Децентралізація на Сумщині: як розвивається Краснопільська ОТГ, – ФОТОРЕПОРТАЖ

Сайт 061 регулярно висвітлює успіхи реформи децентралізації у Запорізькій області. Наші кореспонденти відвідували відому на всю Україну Веселівську громаду, Воскресенську ОТГ, Комишуваську громаду, спілкувалися з керівниками інших найбільш успішних об’єднаних громад області. Цього разу 061 поїхав на північний схід країни – до Сумської області, щоб побачити, як розвивається адміністративна реформа там – на прикладі Краснопільської селищної громади.

Краснопільську об’єднану територіальну громаду створили 30 квітня 2017 року. ОТГ згуртувала майже всі села Краснопільського району (2 селищні і 5 сільських рад; 4 селища і 24 села). Площа громади – 555 квадратних кілометрів, кількість населення – майже 17 тисяч людей. Для порівняння: всього в районі проживає 28 тисяч краснопілян. Особливість цієї ОТГ – це протяжний спільний кордон з Російською Федерацією.

«Реформу децентралізації треба було в нашій країні проводили ще 27 років тому. Тоді б, напевно, і не було б тих проблем в країні, які сьогодні маємо», – впевнений голова Краснопільської селищної громади Юрій Яремчук.

До обрання на посаду голови ОТГ він був головою Краснопільської райдержадміністрації.

«Як і вся країна, наша територія 27 років не знала розвитку. Були відсутні кошти, а тому будь-яка галузь – інфраструктура, заклади бюджетної сфери, житлове господарство – знаходилося в занепаді і потребувало багато фінансових ресурсів, розповідає Яремчук. І хоча коштів в рамках фінансової децентралізаціїнадходжень до бюджету громади стало більше, їх не вистачає на вирішення всієї купи наших проблем. Тому ми активно беремо участь у грантових программах, конкурсах Європейського Союзу та державних програмах Фонду регіонального розвитку».

Новий центр адміністративних послуг

Прикладом такого співробітництва стало створення нового сучасного центру надання адміністративних послуг. За підтримки програми «U-LEAD з Європою» 15 лютого минулого року у Краснопіллі відкрився створений за усіма європейськими стандартами новий сучасний ЦНАП. Громада виграла конкурс, в якому брали участь громади з усієї України. До речі, у Запорізькій області аналогічний конкурс виграла Веселівська селищна ОТГ.

«Наш ЦНАП працює не лише для членів громади, а й для усіх жителів Краснопільського району. Тут можна отримати 121 адміністративну послугу. Найбільш популярними є реєстрація та зняття з місця поживання, реєстрація нерухомості тощо. Протягом 2018 року у ЦНАПі надали більше 18 тисяч адміністративних послуг. Щодня сюди за поміччю приходять до 60 відвідувачів», – розповідає керівник Краснопільського ЦНАПу Олеся Омельченко.

Завдячуючи підтримці Спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у громаді з’явився – мобільний ЦНАП. Це спеціально обладнаний автомобіль, в якому за певним графіком спеціалісти виїжджають до віддалених населених пунктів ОТГ та інших населених пунктів за межами громади, щоб надавати консультації та адмінпослуги для місцевих жителів.

На цьому успіхи Краснопільської територіальної громади лише починаються. За два роки зроблено чимало. Більше 40 мільйонів державних грошей інвестовано в капітальний ремонт дороги територією громади, у селах ОТГ встановили майже три сотні нових вуличних світильників і зробили 18 кілометрів освітлення, встановили 12 дитячих та спортивних майданчиків, облаштували 55 майданчиків для збору побутового сміття, відновили і облаштували мережу вуличних колодязів.

Школа майбутнього

Особливу увагу у цій громаді надають шкільній освіті. Краснопільська загальноосвітняшколаІ-ІІІ ступенів, як опорний навчальний заклад, увійшла до перших 100 шкіл України, де першачки почали навчатися за програмою Нової української школи.

«У 1984 року заклад не отримував грошей з держаного бюджету на капітальний ремонт. Завдяки децентралізації нам вдалося реалізувати перший етап зовнішнього утепленнянашого опорного закладу, тепер триває другий етап – внутрішні роботи, – розповідає голова ОТГ. – Цього року у школі навчатися за новими освітніми стандартами почали 10 перших класів, 13 класів облаштовані мультимедійними дошками».

У школі, де навчаються майже 700 дітей, замінили покрівлю, встановили енергоефективні металопластикові вікна, за 680 тисяч спонсорських коштів відремонтували шкільну їдальню. Фасад навчального закладу розмалювали різнокольоровими фарбами, а на території завершили будівництво нового футбольного поля із штучним покриттям.

До речі, цього року ще один сучасний майданчик за гроші з державного фонду регіонального розвитку побудуть в одному зі старостинських округів.

Енергоефективна громада

Краснопільска ОТГ бере участь у проекті міжнародного співробітництва між урядами України та Німеччини «Енергоефективність у громадах II». В рамках цього проекту реформування сектору житлово-комунального господарства,громада вже підготувала План дій зі сталого енергетичного розвитку. Зараз він знаходиться на затвердженні у Брюсселі.

«Метою цього проекту є впровадження ефективного енергоменеджменту у громадах, навчання спеціалістів і т.п. Завдяки цій програмі ми проводимо щоденний онлайн-моніторинг енерговитрат у 52 будівлі комунальної власності громади. Це допомагає нам контролювати використання всіх видів ресурсів і оперативно вживати заходи у випадкузбільшення енерговитрат, – розповідаєначальник відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та комунальної власності ОТГ Інна Лісун. – Під час останнього семінару наша громада отримала набір необхідного інструментарію: люксметр, реєстратор температури і вологості, енергометр, лазерний тепловізор – все що необхідно для роботи енергоменеджера».

Співпраця з Європейським Союзом триває у різних напрямках. Минулого рокуделегація Краснопільської ОТГ разом з іншими 8 українськими громадами їздили до Польщі у рамках проекту «Нові об'єднані громади-як успішно управляти місцевим розвитком», де навчалися польському управлінському досвіду. «Для нас важливе питання міжнародної співпраці. Особливо цікавим є досвід у впровадженні реформи місцевого самоврядування, особливо наших партнерів зі східної Європи», – розповідають у Краснопільскій ОТГ. Сьогодні влада громади подала близько 40 заявок для участі у різних програмах та конкурсах, щоб отримати фінансування і продовжити розвиток громади.

«Після обєднання ми, в першу чергу, розробили стратегію розвитку громади на 3 роки. Ми вибудували дорожню карту і тепер чітко бачимо, що потрібно робити в нашій громаді протягом найближчих 3-5 років у кожній з галузей, – розповідає голова ОТГ Юрій Яремчук. – Ми хочемо створити модель розвитку, на прикладі якої буде формуватися історія успіху нашої країни».

Перетворення у маленьке європейське містечко

«Краснопільська селищна громада унікальна з двох причин. Перше – її керівник. Будучи головою місцевої районної державної адміністрації, він не протидіяв реформі, як це роблять інші, а підтримав її і, як деякі кажуть, «розвалив район». Він створив ОТГ, пішов на вибори, переміг і тепер успішно розвиває громаду. Таких випадків в Україні – зовсім небагато, – розповідає директор Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування Олександр Хоруженко. – По-друге, це – прикордонна громада. Місцева команда розуміє, що в найближчі роки серйозний іноземний інвестор сюди не прийде з відомих нам причин. А тому їм потрібно шукати внутрішні інвестиції. Для цього у Краснопільській ОТГ розвивають сервісні функції: медицину, адміністративні послуги, займаються співпрацею з бізнесом. Вже сьогодні багато підприємств з Сум реєструються у цій громаді, тому що там голова не вимагає хабарів, не треба платити «відкати», а всі папери зроблять за 2 години у ЦНАПі».

На думку Олександра, Краснопілля має всі можливості для того, щоб перетворитися з українського селища умаленьке європейськемістечко.

«Коли я влітку 2016 року став керівником Центру місцевого самоврядування, в Сумській області була лише одна громада. Регіон був на передостанньому місці всеукраїнського рейтингу. Сьогодні все змінилося, – каже Олександр Хоруженко. Станом на 12 березня у рейтингу областей щодо спроможності громад Сумська область знаходиться на 8-му місці. На сьогодні на Сумщині створено 18 громад. – Те, що вже зроблено за два роки зроблено – це дуже велике досягнення. В 2016 році людей, які підтримували реформу, в області було 20 людей, зараз їх сотні».

Директор Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування вважає, що децентралізацію можна назвати єдиною українською реформою, яка не була призупинена або дискредитована на якомусь етапі. Тим більше, рейтинги підтверджують дуже високий рівень довіри до реформи по всій країні.

«Чому це європейська реформа? Децентралізація проводить за принципом субсидіарності – це європейський принцип передачі повноважень, грошей і відповідальністі на той рівень влади, де це буде використано найбільш ефективно. Європейський Союз сильно підтримує реформу, тому що, по-перше, децентралізація створює нову ефективну систему державного управління. Кажуть, що ця реформа – польська калька. Але це не так, оскільки у Польщі завжди існувало самоврядування, а у нас його багато років замінювали партійні органи. По-друге, конкуренція між громадами створює нову культуру і якість влади. Юрій Яремчук зі своїми колегами з інших громад по-доброму змагається за кожний грант, за кожну заявку, навіть, у спорті – на чемпіонаті по футзалу у Закарпатті, – ділиться думками Олександр Хоруженко. – Досвід наших реформаторів Європейський Союз потім зможе використати для підтримки реформ, приклад, у більш централізованих країнах, як Росія, Білорусь, Казахстан та країни Середньої Азії. Успішний досвід децентралізації, цей успішний кейс ми зможемо «продавати» суспільствам інших країн».

Текст – Андрій Вавілов, фото – автора та з архіву Краснопільської ОТГ

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Власть
Кабинет министров Украины сегодня согласовал предложенные президентом Украины Владимиром Зеленским кандидатуры на должности глав Винницкой, Запорожской и Ровенской облгосадминистраций. Как ранее писал 061, Запорожскую область может возглавить 45-летний бизнесмен Виталий Туринок. Пару часов назад на сайте НАПК появилась декларация кандидата на пост губернатора. Об этом сообщает 061. У потенциального будущего губернатора есть супруга и трое детей (два сына и...
Общество
На прошлой неделе на перекрестке проспекта Металлургов и Соборного начался масштабный ремонт ливневой канализации. Движение на оживленном участке перекрыли, место ремонтных работ оградили забором. На данный момент уже снят слой асфальта и на глубине нескольких метров подрядчик дошел до канализационных сетей. Во время расчистки старых труб ливневки рабочим попадаются необычные находки. Самым интересным из найденного под слоем грязи строители похвастались ко...
Общество
В Запорожском областном краеведческом музее ко Дню государственного флага Украины открылась выставка «Флаг — символ чести, доблести и славы». На выставке представлены раритетные флаги, которые были на военных машинах бойцов ВСУ, воевавших на востоке страны.  Об этом сообщает корреспондент 061.  Флаг 37-го отдельного мотопехотного батальона 93-й механизированной бригады передал музею командир танка Сергей Бузурный.  Флаг 55-й артбригады передал пушечник 3-й...
Общество
В школе «Основа» мэр Владимир Буряк провел совещание по вопросам начала учебного года. На данным момент в  Запорожье сформировано около 170 первых классов, для каждого из них закупили ноутбуки. Об этом 061 во время совещания сообщил заммэра Анатолий Пустоваров. - Каждый первый класс уже получил по одному ноутбуку. Такая программа проходит и по государственной линии и по нашей, чтобы мы за 5 лет закрыли проблему с компьютерами. Дополнительно по софинансиров...
Новости компаний
Барбершоп М2 – это популярная мужская парикмахерская, которая работает в Запорожье с 2017 года. В чем отличие от других заведений, какая стоимость стрижки и чем радуют клиента – расспросили у основателя барбершопа М2, профессионального барбера Богдана Боднаря. – Богдан, когда и почему возникла идея открыть собственный барбершоп? – Каждый день я видел, как в барбершопах забывают стерилизовать инструмент, делают шаблонные стрижки и при этом выставляют высоки...
Политика
Кабинет министров Украины согласовал кандидатуру Виталия Туринка на должность главы Запорожской ОГА, поданную Владимиром Зеленским. Об этом сообщает «Интерфакс – Украина». Наряду с главой Запорожской согласованы кандидатуры для Винницкой и Ровенской ОГА. Виталий Туринок является совладельцем Ровенского домостроительного комбината. Следите за подробностями. Читайте также: Депутат Запорожского облсовета просит о сложении полномочий
Политика
На рассмотрение Запорожского областного совета вынесен проект решения о сложении депутатский полномочий члена фракции «Оппозиционный блок» Александра Григорчука. Документ опубликован на сайте облсовета. Основанием для прекращения полномочий является личное заявление Григорчука, указывается в проекте решения. Александр Григорчук избирался в Запорожский областной совет от Великобелозерского и Каменко-Днепровского районов. Григорчук является профсоюзным деяте...
Происшествия
В Васильевском районе Запорожской области в результате пожара погибли два человека. Горел частный дом. Об этом сообщили в областном управлении ГСЧС. Информацию о возгорании в селе Скельки спасатели получили 20 августа в 22:23. Огонь охватил площадь в 50 квадратных метров. В ходе тушения в доме обнаружили тело 68-летней владелицы и 58-летнего мужчины. На месте работали 9 бойцов ГСЧС. По предварительной версии, причиной возгорания стала неосторожность при ку...
Общество
Из-за того, что на плотине ДнепроГЭС на ремонт закрыли две полосы для движения транспорта, в Запорожье произошел транспортный коллапс. С вечера и до 22:00 запорожцы стояли в пробках, пытаясь проехать с левого на правый берег. В городе возникла чрезвычайная ситуация. Ремонт плотины в таких условиях еще не проводили. Об этом сегодня во время совещания сказал городской голова Запорожья Владимир Буряк. Совещание началось с эмоций и обвинений. Мэр обвинил глав...
Новости по теме
Во время ремонта ливневки на Металлургов нашли монеты 30-х годов прошлого века, - ФОТО
Флаги, которые были на военных машинах бойцов ВСУ, показали в запорожском музее, - ФОТО
В Запорожье во все первые классы закупили ноутбуки
Речная переправа вместо ДнепроГЭСа: запорожцев будут перевозить на паромах, пока плотина закрыта на ремонт
Состояние металлических конструкций на плотине ДнепроГЭС хуже, чем мы думали, - подрядчик
В мэрии Запорожья назвали две кандидатуры на звание почетных граждан города
Гражданин США пытался вывезти через запорожский аэропорт книги XIX века, - ФОТО
В Запорожья появилась видео-стена, - ФОТО
Продажа «Мотор Сич», отравление в Бердянске, пробка на плотине ДнепроГЭС: итоги 20 августа
От филармонии до плотины ДнепроГЭС: сотни запорожцев стоят в пробке, - ФОТО