Село, що оживає: як Воскресенська територіальна громада живе після об'єднання, - ФОТОРЕПОРТАЖ - 061.ua

Село, що оживає: як Воскресенська територіальна громада живе після об'єднання, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Воскресенська територіальна громада – в числі перших шести ОТГ Запорізької області, які з'явилися в результаті реформи децентралізації. У жовтні 2015 року громада провела вибори голови і об'єднала чотири села Пологівського району: Воскресенку, Кінські Роздори, Магедове і Лозове. Сьогодні сільський голова не без гордості проводить екскурсії по відремонтованим БК, школам і дитячим садкам: за три роки у селах зробили стільки, скільки не змогли за 20 років незалежності України. Як живе нове українське село – з грошима і повноваженнями – в матеріалі 061.

Децентралізація збільшила бюджет громади в декілька разів – сьогодні він сягає 38 мільйонів гривень. За три роботи Воскресенська громада отримала більше 15 мільйонів гривен державної субвенції з бюджету на розвиток інфраструктури ОТГ.

«Ще з 2008-го року наше село одним з перших в області почало реалізовувати проекти програми ЄС/ПРООН. За тими програмами ми відремонтували каналізацію, водогін і багато чого іншого. Люди побачили успішні результати нашої роботи. Певною мірою, це була підготовка сьогоднішньої реформи», – розповідає сільський голова Микола Гузенко. Він з 2006-го року очолює Воскресенку, а до цього – 20 років був головою колгоспу.

«Запропонували людям об’єднатися, і вони погодилися. Ми стали однією з перших громад в області і єдиною громадою в районі. Тепер спільно з людьми ми вирішуємо, куди і як витрачали наші гроші. Цього року виділені кошти на реконструкцію парку у Кінських Роздорах: ми вивчили думку людей і отримали підтримку цього проекту. Наші люди задоволені змінами».

«Є такі ОТГ, де все спрямовано на розвиток центру, а про менші села забувають. У нас не так»

У складі громади – декілька сіл, а тому тут «покращення» намагаються робити по всій території одночасно і паралельно. «Є такі ОТГ, де все спрямовано на розвиток центру, а про менші села забувають. У нас не так», – кажуть керівники громади і перераховують: «Як ремонтуємо школи, дитячі садки, будинки культури чи амбулаторії – робимо це і в Кінських Роздорах, і в Воскресенці».

Дитячі садочки

Дитячий садок у селі Кінські Роздори розташований у будівлі 1900-го року, в якій колись працювала земська школа. У минулому році тут замінили покрівлю, вікна і двері, встановили паркан. На все це з бюджету громади витратили трохи більше 800 тисяч гривень. Раніше – облаштували дитячий майданчик.

«Незадовго до утворення громади тутешній дитсадок планували закрити – було всього 4 дитини, – розповідає завідувач ДНЗ «Дзвіночок» Юлія Євтушенко, – Сьогодні тут у двох групах навчаються 30 дітей. Батьки поспішають записати своїх дітей в дитячий садок. В черзі – вже 10 малюків».

У другому дитсадку громади – Воскресенському ДНЗ «Джерельце» минулого року 1,2 мільйона гривень витратили на капітальний ремонт санітарних кімнат, заміну сантехніки, відновлення системи опалення. Гордість громади – це система теплої підлоги.

Будинок культури

Будинок культури у Кінських Роздорах на момент створення громади не функціонував вже багато років. Занедбана будівля 1906 року, в якому колись працював банк, не витримала випробувань часом: у БК провалився дах. З часом від великого приміщення залишилися лише стіни та фундамент.

У 2016-му за гроші з місцевого бюджету розпочали капітальний ремонт сільського клубу: змінили вікна і двері, відновили покрівлю, зробили актову залу, велику сцену для виступів. Менш ніж через рік, роботу БК було повністю відновлено: сьогодні тут проходять всі сільські заходи. Наприклад, нещодавно у Кінських Роздорах шукали «Міс Роздорівчанку». У переповнений зал селяни приходили з власними стільцями:).

Єдине, у будівлі задля економії не відновлювали систему опалення. Для цього в холодну пору року за день-два до проведення свят вмикають обігрівачі. Кажуть, цього вистачає для комфортного перебування.

На зеленій ділянці поряд з будинком культури – жителі Кінських Роздор вирішили створити парк відпочинку. Таку роботу місцеві керівники заклали на майбутній рік-два. Необхідні проектні роботи вже виконані, початок реконструкції запланований на цей рік.

Другий відновлений будинок культури працює у центрі Воскресенки. Утеплення, нова покрівля, енергоефективні вікна, відремонтована сцена та зала – це сьогодення запорізького сільського клубу. У гуртках займається чимало дітей, а на свята в будинку культури збираються всім селом на різноманітні заходи.

У сільському клубі Воскресенки працює бібліотека, яку до створення громади вже збиралися закривати

Один із проектів ЄС/ПРООН, який вдалося втілити у життя у Кінських Роздорах – створення кооперативу «Злагода». Тут, як вже писав 061, з допомогою проекту ЄС/ПРООН у селі створили кооператив: тут працює виробництво паливних брикетів, а також продуктів харчування – круп, макарон та консервів

По темі: В одном из сел Запорожской области решили превращать солому и бурьян в топливные брикеты — Европа поддержала и выделила 600 000 гривен

Школи

Самостійність громади дозволила нарешті зробити необхідне оновлення у сільських школах – Кінськороздорівському та Воскресенському навчально-виховному комплексах.

У Кінськороздорівському НВК – єдиній школі села – навчається 207 школярів та 34 вихованців дитячого садочка. Результат реформ для цієї школи можна побачити з вулиці – всі вікна закладу, окрім майстерні, замінили на енергоефективні. Минулого року в НВК встановили котли на альтернативному паливі.

До речі, задля економії модернізували систему опалення і в сусідньому навчально-виховному комплексі, а у меншій Воскресенській школі І-ІІІ ступенів встановили газовий модуль.

Гордість та особливість школи – це шкільний музей народознавства, створений у 2012-му році. Найстарішій скрині у фойє на третьому поверсі – 140 років. На ній зберігся справжній петриківський розпис.

Кабінет інформатики з новою технікою з’явився минулого року. Комп’ютери придбали за гроші з державної субвенції, плазмовий сучасний телевізор та нові меблі купили сільські меценати.

У 2016-му році придбали шкільний автобус для Кінськороздорівського НВК, у 2017-му – для Воскресенського (витратили 1,7 мільйона гривень). Цьогоріч – запланована купівля ще одного автобусу.

В громаді відремонтували найгірші ділянки дороги. Асфальт був настільки розбитим, що водії маршруток вже відмовлялися там їхати

У Воскресенському НВК навчається 297 школярів, ще 25 дітей виховують у двох групах місцевого дитсадочка. За останні два роки силами громади в школі замінили всі вікна і двері на енергоефективні, зробили ремонт каналізації та системи опалення, збудували новий водогін.

«Реформа децентралізації – це своєчасні і необхідні зміни, – каже директор Воскресенського НВК Федір Мацюця (30 квітня Федір Олексійович пішов з життя. Світла пам'ять! – прим. авт.). – Раніше в бюджеті районного відділу освіти нам ледве знайшли гроші на ремонт даху, а тепер за один рік громада самостійно може зробити і опалення, і ремонти, і нові вікна встановити. Децентралізація – це тепло для дітей, гарні умови навчання та комфорт. Жалю, що село вступило в громаду, ні в кого з нас немає».

У школах Воскресенки оновили обладнання у харчоблоках: і в місцевій школі І-ІІІ ступенів, і в навчальному-виховному комплексі.

«Раніше в бюджеті районного відділу освіти нам ледве знайшли гроші на ремонт даху, а тепер за один рік громада самостійно зробила і опалення, і ремонти, і нові вікна встановила»

Крім того, сільська влада збирається збудувати для двох найбільших шкіл громади нові футбольні майданчики. Після цього в Воскресенській ОТГ будуть думати про створення опорної школи.

У відремонтованому минулого року приміщенні адміністрації Воскресенської громади вже працює центр адміністративних послуг

«Завдяки децентралізації стали можливими всі ті досягнення, які у нас є на сьогодні. Збільшення бюджету та державні субвенції дали змогу розвиватися, – каже керівник відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Олександр Лазаренко. – Це великі ремонти дитячих садків, сільських будинків культури, закупівля автобусів. Минулого року ми почали робили в селах освітлення, подекуди заасфальтували дороги, провели для жителів Воскресенки 40 кілометрів водогону, відремонтували амбулаторії. Все це – завдяки децентралізації».

Наприкінці 2018-го року за графіком Кабміну Воскресенська громада має отримає право розпоряджатися землею за межами громади. Першою такою в Запорізькій області стала Смирновська громада. Після цього, місцева влада зможе отримувати більше грошей до бюджету і виділяти земельні ділянки, приміром, АТОвцям. Для цього зараз громада витрачає гроші на створення генерального плану. Минулого року лише на топографо-геодезичні роботи витратили приблизно 1,2 мільйона гривень.

«Щоб навести порядок, треба терпіння та витримка Тоді все буде добре», – підсумовує сільський голова Микола Гузенко.

У громаді меценати будують і відновлюють церкви

Текст і фото – Андрій Вавілов

Читайте также: Запорожская громада, которую знают во всей Украине: каких успехов добилась Веселовская ОТГ, – ФОТОРЕПОРТАЖ

Запоріжжя громада ОТГ Воскресенка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Власть
Сотрудникам Коммунальной специализированной военизированной аварийно-спасательной службы повысят должностные оклады. В управлении по вопросам предупреждения чрезвычайных ситуация и гражданской защиты населения говорят, что “подкорректировать” оклады нужно в связи с ростом прожиточного минимума и тяжелыми условиями труда. Соответсвующий проект решения опубликован на сайте городского совета. Новые должностные оклады должны ввести с 1 июля этого года. В пр...
Происшествия
Инцидент произошел на стационарном посту в Запорожье. Инспекторы остановили водителя MAZDA 626. Причина остановки – нарушение правил дорожного движения (водитель не включил сигнал поворота, перед выполнением маневра). Водитель попытался дать взятку в сумме 200 гривен полицейским за то, чтобы они не составляли протокол. Об этом пресс-служба патрульной полиции написала на своей странице в Facebook. Инспектора объяснили водителю, что дача взятки предусматри...
Общество
Известная украинская певица Alyosha встретилась с воспитанниками запорожской общеобразовательной школы-интерната «Ориентир». Об этом сообщает 061. «Дети стали юными журналистами и провели настоящую пресс-конференцию с певицей. По окончанию беседы каждый смог получить автограф и селфи на память, – рассказал руководитель волонтерской группы «Angels» Юрий Вдовцов, – Встреча прошла тепло и душевно. Мы благодарим ALYOSHA и её команду за открытость и вдохновение...
Экология
В течение прошлой недели Запорожский областной лабораторный центр МОЗ проверял состав воздуха в жилой застройке Заводского и Днепровского районов по 18 ингредиентам загрязняющих веществ. Всего провели 24 исследования и зарегистрировали три превышения предельно допустимых концентраций (ПДК). Об этом сообщает 061 со ссылкой на данные мониторинга Запорожского областного лабораторного центра. Максимальные превышения зарегистрировано по двум ингредиентам.  16 а...
Власть
Директор коммунального предприятия «Водоканал» Алексей Никифоров опубликовал свою электронную декларацию за 2018-й год. Об этом сообщает 061 со ссылкой на декларацию коммунальщика. На КП «Водоканал» Алексей Никифоров заработал 313,6 тысяч (для сравнения: в 2017 – 206 тысяч) и получил 42 тысячи гривен некоего «додаткового блага» от своего предприятия. Кроме этого, руководитель указал стоимость профсоюзных путевок на отдых от профсоюза “Водоканала” стоимость...
Власть
В Запорожской области владельцы элитных автомобилей заплатили 1,7 миллиона гривен налога. Об этом сообщают в областном управлении ГФС. С начала года в местные бюджеты Запорожской области поступило 1,71 миллиона гривен. Это на 99 тысяч больше, чем за 3 месяца прошлого года. Наибольшие поступления транспортного налога в бюджет обеспечили владельцы автомобилей в Запорожье – более 830 тысяч гривен, Бердянска, Бердянского и Приморского районов – 182 тысяч, Мели...
Криминал
Гуляйпольский отдел Токмакской местной прокуратуры сообщил о подозрении директору подрядной организации, которого подозревают в том, что он завладел государственными средствами на сумму почти 580 тысяч гривен. Об этом сообщает пресс-служба областной прокуратуры. Подрядчика обвиняют в "завладении чужим имуществом путем злоупотребления служебным лицом своим служебным положением, совершенное по предварительному сговору группой лиц, в особо крупных размерах"....
Криминал
Запорожский апелляционный суд, подтвердив решение первой инстанции, оставил мужчину, развращавшего 5-летнюю девочку за решеткой.  Об этом сообщает пресс-служба областной прокуратуры. Напомним, первое решение по этому делу вынесли в январе. В августе 2016 года 55-летний житель Запорожья дома выпивал со знакомой, которая пришла с 5-летней дочерью. Убедившись, что за его действиями никто не наблюдает, мужчина принудил девочку к сексуальным действиям, из-за че...
Происшествия
В энергодарской больнице умер 32-летний местный житель, госпитализированный 14 апреля с ботулизмом. Об этом сообщили в Запорожском областном лабораторном центре. Мужчину доставили в реанимацию с острыми симптомами болезни. Он был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких и находился в медикаментозной коме. Молодой человек умер не приходя в сознание. Эпидемиологическое расследование показало, что мужчина, вероятнее всего, заразился ботулизмом, съ...
Новости по теме
Певица Alyosha встретилась с воспитанниками запорожской школы-интерната, – ФОТОРЕПОРТАЖ
Запорожский митрополит УПЦ Лука попросил у Зеленского «восстановления порядка»
Под Запорожьем прокуратура отбирает землю с курганом стоимостью 12 миллионов
Девушка из Запорожской области завоевала второе место на шоу «Голос країни-9», – ВИДЕО
Пожар в музее, Вербное воскресенье, прощание с бойцом АТО и все о выборах: итоги выходных в Запорожье
ЦИК назначила выборы в громадах Запорожской области
Не я бью – верба бьет: запорожцы празднуют Вербное воскресенье, - ФОТОРЕПОРТАЖ
Запорожцы выстраиваются в очереди, чтобы проголосовать, - ФОТОРЕПОРТАЖ
Полиция составила 8 админпротоколов на глав избирательных комиссий
Аллея сакур, запрет на работы возле водонапорной башни и штраф для "Метинвеста": итоги 19 апреля в Запорожье