Свободный микрофон: Ирина Пирогова об экологических проблемах Запорожья - 061.ua

Свободный микрофон: Ирина Пирогова об экологических проблемах Запорожья

Традиционно, по средам, публикуем очередной выпуск рубрики "Свободный микрофон". 

В сегодняшнем выпуске - колонка главы Запорожской областной организации Всеукраинской экологической лиги Ирины Пироговой. Она высказалась о недавнем заседании в горсовете касательно выполнения экологического меморандума.

***

Власне визначна ця подія й новаторська і «вперше в Запоріжжі» - це знаєте зовсім навіть не плюс, а скоріше великий мінус. Бо у цивілізованому світі громада давним давно є основним діючим персонажем у прийнятті будь-яких суспільних рішень.

А те, що у нас вперше таку нараду зібрали – то класно, але страшно. Бо це вперше. Бо до того що було – боляче навіть думати.

І власне це не була спільна з громадськістю нарада. Бо громадськість тулилася десь попід стіночкою або стоячи – бо стільців не вистачило. А от головні були – це директора підприємств та депутати. Ось це й були хазяї міста та наради. Зручний стіл з пляшечками води, комфортні крісла. Голос народу був розміщений десь на задвірках. Та й ніхто з нами не радився – звітували теж не громаді, а голові міста.

Так що спільна – то велике питання. Скоріше громада була допущена до скла, за яким відбувалося дійство.

Це позитив чи ні?

Отже, по суті. А по суті - додаткові заходи (добровільні як було підкреслено), які власне були надані самим собі,  а деякі продубльовані або вказані вже виконанні, або ж технічні, які й так би виконалися без всякого меморандуму - не дадуть суттєвого зниження РІВНЯ ЗАБРУДНЕННЯ.
Як правильно сказала Татьяна Столяренко, 2%  зниження викидів від загалу - це просто нічого.

Треба сказати, що програми природоохоронних заходів приймалися в нашому місті багато разів за останні кілька десятків років, успішне виконання яких суттєво не поліпшило стан довкілля. При підготовці недавнього Меморандуму, судячи з усього, не було проведено аналіз виконання попередніх програм.

Якщо врахувати, що меморандум народився 9 червня 2016 року і позиціонується як "додаткові заходи" - тобто є до основних тоді? а серед т.з. обов'язків, про які звітує пан директор Запоріжсталі - капітальний ремонт ГОУ  (газоочисної установки) мартенівської печі та модернізація основного обладнання агломашин - то виходить, що за 3 місяці виконано щось забагато заходів. 

Ну або меморандум - то папірець з перерахованими досягненнями які ВЖЕ були виконані на момент його підписання. Ніяких додаткових радостей для довкілля Запоріжсталь не зробила.
 
Як було сказано паном директором на нараді у мера - грошей нема. На закриття мартенівського способу та перехід на киснево-конверторний. Як не було їх і у  2007 - 2010 році - коли облрада керуючись мотивами отримання кредиту у 1,3 млрд. доларів для Запоріжсталі під киснево-конвекторне виробництво з ліквідацією мартенівського перенесла термін виконання цього заходу.

Тоді 1,3 млрд і зараз - 1,3 млрд. І тоді не було і зараз немає. А між іншим - пройшло 6 років. (чи рахуємо з 2001 - коли такі зобов'язання були взяті на себе комбінатом?!) А у кожному інтерв'ю посадових осіб З/сталі червоною ниткою нам у голови вкладається теза про "неможливість ось так одразу... вирішити екологічні проблеми та знизити викиди. І мовляв, адекватні люди це розуміють". Ось так одразу - років уже з 20....

І ми вже не адекватні - на нас вже 20 років поспіль здійснюється вплив отруйних речовин. Читайте довідник хімічних речовник та сполук, шановні металурги - як впливають ваші викиди на людину - то чому ж ви 20 років нічого не робили, а чекаєте адеквату? Хіба ж адекватні сучасні металурги не розуміють, що вони гвалтують довкілля та здоров'я мешканців міста?!

Укрграфіт взагалі мужньо знижує парникові гази, контроль за якими не ведеться і дозвіл не видається.

Дніпроспецсталь також мужньо викошує амброзію – 2, 8 га у 2016-2017 рр, та  плюс 46,7  га – до 2020. Здається один Микола Ралик більше знищів, ніж вся Дніпроспецсталь.

А ЗФЗ – також героїчно міняє рукавні фільтри на  рукавних фільтрах (заміна яких передбачена вимогами технологічного процесу без усяких «додаткових» меморандумів) і знижує викиди  пилу аж на 36 тонн за рік при загальному обсягу викидів  маже 13 000 тонн.

Викиди від металургійного комплексу не смердять - основна теза  засідання. 
Частково - правда. Наприклад з 60 тисяч (ТИСЯЧ!!!) тонн/рік викидів З/сталі - 47 тисяч - оксид вуглецю - СО

 ".....СО. Безбарвний і не має запаху газ. Впливає на нервову і серцево-судинну систему, викликає задуху. Первинні симптоми отруєння оксидом вуглецю (поява головного болю) виникають у людини через 2-3 години його перебування в атмосфері містить 200-220 мг/м3 СО; при більш високих концентраціях СО з'являється відчуття пульсу у скронях, запаморочення. Токсичність СО зростає при наявності в повітрі азоту, в цьому випадку концентрацію СО в повітрі необхідно знижувати в 1.5 рази."

або сполуки азоту - їх у викидах Запоріжсталі - 3,6 тис тон 

«..Оксиди азоту. NO N2O3 NO5 N2O4. В атмосферу викидається в основному діоксид азоту NO2 - безбарвний не має запаху отруйний газ, дратівливо діє на органи дихання. Особливо небезпечні оксиди азоту в містах, де вони взаємодіють з вуглецями вихлопних газів і утворюють фотохімічний туман - смог. Отруєний оксидами азоту повітря починає діяти з легкого кашлю. При підвищенні концентрації NO, виникає сильний кашель, блювота, іноді головний біль. При контакті з вологою поверхнею слизової оболонки оксиди азоту утворюють кислоти HNO3 і HNO2, які призводять до набряку легенів...."

Не смердить - і крапка.

Викиди сполук сірки - трохи таки смердять. Їх у викидах - 4, 5 тис. тон "....SO2-безбарвний газ з гострим запахом, уже в малих концентраціях (20-30 мг/м3) створює неприємний смак у роті, дратує слизисті оболонки очей і дихальних шляхів. Вдихання SO2 викликає хворобливі явища в легенях і дихальних шляхах, іноді виникають набряк легенів, глотки і параліч дихання. Дія сірковуглецю супроводжується важкими нервовими розладами, порушенням розумової діяльності..."

Фенол - як я зрозуміла - ніхто не знає звідки він.

Основний вкладник викидів фенолу  - Запоріжкокс. Керівник сказав: «А хто його знає?! Сам би бажав знати - звідки фенол. Бо мені теж воняє, але це не наш»

Більш того, серед НЕ додаткових, а власне ОСНОВНИХ заходів (які втім так само не дадуть зниження рівня забруднення) є такі, які НЕзаконні (не мої слова, це слова очільника управління екобезпеки), такі, які не мають законного підґрунтя і вимагати виконання їх не можна. Програма природоохоронних заходів (рішення сесії №24 від 24.12.12) не відповідає чинному законодавству?!

Щодо маніпуляцій у довкільному питанні.

Знову жонглювання термінами - очистка викидів. Очистка, але лише від пилу. Про це скромно - мовчок. Очищення від сполук сірки трохи є, але у масштабах викидів це мізерні відсотки. Не очищують викиди від обладнання від оксиду вуглецю, якого 47 тисяч тонн – на одній Запорожсталі.

Про залучення інших підприємств (особливо смішно чути про тих, хто працює без дозволу та не врахований у загальному обліку. Ніби отримання дозволу зможе знизити викиди в атмосферу) – так от, всі інші підприємства дають надзвичайно малий вклад у забруднення повітря.

І без Запоріжсталі  нікуди. Тому що 70% (!) вкладу в забруднення міста – це вклад Запоріжсталі. І пилоочистки, які дадуть зниження до скількохсь-там міліграм. Вам щось кажуть ці цифри?

Без суттєвих змін технології Запоріжсталі ніякі ні основні, ні додаткові заходи на УСІХ підприємствах міста не дадуть суттєвого поліпшення довкілля.

Інші підприємства – це 1-3% вкладу.

Дуже показово, що відбулося обнуління зобов’язань з 2012 року (підкреслено - особливо про вкладення у  екологічну модернізацію - у газоочистки (які насправді є пилоочистками) на рівні скількохсь-там мільярдів – з 2012 року!)

Мовляв не треба про те, що було раніше. Знаєте чому? Тому що саме тоді повинно було відбутися припинення існування мартенівського виробництва.

Щоб було зрозуміло – мартенівське виробництво у світі не використовують. ЦЕ ТЕХНОЛОГІЯ 19 століття. Мартенівське виробництво – це насправді й є чи не найбільший забруднювач довкілля. Тому що неможливо ощаджувати електроенергію використовуючи холодильник Орськ 1961 року випуску.

І саме тоді  вже були ці заходи перенесені облрадою для  виведення у юридичне поле підприємства для отримання кредиту в 1,3 мрд.

Якщо проммайданчик не можна переносити (я відверто не розумію – чому?  Для кого це неможливо?), то чому ж місто не розбудовується  на Правий берег? Чи ми всі обкладені вже з усіх боків – полігон на Лєваневського,  новий полігон  будується – на Правому (принаймні десь там, бо якийсь секретний об’єкт ), на Бабурці – цвинтар, який оком охопити неможливо.

Адже проблема розташування проммайданчику – це проблема не одного десятку років.

Щодо позачергових перевірок. Скажу непопулярну річ серед моїх колег-активістів еко-руху.

Я – проти тотального контролю.  Контроль за допомогою автоматизованих систем – оце справжній прорив у майбутнє. Саме так живе весь цивілізований світ – ніякого людського фактору, лише цифри, лише автоматичний контроль і автоматичне регулювання. Є перевищення дозволених викидів – автоматом – штраф. Але власне законодавство не передбачає  контроль за рівнем забруднення на межі підприємства.

Взагалі зручно виміряти все в абсолютних цифрах, бо концентрація «чогось там» у 30 мг/м3 нічогісінько не  скаже не екологу (наголошую – не потрібно усім ставати екологом!).  А от зниження на 30% - оце вже конкретно. Тобто – я за абсолютні величини у визначеннях ефективності виконання заходів.

Щодо дозволених викидів – оце і є насправді наша проблема. Я ні на йоту не сумніваюся, що підприємства  виконують  природоохоронне законодавство. І викиди, як зазначає екологічна служба - у межах дозволених законодавством.

Тут треба обов’язково  торкнутися взагалі ефективності роботи державних менеджерів. У чому виміряти ефективність їх роботи? У яких одиницях треба виміряти ефективність роботи управління екології або департаменту екології ЗОДА.

У тоннах? У кількості захворівших на серцево-судинні? У кількості алергіків?

Для довкілля основне – це якість власне  самого довкілля – рівні забруднення = ГДК (гранично-допустима концентрація)  повинні бути не вище 1.

1 – відношення реального вмісту до допустимого. Допустимий – це такий, при я кому немає негативного впливу для здоров`я людини.

Отже. висновок - всі дуже гарні газди. Всі пречудово виконують свої зобов’язання - основні і додаткові навіть беруть. Завжди і постійно знижують викиди.

Відкритим залишається питання - якщо викиди знижені, чому РІВЕНЬ ЗАБРУДНЕННЯ не знижується.
Якщо всі такі класні - чому Запоріжжя задихається, хворіє і вмирає?! 
якщо такий розумний - то чому такий бідний?!

Нас, жителів, постійно намагаються втягнути у господарську діяльність – щоб ми розділили проблеми з кредитуванням  ПРИВАТНОГО підприємства. Або занурились у проблеми світової економіки  виробництва металу.

Навіщо це мешканцям? Звичайного мешканця не повинні турбувати нюанси видачі дозволів або  концентрації пилу у викидах чи після рукавних фільтрів. Та хоч засиптеся пилом або захлиніться своїми 47 тисячами тон оксиду вуглецю – це ваша гризота.  Хоч саркофагом накривайте – то ваші проблеми. Проблеми власника. Але! На межі санітарно-захисної зони, (а у цивілізованій Европі – на межі підприємства) – повинно бути не більше 1 ГДК.

Жодне приватне підприємство не має права вимагати від громадян та громади «увійти в становище» чи «повинні розуміти». Не повинні!

Бо навіть якщо з цих підприємств годуються 60 тисяч мешканців Запоріжжя, то  для  інших 700 тисяч Запоріжжя – це просто дім, у якому живуть люди, місто для людей, а не для заводів.  Не отримання прибутку чи надприбутку та плантація, з якої  на отримані кошти  від продажу цукрового тростнику купується футбольна команда світового рівня.

І серед цих 700 тисяч багато таких, які не то що можуть оздоровитися у комфортабельному пансіонату на березі Азовського моря, а й навіть купити пакет молока, коли сморід душить, наче дідько.

І якщо вже підприємства працюють у «межах дозволених законодавством викидів», а законне право людини на безпечне для життя довкілля  (не перевищення нормативів якості повітря – 1 ГДК) згідно ст.. 50 Конституції України порушується у місці, де межує підприємство і житловий будинок  - то чи не забагато дозволено?!

Ирина Пирогова

***

Напомним, что "Свободный микрофон" - это рубрика, в которой каждый может свободно высказаться о том, что его волнует, интересует, печалит и радует из происходящего в городе. 

Правила "Свободного микрофона" такие:

  • - Запрещена политическая агитация и коммерческая реклама
  • - Запрещены призывы к насилию, дискриминации, свержению государственного строя и прочий сепаратизм
  • - Запрещена нецензурная лексика
  • - Текст должен касаться Запорожья и области 
  • - Все остальное - разрешено 

Мнение редакции 061 может не совпадать с мнением авторов. Мы предоставляем им полную свободу в выборе темы и средствах выражения своей мысли, никакой цензуры.

Читайте также: 

Запорожье колонка экология
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Власть
С начала года землепользователи Запорожской области заплатили 73 миллиона гривен налогов на землю. Об этом сообщают в областном управлении ГФС. Большую часть уплаченных сумм обеспечили субъекты хозяйствования: юридические лица – 65,3 миллиона, физические лица пополнили бюджет на 7,7 миллиона гривен. В частности, бюджет областного центра получил 31,4 миллиона платы за землю, в казну Энергодара, Каменка-Днепровского и Великобелозерского районов поступило 11...
Политика
Профильные правоохранительные ведомства проводят обыски с целью документирования так называемых избирательных пирамид. Об этом сегодня во время брифинга заявил заместитель главы СБУ Виктор Кононенко. По его словам, основанием для проведения обысков стала полученная СБУ информация о создании гражданами РФ и Украины преступной группировки. Ее цель – повлиять на результаты голосования 31 марта и 21 апреля этого года. “В рамках открытого уголовного производс...
Власть
В Запорожье откроют новый маршрут общественного транспорта. Он будет ездить с Верхней Хортицы в Осипенковский микрорайон. Соответствующий проект решения исполнительного комитета городского совета опубликован на сайте мэрии. По результатам комплексного обследования пассажирских потоков, который в 2017-м году проводил Запорожский национальный технический университет, для улучшения условий перевозок пассажиров поселка Верхняя Хортица и Осипенковского микрорай...
Власть
В Вознесеновском районе Запорожья установят 200 новых мусорных контейнеров. Об этом сообщают в пресс-службе мэрии. В Запорожье предприятие «Вельтум-Запорожье» продолжает замену старых мусорных контейнеров на новые оцинкованные баки во всех районах города. В Вознесеновском районе сегодня новые баки появились во дворах по улице Независимой Украины. В местах их установки будут ездить современные мусоровозы. Для них разработаны новые маршруты, которые позволят...
Власть
19 февраля исполнительный комитет Энергодарского городского совета заказал ООО "Кореспондент Регіони" услуги SММ по размещению медийных материалов в социальных сетях стоимостью 62 650 гривен. Об этом сообщают "Наші гроші. Запоріжжя" со ссылкой на систему электронных закупок "Прозорро". До конца года компания должна сделать 179 публикаций в социальной сети "Facebook" стоимостью 350 гривен каждая. Отдельно исполком заказал фирме "Кореспондент Регіони" разме...
Происшествия
В течение вчерашнего дня на территории Запорожской области пожарные ликвидировали 14 пожаров в экосистемах. Об этом сообщают в областном управлении ГСЧС. На ликвидацию всех возгораний привлекалось 15 единиц спецтехники и 60 спасателей. Пламенем причинен ущерб окружающей среде на общей площади 8,3 гектара. Во всех случаях пожарные вовремя ликвидировали пламя и предотвратили его распространение на более значительную территорию. Причины возгораний устанавлива...
Происшествия
Вчера утром, 20 февраля, в городе Пологи произошел пожар в частном доме. Об этом сообщают в областном управлении ГСЧС. По улице Магистральной в частном доме горела одна из комнат. По время тушения пожара бойцы ГСЧС спасли человека – жителя этого дома. Пострадавший после осмотра врача от госпитализации отказался. О 10:07 спасатели локализовали возгорание, а о 10:12 – полностью его ликвидировали. На месте происшествия работали 5 спасателей и 1 единица техник...
Происшествия
Вчера, 20 февраля, в Запорожье на мосту Преображенского труба упала на машину. Об этом сообщили в пресс-службе патрульной полиции. ДТП случилось вчера около четырех часов дня. Как рассказал 36-летний водитель автомобиля "Lexus RX300", когда он ехал, металлическая труба упала с верхней части моста и повредила его авто. Пострадал капот машины. Напомним, на Шевченковском водитель маршрутки сбил парня. Читайте также: "День Перемоги" и "Пасха": запорожский испо...
Бизнес
Компания Tolexis Trading Limited, которая входит в Group DF Дмитрия Фирташа, подала кассационную жалобу в Верховный суд Украины на решение Центрального апелляционного хозяйственного суда по поводу возвращения ООО “Запорожский титано-магниевый комбинат” в госсобственность. Судебное заседание переносится второй раз подряд. В Специализированной антикоррупционной прокуратуре (САП) говорят, что таким образом менеджеры Фирташа умышленно затягивают рассмотрение д...