«Туризм – це найбільш стабільний бізнес»: нардеп Анна Романова – про розвиток індустрії гостинності та потенціал Запоріжжя

До Запоріжжя приїхала народна депутка від фракції «Самопоміч» Анна Романова. В нашому міста політик в якості експерта брала участь у семінарі «Медіа без упереджень. Слова мають значення». Анна Романова, як фахівець у галузі туризму та брендингу міст, зокрема, розповіла своє бачення розвитку туристичного потенціалу України та оцінила зміни в Запоріжжі. Більше про це – в інтерв’ю депутатки.

– Пані Анно, чому так важливо розвивати український туризм?

– Я раніше вже приїжджала до Запоріжжя та розповідала, як правильно будувати туристичну стратегію. Однією з найбільших проблем було переконати містян, більшість з яких працюють в промисловості, що нам потрібен туризм.

Вже тоді я казала, шо сучасне місто не може бути зав’язане лише на одну якусь виробничу сферу. Особливо, залежну від олігарха. Якщо в один момент він вирішить все закрити або продати, життя міста зупиниться, жителі залишаться без роботи. Саме тому зараз треба диверсифікувати економіку.

Наприклад, Об’єднані Арабські Емірати. Здається, у них є нафта і все добре. Втім, навіть, маючи таких потужний сировинний ресурс, вони почали інвестувати в розвиток туризму. Адже це найбільш стабільний бізнес, це стабільний розвиток економіки, це наповнення міських бюджетів. Туристична сфера на сьогодні – чи не єдина сфера економіки, яка в загальносвітовому масштабі лише стабільно зростає.

– Як би ви могли оцінити рівень розвитку Запоріжжя, як туристичного міста?

– В Запоріжжі я бачу системні кроки і зміни. У вас в місті над напрямком туризму працює креативна команда, яка розвивається. Що треба покращити? По-перше, логістику. Запорізький аеропорт – обличчя міста, не може бути в темряві і обклеєне рекламою. Туристові важливе відчуття безпеки. З посадки літака важливо показати, що в місті спокійно. Іноземний турист, особливо сімейний, з дітьми, хоче поїхати в безпечне місто. Якщо його запросять у цікаве козацьке Запоріжжя, він, в першу чергу, подивиться на карту і побачить, що воно знаходиться поряд з зоною конфлікту. Саме тому місцевій владі треба зробити набагато більше, щоб зустріти міжнародного гостя, ніж, приміром, Львову.

У Запоріжжя великі невикористані можливості для залучення внутрішнього туриста. Місто знаходиться на перетині шляхів до моря – і Азовського, і Чорного. Думаю, було б цікаво зробити комплексні тури, особливо, напередодні пляжного сезону. Щоб люди, які їдуть відпочивати з дітьми на море, планували свою поїздку саме через Запоріжжя. Подивилися тут Хортицю, відвідали ваш неймовірний кінний театр та інші локації, а потім планували свою поїздку далі.

Окрему програму, навіть, можна зробити для китайців – найбільш платоспроможних в світі туристів. В Запоріжжі є будівлі з визнаною в світі архітектурою в стилі конструктивізму. Китайцям, які живуть у комуністичній країні, ми вивчали це питання, буде цікаво приїхати до вашого міста, щоб побачити будинки соцмістечка. Тобто також можна планувати окрему програму для них.

– Чому в Україні так мало туристів? Які проблеми є в цьому секторі економіки?

– Туризм в Україні має декілька особливостей. По-перше, це величезний спад кількості гостей з-за кордону після подій 2014-го року. Кількість іноземних туристів зменшилася вдвічі. В першу чергу, іноземці бояться їхати в Україну через війну. Вони думають, що конфлікт триває на всій нашій території. Саме тому для того, щоб відновити кількість туристів, треба позиціонувати себе, як безпечну країну.

Ще одна особливість полягає в тому, що за всі роки незалежності українці дуже мало подорожували країною. Більшість українців під час відпустки залишається вдома – про це говорять опитування. Подорожувати можуть собі дозволити лише невелика частка українців. Ті, у кого є гроші, для свого відпочинку обирають не Україну, а Туреччину, Єгипет, а після безвізу – відкривають Європу: Грецію, Іспанію та інші країни.

– Що треба зробити, що іноземний турист приїхав до України, а внутрішній турист виїхав за межі свого міста?

– Якщо коротко, потрібні три важливі речі: політична воля керівництва держави, створення конкурентноспроможного туристичного продукту та його популяризація, розвинута інфраструктура.

Держава має інвестувати в туристичну інфраструктуру. Якщо до Запоріжжя важко доїхати, немає авіарейсів, немає відремонтованої дороги, немає зручного залізничного сполучення, яку рекламу ми б не робили, туризм на цьому б і закінчився. Якщо немає розгалуженої транспортної інфраструктури, то ця галузь не буде розвиватися.

В Україні поки не сприймають туризм, як величезну індустрію. З цієї тези я починаю, коли викладаю в українських вишах. Щоб створити конкурентноспроможний туристичний продукт, потрібні сприяння від держави на податковому рівні для людей, які працюють в цій сфері, для готельєрів, необхідне навчання для персоналу. Також важливо, щоб на місцевому рівні, від ОТГ до обласних центрів, працював структурний підрозділ з командою фахівців, які будуть займатися розвитком індустрії туризму, створенням туристичного продукту і його популяризацією.

Треба і на рівні України, і на рівні міста визначити цільові аудиторії туристів, яких ми хочемо залучити, і зрозуміти, який туристичний продукт ми можемо їй запропонувати. Сьогодні нараховується більше 30 видів туризму: рекреаційний, медичний, пізнавальний, міський туризм, шопінг-туризм, конференц-туризм. Сьогодні я приїхала до Запоріжжя задля участі в семінарі. Це яскравий приклад конференц-туризму. Провели цікавий захід, приїхали люди з усієї України, забронювали місця в готелі. В результаті – місто збагатилося. Потрібно, щоб в вашому міста відбуватися більше таких заходів ділового характеру.

На прикладі Львова бачимо, що можна охопити максимальну кількість напрямків. Сферу туризму починали розвивати с фестивального туризму, створивши неповторну атмосферу. Потім охопили конференц-туризм, розвивають фестивальний туризм, гастрономічний туризм.

Зараз в стрічці фейсбуку я бачу багато яскравих подій, яких раніше в Запоріжжі не проводили: фестивалю джазу, фестиваль ретро-авто та інше. В мене на підсвідомому рівні закладається те, що Запоріжжя – це живе місто, в якому постійно щось відбувається. В дечому ви йдете шляхом Львова.

– Що зараз робить парламент, щоб покращити індустрію туризму в Україні?

– Я підготувала і зареєструвала великий законопроект №8317 (Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про туризм» щодо удосконалення державної політики у сфері туризму»). В ньому закладено створення правових засад для функціонування туристичної сфери, поліпшення сервісу, зокрема, готельного, посилення відповідальності для туроператорів-шахраїв.

Втім, мій законопроект досі не виносять на голосування у сесійну залу. Чому? Тому що, я думаю, деяким чиновникам, які мають професійно займатися туристичною сферою, вигідна ситуація хаосу. Жодного з тих туроператорів, які обманули людей – а таких 3 тисячі за цей туристичний сезон – не позбавили ліцензії, не оштрафували, не провели перевірку.

На жаль, те, чим зараз займається виконавча влада, наприклад, затвердження бренду «Ukraine now», не має нічого спільного з покроковою ефективною роботою з побудови іміджу країни та розвитку туризму. Брендинг країни – це величезна системна робота, якою необхідно серйозно займатися.

Читайте также: Анна Романова: «В украинской политике с женщиной будут мириться, пока она не задает вопросы»

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Вчера, 14 октября, на каскаде фонтанов «Радуга» прошел праздничный концерт ко Дню города. Послушать любимых музыкантов пришли около 10 тысяч запорожцев. Об этом сообщает корреспондент 061. Концертное выступление открывали запорожские артисты с шоу-программой «Что пело Запорожье за 27 лет независимости». Молодые музыканты исполняли 27 известных украинских песен – композиций, которые стали знаковыми. После этого на сцене появились известные украинские музыка...
Происшествия
В «Укрзалізниці» прокомментировали августовский случай, когда на запорожанку Анну в поезде "Запорожье - Львов" упала оконная рама. Об этом на своей странице в Facebook рассказал адвокат Сергей Барбашин. Ответ «Укрзалізниці» гласит, что рама упала из-за того, что пассажир зацепился за нее рукой - а поезд был исправен: «20.08.18 склад поїзда № 120\119 сполученням «Запоріжжя-Львів» відправився з пункту формування в технічно справному стані. Встановлено, ймові...
Культура
Недавно в центре Запорожья в историческом здании между площадью Маяковского и универмагом "Украина" начали обустраивать новое отделение "Ощадбанка". Ремонт начали с того, что покрасили фасад в желтый цвет. Посты возмущений появились в Facebook. Не все были недовольны таким дизайнерским решением, однако краеведы и урбанисты твердо заявили, что это отвратительно и нарушает вид исторической части города.  Чтобы перейти к посту, нажмите на скрин. После волны в...
Культура
В сети появилось видео выступления солдат запорожской военной части №3029 на шоу "Х-Фактор". Видео появилось на странице проекта в YouTube 13 октября. Отбор на шоу проходил в Черновцах. В состав рок-группы "№3029" также вошел 8-летний сын майора - мальчик играл на барабанах. Парни исполнили песню группы "Тінь Сонця" - "Їхали козаки". Члены жюри отметили,что парни сильно волновались, но сказали да - группа попала в тренировочный лагерь. Напомним, вчера на «...
Общество
Вчера, на стадионе «Славутич-арена» состоялся футбольный матч между сборной Запорожья и командой звёзд украинской эстрады «Маэстро». Об этом сообщает корреспондент 061. Команда «Маэстро» была основана в 2008-м году. Ее участники регулярно тренируются и принимают участие в футбольных турнирах, социальных акциях и товарищеских матчах. Сначала игроков «Маэстро» символично посвятил в казаки самый известный казак Запорожье Олег Григорьев. В составе команды, кот...
Общество
В честь Дня запорожского казачества и праздника Покрова Пресвятой Богородицы вчера, 14 октября, в Запорожье провели Всеукраинский казацкий фестиваль «Покрова на Хортице». Об этом сообщает корреспондент 061. Как уже писал 061, праздник продолжался параллельно на двух локациях – в историко-культурном комплексе «Запорожская Сечь» и на «Козацкому колі», что возле музея запорожского казачества. На «Козацкому колі» для гостей праздника организовали большой город...
Происшествия
В Коммунарском районе Запорожья, в доме по ул. Европейская загорелся балкон. Пожар произошел на втором этаже пятиэтажного дома вчера в 14:30. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС в Запорожской области.  По информации ведомства, оказалось  что загорелись домашние вещи, которые были на балконе. В момент возгорания дома никого не было.  По предварительной информации, пожар произошел из-за неосторожного обращения с огнем (курение).  От ГСЧС было задействовано 9...
Новости компаний
Как избежать высоких платежей по отоплению? Наиболее волнующий вопрос с приходом холодов. Сегодня большая часть населения использует газ для обогрева помещений. Выгодно ли это? Для обогрева стандартного частного дома (не более 75 м2) требуется сжечь 300 кубометров газа. По нынешним тарифам в денежном эквиваленте – 2100 грн, однако правительство уже подготавливает формулу пересчета цены, согласно которой предполагается увеличение стоимости газа для населени...
Политика
25 октября в Москве должно состояться заседание апелляционного суда. Прокуратура будет настаивать на увеличении срока заключения до 10,5 лет.  Об этом на своей странице в Facebook написал брат Панова - Игорь Котелянец.  По его словам, сейчас "украинский диверсант" временно находится в Краснодаре, но в ближайшее время его этапируют в Москву.  "Скорее всего в "Лефортово". Везут, потому что в Москве должно состояться судебное заседание", - написал Котелянец. ...