• Головна
  • Еко-лабораторія у Запоріжжі: передумови купівлі, проблеми у роботі та амбітні виклики
09:50, 6 вересня 2019 р.

Еко-лабораторія у Запоріжжі: передумови купівлі, проблеми у роботі та амбітні виклики

Наприкінці 2018-го у Запоріжжі силами міської та обласної рад придбали пересувану еко-лабораторію, основна функція якої - моніторинг довкілля та визначення рівня забруднення у повітрі. На покупку витратили немалі кошти, однак повноцінну роботу мобільної станції наразі не забезпечили. 

Придбали її ще наприкінці 2018-го року, тоді на закупівлю необхідного обладнання виділили 12 мільйонів гривень: 6 - із міського бюджету та 6 - із обласного. Знаходиться пересувна еко-лабораторія на балансі Запорізького обласного лабораторного центру міністерства охорони здоров’я України, однак наразі повноцінно не працює та не виїжджає для проведення досліджень через проблему недофінансування. Для того, аби лабораторія працювала повноцінно не вистачає грошей на пальне та страхування самого автомобіля. 

Загалом історія із придбанням пересувної еко-лабораторії непроста. Тягнеться вона, як виявилося, ще з кінця 2015 року. Тоді у жовтні 2015 у Запоріжжі відбувся екологічний мітинг, і придбання пересувної екологічної лабораторії, яка б могла виїжджати у різні локації міста й області і проводити оперативні дослідження проб повітря було однією із вимог цього зібрання. За словами еко-активістки Олесі Крамаренко, саме з того моменту  і почалися розмови із органами місцевого самоврядування та громадськістю про важливість придбання такої еко-лабораторії, яка б могла виїжджати для взяття проб цілодобово, наприклад, якщо станеться якась надзвичайна ситуація. 

Передумови придбання

Як стверджують фахівці та еко-активісти, така лабораторія потрібна місту для того, аби проводити точковий моніторинг у різних локаціях, у різний час, виїжджати для замірів на аварії, які відбуваються на підприємствах, проводити дослідження та мати конкретні цифри, якими можна буде оперувати. Маючи дані досліджень, які проводитимуть фахівці пересувної лабораторії, мешканці Запоріжжя матимуть уявлення про рівень забруднення повітря у конкретних місцях у конкретний час, знатимуть, рівень яких саме речовин перевищується у повітрі тощо. 

Як зазначає учасниця громадської організації Всеукраїнська екологічна ліга Ірина Пірогова, насамперед робота пересувної еко-лабораторії надасть людям хоча б якусь впевненість в тому, що ми захищені. 

«Передували цьому ті аварії, які сталися, перша - це витік тетрахлоридутитану і друге - пожежа. Під час витоку тетрахлоридутитану влада запевняла, що небезпеки для людей немає, ми все ж наполягали надати нам якесь підтвердження цього. Тобто просили надати дані, чим підтверджується твердження, що небезпеки немає, що рівень речовин у повітрі був безпечним для здоров’я. Відповіді від них ми так і не отримали. Наприклад, коли сталася пожежа на рибних складах, спрацювали датчики станції громадського моніторингу. Вони показали перевищення вмісту пилу, але оперативний моніторинг фахівцями так і не був проведений. Держпродспоживслужба згідно з регламентом роботи, делегувала повноваження проведення таких досліджень у випадках надзвичайних ситуацій Обласному лабораторному центру, але все ж ніхто не залучив фахівців, адже це був нічний час», - зазначає Ірина Пірогова.

Як пояснює пані Ірина, виходить так: якщо вночі трапляється якась надзвичайна ситуація, то жителі міста абсолютно незахищені та непоінформовані про небезпеку яка може бути. 

«У нас місто дуже техногенно перевантажене, і ми живемо практично у парадигмі цих можливих техногенних аварій, і ніякого піклування немає. Громадяни змушені самостійно думати про свою безпеку, відслідковувати ці станції моніторингу. Це єдина наша можливість знати про те, що в місті коїться щось не те. Якраз мобільна еко-лабораторія має змогу оперативно виїхати, виміряти та оприлюднити дані досліджень», - додає Ірина Пірогова

Довести відповідальність конкретного підприємства-забруднювача складно навіть маючи результати досліджень, але все ж проведення замірів та висновки спеціалістів про забруднення можуть бути певним тиском на підприємців. 

«Є певна відсутність логіки у цій мобільній лабораторії в тому плані, що фахівці виїдуть, проведуть заміри, оприлюднять дані, але далі це не буде мати ніякого продовження, адже наразі закон обмежує повноваження екологічної інспекції у частині оперативних реагувань та перевірок, - каже Ірина Пірогова.

"Можливо, тут воно накладається одне на інше. Суттєво пересувна лабораторія не вплине на пошук винуватців. Можна сказати взагалі не вплине, бо цей механізм зруйнований у 2013 році. Система охорони довкілля була зруйнована. Але робота пересувної лабораторії дуже зняла б напруження у людей. Люди могли б хоч якось поскаржитися і отримати протокол вимірювання, що у них під балконом у якийсь конкретний час було перевищення і людина могла б звертатися до міської ради із вимогою провести певну роботу. Тобто, що це могло бути, що саме сталося, чому у нічний час цього багато», - додає Пірогова.

Згідно з чинним законодавством, людина не може подати до суду через те, що зв’язок між забрудненням у житловій частині міста та забрудненням на підприємстві - не встановлений законодавчо. Однак цікаво, що у Києві трапився прецедент, коли після пожежі на нафтобазі, через суд постраждалі змогли отримати відшкодування. Еко-активісти пояснюють, що це був конкретний задукоментований випадок забруднення, були підтверджені вимірювання і були скарги  громадян, а погіршення стану здоров’я людей у зв’язку із забрудненням повітря булo доведенo. У випадку Запоріжжя, акцентують громадські активісти, це значно складніше, адже у промислових містах довести провину конкретного підприємства майже нереально через велике скупчення заводів та велику кількість юридичних осіб, які забруднюють, і встановити конкретного забруднювача - складно.

«Довести, що це конкретний забруднювач спричинив такі наслідки наразі неможливо, але певним чином всі країни саме такий спосіб використовували для тиску на підприємства-забруднювачі. Завдяки пересувній еко-лабораторії громада матиме підтверджені дані, що живе у забрудненому довкіллі, і влада, органи місцевого самоврядування, змушені будуть реагувати - розробляти певні регіональні плани по зниженню, реагувати, домовлятися із забруднювачами про те, що вони мають знижувати викиди, домовлятися про якісь соціальні договори для компенсації жителям», - додає пані Ірина. 

Перепитії придбання

Вперше кошти на пересувну еко-лабораторію виділили ще у 2017 році, по 6 мільйонів із бюджетів, однак тоді до кінця року не вдалося провести тендер, тому процес знову затягнувся. Як зазначає активістка Олеся Крамаренко, взагалі процес виділення коштів був тривалим та виснажливим. Знову фінансування на придбання еко-лабораторії виділили у 2018 році, провели тендер та закупили обладнання. Вже на початку 2019, у січні, мобільну лабораторію презентували журналістам та громадськості, усі фахівці, які працюють із обладнанням пройшли необхідне навчання, однак лабораторія досі не працює та не виїжджає на заміри.

«У нас влада заполітизована і залежить від промислового лобі, від олігархів. Більшість депутатів є представниками заводів, відповідно для них ця тема не є актуальною та пріоритетною, тому проєкт про виділення коштів для пересувної еко-лабораторії довго не могли прийняти. Завжди знаходилися якісь причини того, аби проігнорувати цей проєкт рішення. Ми писали багато листів, звернень до влади, проводили перемовини з депутатами, залучали громадськість до участі в різних акціях протесту. Часто ми чули про те, що ця лабораторія нічого не змінить, і 12 мільйонів - це дуже багато, просто гроші на вітер. Постійно знаходилися такі аргументи», - розповідає Олеся Крамаренко.

За її словами, кошторис для купівлі лабораторії пораховували спеціалісти Обласного лабораторного центру на балансі якого знаходиться пересувна лабораторія. 

«Процес виділення грошей тривав майже 2 роки, і ми думали, що це вже якийсь тупик, але зрештою вийшло, що обласна рада перша прийняла фінансування, а потім свою половину виділили і з міського бюджету. Цікаво, що у нас бюджет екофонду міста складає десь понад 20 мільйонів на рік. Виходячи з того, що всі гроші витрачаються то на колектори, то на різну літературу, 6 мільйонів  не така й велика сума», - додає пані Олеся. 

У чому проблема

Наразі для роботи мобільної еко-лабораторії не вистачає грошей на пальне та річний страховий поліс. Представники Обласного лабораторного центру та громадські активісти неодноразово зверталися до органів місцевого самоврядування із проханням виділити необхідні кошти, але тривалий час отримували відмови. 

У повідомленні на сайті Запорізької міської ради від 3 вересня йдеться про виділення 575 тисяч гривень для забезпечення роботи мобільної еко-лабораторії. Проєкт рішення стосовно виділення коштів із міського бюджету мають розглянути на сесії Запорізької міської ради у вересні. 

«Ще тоді, на етапі виділення коштів ми говорили, що придбання лабораторії не є основною ціллю, ціль в тому, аби лабораторія могла проводити моніторинг та ефективно показувати стан навколишнього середовища у місті. Коли обладнання купили, раптом виявилося, що у Обласному лабораторному центрі, певне не прорахували все до кінця і тепер вони почали закидувати нас листами із проханням про допомогу, бо їм не вистачає для початку роботи ще півтора мільйона гривень. Я отримав доручення від міського голови Володимира Буряка розібратися у цій ситуації, і коли я йому доповів, що для того, аби почати роботу уже зараз необхідно близько 600 тисяч гривень на пальне та страховку, він доручив мені розробити проєкт рішення про виділення цих грошей із міського бюджета. Я розробив проєкт рішення, який ми опублікували на сайті Запорізької міської ради, і на цій сесії, у вересні, я впевнений, що рішення буде прийняте і ми перерахуємо ті гроші, які необхідні і дуже сподіваємося разом із жителями Запоріжжя, що лабораторія зрештою запрацює», - зазначив у коментарі «о61» радник міського голови Валерій Еделєв

Відзначимо, у деяких містах України також є подібні пересувні еко-лабораторії, однак там вони знаходяться на балансі комунальних підприємств. У такому разі виділення коштів - процес легший. У Запоріжжі міська влада була проти створення окремого КП. Однак як зазначає Валерій Еделєв, створення комунального підприємства не було доцільним кроком.

«В жодному місті України ефективно лабораторія не працює, ми розмовляли із керівниками цих комунальних підприємств, у них купа проблем, тому що чинне законодавство говорить про те, що ті питання, які вирішує пересувна еко-лабораторія повинні вирішувати структури Міністерства охорони здоров’я, тому у нас еко-лабораторія і знаходиться на балансі Обласного центру лабораторних досліджень. Все інше - це підробка, яка не дає можливості працювати у повному обсязі, як це має бути. Тому ми й говорили про те, що краще будемо допомагати фінансово. Краще було б, якби Міністерство охорони здоров’я ще 5 років тому знайшло 12 мільйонів на цю пересувну лабораторія, оплатило все і примусило їх працювати у повному обсязі», - додав Валерій Еделєв

Якщо кошти із міського бюджету виділять наприкінці року, не можна виключати можливість, що тендер знову не встигнуть провести і гроші не вдасться освоїти до кінця 2019 року. Таким чином робота пересувної еко-лабораторії знову відтермінується. 

«Не знаю, чи зможуть вони провести тендер і отримати ці грощі до кінця року. Вони зможуть отримати кошти досить швидко, ймовірно у жовтні гроші у них вже будуть, а далі все залежить від того, як швидко вони проведуть тендер. Але ми на цьому не зупиняємося, ми далі будемо продовжувати вести з ними перемовини, тому що ми розуміємо, що зараз їм треба ще півтори мільйони на придбання додаткового обладнання. Переді мною мер поставив два завдання: негайно запустити роботу і визначитися з діями для того, аби забезпечити безперервну роботу еко-лабораторії вже у наступному році. Я запрошу до себе представника цієї лабораторії, представника області, спробуємо зв’язатися із народними депутатами, ми сядемо за стіл, і зрештою вияснимо, хто за що відповідає і хто що повинен робити для того щоб лабораторія справді продовжувала роботу у подальшому. Але це вже на наступний рік, а зараз, я вважаю, що в них підстав для того, аби не працювати просто немає», - зазначив радник міського голови Запоріжжя Валерій Еделєв.

Запорізька пересувна еко-лабораторія - найсучасніша в Україні

У Обласному центрі лабораторних досліджень стверджують, що наразі пересувна еко-лабораторія та співробітники готові до повноцінної роботи та проведення виїздів.  А обладнання, яке розміщене в автомобілі і справді найсучасніше та найякісніше в Україні. За його допомогою можна робити не лише проби повітрі, а й води та грунту. 

Працівники лабораторії готові повноцінно розпочати процес роботи одразу, як отримають гроші на страховку та пальне, однак для інших потреб, у майбутньому, потрібно буде ще понад мільйон гривень для того, аби закупити програмне забезпечення і запустити роботу програми, за допомогою якої можна було б оперативно відстежувати дані досліджень у своєму телефоні. 

Завідувач відділення оцінки впливу факторів навколишнього середовища на здоров’я Обласного центру лабораторних досліджень Євген Тулушев сподівається, що на найближчій сесії міської ради кошти на пальне та річне страхування виділять і відповідно лабораторія запрацює. 

«Чи встигнемо ми провести тендер до кінця року залежить не від нас, але ми готові оголосити його одразу після того, як отримаємо гроші. Свого часу ми погодилися взяти мобільну лабораторію на баланс Обласного центру лабораторних досліджень, тому що крім нас усі відмовлялися це робити. Нас вмовили взяти на баланс цю лабораторію, це дуже затратна річ, ми обслуговуємо лабораторію за рахунок нашого центру (теплий гараж, комунальні платіжки тощо). Ми просимо меншу частину коштів від органів місцевого самоврядування, ніж ми витрачаємо на утримування мобільної лабораторії», - додає Євген Тулушев

Мобільна лабораторія буде проводити звичайний моніторинг, а крім цього виїжджатиме на виклики за зверненнями громадян на «гарячу лінію». Якщо людина звернеться через гарячу лінію із проханням провести дослідження, після взяття проб повітря, людина зможе отримати протокол із результатами дослідження. 

«Ми хотіли оприлюднювати результати в системі моніторингу Запорізької області, але наразі такого сайта немає. Ми будемо на своєму сайті. Ми просимо у депутатів кошти для того, щоб зробити гарний сайт із картою інтерактивною, де можна було б натиснути на конкретну вулицю і дізнатися, яка там ситуація. Щоб можна було зробити додаток для смартфона, аби дані із сервера зразу транслювалися туди. Нам потрібні гроші для того, аби оснащити приміщення для персонала. Ми за свої гроші зробили ремонт, тепер нам потрібні гроші на програмне забезпечення, яке коштує дуже дорого, як мінімум, мільйон», - розповів у коментарі «061» завідувач відділення оцінки впливу факторів навколишнього середовища на здоров’я Євген Тулушев.

Наразі всі в очікуванні вересневої сесії Запорізької міської ради на якій мають розглянути проєкт рішення «Про затвердження міської цільової програми сприяння функціонування пересувної лабораторії моніторингу довкілля Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Після розгляду цього проєкту рішення, власне, і стане зрозуміло, коли ймовірне зможе розпочати роботу пересувна екологічна лабораторія.

Цей матеріал підготовлено в рамках

Програми міжредакційних обмінів за підтримки

Національного фонду на підтримку демократії NED

Ольга Беца для «061»

Читайте также: Запорожцы вышли на митинг и требуют от власти организовать работу мобильной эколаборатории, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лаборатория #экология #эколаборатория #выбросы #Крамаренко #Пирогова #Эделев
12,0
Високі оцінки користувачів за Полезность
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...