• Головна
  • “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 20-24 листопада 2023 року
13:26, 30 листопада 2023 р.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 20-24 листопада 2023 року

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 20-24 листопада 2023 року

Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області минулого тижня припали на звинувачення ЗСУ у обстрілах мирних міст та маніпуляціях стосовно причин та результатів Майдану, що смакувала пропаганда до річниці Революції Гідності. При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та знецінення України, соціальної тематики, мовного питання і освіти. Так, 21% усіх фейків були саме про ЗСУ. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про вдале знищення західної техніку, яку використовує українська армія, екстрадиції чоловіків з країн Європи на фронт, а також замахах на Зеленського. Ще по 13% фейків стосувалися діяльності російської армії, яка непохитно бореться з «нацистами» та фейків з соціальної тематики, освіти та антиукраїнської риторики.

За минулий тиждень, з 20 по 24 листопада майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал окупаційної влади «Энергодар Сегодня» з 40% неправдивої інформації. На другому місці – однойменний телеграм-канал голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» Володимира Рогова. У нього було зафіксовано 37% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Майже кожен третій допис колаборанта містив в собі викривлену інформацію. Схожа ситуація і на каналах «Запорожский Вестник» и «Евгений Баицкий», де 20% всіх публікацій покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. “Токмак Сегодня” цього тижня опублікував 15% дописів, які містили маніпуляції. “Бердянск Актуально” набрав лише 8% маніпуляцій від загальної кількості дописів.

Найбільше ж фейків цього тижня продукував також телеграм-канал “Владимир Рогов” (12%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» - цього тижня він опублікував 9% фейків. Третю позицію з 8% фейків посідає « Запорожский Вестник». На четвертому місці «Бердянск Актуально» з 6% фейків.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 91 маніпуляція (або 14% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 39 фейків (6% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість фейків та маніпуляцій збільшилася на 5%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області

Маніпуляції Рогова щодо уроків історії

Запорізький колаборант Володимир Рогов повідомив, що в Україні дітей на уроках історії вчать, що комуністи напали на нацистів

Представники окупаційної влади продовжують брехати та маніпулюють історією, жаліючись на те, що українська влада зруйнувала улюблений міф про «Велику Вітчизняну війну», як основу ідеологічного конструкту рф та «неправильно» подає історичні події, чим породила створення «Азову» та «Правого Сектору».

Так, Володимир Рогов в своєму однойменному телеграм-каналі опублікував допис з шматком відео з проєкту телеканалу "Росія сьогодні" під назвою «Освобождение». Під час свого виступу колаборант, що іменує себе очільником громадського руху «Мы вместе с Россией» і головою комісії з питань суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ заявив про необхідність «реабілітації мозкової діяльності», яка була порушена в українського народу внаслідок правління «київського режиму».

«В прошлые времена с 2010 по 2014 год я был советником министра образования [Украины] на общественных началах, чтобы остановить тот процесс дебилизации, который был на Украине. Этот проект «Освобождение» - не просто память о событиях, которые произошли 80 лет назад. Это без преувеличения один из важных процессов реабилитации мозговой деятельности людей, живущих на моей малой родине. Я сам из города Запорожье и видел, как это всё происходило. Для понимания - «Великая Отечественная Война» сначала была переименована во «Вторую Мировую», как бы так еще более-менее, как составная часть. Затем «Вторая Мировая Война» была превращена в «советско-немецкую», а «советско-немецкая» в «комунно-нацистскую». Основной причиной комунно-нацистской войны стало то, что страшные коммунисты напали на неплохих нацистов. Это то, что рассказывалось детям, школьникам, студентам. Из них и появилась первые боевики, запрещенных в России организаций типа «Азова», «Правого сектора» и так далее», - впевнено заявив Рогов.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 20-24 листопада 2023 року, фото-1

Це – звичайнісінька маніпуляція. У 2015 році Верховна Рада ухвалила пакет законів з декомунізації. Один із них увічнював перемогу над нацизмом у Другій світовій війні та уперше запроваджував на законодавчому рівні термін «Друга світова війна 1939-1945 років» замість існуючого до того часу радянського пропагандистського терміну «Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років». В сучасній історії України використовують термін «німецько-радянська війна» при описі військових дій між Німеччиною та Радянським Союзом, як складової Другої світової війни.

Український інститут національної пам’яті України зазначає, що протягом десятиріч радянська та російська пропаганда створювали гранд-наратив «Великої Вітчизняної війни», на якому тримався весь ідеологічний конструкт московського режиму. Під Великою Вітчизняною мається на увазі війна радянського народу проти німецько-фашистських загарбників, навіть не проти Японії. Термін Друга світова війна охоплює всі події, в яких брали участь всі країни. Найголовніше, що Друга світова почалася 1 вересня 1939 року з пакту Молотова — Ріббентропа, фактично Сталіна та Гітлера, яким було поділено Польщу. Закінчилась вона восени 1945 року капітуляцією Японії.

При всьому цьому офіційна державна пропаганда РФ активно вибудовує образ спадковості між радянським солдатом та російським військовим. Зокрема й тому російські пропагандисти активно використовують фейкову інформацію для дискредитації української влади як «фашистської», як наприклад у цьому випадку з тезисом про неіснуючий напад на «непоганих нацистів».

Фейк з татуюванням Зеленського та написом про контранаступ в ефірі американського шоу

Окупаційні телеграм-канали підхопили історію, пов’язану з татуюванням з написом "контрнаступ Зеленському в зад", що нібито потрапило в шоу про пранк. Суть шоу в тому, що учасник погоджується на татуювання, але до кінця не знає, що саме на нього наб'ють.

«На американском ТВ выходит реалити-шоу, участники которого соглашаются на тату, но не знают, какое именно им набьют.В последнем эпизоде несчастному пацану набили стоящего раком Зеленского с подписью "Контрнаступ мне в зад», - зазначає телеграм-канал «Токмак Сегодня» 20 листопада.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 20-24 листопада 2023 року, фото-2

Найбільш рання публікація цього допису з'явилася вдень 20 листопада в Telegram-каналі «Шейх Тамір». У правому нижньому кутку цього вірусного ролика розташований логотип Netflix, а в кінці відео показаний актор Джоел МакХейл.

Насправді віральний запис — це уривок американського «Шоу Джоела МакХейла», яке 2018-го транслювалося на Netflix і того ж року було закрито, а Зеленського було обрано президентом України лише 2019 року. Уривок, що цікавить нас, був опублікований на YouTube-каналі стрімінгового сервісу також в 2018 році. У ролику МакХейл розповідав про передачу Just Tattoo of Us від британської версії каналу MTV, де учасники не знали про те, яке татуювання їм набили. Програму було закрито у 2020 році.

У вихідному ролику герою передачі навколо пупка справді набили татуювання голого чоловіка, який стояв на колінах, проте в оригіналі у зображеної людини інша особа — не Володимира Зеленського. Більше того, на реальному татуюванні не було напису про контрнаступ (Counteroffensive up my ass).

Фейк про петиції з забороною антивірусної програми Касперського

Телеграм-канал окупаційної влади «Бердянск. Актуально» опублікував допис в якому зазначалося, що українці створили петицію на сайті ОП з вимогою заборонити використовувати антивірус «Касперський» через «поросячий вереск».

«Вы хоть понимаете, что осквернили всю украинскую нацию!» Украинцы жёстко раскритиковали Касперского за хрюканье при обнаружении вируса На сайте президента Зеленского появилась очень интересная петиция, в которой предлагается запретить использование антивируса «Касперский» на территории Украины. Такое комментировать только портить», - зазначається в телеграм-каналі «Бердянск. Актуально».

Ми вирішили перевірити скріншот, який використанний в якості підтвердження до допису. На ньому вказаний номер електронної петиції №22/210537-еп, що нібито була опублікована 1 листопада 2023 року. На сайті електронних петицій не існує жодної петиції ні з такою назвою, ні з таким автором, ні з таким номером. Ба більше попередній номер №22/210536-еп був присвоєний петиції 15 листопада 2023 року, а отже скрін є фейковим.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фейки #маніпуляції #дайджест #контрнаступ #дискредитація #державність #брехня
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...