Свободный микрофон: Ирина Пирогова об экологических проблемах Запорожья

Традиционно, по средам, публикуем очередной выпуск рубрики "Свободный микрофон". 

В сегодняшнем выпуске - колонка главы Запорожской областной организации Всеукраинской экологической лиги Ирины Пироговой. Она высказалась о недавнем заседании в горсовете касательно выполнения экологического меморандума.

***

Власне визначна ця подія й новаторська і «вперше в Запоріжжі» - це знаєте зовсім навіть не плюс, а скоріше великий мінус. Бо у цивілізованому світі громада давним давно є основним діючим персонажем у прийнятті будь-яких суспільних рішень.

А те, що у нас вперше таку нараду зібрали – то класно, але страшно. Бо це вперше. Бо до того що було – боляче навіть думати.

І власне це не була спільна з громадськістю нарада. Бо громадськість тулилася десь попід стіночкою або стоячи – бо стільців не вистачило. А от головні були – це директора підприємств та депутати. Ось це й були хазяї міста та наради. Зручний стіл з пляшечками води, комфортні крісла. Голос народу був розміщений десь на задвірках. Та й ніхто з нами не радився – звітували теж не громаді, а голові міста.

Так що спільна – то велике питання. Скоріше громада була допущена до скла, за яким відбувалося дійство.

Це позитив чи ні?

Отже, по суті. А по суті - додаткові заходи (добровільні як було підкреслено), які власне були надані самим собі,  а деякі продубльовані або вказані вже виконанні, або ж технічні, які й так би виконалися без всякого меморандуму - не дадуть суттєвого зниження РІВНЯ ЗАБРУДНЕННЯ.
Як правильно сказала Татьяна Столяренко, 2%  зниження викидів від загалу - це просто нічого.

Треба сказати, що програми природоохоронних заходів приймалися в нашому місті багато разів за останні кілька десятків років, успішне виконання яких суттєво не поліпшило стан довкілля. При підготовці недавнього Меморандуму, судячи з усього, не було проведено аналіз виконання попередніх програм.

Якщо врахувати, що меморандум народився 9 червня 2016 року і позиціонується як "додаткові заходи" - тобто є до основних тоді? а серед т.з. обов'язків, про які звітує пан директор Запоріжсталі - капітальний ремонт ГОУ  (газоочисної установки) мартенівської печі та модернізація основного обладнання агломашин - то виходить, що за 3 місяці виконано щось забагато заходів. 

Ну або меморандум - то папірець з перерахованими досягненнями які ВЖЕ були виконані на момент його підписання. Ніяких додаткових радостей для довкілля Запоріжсталь не зробила.
 
Як було сказано паном директором на нараді у мера - грошей нема. На закриття мартенівського способу та перехід на киснево-конверторний. Як не було їх і у  2007 - 2010 році - коли облрада керуючись мотивами отримання кредиту у 1,3 млрд. доларів для Запоріжсталі під киснево-конвекторне виробництво з ліквідацією мартенівського перенесла термін виконання цього заходу.

Тоді 1,3 млрд і зараз - 1,3 млрд. І тоді не було і зараз немає. А між іншим - пройшло 6 років. (чи рахуємо з 2001 - коли такі зобов'язання були взяті на себе комбінатом?!) А у кожному інтерв'ю посадових осіб З/сталі червоною ниткою нам у голови вкладається теза про "неможливість ось так одразу... вирішити екологічні проблеми та знизити викиди. І мовляв, адекватні люди це розуміють". Ось так одразу - років уже з 20....

І ми вже не адекватні - на нас вже 20 років поспіль здійснюється вплив отруйних речовин. Читайте довідник хімічних речовник та сполук, шановні металурги - як впливають ваші викиди на людину - то чому ж ви 20 років нічого не робили, а чекаєте адеквату? Хіба ж адекватні сучасні металурги не розуміють, що вони гвалтують довкілля та здоров'я мешканців міста?!

Укрграфіт взагалі мужньо знижує парникові гази, контроль за якими не ведеться і дозвіл не видається.

Дніпроспецсталь також мужньо викошує амброзію – 2, 8 га у 2016-2017 рр, та  плюс 46,7  га – до 2020. Здається один Микола Ралик більше знищів, ніж вся Дніпроспецсталь.

А ЗФЗ – також героїчно міняє рукавні фільтри на  рукавних фільтрах (заміна яких передбачена вимогами технологічного процесу без усяких «додаткових» меморандумів) і знижує викиди  пилу аж на 36 тонн за рік при загальному обсягу викидів  маже 13 000 тонн.

Викиди від металургійного комплексу не смердять - основна теза  засідання. 
Частково - правда. Наприклад з 60 тисяч (ТИСЯЧ!!!) тонн/рік викидів З/сталі - 47 тисяч - оксид вуглецю - СО

 ".....СО. Безбарвний і не має запаху газ. Впливає на нервову і серцево-судинну систему, викликає задуху. Первинні симптоми отруєння оксидом вуглецю (поява головного болю) виникають у людини через 2-3 години його перебування в атмосфері містить 200-220 мг/м3 СО; при більш високих концентраціях СО з'являється відчуття пульсу у скронях, запаморочення. Токсичність СО зростає при наявності в повітрі азоту, в цьому випадку концентрацію СО в повітрі необхідно знижувати в 1.5 рази."

або сполуки азоту - їх у викидах Запоріжсталі - 3,6 тис тон 

«..Оксиди азоту. NO N2O3 NO5 N2O4. В атмосферу викидається в основному діоксид азоту NO2 - безбарвний не має запаху отруйний газ, дратівливо діє на органи дихання. Особливо небезпечні оксиди азоту в містах, де вони взаємодіють з вуглецями вихлопних газів і утворюють фотохімічний туман - смог. Отруєний оксидами азоту повітря починає діяти з легкого кашлю. При підвищенні концентрації NO, виникає сильний кашель, блювота, іноді головний біль. При контакті з вологою поверхнею слизової оболонки оксиди азоту утворюють кислоти HNO3 і HNO2, які призводять до набряку легенів...."

Не смердить - і крапка.

Викиди сполук сірки - трохи таки смердять. Їх у викидах - 4, 5 тис. тон "....SO2-безбарвний газ з гострим запахом, уже в малих концентраціях (20-30 мг/м3) створює неприємний смак у роті, дратує слизисті оболонки очей і дихальних шляхів. Вдихання SO2 викликає хворобливі явища в легенях і дихальних шляхах, іноді виникають набряк легенів, глотки і параліч дихання. Дія сірковуглецю супроводжується важкими нервовими розладами, порушенням розумової діяльності..."

Фенол - як я зрозуміла - ніхто не знає звідки він.

Основний вкладник викидів фенолу  - Запоріжкокс. Керівник сказав: «А хто його знає?! Сам би бажав знати - звідки фенол. Бо мені теж воняє, але це не наш»

Більш того, серед НЕ додаткових, а власне ОСНОВНИХ заходів (які втім так само не дадуть зниження рівня забруднення) є такі, які НЕзаконні (не мої слова, це слова очільника управління екобезпеки), такі, які не мають законного підґрунтя і вимагати виконання їх не можна. Програма природоохоронних заходів (рішення сесії №24 від 24.12.12) не відповідає чинному законодавству?!

Щодо маніпуляцій у довкільному питанні.

Знову жонглювання термінами - очистка викидів. Очистка, але лише від пилу. Про це скромно - мовчок. Очищення від сполук сірки трохи є, але у масштабах викидів це мізерні відсотки. Не очищують викиди від обладнання від оксиду вуглецю, якого 47 тисяч тонн – на одній Запорожсталі.

Про залучення інших підприємств (особливо смішно чути про тих, хто працює без дозволу та не врахований у загальному обліку. Ніби отримання дозволу зможе знизити викиди в атмосферу) – так от, всі інші підприємства дають надзвичайно малий вклад у забруднення повітря.

І без Запоріжсталі  нікуди. Тому що 70% (!) вкладу в забруднення міста – це вклад Запоріжсталі. І пилоочистки, які дадуть зниження до скількохсь-там міліграм. Вам щось кажуть ці цифри?

Без суттєвих змін технології Запоріжсталі ніякі ні основні, ні додаткові заходи на УСІХ підприємствах міста не дадуть суттєвого поліпшення довкілля.

Інші підприємства – це 1-3% вкладу.

Дуже показово, що відбулося обнуління зобов’язань з 2012 року (підкреслено - особливо про вкладення у  екологічну модернізацію - у газоочистки (які насправді є пилоочистками) на рівні скількохсь-там мільярдів – з 2012 року!)

Мовляв не треба про те, що було раніше. Знаєте чому? Тому що саме тоді повинно було відбутися припинення існування мартенівського виробництва.

Щоб було зрозуміло – мартенівське виробництво у світі не використовують. ЦЕ ТЕХНОЛОГІЯ 19 століття. Мартенівське виробництво – це насправді й є чи не найбільший забруднювач довкілля. Тому що неможливо ощаджувати електроенергію використовуючи холодильник Орськ 1961 року випуску.

І саме тоді  вже були ці заходи перенесені облрадою для  виведення у юридичне поле підприємства для отримання кредиту в 1,3 мрд.

Якщо проммайданчик не можна переносити (я відверто не розумію – чому?  Для кого це неможливо?), то чому ж місто не розбудовується  на Правий берег? Чи ми всі обкладені вже з усіх боків – полігон на Лєваневського,  новий полігон  будується – на Правому (принаймні десь там, бо якийсь секретний об’єкт ), на Бабурці – цвинтар, який оком охопити неможливо.

Адже проблема розташування проммайданчику – це проблема не одного десятку років.

Щодо позачергових перевірок. Скажу непопулярну річ серед моїх колег-активістів еко-руху.

Я – проти тотального контролю.  Контроль за допомогою автоматизованих систем – оце справжній прорив у майбутнє. Саме так живе весь цивілізований світ – ніякого людського фактору, лише цифри, лише автоматичний контроль і автоматичне регулювання. Є перевищення дозволених викидів – автоматом – штраф. Але власне законодавство не передбачає  контроль за рівнем забруднення на межі підприємства.

Взагалі зручно виміряти все в абсолютних цифрах, бо концентрація «чогось там» у 30 мг/м3 нічогісінько не  скаже не екологу (наголошую – не потрібно усім ставати екологом!).  А от зниження на 30% - оце вже конкретно. Тобто – я за абсолютні величини у визначеннях ефективності виконання заходів.

Щодо дозволених викидів – оце і є насправді наша проблема. Я ні на йоту не сумніваюся, що підприємства  виконують  природоохоронне законодавство. І викиди, як зазначає екологічна служба - у межах дозволених законодавством.

Тут треба обов’язково  торкнутися взагалі ефективності роботи державних менеджерів. У чому виміряти ефективність їх роботи? У яких одиницях треба виміряти ефективність роботи управління екології або департаменту екології ЗОДА.

У тоннах? У кількості захворівших на серцево-судинні? У кількості алергіків?

Для довкілля основне – це якість власне  самого довкілля – рівні забруднення = ГДК (гранично-допустима концентрація)  повинні бути не вище 1.

1 – відношення реального вмісту до допустимого. Допустимий – це такий, при я кому немає негативного впливу для здоров`я людини.

Отже. висновок - всі дуже гарні газди. Всі пречудово виконують свої зобов’язання - основні і додаткові навіть беруть. Завжди і постійно знижують викиди.

Відкритим залишається питання - якщо викиди знижені, чому РІВЕНЬ ЗАБРУДНЕННЯ не знижується.
Якщо всі такі класні - чому Запоріжжя задихається, хворіє і вмирає?! 
якщо такий розумний - то чому такий бідний?!

Нас, жителів, постійно намагаються втягнути у господарську діяльність – щоб ми розділили проблеми з кредитуванням  ПРИВАТНОГО підприємства. Або занурились у проблеми світової економіки  виробництва металу.

Навіщо це мешканцям? Звичайного мешканця не повинні турбувати нюанси видачі дозволів або  концентрації пилу у викидах чи після рукавних фільтрів. Та хоч засиптеся пилом або захлиніться своїми 47 тисячами тон оксиду вуглецю – це ваша гризота.  Хоч саркофагом накривайте – то ваші проблеми. Проблеми власника. Але! На межі санітарно-захисної зони, (а у цивілізованій Европі – на межі підприємства) – повинно бути не більше 1 ГДК.

Жодне приватне підприємство не має права вимагати від громадян та громади «увійти в становище» чи «повинні розуміти». Не повинні!

Бо навіть якщо з цих підприємств годуються 60 тисяч мешканців Запоріжжя, то  для  інших 700 тисяч Запоріжжя – це просто дім, у якому живуть люди, місто для людей, а не для заводів.  Не отримання прибутку чи надприбутку та плантація, з якої  на отримані кошти  від продажу цукрового тростнику купується футбольна команда світового рівня.

І серед цих 700 тисяч багато таких, які не то що можуть оздоровитися у комфортабельному пансіонату на березі Азовського моря, а й навіть купити пакет молока, коли сморід душить, наче дідько.

І якщо вже підприємства працюють у «межах дозволених законодавством викидів», а законне право людини на безпечне для життя довкілля  (не перевищення нормативів якості повітря – 1 ГДК) згідно ст.. 50 Конституції України порушується у місці, де межує підприємство і житловий будинок  - то чи не забагато дозволено?!

Ирина Пирогова

***

Напомним, что "Свободный микрофон" - это рубрика, в которой каждый может свободно высказаться о том, что его волнует, интересует, печалит и радует из происходящего в городе. 

Правила "Свободного микрофона" такие:

  • - Запрещена политическая агитация и коммерческая реклама
  • - Запрещены призывы к насилию, дискриминации, свержению государственного строя и прочий сепаратизм
  • - Запрещена нецензурная лексика
  • - Текст должен касаться Запорожья и области 
  • - Все остальное - разрешено 

Мнение редакции 061 может не совпадать с мнением авторов. Мы предоставляем им полную свободу в выборе темы и средствах выражения своей мысли, никакой цензуры.

Читайте также: 

Запорожье колонка экология
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Власть
Заместитель начальника цеха тепловых и промышленных коммуникаций ЗАЭС купил автомобиль KIA NIRO. Покупка обошлась ему в 668 100 гривен. При этом в декларации «атомщика» этой суммы не было. Об этом 061 стало известно из сообщения Управления защиты экономики в Запорожской области. Атомщик купил автомобиль 19 мая этого года. Согласно закону «о предотвращении коррупции» он должен был задекларировать изменения в имущественном состоянии в 10-дневный срок. Однако...
Происшествия
Мальчика избили и отобрали телефон. ЧП произошло в Энергодаре, около дома по ул. Лесной. Об этом сообщает отдел коммуникаций ГУНП в Запорожской области. По информации правоохранителей, около двое мужчин 1995 и 1989 годов рождения напали на 12-летнего школьника вечером, около 19:30. Оперативники установили личности злоумышленников и задержали их. Оказалось, что нападавшие — ранее судимые жители Энергодара. На данный момент решается вопрос об избрании меры п...
Власть
В департаменте ЖКХ ОГА назвали теплоснабжающие предприятия, которые в преддверии старта отопительного сезона не рассчитались с НАК «Нефтагаз» и могут остаться без газа. Соответствующая информация опубликована на сайте облгосадминистрации.  По состоянию на 4 октября теплоснабжающие предприятия Запорожской области накопили 809 млн гривен долга за потребленный природный газ. В 2018 году «голубого топлива» было потреблено на сумму 1 млрд 524 млн грн., область...
Общество
Капитальный ремонт дороги с обустройством парковочных карманов по Набережной магистрали (в районе Центрального пляжа) идет полным ходом. Турецкий подрядчик работает без выходных. Об этом корреспондент 061 сообщает с места события. Тендер на проведение работ был объявлен еще летом этого года. В торгах приняли участие две фирмы: ООО «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ" и ООО «РОСТДОРСТРОЙ». С преимуществом почти в 6000 гривен, лот достался турецкой компании, котор...
Политические новости
Депутаты Верховной Рады не поддержали снятие депутатской неприкосновенности  с нардепа Александра Вилкула. За набралось только 137 голосов. Александр Вилкул так прокомментировал итоги голосования парламенте: «Даже изначально негативно против меня настроенным членам регламентного комитета и всем депутатам, присутствующим в зале, от других политических партий стало ясно, что дело на 100% сфальсифицировано. Нет не то, что состава, нет события преступления. В...
Общество
В воскресенье, 14 октября, на стадионе «Славутич-арена» состоялся футбольный матч между сборной Запорожья и командой звёзд украинской эстрады «Маэстро». Об этом сообщает корреспондент 061. Вчера 061 уже публиковал репортаж с этого матча. Один из участников «звездной» сборной – самый известный украинский рэпер Ярмак. Его композицию «Сердце пацана» на Youtube посмотрели 77 миллионов людей. Еще одна очень известная песня музыканта – «22» («Моя страна не упаде...
Общество
По информации первого заместителя начальника Департамента патрульной полиции Алексея Белошицкого, с 16 октября правоохранители переходят от профилактических бесед с водителями-лихачами к более серьезным действиям. Нарушителей будут выявлять с помощью специального устройства TruCam. Они уже размещены на дорогах 13 областей и города Киева. Запорожской области в этом списке нет. По словам пресс-офицера Управления патрульной полиции в Запорожской области Елены...
Происшествия
Сегодня утром ученица одного из учебных учреждений Шевченковского района распылила в школе газ из баллончика. Из здания были немедленно эвакуированы 353 человека. На место происшествия выехали сотрудники ГУНП и медики. Об этом сообщает отдел коммуникаций ГУНП в Запорожской области. Правоохранители установили, что нарушительнице 14 лет. На данный момент решается вопрос о привлечении к административной ответственности родителей ученицы. Полицейские говорят,...
Происшествия
Сегодня, 16 октября, жители правого и левого берега снова провели в пробке на плотине Днепрогэса. Об этом сообщает корреспондент 061. Причина пробки – ремонтные работы. Дорожники начали менять швы на полотне с правой стороны проезжей части политы Днепрогэса (если ехать с правого берега на левый). Для удобства водителей организовали реверсивное движение: с Осипенковского и Бородинского районов едут по двум полосам. На месте дежурят сотрудники патрульной пол...