• Головна
  • «Сміттєва монополія»: яка ситуація на ринку вивезення побутових відходів Запоріжжя і що заважає громаді економити кошти
Новини компаній
09:00, 8 серпня 2023 р.

«Сміттєва монополія»: яка ситуація на ринку вивезення побутових відходів Запоріжжя і що заважає громаді економити кошти

Новини компаній
«Сміттєва монополія»: яка ситуація на ринку вивезення побутових відходів Запоріжжя і що заважає громаді економити кошти

Антимонопольний комітет України постійно розглядає порушення законодавства про захист економічної конкуренції як на ринках послуг з вивезення побутових відходів, так і на ринках послуг із захоронення побутових відходів. Для Запоріжжі ця ситуація особливо актуальна, оскільки монополіст ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» всіма силами намагається обмежити замовників в виборі надавача таких послуг, зазначаючи, що лише вони як обрані через конкурс виконавці послуг можуть здійснювати вивіз сміття в Запоріжжі. Ми вирішили розібратися, чи так це насправді і яке підводне каміння за цим стоїть.

Як працює переговорна процедура закупівлі послуг і для кого це вигідно

Зараз закупівлі проводяться через електронні майданчики, що діють у системі Prozorro. Замовник прописує умови закупівлі та вимоги до товару чи послуги, а постачальники можуть між собою змагатися за право отримати це замовлення. Зазвичай, у тендері беруть участь всі бажаючі і змагаються під час аукціону, що проходить в електронній формі. Перемогти у тендері може кожен, хто в змозі виконати не лише умови тендеру, а й при цьому запропонувати нижчу ціну. Таким чином, комунальні чи державні підприємства, установи чи заклади можуть реально заощаджувати бюджетні кошти і це надзвичайно важливо в умовах повномасштабної війни, коли казна обмежена в коштах.

Проте на диво у Запоріжжі місцева влада йде на поводу у ТОВ «Вельтум Запоріжжя», що спеціалізується на вивезенні та захороненні твердих побутових відходів. Фірма належить запорізькому комунальному автотранспортному підприємству "Комунсантрансекологія" (44%) та приватній структурі "Вельтум Україна" (56%), власниками якої є Андрій Шерстньов та Сергій Ткаченко (через «Славутич Інвест»). Генеральним директором з 2016 року вважається Ігор Бурчак.

З початку 2021 року «Вельтум» намагається встановити повну монополію в місті на поводження з відходами та домагається, щоб абсолютно всі замовники незалежно від форми власності укладали договори на вивіз сміття саме з ними, оскільки ще 4 роки тому Запорізька міська рада визначила їх виконавцем послуг. щодо вивезення відходів усіх видів на території Запоріжжя. У конкурсі брали участь три компанії та конкурсна комісія наставила найбільші бали «Вельтум-Запоріжжя», що призвело до того, що «вельтумівців» визнали юридичною особою, якій довірили здійснювати збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами на території всього міста. Запоріжжя. Комерсанти вирішили, що цього достатньо, щоб проводити всі закупівлі за бюджетні гроші зі структурами, які навіть не мають жодного стосунку до місцевого самоврядування без здорової конкуренції, а «як із переможцем конкурсу виконавця послуг».

Остання суперечка виникла навколо тендеру з вивезенням твердих побутових відходів для Національного університету «Запорізька Політехніка». Вищий учбовий заклад уклав договір на вивіз сміття з «Екотехнологічною компанією Гранік» на 146 тисяч гривень за аукціоном. В університеті зазначили, що їм потрібно вивозити сміття з контейнерів біля гуртожитків, навчальних корпусів та військової кафедри за затвердженим графіком до кінця року. В цей час «Вельтум Запоріжжя», що програв аукціон і запропоновував виконати цю послугу на 10 тисяч гривень дорожче намагався оскаржити цю закупівлю, посилаючись на рішення Верховного суду і на те, що вони є визначеним переможцем конкурсу. В Антимонопольному комітеті цю скаргу не задовольнили, аргументуючи свою позицію тим, що рішення про обрання процедури закупівлі (відкриті торги чи переговорна процедура) залишається за самим замовником.

«Відповідно до ЗУ "Про публічні закупівлі" замовники, здійснюють закупівлі послуг, вартість яких становить або перевищує 100 тисяч гривень, шляхом застосування відкритих торгів. Винятком може бути, коли предмет закупівлі полягає у створенні або придбанні витвору мистецтва чи художнього виконання; укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного або мистецького конкурсу; відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником. Наявність такого випадку, який є необхідною умовою для застосування переговорної процедури, як відсутність конкуренції з технічних причин - не підтверджений. Скаржник не є природним монополістом на ринку надання послуг з вивезення та захоронення твердих побутових відходів в м. Запоріжжя, так як не внесений Антимонопольним комітетом України до зведеного переліку суб’єктів природних монополій. Вважаємо за потрібне зазначити, що вибір замовником укладання прямого договору без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу є його правом, а не обов’язком», - зазначається в рішенні Антимонопольного комітету.

Завдяки цьому рішенню, університет замовив вивезення сміття по ціні 96 грн/м3 у «Граніка», в той час як, наприклад, територіальний відділ освіти Олександрівського району департаменту освіти міськради уклав договір без торгів по ціні 180 грн/м3, тобто майже вдвічі (!) більше за кошти платників податків. В той самий час, як міська рада намагається будь-яким чином скоротити видатки через дефіцит в бюджеті в 870 мільйонів гривень!

«Це пряме втручання держави у ділові взаємини двох незалежних суб’єктів»: що кажуть правозахисники

Ми звернулись до правозахисника Дмитра Харламова, що представляє інтереси Екотехнологічної компанії «Гранік» з проханням роз’яснити, чому взагалі сталася така ситуація з переговорними процедурами на ринку поводження з відходами і чи є шанс це змінити.

“Гранік” працює на ринку Запоріжжя з 1999 року, увесь цей час – це легальна робота, постійні взаємини не тільки з місцевим бізнесом, а й з владою. Зокрема у компанії є затверджений міською радою у 2018 році тариф на вивезення на послуги з вивезення твердих побутових відходів.До цього було ще кілька таких тарифів. Також у “Граніка” є угода з “Вельтум-Запоріжжя” на користування полігоном. І це вже не кажучи про те, що у компанії є і відповідна техніка, і фахівці. Тобто теза про “технічну неспроможність” [яку використовують опоненти в судах та скаргах до Антимонопольного комітету] абсолютно беззмістовна», - роз`яснює Дмитро Харламов.

Другий момент, за повідомленням юристів, Закон України «Про відходи» покликаний захистити інтереси споживачів. Тож, коли міська рада на конкурсі обирала надавача послуг, вона обирає компанію, яка за замовчуванням не може відмовити клієнтам в обслуговуванні.

«У цьому законі немає жодного слова про те, що бізнес, приватні споживачі чи бюджетні установи не мають права укладати угоди з іншими підприємцями. Загалом Верховний Суд трактує договори на вивезення відходів, як класичні публічні договори, тож це фактично взаємини двох повноправних суб’єктів, у які ніхто не має права втручатися.

Загалом в Україні є ряд конкретних випадків, коли угоду можна визнати недійсною та й у вказаних випадках можна оскаржувати умови угоди, а не те, хто її уклав. Що цікаво, якісь питання до угоди мають не її учасники й навіть не конкуренти, а міська рада, яка не має жодного стосунку до угоди. Тобто це пряме втручання держави у ділові взаємини двох незалежних суб’єктів.

Та все ж, головний аргумент – бюджетні закупівлі мають відбуватися на відкритих умовах та з економією коштів громади. Наприклад, угода “Граніка” та “10 міської лікарні” максимально актуальна. Тарифи компанії “Гранік” на 38% менші ніж у “Вельтум-Запоріжжя”. Тобто, лікарня завдяки цій угоді заощаджує бюджетні кошти, а це не аби як важливо в умовах війни. Ці гроші фактично «не викинули у смітник» і їх можна буде використати на інші нагальні потреби», - каже наостанок Дмитро Харламов.

При цьому «Гранік» отримав судовий позов від Запорізької міської ради. В інтересах компанії «Вельтум» вона хоче розірвати договір на вивезення сміття, укладений між ними та 10 міською лікарнею Запоріжжя.

Керівник Екотехнологічної компанії «Гранік» Генадій Дубов через несправедливість та вседозволеність, що надається місцевою владою для приватної компанії «Вельтум Запоріжжя», яка фактично дає червоне світло на паплюження самої ідеї проведення відкритих та чесних торгів, оприлюднив відкрите звернення до заступника керівника Офіса президента України Ростислава Шурму, що має безпосередній вплив на вищезазначену фірму, представників міської ради та громадськості Запоріжжя:

«Що саме Запорізька міська рада зробила для впорядкування поводження з відходами? Яка частка роздільного збору в місті Запоріжжя?  - відповідаю - нічого! Що зробили, щоб зменшити кількість відходів? Чому в Запоріжжі немає компостування біовідходів (опале листя, скошена трава)? Чому в місті немає перероблення великогабаритних і будівельних відходів?  Що зробили, щоб зменшити оплату за вивезення сміття для мешканців Запоріжжя?  Мешканці ОСББ, яких обслуговує компанія Гранік, платять в середньому 24 грн з людини, на відміну від 40 грн, які сплачивають Вельтум-Запоріжжя.  Яку частку місто має отримувати за збір біогазу на полігоні, і продаж електроенергії, отриманої при спалюванні цього газу? - У всіх містах України, частка міста становить від 15 до 30%. А скільки отримує місто Запоріжжя? Боюся, що нуль.  Шановні жителі міста Запоріжжя,  міста з колишньою славетною історією, свободою, незалежністю, козацьким духом.  Давайте не будемо мовчати, поки якесь мурло буде за нашими спинами, та за наші ж гроші подавати позови. Так не повинно бути. Шановні підприємці міста Запоріжжя,  не мовчіть. Корупція як рак, сьогодні вони прийшли до компанії Гранік, завтра прийдуть до вас», - закликав владу, громадськість та бізнес Генадій Дубов.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Господарський суд Запорізької області розпочав розглядати в судовому засіданні позов міської ради щодо розторгнення договору на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів у лікарні №10.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Гранік #вивезення #сміття #гроші #торги
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...