• Головна
  • “Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 липня 2022 року
20:56, 27 липня 2022 р.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 липня 2022 року

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 18-22 липня 2022 року

Майже кожен другий матеріал, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти і самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Цей показник виріс вдвічі всього за один тиждень. Найбільше фейків знову було про діяльність української армії і соціалку. На них припало 57% виявленої фейкової інформації. Багато фейків стосувалися просування ідеології росії і економічних питань. Такими стали результати другого тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”.

З 18 по 22 липня ми проаналізували 585 повідомлень колаборантів в 14 телеграм-каналах*, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Кирилівка. Також ми  аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки і маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ і один у одного. За п'ять днів  ми знайшли 140 маніпуляцій і 129 фейків.

Найбільше фейків за кількістю ми знайшли на каналі Владимира Рогова (22 фейки) і Южного плацдарма (16 фейков). За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ-каналі цього тижня лідирували три канали - Балицкий Евгений, автор якого називає себе “губернатором Запорізької області” і має 67% недостовірної інформації, розповсюдженої в своєму каналі, Токмак Сегодня (37% фейків від загальної кількості дописів в ТГ-каналі), Энергодар Сегодня і Мелитопольская  районная администрация (по 33% відовідно). Цього тижня не було зафіксовано фейків в Администрации города Днепрорудное. 

Всього за аналізований період 22%  від загальної кількості дописів були фейками,  ще  24% -  маніпуляціями. Серед  найпоширеніших тем, про які транслювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (34%), соціалка (23%), просування ідеології росії (12% від загальної кількості фейків) і економіка (12%). Менше, ніж минулого тижня, колаборанти створювали фейки, спрямовані на знецінення України як незалежної держави/антиукраїнська риторика, зниження територіальної цілісності України (3%), освіту і діяльність росармії (по 2% відповідно).

ЗСУ проти фейкометів: ЗАЕС, затримані “терористи”, спалені елеватори

Тож, топ-темою майже всіх ТГ-каналів, які працюють на окупованих територіях області, стали атаки на окупантів на території Енергодару. В колаборантських телеграм-каналах це описували так: 

Ударные беспилотники террористов Зеленского атаковали Запорожскую АЭС;

БПЛА были снаряжены боевыми головками с массой взрывчатого вещества, исчисляемой в килограммах в тротиловом эквиваленте;

Террористы Зеленского продолжают практику запугивания жителей Запорожской области - теперь удары беспилотников по территории Запорожской АЭС (Владимир Рогов);

Три дрона-камикадзе ВСУ нанесли удар по территории ЗАЭС (Бердянск актуально);

Преступный киевский режим применил ударные БПЛА по территории Запорожской АЭС, в настоящее время атаки продолжаются (Южный Плацдарм);

Сегодня Киев совершил 4 атаки на Запорожскую АЭС с помощью беспилотников - камикадзе (Энергодар Сегодня)

Насправді українські дрони нанесли удар по наметовому містечку і техніці ворога неподалік від ЗАЕС, а не на території ЗАЕС і, тим паче, не по АЕС. До речі, саме окупанти розмістилися на території ЗАЕС задля того, аби безперешкодно обстрілювати Нікополь і прикриватися станцією як щитом.

Фейком виявилися і повідомлення про те, що внаслідок “атак на Запорожскую АЭС были ранены 11 сотрудников, четыре из них сейчас находятся в тяжелом состоянии” (Южный Плацдарм, Владимир Рогов, Администрация Города Мелитополь,  Энергодар Связной). Енергоатом не підтвердив наявність поранених серед свого персоналу.

Ці  “атаки на Запорізьку АЕС” стали червоною стрічкою тижневих дописів головних колаборантів області. Так, самопроголошений псевдогубернатор Запорізької області Євген Балицький в своєму телеграм-каналі зробив гучне повідомлення, яке після розтягли собі майже всі аналізовані телеграм-канали. В заяві, зокрема, говорилося: “Вчорашній удар по Запорізькій АЕС в Енергодарі з боку України ми розцінюємо як ядерний тероризм, і зараз мною готується лист до ООН, Міжнародного агентства з атомної енергії, Ради Європи. Незалежно від того, що проводиться спеціальна військова операція, проводяться бойові дії, ми це класифікуємо як навмисний удар по ядерному об'єкту. Заходу, який постачає Україні зброю, варто задуматися про можливі наслідки таких атак”. Насправді, з’ясувало “Перевірено. Запоріжжя” “ядерним тероризмом” займаються саме окупанти. 

Як повідомили в Енергоатомі, 21 липня російські військові затягнули щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки з боєкомплектом, зброю та вибухівку до машинної зали 1-го енергоблока ЗАЕС, що є дуже небезпечним з точки зору роботи ЗАЕС. Окупанти порушують норми і вимоги щодо пожежної, ядерної і радіаційної безпеки роботи АЕС, зберігаючи важку військову техніку, боєкомплект до неї, зброю та вибухівку просто в машинній залі енергоблока найбільшої в Європі атомної електростанції.

Ще один наратив, який розганявся по телеграм-каналах колаборантів, стосувався “помсти за проведення референдуму на визволених територіях”.

Террористы на протяжении 3-Х дней обстреливают АЭС в Энергодаре, чтобы запугать жителей Запорожской области. Причина проста: желание людей воссоединиться с Россией и жить в мире и спокойствии (Южный Плацдарм)

Это месть за желание жителей области воссоединиться с Россией (Бердянск Актуально)

Нацисты ежедневно мстят за проведение референдума на освобождённых территория (Мелитопольская районная администрация).

Насправді, референдум сам по собі є одним великим фейком, бо він не має жодного відношення до реальності і закону. Чому - можна прочитати тут і тут.

До речі, за тиждень, в телеграм-каналах ми зафіксували не менше 33 фейків про  “атаки ЗАЕС” з боку ЗСУ.

Вже традиційними можна назвати дописи про “затримання бойовиків Зеленського”.

Задержаны пособники боевиков Зеленского (Владимир Рогов);

В Херсонской и Запорожской областях задержали пособников ВСУ (Южный Плацдарм). 

Однак в цих дописах немає жодної підтверджуючої інформації: ані конкретних даних де, як і коли були затримані “бойовики»,  ані, тим паче, фотодокази чи пояснення про злочини, до яких вони можуть бути причетні.

Ще одна група фейків, виявлених в колаборантських телеграм-каналах, - це іфномрація про ніби-то обстріли українськими захисниками цивільного елеватора. 

Крыша элеватора в городе Пологи Запорожской области рухнула из-за пожара, вызванного обстрелом со стороны боевиков Зеленского. (Владимир Рогов, Бердянск Актуально, Южный Плацдарм);

Украинские войска продолжают уничтожение гражданской инфраструктуры в Запорожской области. Крыша элеватора в городе Пологи в Запорожской области рухнула из-за пожара, вызванного обстрелом со стороны ВСУ (Вежливые и Заботливые).

Насправді, на території «Пологівського олійноекстракційного заводу” та елеватору був склад боєприпасів і техніки РФ і саме його знищили артилеристи.

Захід, друга Азовсталь і “перемоги” росіян

Ще одна хвиля фейків стосувалася припинення допомоги з боку Заходу. Зокрема, що українська влада отримала ультиматум: якщо ви втратите Слов'янськ, допомоги більше не буде”. Центр протидії дезінформації повідомляє: це фейк.

Зеленский с Ахметовым готовят сценарий "Азовстали" на двух запорожских заводах”, “Украинские военные хотят повторить сценарий мариупольской "Азовстали" на двух крупных предприятиях в Запорожье”. “Олигарх Ахметов с маниакальной упоротостью готовит в Запорожье новые «Азовстали». “Территория заводов — а она достаточно просторная – отведена под склады, расположение подразделений боевиков и в места скопления тяжелой техники”.  Автор цих заяв і власник однойменного телеграм-канала Володимир Рогов має дуже розвинену уяву. Жодного доказу, який би підтверджував цю інформацію, не існує.  Завод «Запоріжсталь» продовжує працювати виключно як металургійне підприємство - працює аглофабрика, дві з чотирьох доменних печей, а також сталеплавильна піч. Окрім сталі там виготовляють амуніцію для захисників.

Окрема тема Рогова - це завжди трагічна доля Запоріжжя, яку, зрозуміло, готує Зеленський і його “бойовики”.

“Киев намерен превратить Запорожье в руины - власти региона. Зеленский готовит Запорожью судьбу еще худшую, чем была у Мариуполя”. Він посилається на “британських кураторів”, які  формують стратегію дій української армії зокрема.Насправді, ніяких “британських кураторів” не існує. А вкиди про них почалися ще в травні.

Транслювали в своїх телеграм-каналах і фейкову інформацію з інших регіонів. Наприклад, про черговий обстріл ЗСУ Антонівського мосту і збиті 12 ракет російським ППО (насправді не було ніяких ракет). Або про те, що “мобілізовані до лав бойовиків ЗСУ жителі західних областей відмовляються їхати на Донбас” (насправді, ні). Або про обстріл Нової каховки 18 липня, де було “пошкоджено 500 кв.м даху і 7 тисяч кв.м остекління (насправді, там був знищений  склад боєприпасів)

Публікували в своїх телеграм-каналах фейки і щодо успішних дій окупантів. Наприклад, “Владимир Рогов” писав, що російські військові “поразили пункт временной дислокации нацистского формирования «Правый сектор», уничтожены до 200 боевиков”. Насправді,  цього дня з боку російських військ були обстріли по житловим будинкам в Комишувасі, де мешкає цивільне населення. Є навіть фотодокази.

Про те, що немає на території Запорізької області ніяких нацистів, ми вже писали.

Відбілювання росармії стосувалося і бомбардування Драмтеатру в Маріуполі. Так, в телеграм-каналі Южный Плацдармз'явився допис про те, що вибух в Драмтеатрі був всередині, а інформація про російський авіаудар - це фейк. Насправді, фейк - це твердження про “внутрішній вибух”. Так, Amnesty International з’ясувала нові докази воєнного злочину Росії під час атаки на драмтеатр у Маріуполі, зокрема, про те, що найбільш імовірно російські військові скинули з літака-винищувача дві 500-кілограмові бомби, що здетонували одночасно, і призвели до великої кількості жертв.

Вугілля, газ, тарифи і інші фейки

Не менше 20 дописів з недостовірною інформацію щодо тарифів були опубліковані в аналізованих телеграм-каналах, які розповсюджують інформацію на окупованих територіях. Сутність дописів одна: “Послуги ЖКГ на території Запорізької області знижено”. Насправді, окупанти або крадуть ресурси у України і потім віддають жителям окупованих територій немовби за зниженими тарифами, або просто брешуть, насправді, збільшуючи тарифи за комуналку.

Ще одна фантастична історія колаборантів на цьому тижні - теза про донбаський вуголь, який, зокрема, буде поставлятися в Мелітополь. Про це писав Володимир Рогов в своєму телеграм-каналі, зазвичай, апелюючи термінами “шайка п'яниць, наркоманів і нацистів”, які порушили зв'язки між Запоріжжям і Донбасом, Южный Плацдарм, який запевняв, що “донбаський вуголь забезпечить мелітопольський район необхідним об'ємом вугілля, і, же звичне “ціни на вугілля будуть знижені в кілька разів”, писали про це і Вежливые и Заботливые, Мелитопольская районная администрация, Новый Мелитополь, Новая Кирилловка. Але в усьому цьому є одне невелике “але”: в так званих ЛНР/ДНР були закриті десятки шахт і “соціального” вугілля  просто немає.

Знову цього тижня в колаборантських телеграм-каналаї звучала тема газових труб. Тепер їх “прокладають”  між Бердянськом і Мелітополем (Бердянск Актуально, Евгений Балицкий, Мелитопольская районная администрация, Новый Мелитополь, Администрация города Мелитополь). Як вже  писало “Перевірено.Запоріжжя”, це фактично неможливо. Відсутність будь-якої конкретики, окрім гучних обіцянок окупантів і колаборантів лише робить цю інформацію ще більш неадекватною реальності.

Окрема тема колаборантів - це “відновлення” того, що “роками не відновлювали нацисти Зеленського”. Так, на цьому тижні  в телеграм-каналах зазвучала тема заміни аварійного колектора в Бердянську, при  тому “завдяки уряду росії”, абсолютно безкоштовно. Гучно писали про це на Южном плацдарме, Бердянск Актуально. Насправді каналізаційний колектор у місті Бердянськ тривалий час дійсно перебував в аварійному стані. Два роки тому частина магістрального колектора обвалилася і було порушено всю каналізаційну систему міста. Після цього місцева влада взялася за реконструкцію колектора. Частину трубопроводів встигли замінити до війни, а частину - ні. Зараз російські окупанти заявили, що вони за лічені дні розібралися з проблемою без мільйонних витрат і врятували бердянців від екологічної катастрофи. Але це неправда.

“Мірная жизнь” окупованих територій

Про відновлення “мирного життя” на окупованих територіях в досліджуваних телеграм-каналах пишеться доволі регулярно. Наприклад, Энергодар Сегодня і Южный Плацдарм написали про те, що самопроголошена голова адміністрації Василівки Наталія Романиченко повідомила, що влада та городяни розраховують за допомогою інвесторів відтворити храм часів Катерини II.  Попри заяви псевдомеркині археологічні роботи у Василівці проводилися і влада  проводила заміну інженерних мереж. Також важливо уточнити, що в місті вже є чотири храми в жодного ЦНАПу, який і планували збудувати на цьому місці.

В рамках налагодження “мірной жизні” колаборанти в своїх телеграм-каналах пишуть про роботу так званих” державних підприємств”. Наприклад,  як добре працює “ГУП Государственный зерновой оператор” (насправді - ні), який вигідний курс рубля до гривні вони встановили (це не так), яку гарну програму “підтримки місцевих сільхозвиробників” запустили в Запоріжжя (ми вже писали, чому це брехня), як “ГУП «ТаврияЭнерго» “відновило роботу своїх структурних підприємств” (насправді немає ніякого «ТаврияЭнерго”, є ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» і тарифи на електроенергію для побутових споживачів, які, до слова, залишаються незмінними).

Те саме можна сказати і про новий проєкт окупантів государственное предприятие «Почта Таврии». Яке, як з'ясувалося, просто забрало ресурси Нової Пошти і намагається замінити їх на окупованій території і, власне, працювати тільки на ній.

Російські виші і гаряче харчування - свіжі фейки від окупантів

Благодєнствія  окупантів завжди зачіпають і дитячу тематику. То вони пишуть, як гарно відпочивають діти в Кирилівці, але  ніхто їх там не бачить, то вони “приймають рішення про безоплатне гаряче харчування начальної школи Запорізької області, зокрема Енергодару, мабуть, пропускаючи момент, що це гаряче харчування було і до них. Підтверджують це закупівлі за бюджетні кошти послуги гарячих обідів у школах для дітей 1-4 класів та з 5 по 11 клас для дітей пільгових категорій.

Ще одна тема - бердянські випускники отримали можливість вступити до російських вишів, але, насправді, ніколи не існувало заборони випускникам українських шкіл вступати до будь-яких вишів за кордоном, у тому числі росії.

Також цього тижня ми читали фейки і розбирали маніпуляції про економіку по-окупантськи, управлінські рішення псевдокерівників псевдоадміністрацій, знову про референдум і мрії окупантів про “Люди уже сейчас видят и чувствуют на себе изменения к лучшему! А после Референдума и вовсе забудут о тех последних тридцати годах украинской разрухи и тотального воровства. Будем жить!”. А ми будемо далі розвінчувати маячню колаборантів.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 18 по 22 липня 2022 року. Загалом було проаналізовано 585 повідомлень в 14 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 140 маніпуляцій і 129  фейків.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в Телеграм-каналах колаборантів на окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі Телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Вежливые и Заботливые”, "Бердянск ZaVtra”, "Энергодарский Связной”, "Энергодар Сегодня”, "Новый Мелитополь”, "Бердянск.Актуально”, "Администрация города Днепрорудное”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та командою Перевірено.Запоріжжя і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дайджест #моніторинг #ЗМІ #окупанти #колаборанти #фейки #маніпуляції #газ #ЗАЕС
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...