• Головна
  • Історія запорізького блогера та волонтера Alex Hlep, який зібрав близько 22 мільйонів для військових і постраждалих цивільних
14:10, 1 вересня

Історія запорізького блогера та волонтера Alex Hlep, який зібрав близько 22 мільйонів для військових і постраждалих цивільних

Історія запорізького блогера та волонтера Alex Hlep, який зібрав близько 22 мільйонів для військових і постраждалих цивільних

З запорізьким блогером та волонтером Олександром Хлепітько або Alex Hlep, як його знають користувачі соцмереж, ми зустрічаємося вже після благодійного аукціону, де хлопці зібрали гроші на машину медикам 110-ї бригади ТРО. Олександр є автором та засновником телеграм-каналу «Оперативно by HLEP». Крім того, він є волонтером, який збирав найбільші суми коштів для постраждалих від обстрілів запоріжців, а ще активно допомагає різним військовим частинам. За більше ніж півтора роки повномасштабного вторгнення Alex зібрав майже 22 мільйона гривень. Ми дізнавалися у хлопця, як йому вдалося організувати такі великі збори, як фунціонує його телеграм-канал і чому не вистачає часу навіть на повноцінний сон.

Хто цей таємничий Alex, якого в соцмережах охрестили «запорізьким Лаченом»

Олександру лише 23 роки. Він навчався в «Запорізькій політехниці». До повномасштабного вторгнення працював з соціальними медіа.

«В SMM так чи інакше я працюю з 17 років. Спочатку я працював на спортивному сайті tribuna.com головою соціальної редакції Facebook-напрямку. Потім звідти пішов, працював в ІТ-компанії, де також займався соціальними медіа», - розказує хлопець.

В 2021 році він заснував онлайн-медіа «ProZaporizhzhia». Основна концепція каналу  позитивні новини про місто  розваги, культура, інфраструктура, без новин про ДТП, кримінал, корупцію та політику. Ідеєю він завдячує проєкту нині відомого в Україні блогера Ігоря Лаченкова, що запустив схожий канал в Дніпрі.  Олександр запевняє, що його медіа жодним чином не було пов’язано, ні концептуально, ні фінансово з міським департаментом культури та туризму.

«Я не спілкувався ніколи з жодною людиною з департаменту. Пізніше вони репостили мої збори, на допомогу постраждали, але я не мав зв’язків чи контактів ні з колишньою керівницею, ні з нинішнім директором департаменту культури. Чи міг би я теоретично зробити з ними щось спільне? Якщо у них є нормальна концепція, якщо це буде все прозоро, то насправді, чому ні. Я відкритий до будь-яких взаємних тем, які спрямовані на благо міста, в цьому напрямку я готовий співпрацювати без проблем»,  каже блогер.

Історія запорізького блогера та волонтера Alex Hlep, який зібрав близько 22 мільйонів для військових і постраждалих цивільних, фото-1

Вже 24 лютого 2022 року о 5 ранку він створив свій телеграм-канал «Оперативно by HLEP», зізвучний з його прізвищем. Тоді почало з’являтися дуже багато інформації з різних ЗМІ, іноді досить сумнівних джерел і людям вкрай важко було зрозуміти, де правда, а де вороже ІПСО.

«Мені здалося, що людям було б корисно і зручно читати все в одному місці. Тим паче, що я тоді вже дуже багато за добу новин читав, дуже багато всього моніторив, і подумав, що це може вистрілити просто. Це була така рандомна ідея, яка спонтанно виникла. Перші 2-3 місяці я взагалі був один. Я і зараз по суті один, але в мене є модератори в чаті, які відслідковують коментарі. А в плані постів, то десь 90% всього контенту публікую я, а мій помічник підстраховує мене зранку десь з 9 до 11-12 години, поки я там трохи сплю хоча б. І вночі мені іноді допомагає, коли є масові ракетні удари»,  пояснює наш співрозмовник.

Alex каже, що за цей час він структурував свою роботу. Зараз він працює разом з помічником-модератором Микитою, а також їм допомагає час від часу ще один товариш Сем.  Олександр має в телеграмі папку на 120 каналів з іноземними та українськими ЗМІ, соцмережами відомих осіб.  Серед зарубіжних каналів в моніторингу є Twitter, New York Times, Wall Street Journal, Deutsche Welle. Він самостійно перекладає важливу інформацію та обов’язково перевіряє джерела.

«Момент верифікації для мене дуже важливий, тому що це в першу чергу довіра людей, це одне з найголовніших, на чому канал тримається, на чому ми розвиваємось. Зараз у нас на каналі майже 41 тисяча підписників. Люди почали на нас підписуватись спочатку після великих зборів на допомогу постраждалим, а з жовтня минулого року ми почали подавати інформацію про рух С-300. У нас з'явилися люди, які почали писати про виліти/пуски з Токмака, про переміщення установок з Бердянська та інших населених пунктів. Про це в принципі на той момент ніхто не писав і люди почали через це підписуватись»,  пояснює про приріст аудиторії на каналі Alex.

Блогер зазначає, що вони мають власні джерела на деяких ділянках територій, що знаходяться під тимчасовою окупацією. Ці люди, іноді ризикуючи життям, повідомляють їм про переміщення ракетних установок, рух БПЛА та іншої військової техніки. Це справжні герої, що насправді віддані державі.

«Вони вже за ці півтора роки дуже натреновані. Не буває такого, що ця інформація взагалі не підтвердилась.  Може бути варіант, що рух є, але потім ці установки ховаються в області і тут ми ніяк не можемо вже на це впливати. Буває, що зв'язок глушать, буває, що повідомлення про рух надходить через годину після того, як він вже є. Дуже багато різних ситуацій може бути»,  ділиться наш співрозмовник.

На запитання, так чим же заробляє собі на життя хлопець, він чесно каже, що дуже допомагають донати підписників задля роботи каналу.  Аудиторія підтримує автора і це дозволяє йому продовжувати свою щоденну роботу.

«Реклами у нас на каналі немає, це принципова позиція. У нас є донат. Ми кожні 2 тижні виставляємо донати на підтримку каналу. За них ми покриваємо наші витрати,  а ще віддячуємо людям з тимчасово окупованих територій, які повідомляють про пуски С-300 і таке інше. Саме їм ми деякі суми виплачуємо кожен місяць. Так загалом існуємо»,  підсумовує автор каналу.

Ми запитуємо в Олександра, як він відноситься до того, що в соцмережах його називають  «запорізький Лачен».

«Я до цього позитивно відношусь, бо Ігор Лаченков (Лачен) дуже багато зробив та продовжує робити для країни. Ми з ним ще до повномасштабного вторгнення спілкувалися, підтримували один одного репостами, коли у нього канал блокували, у мене в якийсь період часу був злам акаунту.  А коли був створений «Оперативно by Hlep», то він допомагав репостами, коли ми збирали тоді суми на допомогу постраждалим. Тоді у нас були два найбільші збори і ми за тиждень 9 мільйонів гривень зібрали»,  каже Сашко.

Як Олександр розпочав свою волонтерську діяльність і що дозволяє йому закривати величезні збори

В бесіді Олександр зазначає, що насправді він не планував бути волонтером та брати на себе таку відповідальність з організацією зборів, розподілом коштів, звітністю. Проте, близько 70% людей з його оточення  друзі військові опинилися на фронті. Він розумів, що їм потрібна допомога.

«В принципі перший збір був десь, напевно, у квітні 2022 року. Ми збирали 40 тисяч на машину моєму знайомому, який воював тоді на Запорізькому напрямку. Я насправді не хотів організовувати якісь збори, тому що було якось важко на себе відповідальність брати. Але перший збір пройшов, потім другий, потім третій. І ось якось так несподівано зібрали загалом майже 22 мільйона гривень за весь цей період. Що мене спонукає цим займатися? Та я в цьому місті живу і мені не все одно. Мені здалося, що, можливо, потрібно почати і якось все більше масштабується»,  ділиться блогер.

Олександр став найбільш активним волонтером Запоріжжя, який фінансово допомагав запоріжцям, що постраждали внаслідок російських атак. Саме він разом з командою друзів-модераторів збирав та розподіляв кошти на підтримку мешканців зруйнованих багатоповерхових будинків.  Під час одного з найбільших зборів вони зібрали 5 мільйонів гривень, до збору доєдналися підприємці Євген Черняк та Владислав Савченко, багато фондів та небайдужих людей.

«Ми розуміли, що потрібно дуже зважено розподіляти кошти. Ми виокремлювали для себе декілька категорій: поранені люди; люди, які без поранення, але в них постраждали квартири і так далі. Люди самі до нас зверталися, ми формували списки, а потім виплачували кошти на картки. Вся звітність у нас є у відкритому доступі. З кожним разом морально важче, тому що суми більші. Ми починали з 300 тисяч, коли прилетіло в будинок на Сталеварів і дійшли до 4 мільйонів. Насправді ця шалена підтримка, велика кількість приємних коментарів – це і є головна мотивація»,   розповідає він.

На наше питання, чи бісять Олександра коментатори, які пишуть, що волонтери когось там оминули увагою і не допомогли якійсь людині, то він каже, що якщо спочатку його зачіпали такі претензії, то зараз взагалі ні, бо він знає заради кого він це робить та не може бути молодцем абсолютно для всіх.

«Я ж не можу усім допомогти. Я не влада, я не держустанова якась, я навіть не волонтерський фонд. Ми робимо збір, вкладаємо в це час, ми займаємось пошуком контактів постраждалих. Кому можемо, хто сам на зв'язок виходить – тим,  ми допомагаємо.  Я думаю, що з наявних ресурсів, що в нас є, в плані людей та часу, ми не можемо зробити більше»,  каже він.

При цьому Alex зазначає, що всі контакти постраждалих людей вони збирали самостійно. Лише одного разу в наметі Запорізької міської ради погодилися надати списки людей, що проживали в одному зі зруйнованих будинків, що дуже спростило роботу та комунікацію. А в інших випадках взагалі нічого не хотіли надавати, аргументуючи це тим, що інформація надто конфіденційна і навіть волонтерам не можна її знати.

«Я не можу сказати, що міська влада достатньо робить для допомоги. Немає ні комунікації з людьми в цьому плані, я не кажу навіть про фінансову допомогу. Зараз хоча б будинки почали відбудовувати і це вже прям вау для мене. Шкода, що у нас не відбувається змін без якогось чарівного пенделя. Я не думаю, що це усвідомлено робиться. Може люди там не хочуть на себе цю відповідальність брати, не хочуть вкладати в це час»,  припускає волонтер.

Alex Hlep каже, що вдячний всім тим блогерам, фондам, лідерам думок, бізнесменам, відомим особистостям, що підтримували та досі підтримують збори як на користь постраждалих запоріжців, що втратили домівки, так і на користь військових. Хлопець згадує, як під час одного зі зборів з командою зв’язався бізнесмен Євген Черняк і запропонував свою допомогу. Збір тоді йшов в «Монобанку» і співробітники цієї фінустанови довгий період часу перевіряли документи, реквізити, бо мова йшла про суму в 500 тисяч гривень. Блогер згадує, що так як збір вони планували закрити якомога скоріше, а банківські працівники блокували транзакцію, то Черняк вже подзвонив власнику «Монобанку» Олегу Гороховському і лише після цього кошти зайшли і їх розподілили між всіма постраждалими.

«Зараз запитів стало дуже багато. У нас буває по два збори на тиждень чи три. І ось якщо перший швидко закривається, другий також більш-менш, то на третій трохи спадає активність. Люди пишуть або в наш в чат-бот в телеграмі, або мені в особисті повідомлення в дірект. Нам потрібно відеозвернення від бригади, а також документальний запит від керівництва військової частини чи бригади. Найчастіше військовим потрібні машини, мавіки, тепловізори, турнікети, тому що багато поранених на Запорізькому напрямку»,  каже Олександр.

Кожен день на канал надходить 5-6 запитів від військових. Закрити за тиждень в середньому вони здатні 14 зборів. Інші, якщо це може почекати, можуть поставити в чергу. Хлопці зараз намагаються не брати суми більш ніж 250 тисяч гривень, бо на великі збори потрібно більше часу. Пріоритетними є збори по 70-80 тисяч, які вони можуть оперативно закрити і допомогти більшій кількості людей.

Ми запитуємо в Сашка, як він справляється з усіма задачами  інформаційна складова, волонтерство, підтримка контактів з людьми, які потребують допомоги.

«Мені здається, що завдяки цій діяльності я черпаю якусь додаткову енергію. Поки справляюсь, сплю мало.  Бувають моменти, коли хочеться забити на це все, поспати хоча б 2-3 дні. Насправді просто поспати (посміхається). Проте зараз я не готовий комусь іншому делегувати свої повноваження. Це моя відповідальність»,  каже він.

Також Олександр додає, що він дуже цінує підтримку своєї родини. Його батько поліцейський, а мати домогосподарка. Батьки спочатку не дуже вірили, що може щось з цього вийти, але зараз дуже пишаються і підтримують його.

На минулих вихідних команда телеграм-каналу організувала свій перший благодійний вечір. До нього залучили багатьох друзів – хтось відповідав за стендап, винну дегустацію, музику, розваги. Квитки зробили платними, а також на аукціоні розігрували військові трофеї. Серед них була каска вагнерівця.

«Ми закривали збір для запорізької 110-ї бригади ТРО. Більшість лотів для івенту нам «підігнав» знайомий військовий з Азову, як подяку, що місяць тому зібрали їм на машину. Серед трофеїв була ось ця каска загиблого з ЧВК «Вагнер». Вона була здобута на Запорізькому напрямку, коли була перша атака на Бредлі і брали ворожі ВОПи. На касці ви можете бачити засохлі плями крові. Якщо звернути увагу на камуфляж, то це сирійський камуфляж. Ймовірно, вона ще з тих часів, коли вони робили жахіття в Сирії. Її викупив наш друг Артур і наскільки ми знаємо, то він планує передати її друзям в США, щоб розіграти на аукціоні там, а виручені кошти знову таки передати сюди нашим військовим»,  розказує модератор каналу Микита.

Загалом на благодійному вечорі хлопці змогли виручити 80 тисяч. Ці кошти разом з додатковими донатами підуть на придбання евакуаційного авто для військових. Олександр каже, що вони дуже задоволені цим івентом, активністю людей і планують кожного місяця проводити такі відкриті зустрічі з аукціоном на користь військових. Адже це класна можливість поспілкуватися з підписниками та активними запоріжцями і одночасно підтримати наших захисників.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Олександр Хлепітько #Alex Help #волонтер #блогер #телеграм-канал #допомога постраждалим
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Это тексты о жизни без фильтров. Наши герои - жители города и области, которые оказались в сложных жизненных ситуациях, но при этом не опустили руки, а продолжают не выживать, а жить. Люди, которые не боятся перечить системе и бороться с ней.
Оголошення
live comments feed...