми, які будуть існувати до 2020 року», – розповідає Вікторія Давидова, – Зараз українці отримують значно більше інформації про діяльність Європейського Союзу, але все одного цього поки недостатньо. Одне з наших завдань – розказати, чим Україні може бути корисне співробітництво з ЄС».

Щоб проінформувати про свою діяльність Євросоюз проводить велику роботу с медіа, урядовими і неурядовими організаціями. Одним з напрямків такої роботи є проект з розвитку бібліотек.

«Існує думка, що бібліотеки, як місце отримання знань, давно вмерли. Але ми побачили у регіонах, що там бібліотеки досі залишаються потужними культурними інформаційними осередками. Коли ми побачили перспективу у розвитку таких закладів, зрозуміли, що не вистачає інформації про діяльність ЄС. Тому ми створили новий проект, в рамках якого передаємо в бібліотеку всю літературу, видану представництвом ЄС в Україні, а також проводимо навчання для бібліотекарів».

«Представництво ЄС в Україні почало працювали 26 років тому. Зараз ми представляємо всі європейські інституції – Європарламент, Європейську раду, дипломатичну службу і т.д. Серед наших пріоритетів – це допомога Україні, технічна допомога в рамках проектів передання знань, програма макрофінансової і бюджетної підтримки, – каже радник з питань преси та інформації Представництва ЄС Вікторія Давидова, – Для Європейського Союзу важливо, щоб Україна була сильною і освіченою державою. Коли ми говоримо про молодіжні програми, нашим гаслом є «Навчайся і повертайся». Всі ці проекти і втілюються, щоб рівень освіти співпадав з європейським».

Читайте також:

Текст і фото – Андрій Вавілов

Запорожье ЕС евросоюз сумы реформа грант проект
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
В оккупированном Крыму, так называемый, Керченский городской суд арестовал на 10 суток четверых украинских рыбаков, которые были задержаны российскими пограничниками в Азовском море. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Погрануправление ФСБ по Крыму. "Задержанные накануне сотрудниками Пограничного управления ФСБ России по Крыму в Азовском море, признаны виновными в совершении административного правонарушения по ч. 4 ст. 19.3 КоАП России («Неповиновение зако...
Общество
Вчера, 15 февраля, на самый высокий курган Хортицы взошли несколько десятков человек, большинство из которых - подростки и молодые люди, которые более 5 и даже 10 лет назад, в детстве, прошли лечение онкозаболеваний, а сейчас учатся и работают, живут обычной жизнью. Вместе с ними склон кургана преодолели дети, которые недавно прошли лечение или сейчас борются с раком.  Об этом сообщает 061. Традиционное шествие Тарасовой тропе с покорением кургана основано...
Криминал
В Киеве в ТРЦ "Атмосфера" сотрудники департамента уголовного розыска Нацполиции, а также спецназ "Корд" задержали Евгения Анисимова, который шесть лет находился в международном розыске. Видео задержания и комментарий опубликовали в Нацполиции.  Для проведения следственных действий его доставят в Запорожье.  По информации заместителя главы МВД Антона Геращенко, Анисимов арендовал домик в Конче-Заспе.  Задержанному Анисимову инкриминируют совершение преступл...
Общество
Управление капитального строительства Запорожского городского совета объявило тендер на благоустройство улицы Якова Новицкого (от Патриотической до Победы) стоимостью в 11,6 миллионов гривен. Об этом сообщается в реестре публичных закупок «Prozorro», передает 061. Площадь благоустройства составляет  25500 квадратных метров. Чиновники заявляют, что эта территория находится в запущенном состоянии – асфальтовое покрытие разрушено, пешеходные дорожки нуждаются...
Криминал
Сегодня, 16 февраля, около 12:00 в ТРЦ "Атмосфера" задержали Евгения Анисимова.  Видео задержания на своей странице в Facebook  опубликовал известный бизнесмен Евгений Черняк.  "Анисима-Клоуна задержали в Киеве... Интересная деталь, сдал Анисима его ближайший соратник. От крупного  вознаграждения отказался", - написал Черняк.  По его словам, руководил спецоперацией по задержанию Евгения Анисимова генерал Евгений Коваль. "Сработали очень круто. Как в кино....
Криминал
Коллегия судей Запорожского апелляционного суда рассмотрела жалобу адвокатов, представляющего интересы собственника имущества ООО «Лото плюс». Коммерсанты потребовали отменить арест на имущество, которое было изъято во время обысков в помещении «Космолот» на центральном проспекте в районе Металлургов. Об этом сообщается в реестре судебных решений, передает 061. Известно, что полиция пришла с обысками еще в конце декабря прошло года. Правоохранители заметил...
Происшествия
Сегодня ночью запорожские патрульные получили вызов от мужчины, который сообщил о решении спрыгнуть с моста Преображенского. Инспекторы поспешили к месту, где он находился.  Об этом сообщают в пресс-службе патрульной полиции. Когда патрульные прибыли на мост, мужчина находился уже за перилами Инспекторы вытащили его из-за ограждения на пешеходную часть моста. 30-летнего неудавшегося самоубийцу пригласили в отделение полиции. Видео ночного инцидента на мост...
Происшествия
Поезд "Запорожье - Киев" загорелся во время движения. ЧП произошло в 50-ти километрах от столицы. Пассажиров высадили на станции "Триполье".  Об этом говорится в сюжете ТСН. На место происшествия вызвали спасателей. Пострадавших нет. Что стало причиной возгорания локомотива пока не известно.  Пассажиры добиралась до Киева на такси.
Партнерский материал
БК" Запоріжжя" втретє у цьому сезоні перемогла «Черкаські Мавпи».  Про це повідомляє пресслужба запорізької команди.  БК «Черкаські Мавпи» – БК «Запоріжжя» 89:92 (20:27, 25:23, 19:17, 25:25) «Мавпи»: Ейрінгтон (9 + 8 передач + 3 перехоплення), Попов (2 + 5 передач), Бєліков (8), Райт (12 + 12 підбирань + 5 передач), Скапінцев (5) – старт; Хаджифейзович (24 + 5 підбирань), Конєв (10 + 3 блок-шоти), Кобець (10), Ткаченко (9 + 3 блок-шота), Сергєєв. «Запоріжж...