• Головна
  • Тато вдома, мама працює: як запоріжець ходив у декрет
11:00, 10 вересня 2019 р.

Тато вдома, мама працює: як запоріжець ходив у декрет

Ми звикли: коли в сім’ї народжуються дитина, жінка обов’язково йде у декретну відпустку по догляду за малям. Найчастіше - на 3 роки. І наразі в Україні рідко щось іде не за цим планом. Чоловік працює, дружина сидить з дитиною. Хоча українське законодавство побудоване так, що у декретну відпустку до досягнення дитиною трирічного віку може йти як мати, так і батько, ба більше - інші родичі родини, наприклад, бабуся чи дідусь. 

За кордоном практика декретної відпустки для чоловіків доволі поширена, батько може йти у декрет на якийсь час, розділити його з дружиною, в Україні ж таке - рідкість. Факт того, що батько піде у відпустку по догляду за дитиною може викликати у суспільстві неоднозначні реакції. До слова, за даними 2017 року, лише 3% від усіх декретних відпусток були оформлені на чоловіків. 

Для того, аби чоловіку піти у декретну відпустку, потрібно мати бажання, аби здійснити такий крок та написати заяву на цю ж відпустку. Крім цього, було б непогано залучитися підтримкою колег, аби уникнути у майбутньому, наприклад, булінгу. 

Запорізький досвід декретного татка

Запоріжець Віктор Петрович перебував у відпустці по догляду за дитиною близько року. Пішов у декрет через певний конфлікт інтересів, який виникав у них з дружиною на роботі, адже працюють вони на одному підприємстві. 

“Я пішов у декрет, коли почалася реформа Суспільного (Суспільне телебачення - ред.), у нас вибирали продюсера, я тоді працював журналістом. Дружина пройшла конкурс на цю посаду, тому я не міг працювати у її підпорядкуванні і пішов у декретну відпустку, аби вона могла спокійно самореалізовуватися. Тоді дитині було 2 роки, до двох років ми з дружиною ділили між собою обов’язки по догляду за сином. Але це не був такий декрет 24/7. У дружини почався кар’єрний ріст, завантаженість на роботі зросла. Буває по-різному, іноді у дружини багато роботи, відповідно мало вільного часу. Ми стараємося балансувати, "жонглювати" дитиною, роботою та бабцями”, - розповідає Віктор Петрович.

Чоловік додає, що навіть у період так званого декрету не сидів із дитиною цілодобово та зазначає, якщо не відпочивати  - буде дуже складно.

“Я не був таким татом, щоб я сидів з дитиною постійно. У мене були періоди, коли мені доводилося більше часу проводити з дитиною, але це не було цілодобово. Нам взагалі пощастило, тому що у нас в Запоріжжі є дві бабусі, які готові залишатися з малюком, - розповідає Віктор Петрович. - Я розумію, що бути повністю з дитиною 24 години на добу та 7 днів на тиждень - дуже складно. Оформити декрет було не складно, але колеги поставилися до цього жартома. Запитувати, коли я вийду із декрета стало улюбленим жартом працівників. Я упродовж декретного року час від часу з’являвся на роботі, заходив і бувало запитували - “ну, що ти? Вийдеш з декрета?? Відповідав, що скоро вийду. Суспільний тиск може був би й сильніший, якби я сидів постійно з дитиною в не заробляв грошей, якби не реалізовував себе ніяк інакше. Взагалі є люди, які більш стійкі до тиску суспільства. Я ніколи не виправдовувався, що пішов у декрет. Звичайно, я працював на фрілансі, адже дозволити собі лише сидіти у декреті було б фінансово складно”.  

“Нічого складного у сидінні з дитиною немає. Це важко, якщо це постійно”

“Мене часто дратують різні скетч-шоу, які транслюють на телебаченні. Вони жахливо сексистські. Чомусь там часто зображують чоловіків якимись дегенератами, які не можуть посидіти з дитиною. Продукують ось цей стереотип, що чоловік не може і не вміє сидіти з дитиною. Загалом нічого складного у сидінні з дитиною немає. Це важко, якщо це постійно. Як кажуть - мамі треба давати відпочинок. В теорії, мені здається, що може ніхто не йти в декрет, аби сидіти постійно з дитиною, людям треба ділити обов’язки, має бути особистий простір для розвитку. Це головне для того, щоб втілювати якісь свої амбіції, плани, мрії, давати соціуми щось важливе. У людини є певний список потреб: треба мити руки, треба дотримуватися режиму роботи, не перепрацьовувати тощо. Так само із життям, людині психологічно необхідна самореалізація, якщо людина не самореалізується, вона просто деградує. Діти рано чи пізно виростуть, а нам необхідно себе реалізовувати. Я за всіх не розписуюся, але мені здається, що такий суцільний декрет певною мірою десоціалізує людину, особливо якщо людина через статеві ознаки змушена йти в декрет, типу - “ти жінка, ти мусиш”. Якщо в тебе є вибір, ви поспілкувалися і вирішили, що так воно виходить раціональніше - гаразд. Незалежно від того, хто більше буде проводити часу із дітьми, незалежно від того, хто буде “головним по дітях”, на кому ця відповідальність, він чи вона мають мати якийсь певний люфт відпочинку, тому що діти - це 24/7. Це робота, яка тебе ніколи не покидає і рано чи пізно з’їсть як людину, як особистість, якщо ти не будеш відпочивати”.  

“Я змінив більше підгузків”

“У нас життя хаотичне, і невідомо, що буде завтра, тому ми якось особливо не ділимо обов’язки. Робимо по ситуації. Раніше я завжди відвозив Степана в садок. Пам’ятаю, коли дружина ще спала, а я максимально тихо підіймаю сина, беру його на руки, усіма правдами і неправдами стараюся не розбудити жінку, якось його вдягаю. Рідко було,коли він сам виходив, зазвичай доводилося його напівсонного нести. О, до речі, коли Степан був дуже маленький, я частіше змінював йому підгузки, дружина не любила це робити ”, - додає Віктор Петрович. 

Практика інших країн

Ще 25 років тому, у 1994 році декрети для чоловіків ввели у Норвегії, батьки можуть провести з малям вдома по 14 тижнів, а потім можуть розділити між собою ще 18 тижнів декретної відпустки. У Німеччині, як і в Україні, декрет може тривати 3 роки, і вже 13 років, із 2006-го - у декрет може йти тато. Під час відпустки батьки у цій країні отримують допомогу у розмірі приблизно 60% від заробітної плати. У деяких країнах, наприклад, у Польщі, перші 14 тижнів відпустки призначені виключно для жінок, а далі залишитися вдома може батько. Однак два тижні декретної відпустки призначені лише для тат. У Швеції батько має “відбути” у декреті обов’язкові 60 днів, а інші дні відпустки батьки можуть розділити між собою. 

“Гадаю, що практика спільного декрету для обох батьків - це дуже правильно, це треба запроваджувати. Але нам до цього далеко, адже багато хто з нас офіційно не працевлаштовані. Нам вже пора цю гру із неофіційною працею закінчувати, платити податки і офіційно йти татам у бодай мінімальну декретну відпустку хоч для того, аби зрозуміти, чим займаються дружини, зрозуміти складність цього процесу”, - зазначає Віктор, який провів рік у декретній відпустці в Україні. 

Що думають психологи

Психологиня Наталка Касим запевняє, що для дитини немає різниці, хто з батьків опікується нею, натомість важливими є стосунки і турботі. 

Цікаво, що на думку психологині, у випадку, якщо у декретну відпустку йде батько, обоє батьків можуть зіткнутися із певним соціальним осудом та несприйняттям. 

“Через те, що в нас дотепер догляд за дитиною - це в уявленні більшості людей обов'язок матері, жінка, яка не йде у декрет, а продовжує працювати може зіткнутися із певним тиском соціуму, мовляв, вона погано виконує свої обов’язки. Я би ставила питання інакше - як ми можемо підключати більше батьків, як змінювати суспільну думку так, щоб це справді був вільний вибір: залишатися вдома з дитиною чи продовжувати будувати кар’єру”, - зазначає Наталка Касим. - Я знаю з відгуків тих поодиноких батьків, які залишалися з дитиною у декреті, що з суспільним осудом вони стикаються. 

Психологиня впевнена, що те, що батько обирає декретну відпустку, ніяк не мало б вплинути на стосунки у парі, адже той факт, що чоловік вміє турбуватися про спільну дитину і про спільний побут не може зіпсувати стосунки. Наталка Касиим наголошує: здоровим є декрет, про який домовилися дорослі люди, який є свідомим вибором і влаштовує всіх.

Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED 

Ольга Беца для "061"

Читайте также: Еко-лабораторія у Запоріжжі: передумови купівлі, проблеми у роботі та амбітні виклики

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#декрет #тато #відпустка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...