Децентралізація на Сумщині: як розвивається Краснопільська ОТГ, – ФОТОРЕПОРТАЖ

Сайт 061 регулярно висвітлює успіхи реформи децентралізації у Запорізькій області. Наші кореспонденти відвідували відому на всю Україну Веселівську громаду, Воскресенську ОТГ, Комишуваську громаду, спілкувалися з керівниками інших найбільш успішних об’єднаних громад області. Цього разу 061 поїхав на північний схід країни – до Сумської області, щоб побачити, як розвивається адміністративна реформа там – на прикладі Краснопільської селищної громади.

Краснопільську об’єднану територіальну громаду створили 30 квітня 2017 року. ОТГ згуртувала майже всі села Краснопільського району (2 селищні і 5 сільських рад; 4 селища і 24 села). Площа громади – 555 квадратних кілометрів, кількість населення – майже 17 тисяч людей. Для порівняння: всього в районі проживає 28 тисяч краснопілян. Особливість цієї ОТГ – це протяжний спільний кордон з Російською Федерацією.

«Реформу децентралізації треба було в нашій країні проводили ще 27 років тому. Тоді б, напевно, і не було б тих проблем в країні, які сьогодні маємо», – впевнений голова Краснопільської селищної громади Юрій Яремчук.

До обрання на посаду голови ОТГ він був головою Краснопільської райдержадміністрації.

«Як і вся країна, наша територія 27 років не знала розвитку. Були відсутні кошти, а тому будь-яка галузь – інфраструктура, заклади бюджетної сфери, житлове господарство – знаходилося в занепаді і потребувало багато фінансових ресурсів, розповідає Яремчук. І хоча коштів в рамках фінансової децентралізаціїнадходжень до бюджету громади стало більше, їх не вистачає на вирішення всієї купи наших проблем. Тому ми активно беремо участь у грантових программах, конкурсах Європейського Союзу та державних програмах Фонду регіонального розвитку».

Новий центр адміністративних послуг

Прикладом такого співробітництва стало створення нового сучасного центру надання адміністративних послуг. За підтримки програми «U-LEAD з Європою» 15 лютого минулого року у Краснопіллі відкрився створений за усіма європейськими стандартами новий сучасний ЦНАП. Громада виграла конкурс, в якому брали участь громади з усієї України. До речі, у Запорізькій області аналогічний конкурс виграла Веселівська селищна ОТГ.

«Наш ЦНАП працює не лише для членів громади, а й для усіх жителів Краснопільського району. Тут можна отримати 121 адміністративну послугу. Найбільш популярними є реєстрація та зняття з місця поживання, реєстрація нерухомості тощо. Протягом 2018 року у ЦНАПі надали більше 18 тисяч адміністративних послуг. Щодня сюди за поміччю приходять до 60 відвідувачів», – розповідає керівник Краснопільського ЦНАПу Олеся Омельченко.

Завдячуючи підтримці Спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у громаді з’явився – мобільний ЦНАП. Це спеціально обладнаний автомобіль, в якому за певним графіком спеціалісти виїжджають до віддалених населених пунктів ОТГ та інших населених пунктів за межами громади, щоб надавати консультації та адмінпослуги для місцевих жителів.

На цьому успіхи Краснопільської територіальної громади лише починаються. За два роки зроблено чимало. Більше 40 мільйонів державних грошей інвестовано в капітальний ремонт дороги територією громади, у селах ОТГ встановили майже три сотні нових вуличних світильників і зробили 18 кілометрів освітлення, встановили 12 дитячих та спортивних майданчиків, облаштували 55 майданчиків для збору побутового сміття, відновили і облаштували мережу вуличних колодязів.

Школа майбутнього

Особливу увагу у цій громаді надають шкільній освіті. Краснопільська загальноосвітняшколаІ-ІІІ ступенів, як опорний навчальний заклад, увійшла до перших 100 шкіл України, де першачки почали навчатися за програмою Нової української школи.

«У 1984 року заклад не отримував грошей з держаного бюджету на капітальний ремонт. Завдяки децентралізації нам вдалося реалізувати перший етап зовнішнього утепленнянашого опорного закладу, тепер триває другий етап – внутрішні роботи, – розповідає голова ОТГ. – Цього року у школі навчатися за новими освітніми стандартами почали 10 перших класів, 13 класів облаштовані мультимедійними дошками».

У школі, де навчаються майже 700 дітей, замінили покрівлю, встановили енергоефективні металопластикові вікна, за 680 тисяч спонсорських коштів відремонтували шкільну їдальню. Фасад навчального закладу розмалювали різнокольоровими фарбами, а на території завершили будівництво нового футбольного поля із штучним покриттям.

До речі, цього року ще один сучасний майданчик за гроші з державного фонду регіонального розвитку побудуть в одному зі старостинських округів.

Енергоефективна громада

Краснопільска ОТГ бере участь у проекті міжнародного співробітництва між урядами України та Німеччини «Енергоефективність у громадах II». В рамках цього проекту реформування сектору житлово-комунального господарства,громада вже підготувала План дій зі сталого енергетичного розвитку. Зараз він знаходиться на затвердженні у Брюсселі.

«Метою цього проекту є впровадження ефективного енергоменеджменту у громадах, навчання спеціалістів і т.п. Завдяки цій програмі ми проводимо щоденний онлайн-моніторинг енерговитрат у 52 будівлі комунальної власності громади. Це допомагає нам контролювати використання всіх видів ресурсів і оперативно вживати заходи у випадкузбільшення енерговитрат, – розповідаєначальник відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та комунальної власності ОТГ Інна Лісун. – Під час останнього семінару наша громада отримала набір необхідного інструментарію: люксметр, реєстратор температури і вологості, енергометр, лазерний тепловізор – все що необхідно для роботи енергоменеджера».

Співпраця з Європейським Союзом триває у різних напрямках. Минулого рокуделегація Краснопільської ОТГ разом з іншими 8 українськими громадами їздили до Польщі у рамках проекту «Нові об'єднані громади-як успішно управляти місцевим розвитком», де навчалися польському управлінському досвіду. «Для нас важливе питання міжнародної співпраці. Особливо цікавим є досвід у впровадженні реформи місцевого самоврядування, особливо наших партнерів зі східної Європи», – розповідають у Краснопільскій ОТГ. Сьогодні влада громади подала близько 40 заявок для участі у різних програмах та конкурсах, щоб отримати фінансування і продовжити розвиток громади.

«Після обєднання ми, в першу чергу, розробили стратегію розвитку громади на 3 роки. Ми вибудували дорожню карту і тепер чітко бачимо, що потрібно робити в нашій громаді протягом найближчих 3-5 років у кожній з галузей, – розповідає голова ОТГ Юрій Яремчук. – Ми хочемо створити модель розвитку, на прикладі якої буде формуватися історія успіху нашої країни».

Перетворення у маленьке європейське містечко

«Краснопільська селищна громада унікальна з двох причин. Перше – її керівник. Будучи головою місцевої районної державної адміністрації, він не протидіяв реформі, як це роблять інші, а підтримав її і, як деякі кажуть, «розвалив район». Він створив ОТГ, пішов на вибори, переміг і тепер успішно розвиває громаду. Таких випадків в Україні – зовсім небагато, – розповідає директор Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування Олександр Хоруженко. – По-друге, це – прикордонна громада. Місцева команда розуміє, що в найближчі роки серйозний іноземний інвестор сюди не прийде з відомих нам причин. А тому їм потрібно шукати внутрішні інвестиції. Для цього у Краснопільській ОТГ розвивають сервісні функції: медицину, адміністративні послуги, займаються співпрацею з бізнесом. Вже сьогодні багато підприємств з Сум реєструються у цій громаді, тому що там голова не вимагає хабарів, не треба платити «відкати», а всі папери зроблять за 2 години у ЦНАПі».

На думку Олександра, Краснопілля має всі можливості для того, щоб перетворитися з українського селища умаленьке європейськемістечко.

«Коли я влітку 2016 року став керівником Центру місцевого самоврядування, в Сумській області була лише одна громада. Регіон був на передостанньому місці всеукраїнського рейтингу. Сьогодні все змінилося, – каже Олександр Хоруженко. Станом на 12 березня у рейтингу областей щодо спроможності громад Сумська область знаходиться на 8-му місці. На сьогодні на Сумщині створено 18 громад. – Те, що вже зроблено за два роки зроблено – це дуже велике досягнення. В 2016 році людей, які підтримували реформу, в області було 20 людей, зараз їх сотні».

Директор Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування вважає, що децентралізацію можна назвати єдиною українською реформою, яка не була призупинена або дискредитована на якомусь етапі. Тим більше, рейтинги підтверджують дуже високий рівень довіри до реформи по всій країні.

«Чому це європейська реформа? Децентралізація проводить за принципом субсидіарності – це європейський принцип передачі повноважень, грошей і відповідальністі на той рівень влади, де це буде використано найбільш ефективно. Європейський Союз сильно підтримує реформу, тому що, по-перше, децентралізація створює нову ефективну систему державного управління. Кажуть, що ця реформа – польська калька. Але це не так, оскільки у Польщі завжди існувало самоврядування, а у нас його багато років замінювали партійні органи. По-друге, конкуренція між громадами створює нову культуру і якість влади. Юрій Яремчук зі своїми колегами з інших громад по-доброму змагається за кожний грант, за кожну заявку, навіть, у спорті – на чемпіонаті по футзалу у Закарпатті, – ділиться думками Олександр Хоруженко. – Досвід наших реформаторів Європейський Союз потім зможе використати для підтримки реформ, приклад, у більш централізованих країнах, як Росія, Білорусь, Казахстан та країни Середньої Азії. Успішний досвід децентралізації, цей успішний кейс ми зможемо «продавати» суспільствам інших країн».

Текст – Андрій Вавілов, фото – автора та з архіву Краснопільської ОТГ

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
С 6 апреля Кабмин ужесточил карантинные меры: в общественных местах нужно быть в масках, носить с собой документы, не гулять группами более двух человек, запрещены прогулки в парках и скверах. Но уже сейчас запорожцы ходят по улицам города в масках и стараются соблюдать дистанцию. Как выглядит центр Запорожья во время карантина, смотрите в фоторепортаже 061. Наша фотокорреспондетка прошла с камерой по проспекту Соборному в субботу после обеда. В центре гор...
Происшествия
Вчера, 4 апреля, пожарные Запорожской области потушили 26 возгораний на открытых территориях. Был и лесной пожар. Об этом сообщили в пресс-службе ГСЧС в Запорожской области. Огонь причинил ущерб окружающей среде на общей площади 11,39 га - это 16 футбольных полей или чуть меньше запорожского ботсада (он 12 га). На ликвидацию только этих возгораний потребовалось 35 машин и 134 спасателя. "Шановні громадяни! Рятувальники Головного управління ДСНС України у З...
Общество
За прошедшую неделю, с 27 марта по 3 апреля, специалисты Запорожского областного лабораторного центра МОЗ расследовали 45 случаев инфекционных заболеваний.  Заболеваемость ОРВИ и гриппом ниже эпидпорога. Об этом идет речь в отчете лабцентра. Заболеваемость ОРВИ и гриппом на 13-й неделе 2020 года (с 23 по 29 марта) ниже эпидемического порога на 38,8%. Всего за неделю зарегистрировано 3176 случаев заболевания ОРВИ (показатель заболеваемости - 428,3 на 100 ты...
Общество
Депутат Запорожского областного совета и руководитель фермерского хозяйства «Токмачане» Андрей Гогунский  указал, что за весь 2019 год совместно с женой получил доход в 2,2 миллиона гривен, задекларировал новую недвижимость и две моторные лодки. Об этом депутат сообщил в своей годовой е-декларации на сайте НАПК, передает 061. В прошлом году депутат получил в качестве дивидендов от 1,3 миллиона гривен от подконтрольных фирм: 760 тысяч гривен от одноименного...
Обновляется
11 марта в Украине начали принимать  необходимые меры для борьбы с коронавирусом, в стране ввели карантин. Это повлияло на жизнь запорожцев и запорожанок, и сейчас необходимо постоянно следить за новостями. По этой ссылке вы всегда будете видеть все актуальные и проверенные новости на данный момент. Редакция 061.ua собирает самые главные события и важные сообщения здесь. Информация обновляется по мере поступления: более ранние новости вы можете прочитать,...
Общество
Для всех тех запорожцев, которые сейчас временно находятся без работы и желают встать на учет в центр занятости и получить пособие, теперь это можно сделать онлайн не выходя из дому. Об этом сообщили в Запорожском областном центре занятости, передает 061. Подать заявление и сканированные копии документов можно в три способа: по электронной почте центра занятости; в электронном виде через вебсайт ГСЗ с подтверждением электронной цифровой подписи; через ящик...
Общество
Прокурор следственного отдела областной прокуратуры Максим Сысоев и его  супруга, которая работает прокурором Приморского отдела Бердянской местной прокуратуры совместно задекларировали доход в 690 тысяч гривен. Об этом сообщается в годовой е-декларации прокуроров на сайте НАПК, передает 061. Зарплата Максима Сысоева за прошлый год в областной прокуратуре составила 416 тысяч гривен. Также он задекларировал получение в профсоюзе 3750 гривен в качестве путев...
Происшествия
Сегодня ночью в Коммунарском районе Запорожья по улице Автозаводская столкнулись "Lanos" и "Mazda". На месте работали правоохранители, скорая и сотрудники ГСЧС. В результате столкновения, водителя "Mazda" зажало в салоне. С помощью гидравлических ножниц его деблокировали и передали медикам. Второму водителю помощь не понадобилась. По факту аварии начато расследование. На месте аварии работали 10 спасателей. Ранее мы сообщали о том, что в Заводском районе п...
Общество
Общественный транспорт в Запорожье с 6 апреля будет работать в том же режиме, который установлен на время карантина: с ограничением количества пассажиров, все пассажиры должны быть в масках, а для льготников временно отменен бесплатный проезд. Но автобусы, маршрутки, троллейбусы и трамваи выходят на маршруты.  Об этом сообщил на своей странице в Фейсбуке Владимир Буряк. В Украине с 6 апреля Кабмин ввел ужесточение карантинных мер. Изменения затронули и раб...