«Туризм – це найбільш стабільний бізнес»: нардеп Анна Романова – про розвиток індустрії гостинності та потенціал Запоріжжя

До Запоріжжя приїхала народна депутатка від фракції «Самопоміч» Анна Романова. В нашому міста політик в якості експерта брала участь у семінарі «Медіа без упереджень. Слова мають значення». Анна Романова, як фахівець у галузі туризму та брендингу міст, зокрема, розповіла своє бачення розвитку туристичного потенціалу України та оцінила зміни в Запоріжжі. Більше про це – в інтерв’ю депутатки.

– Пані Анно, чому так важливо розвивати український туризм?

– Я раніше вже приїжджала до Запоріжжя та розповідала, як правильно будувати туристичну стратегію. Однією з найбільших проблем було переконати містян, більшість з яких працюють в промисловості, що нам потрібен туризм.

Вже тоді я казала, шо сучасне місто не може бути зав’язане лише на одну якусь виробничу сферу. Особливо, залежну від олігарха. Якщо в один момент він вирішить все закрити або продати, життя міста зупиниться, жителі залишаться без роботи. Саме тому зараз треба диверсифікувати економіку.

Наприклад, Об’єднані Арабські Емірати. Здається, у них є нафта і все добре. Втім, навіть, маючи таких потужний сировинний ресурс, вони почали інвестувати в розвиток туризму. Адже це найбільш стабільний бізнес, це стабільний розвиток економіки, це наповнення міських бюджетів. Туристична сфера на сьогодні – чи не єдина сфера економіки, яка в загальносвітовому масштабі лише стабільно зростає.

– Як би ви могли оцінити рівень розвитку Запоріжжя, як туристичного міста?

– В Запоріжжі я бачу системні кроки і зміни. У вас в місті над напрямком туризму працює креативна команда, яка розвивається. Що треба покращити? По-перше, логістику. Запорізький аеропорт – обличчя міста, не може бути в темряві і обклеєне рекламою. Туристові важливе відчуття безпеки. З посадки літака важливо показати, що в місті спокійно. Іноземний турист, особливо сімейний, з дітьми, хоче поїхати в безпечне місто. Якщо його запросять у цікаве козацьке Запоріжжя, він, в першу чергу, подивиться на карту і побачить, що воно знаходиться поряд з зоною конфлікту. Саме тому місцевій владі треба зробити набагато більше, щоб зустріти міжнародного гостя, ніж, приміром, Львову.

У Запоріжжя великі невикористані можливості для залучення внутрішнього туриста. Місто знаходиться на перетині шляхів до моря – і Азовського, і Чорного. Думаю, було б цікаво зробити комплексні тури, особливо, напередодні пляжного сезону. Щоб люди, які їдуть відпочивати з дітьми на море, планували свою поїздку саме через Запоріжжя. Подивилися тут Хортицю, відвідали ваш неймовірний кінний театр та інші локації, а потім планували свою поїздку далі.

Окрему програму, навіть, можна зробити для китайців – найбільш платоспроможних в світі туристів. В Запоріжжі є будівлі з визнаною в світі архітектурою в стилі конструктивізму. Китайцям, які живуть у комуністичній країні, ми вивчали це питання, буде цікаво приїхати до вашого міста, щоб побачити будинки соцмістечка. Тобто також можна планувати окрему програму для них.

– Чому в Україні так мало туристів? Які проблеми є в цьому секторі економіки?

– Туризм в Україні має декілька особливостей. По-перше, це величезний спад кількості гостей з-за кордону після подій 2014-го року. Кількість іноземних туристів зменшилася вдвічі. В першу чергу, іноземці бояться їхати в Україну через війну. Вони думають, що конфлікт триває на всій нашій території. Саме тому для того, щоб відновити кількість туристів, треба позиціонувати себе, як безпечну країну.

Ще одна особливість полягає в тому, що за всі роки незалежності українці дуже мало подорожували країною. Більшість українців під час відпустки залишається вдома – про це говорять опитування. Подорожувати можуть собі дозволити лише невелика частка українців. Ті, у кого є гроші, для свого відпочинку обирають не Україну, а Туреччину, Єгипет, а після безвізу – відкривають Європу: Грецію, Іспанію та інші країни.

– Що треба зробити, що іноземний турист приїхав до України, а внутрішній турист виїхав за межі свого міста?

– Якщо коротко, потрібні три важливі речі: політична воля керівництва держави, створення конкурентноспроможного туристичного продукту та його популяризація, розвинута інфраструктура.

Держава має інвестувати в туристичну інфраструктуру. Якщо до Запоріжжя важко доїхати, немає авіарейсів, немає відремонтованої дороги, немає зручного залізничного сполучення, яку рекламу ми б не робили, туризм на цьому б і закінчився. Якщо немає розгалуженої транспортної інфраструктури, то ця галузь не буде розвиватися.

В Україні поки не сприймають туризм, як величезну індустрію. З цієї тези я починаю, коли викладаю в українських вишах. Щоб створити конкурентноспроможний туристичний продукт, потрібні сприяння від держави на податковому рівні для людей, які працюють в цій сфері, для готельєрів, необхідне навчання для персоналу. Також важливо, щоб на місцевому рівні, від ОТГ до обласних центрів, працював структурний підрозділ з командою фахівців, які будуть займатися розвитком індустрії туризму, створенням туристичного продукту і його популяризацією.

Треба і на рівні України, і на рівні міста визначити цільові аудиторії туристів, яких ми хочемо залучити, і зрозуміти, який туристичний продукт ми можемо їй запропонувати. Сьогодні нараховується більше 30 видів туризму: рекреаційний, медичний, пізнавальний, міський туризм, шопінг-туризм, конференц-туризм. Сьогодні я приїхала до Запоріжжя задля участі в семінарі. Це яскравий приклад конференц-туризму. Провели цікавий захід, приїхали люди з усієї України, забронювали місця в готелі. В результаті – місто збагатилося. Потрібно, щоб в вашому міста відбуватися більше таких заходів ділового характеру.

На прикладі Львова бачимо, що можна охопити максимальну кількість напрямків. Сферу туризму починали розвивати с фестивального туризму, створивши неповторну атмосферу. Потім охопили конференц-туризм, розвивають фестивальний туризм, гастрономічний туризм.

Зараз в стрічці фейсбуку я бачу багато яскравих подій, яких раніше в Запоріжжі не проводили: фестивалю джазу, фестиваль ретро-авто та інше. В мене на підсвідомому рівні закладається те, що Запоріжжя – це живе місто, в якому постійно щось відбувається. В дечому ви йдете шляхом Львова.

– Що зараз робить парламент, щоб покращити індустрію туризму в Україні?

– Я підготувала і зареєструвала великий законопроект №8317 (Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про туризм» щодо удосконалення державної політики у сфері туризму»). В ньому закладено створення правових засад для функціонування туристичної сфери, поліпшення сервісу, зокрема, готельного, посилення відповідальності для туроператорів-шахраїв.

Втім, мій законопроект досі не виносять на голосування у сесійну залу. Чому? Тому що, я думаю, деяким чиновникам, які мають професійно займатися туристичною сферою, вигідна ситуація хаосу. Жодного з тих туроператорів, які обманули людей – а таких 3 тисячі за цей туристичний сезон – не позбавили ліцензії, не оштрафували, не провели перевірку.

На жаль, те, чим зараз займається виконавча влада, наприклад, затвердження бренду «Ukraine now», не має нічого спільного з покроковою ефективною роботою з побудови іміджу країни та розвитку туризму. Брендинг країни – це величезна системна робота, якою необхідно серйозно займатися.

Читайте также: Анна Романова: «В украинской политике с женщиной будут мириться, пока она не задает вопросы»

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
2 очень плохо
Актуальность
2
(1 оценка)
Автор
2
(1 оценка)
Изложение
2
(1 оценка)
Я рекомендую
1 человек рекомендует
Происшествия
Нацгвардейцы воинской части 3033 во время патрулирования на авто спасли женщину от домашнего насилия: сожитель запер дверь в квартире и избивал. Об этом сообщается в Фейсбуке 23-й бригады по охране общественного порядка НГУ. Нацгардейцы во время патрулирования территории Вознесеновского района получили на планшет сообщение о том, что в одном из домов женщина просит о помощи. Прибыв к месту происшествия, военнослужащие увидели женщину, которая из окна 4-го...
Общество
Инцидент произошел в Заводском районе Запорожья вчера в обед. На место происшествия выехали 5 бойцов ГСЧС. Об этом сообщили в пресс-службе ведомства.  13-летний парень забрался на крышу одноэтажного здания по улице Сеченова и не смог слезть самостоятельно.  Спасатели помогли парню спуститься. Помощь медиков ему понадобилась.  Читайте также: В Запорожье мать оставила двоих детей на пляже - за малышами присматривал бездомный
Общество
Без одежды, среди мусора, под присмотром бездомного - в таких условиях несколько дней прожили двое малышей, которых на пляже оставили родители. Полицию вызвала случайная прохожая. Об этом сообщили в пресс-службе патрульной полиции. Мальчиков 2-х и 3-х лет несколько дней назад оставили на пляже мужчина и женщина. Все это время с детьми находился бездомный. По его словам, он кормил и присматривал за детьми. Патрульные вызвали медиков, детей и госпитализиров...
Происшествия
Погибшей женщине около 60 лет. Правоохранители  устанавливают ее личность.  Об этом 061 сообщили в пресс-службе полиции области. Смертельное происшествие произошло вчера, 24 августа, около 22 часов. Женщина попала под колеса скорого поезда в районе ул.Севастопольской, рядом с поселком Калантыровка.  В полиции сообщают, что женщина переходила через железнодорожные пути в неположенном месте.  Читайте также: В Запорожье девушка избила знакомую - начато уголов...
Криминал
В Шевченковском районе Запорожья по улице Чаривная между двумя несовершеннолетними девушками произошел конфликт, который закончился дракой и кражей. В полицию обратилась бабушка 13-летней девушки, которую избила знакомая и украла телефон. Об этом говорится в сообщении пресс-службы ГУНП в Запорожской области. Полицейские установили, что между девушками возник конфликт. Ссора переросла в драку. Пропажу телефона заметили после выяснений отношений. Подозревае...
Происшествия
Известная запорожская зоощащитница Олеся Кулык попала в ДТП на трассе. Накануне ночью микроавтобус, в котором ехала Олеся, столкнулся с автобусом. К счастью, все живы. Об этом Олеся Кулык сообщила на своей странице в Фейсбуке. Девушка называет вчерашний день вторым Днем рождения. Возвращаясь ночью с отдыха, Олеся проснулась от хлопка - в машину врезался автобус. Водители проезжавших мимо машин помогали пострадавшим в ДТП: "Хочу сказать отдельное спасибо вс...
Общество
В этом году День Независимости праздновали в Дубовой Роще. Специально к празднику парк украсили желто-синими лентами и шарами. Вокруг главной сцены продавали различные сувениры, а на фудкорте - еду и напитки. Об этом сообщает корреспондент 061. Фудкорт организаторы оформили гирляндами из лампочек. Многие сюда приходили не за едой, а за селфи.   На зеленой лужайке возле сцены многие расположились на ковриках. Люди приходили семьями. Публику развлекали запор...
Общество
По случаю празднования Дня Независимости Украины президент Владимир Зеленский наградил государственными наградами нескольких запорожцев.  Указ опубликован на официальном сайте главы государства, сообщает 061.  Звание "Заслуженный работник культуры Украины" присвоено режисеру-постановщику детского коллектива "Арт-студия "Дебют" ДК "Днепроспецсталь" Татьяне Вакульской.  Звание "Заслуженный учитель Украины" получил учитель КУ "Запорожская специализированная о...
Криминал
В Запорожье задержали мужчину, которого подозревают в краже номерных знаков. Подозреваемый срезал номерные знаки, оставлял записки "Верну звоните". Об этом говорится в сообщении полиции. За четыре месяца ранее судимый 49-летний мужчина срезал номерные знаки с автомобилей и оставлял записки с текстом "Верну звоните", вернуть обещал за вознаграждение. В квартире у подозреваемого нашли карточки разных операторов связи, блокнот с записками, ножницы, с помощью...