Сертифікація системи НАССР – компетентне і незалежне підтвердження її дієвості
Згідно із Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» усі вітчизняні підприємства харчової промисловості мають застосовувати у виробництві постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних чинників і критичних точок контролю – НАССР ( від англ. «Hazard Analysis and Critical Control Point»).
НАССР – це система управління безпечністю харчових продуктів, що дозволяє створити на підприємстві умови для виробництва безпечної продукції шляхом визначення (ідентифікації) і контролю небезпечних чинників. На сьогоднішній день застосування принципів НАССР є обов’язковою вимогою законодавства ЄС, США, Канади, Японії та багатьох інших розвинених країн світу.
Впровадження українськими підприємствами систем управління безпечністю харчових продуктів, що ґрунтуються на принципах НАССР, передбачає певний перехідний період. Так, з вересня минулого року їх наявність є обов’язковою для потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (необроблене молоко, м’ясо, риба, молюски і ракоподібні, у тому числі свіжі, охолоджені або заморожені, яйця, мед, їх похідні та інші продукти, виготовлені з частин тварин, окремих їх органів та/або тканин, призначені для споживання людиною). Підприємства, які займаються виробництвом, реалізацією або введенням в обіг харчових продуктів, що не містять необроблених інгредієнтів тваринного походження (крім малих потужностей) мають впровадити системи управління безпечністю харчових продуктів до 20 вересня 2018 року. А всі підприємства з малими потужностями – до 20 вересня 2019 року.
На базі концепції НАССР було розроблено декілька стандартів, які застосовуються в окремих країнах і регіонах або в окремих ланках харчового ланцюга. Найбільш застосовуваним є стандарт ISO 22000:2005 «Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга», розроблений Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO). В Україні прийнятий ідентичний стандарт ДСТУ ISO 22000:2007. Його вимоги можуть бути використані для створення системи управління безпечністю харчових продуктів всіма організаціями, які безпосередньо чи опосередковано беруть участь у харчовому ланцюзі, наприклад :
• виробниками кормів, фермерами, виробниками інгредієнтів, виробниками та постачальниками харчових продуктів, підприємствами роздрібної та оптової торгівлі, підприємствами громадського харчування, організаціями, які надають послуги з транспортування, зберігання та дистрибуції, послуги з миття та дезінфекції і т. д.
• виробниками та постачальниками обладнання для харчової промисловості, мийних та дезінфекційних засобів, добрив, пестицидів та ветеринарних препаратів, пакувальних та інших матеріалів, що контактують з харчовими продуктами і т. д.
Впровадження НАССР та/або будь-якої іншої системи управління безпечністю харчових продуктів вимагає від підприємств дотримання основних санітарних та гігієнічних норм і правил, або, як їх ще називають, програм-передумов. Йдеться про утримання обладнання, інфраструктуру підприємства, санітарно-гігієнічні заходи, управління водопостачанням та відходами тощо. Саме з реалізацією програм, що створюють передумови для впровадження системи НАССР, пов’язана найбільша стаття витрат підприємства. Водночас представники харчо-переробних підприємств України стверджують, що сучасні системи управління безпечністю харчових продуктів забезпечують зростання продажів від 15 до 25 % протягом двох-трьох років. Таке поліпшення бізнес-результатів стало можливим завдяки мінімізації втрат через проблеми з безпечністю харчових продуктів (наприклад, відкликання партій продукції або розірвання вигідного контракту з роздрібним продавцем), розвитку співпраці з великими роздрібними мережами всередині країни, а також виходу на нові міжнародні ринки.
Сертифікація впровадженої системи управління безпечністю харчових продуктів є загальновизнаним інструментом для демонстрації її відповідності нормативним вимогам, гарантування безпечності продукції та підвищення довіри до підприємства з боку замовників, споживачів та органів контролю. Проводиться вона на добровільних засадах за ініціативою підприємства чи організації. Фахівці ОС ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» мають багаторічний практичний досвід у сфері надання послуг із сертифікації систем управління безпечністю харчових продуктів, заснованих на принципах НАССР, і проведуть процедуру сертифікації Вашої системи на максимально вигідних для Вас умовах.
Наша адреса: м. Запоріжжя, вул. Антенна, 10
Тел.: (061) 289-98-69.