• Головна
  • Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня
11:35, 3 квітня

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня

Минулого тижня на каналах окупантів побільшало маніпуляцій та фейків, які стосувалисяпошуку так званих “доказів” зв’язку нападників на концертний зал “Крокус Сіті Хол” з “українськими націоналістами”, успішної ліквідації військових цілей силами російської армії, боргах Зеленського перед Заходом та перекладанням відповідальності за вбивство цивільних людей та пошкодження житлових об’єктів на українські сили ППО. Крім того, окупанти знову брехали про мобілізацію; відсутність загроз для ЗАЕС за результатами звіту МАГАТЕ, створення гітлер'ю́генде в Україні, а також співпрацю ІГІЛ з СБУ.

Кожен третій фейк від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій української армії та українських спецслужб – вчинення теракту в «Крокусі» справа рук СБУ; на окупованих територіях українські спецслужби використовують дітей для здійснення нападів та атак; українські спецслужби вели підготовку бойовиків на території Близького Сходу. Демонізація ЗСУ також продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.

Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов'язаних з дискредитацією України та її найвищих посадових осіб, зокрема історія про наркотики для Зеленського з Аргентини чи піар-компанія щодо його нелегітимності на посту голови держави через закінчення 5-річного строку обрання. Також високий показник брехні – 14% стосувався дій російської армії – завдання ударів по штабам СБУ та ГУР, знищення військової техніки та інфраструктурних об’єктів на території України та багато іншого. Ще 12% фейків стосувалися відсутності підтримки заходу та міжнародною тематикою. Ще 2-6% фейків припало на соціальну тематику, економіку, мобілізацію та просування ідеології Росії.

За тиждень з 25 по 29 березня 2024 року, майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися окупаційний телеграм-канал «Энергодар Сегодня» з 29% маніпуляцій від загальної кількості. На другому місці однойменний телеграм-канал так званого колаборанта-блогера, що отримав посаду очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ» Володимира Рогова з 28% маніпуляцій. А канал так званого губернатора тимчасово окупованої території Запорізької області Євгена Балицького містив 25% неправдивої інформації від загальної кількості контенту. Канал «Токмак Сегодня» цього тижня опублікував 24% дописів, які містили маніпуляції. В окупаційному каналі «Запорожский Вестник» 17% з усіх дописів містили маніпуляції.

Продовжують залишатися маніпуляторами і телеграм-канали “Администрация города Мелитополь ” та «Бердянск Атуально (по 14% дописів були маніпулятивними), і “Мелитопольская районная администрация» (13%).

Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал Владимира Рогова. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії, а також були присутні фейки щодо ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики – трохи більше 20% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував на своєму каналі 14% фейків, а «Энергодар Сегодня»– 13%. На каналы «Бердянск Актуально» ми нарахували 6% фейків, а в телеграм-каналах «Запорожский Вестник» загалом 4% фейків. Ще 4 каналів на диво цього тижня взагалі були без фейків – «Администрация Города Мелитополь», «Днепрорудный Сегодня», «Типичная Акимовка» и «Мелитопольская районная администрация».

Всього ж телеграм-каналах було виявлено 104 маніпуляції (або 18%) і 49 фейків (0%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 1% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейк щодо рекламного штендера «Ви не можете обрати президента, але можете обрати пиво»

Наприкінці березня 2024 року в телеграм-каналах окупаційної влади з'явилися повідомлення про те, що на рекламному стенді у центрі української столиці висміяли відсутність у країні президентських виборів.

Так, відповідний допис 28 березня з 12-секундним відеороликом з каналу «Насправді» репостнув канал окупаційної влади «Токмак Сегодня». Відео нібито зняли на Хрещатику і там зображений рекламний штендер з карикатурою на президента країни Володимира Зеленського. ролик супроводжує такий підпис: "Вы не можете выбрать президента, но можете выбрать пиво".

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-1

Это какие надо иметь стальные текстикулы чтобы так троллить Зельца и его камарилью».

При цьому за кадром чути чоловічий голос, який говорить українською: «Власники бару просто безсмертні, н***й! На Хрещатику, б***ь, ось це розмістити, — я не знаю, які яйця потрібні».

31 березня 2024 року в Україні мали відбутися чергові вибори президента. Проте з лютого 2022 року в країні діє воєнний стан, а за українськими законами за таких умов проведення виборів, зокрема президентських, заборонено. В нинішніх умовах неможливо забезпечити участь у виборах всіх українців – тих, хто перебуває в окопах, на окупованих територіях, переселенців і біженців за кордоном.

Що стосується вірусного ролика, то він і справді був знятий у Києві. На задньому плані можна помітити вивіску Центрального універсального магазину (ЦУМ), що розташовується за адресою вулиця Хрещатик, 38. Через дорогу, навпроти ЦУМу, в будинку №23А знаходиться сидрерія «Білий налив». Судячи з відео, штендер цього закладу стоїть біля магазину одягу «Всі свої» у будинку №27 на відстані приблизно 150 м від входу до питного закладу, а на рекламному зображенні намальовано стрілку, яка вказує праворуч.

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-2

На сайті та в соцмережах «Білого наливу» немає жодних згадок про подібну рекламу. Фактчекери з українського проекту «Ґвара медіа» вирушили на місце зйомки вірусного ролика та з'ясували, що рекламний штендер насправді стоїть навпроти стику двох будинків: №27 та №27А, де знаходиться аптека.

На їх фото видно, що насправді на стенді розміщена реклама спеціальної акції на купівлю оптики, що проходила з 1 лютого по 29 березня. При цьому дизайн оголошення з вірусного ролика збігається з тим, що зафіксували фактчекери. У верхній частині реклами пива з карикатурою на Зеленського навіть помітне зображення окулярів.

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-3

Співробітники «Білого наливу» назвали вірусне відео «криво зробленим фейком», що ґрунтується на рекламі оптики на Хрещатику. "У нас навіть пива у продажу немає", - зазначив представник закладу. Відповідно до меню на сайті «Білого наливу», у цьому барі справді не продають пиво.

Таким чином, пропаганда в черговий раз сфальсифікувала відео, наклавши поверх справжньої зовнішньої реклами підроблене зображення.

Як в окупаційних телеграм-каналах Запорізької області маніпулювали темою теракту в Підмосков'ї і намагались зробити винною Україну

В телеграм-каналах окупаційної влади та в підконтрольних загарбникам медіа минулого тижня збільшилася кількість фейкових та маніпулятивних дописів, щодо «зв'язків» України з теростами, які здійснили напад на підмосковний «Крокус Сіті Хол».

Так, телеграм-канал «Токмак Сьогодні» зробив репост з каналу російського державного пропагандистського медіаконгломерату «РИА-Новости» заяви голови Федеральної служби безпеки РФ Олександра Бортнікова, що звинуватив українські спецслужби у підготовці бойовиків, які здійснили теракт.

«Бортников: нам известно, что Украина осуществляла подготовку боевиков на территории Ближнего Востока», - зазначає «Токмак Сегодня».

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-4

Бортніков заявив, що слід визнати СБУ терористичною організацією. Директор ФСБ зазначив, що терористична загроза у Росії зберігається. Мотивом теракту нібито був намір «розхитати ситуацію в Росії».

В Центрі протидії дезінформації називають ці заяви «фейком».

Також директор ФСБ наполягає на озвученій раніше версії, що четверо терористів, затриманих російськими спецслужбами, прямували в Україну, де їх нібито «хотіли зустріти як героїв».

«После теракта боевики поехали на машине в сторону российско-украинской границы для последующего её пересечения и прибытия в Киев для получения обещанного им вознаграждения, сообщили в ведомстве. Следствием продолжается выполнение комплекса следственных действий и оперативных мероприятий по проверке причастности к организации и финансированию теракта представителей украинских спецслужб», - написав на своєму однойменному телеграм-каналі Володимир Рогов.

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-5

У Центрі протидії дезінформації відкидають ці звинувачення, називаючи їх безпідставними, оскільки відповідальність за атаку взяли на себе члени ІДІЛ.

«Україна офіційно відкидає звинувачення у свій бік. Непричетність України до теракту очевидна і для світу – 25 березня у Білому Домі наголосили, що за стріляниною стоїть саме ІДІЛ. Намагаючись створити Україні імідж держави, що нібито практикує тероризм або підтримує терористів, Росія прагне виправдати власну агресію. Цим фейкороби займаються ще з 2014 року», - коментують в Центрі стратегічних комунікацій.

У ФСБ одночасно з цим виправдалися щодо попереджень американських спецслужб щодо підготовки терактів, заявивши, що інформація, передана Вашингтоном, нібито мала загальний характер, тому спецслужби РФ на неї не відреагували.

«Спецслужбы США не передали России всю имевшуюся у них информацию об угрозе теракта в "Крокусе", боясь раскрыть свои источники. Чистая кстати правда. Не могли ведь они сдать операцию подопечных с ИГИЛ и СБУ. Это ведь союзники СШ», - зазначає «Бердянськ Актуально» цитуючи неіснуюче речення в статті New York Times.

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-6

В оригінальній публікації журналісти серед причин нездатності запобігти теракту називають недовіру до іноземної розвідки, зосередженість на Україні та відволікаючі політичні репресії всередині країни.

В той же час Бортніков визнав, що замовники теракту в “Крокусі” поки невідомі. Зараз у справі затримані 11 людей. Суди вже заарештували десять осіб, включно, як стверджує слідство, з чотирма безпосередніми виконавцями. На засідання їх доставили зі слідами тортур - одного з них привезли на медичній каталці.

На Запоріжжі пропаганда поширювала фейки про ураження будівель СБУ

Представники окупаційної влади та російські пропагандисти поширили ряд недостовірної інформації щодо «успіхів» збройних сил РФ в частині знищення штаб-квартиру ГУР та "центра прийняття рішень" СБУ на професійне свято Служби безпеки України.

Так, 25 березня, телеграм-канали «Токмак Сегодня» «Запорожский Вестник» 25 березня опублікували наступні дописи:

«Оказывается, сегодня день СБУ. И похоже, что в Киеве к Бандере улетело немало высокопоставленных швайнехунде. Хорошо поздравили», - написав на початку «Токмак Сегодня» і невдовзі додав наступне повідомлення:

«В Киеве по итогу накрыли объекты ГУР и СБУ. Украинская сторона признает потери. В укропабликах звенящая тишина. Все когда-то бывает в первый раз. Первый удар по ДнепроГЭС. Полная деэлектрификация Харькова. Первый удар по газораспределительной системе и хранилищу под Одессой. И удар по ГУР и СБУ в Киеве. И уже не для острастки.От старта до удара у гиперзвука несколько минут. Они там даже по тревоге не выбежали бы», - написав «Токмак Сегодня».

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-7

Одночасно з цим «Запорожский Вестник» більш обережно подав інформацію, посилаючись на скрін Kyiv Post.

«Целью утреннего прилета в Киеве было высшее руководство СБУ. Об этом сообщило украинское англоязычное издание Kyiv Post, ссылаясь на свои источники в СБУ. Удар, по предварительным данным, наносился гиперзвуковой ракетой «Циркон», - зазначив «Вестник».

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-8

Насправді ж у матеріалі Kyiv Post лише уточнюють, що СБУ було ціллю російської ракетної атаки. Проте журналісти додають, що ракети збили.Обидві ракети, за даними Повітряних Сил ЗСУ, були збиті та не влучили в ціль. Уламки ракет вразили цивільні об’єкти, зокрема Академію декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Бойчука у Печерському районі. Унаслідок обстрілу в тому районі постраждало 10 цивільних

"Насправді кремлівські фейкодели самі не визначилися, що саме "знищили" терористичні війська РФ у Києві - одна брехлива версія суперечить іншій", - зазначає ЦПД.

У ЦПД прокоментували, що уламки збитої ракети пошкодили триповерхову будівлю спортзалу у Печерському районі Києва. Крім того, уламки було виявлено у Голосіївському та Солом'янському районах.

Також маніпулятивним є схожий допис колаборанта, очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова від 25 березня щодо атаки на Одесу.

«Хорошие новости из Одессы! Из временно оккупированного нацистами города сообщают о точном прилёте нашей ракеты по санаторию-профилакторию СБУ. В аккурат на т.н. "свято - день СБУ". СБУ очень быстро превратилась сначала из службы безопасности Украины в службу бандеризации Украины, а затем и в службу бандитов и убийц», - написав він.

Президентські вибори, терористи та знищення спецслужб: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-9

У Силах оборони півдня того дня підтвердили, що РФ уразила подвійним ударом за балістичною траєкторією рекреаційну зону Одеси. Дві будівлі зруйновано, в будинках навколо вибило скло.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дайджест #фейк #дезінформація #перевірка #Зеленський #вибори #СБУ #теракт #маніпуляцій #телеграм-канали
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...