• Головна
  • У Запоріжжі замовили розробку програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин за 1,7 мільйона гривень
16:43, 4 липня

У Запоріжжі замовили розробку програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин за 1,7 мільйона гривень

У Запоріжжі замовили розробку програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин за 1,7 мільйона гривень

Сьогодні, 4 липня, у Шевченківський районній адміністрації відбулася нарада за ініціативою народного депутата Сергія Штепи щодо проблемних питань розробки програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин у місті Запоріжжі.

Про це повідомляє 061.

Заступниця начальника управління екологічної безпеки Запорізької міськради Галина Нарсєєва повідомила, що після декількох невдалих спроб провести тендер на розробку Програми, міськрада підписала прямий договірз "Інститутом громадського здоров'я ім. Марзєєва Національної академії медичних наук України" вартістю трохи більше 1,7 мільйона гривень. Згідно з договором, виконавець має розробити Програму поетапного зниження викидів з урахуванням всіх даних від основних забруднювачів до кінця цього року.

«В цьому році у нас активно йшла підготовка з розроблення технічного завдання для цієї програми. Було дуже багато пропозицій, кожна з них обговорювалася. Практична реалізація статті 11 ЗУ «Про атмосферне повітря» вперше відбувається на території України.На моїй пам’яті таке вперше, коли створена така велика робоча група з залученням громадськості, фахівців, підприємців, посадовців, які б обговорювали кожен розділ технічного завдання. Кожен прагнув зробити краще, тому це не один місяць все відбувалося. На мій погляд, ті терміни, що вказані в договорі з Інститутом, вони абсолютно об’єктивні, такого рівня програми справді розробляються мінімум 5-6 місяців. Для Запоріжжя це стратегічно важлива річ», - зазначила заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації Ірина Пірогова.

Фахові екологи та представники громадськості зазначили, що вони довіряють установі –розробнику - Інституту громадського здоров'я ім. Марзєєва, їх досвід та репутація не дає підстав для сумнівів в їх неупередженості. Проте проблема може бути лише з тими підприємствами, які не захотять надати певних даних виконавцям програми. Так, на засіданні представники «Запорізького заводу феросплавів», наприклад, наполягали на тому, що вкрай небезпечно передавати розробникам конкретні координати розташування цехів, бо буцімто, хтось з наукової установи працює на країну-агресора і передасть їх ворогу.

Також представник Еко-коаліції Микола Ралик наголосив, що за час підготовки Програми деякі забруднювачі з першої групи (а це 95% ) можуть поновити свої дозволи на забруднення у Києві строком ще на 7 років без урахування змін з поетапного зниження, передбаченого програмою. Народний депутат Сергій Штепа повідомив, що він підготує офіційне звернення до Міндовкілля, щоб відтермінувати строк надання дозволів на наступні 7 років для забруднювачів з Запоріжжя, аби всі вони були включені в програму поетапного зниження викидів.

«Для мене не зовсім зрозумілим є тезис про те, що деякі підприємства чи їх власники будуть вирішувати чи давати якісь дані замовнику, чи не давати. На мій погляд, якщо якесь підприємство не хоче надавати дані, або умисно їх приховує, то виконавець проєкту має інформувати виконавчий комітет міської ради, а виконком в свою чергу має інформувати про це Державну екологічну інспекцію. Держекоінспекція має звернути особливу увагу на це і якщо є що, приховувати, то фахівці мають з’ясувати, що саме за цим стоїть. Я би просив також, щоб була оприлюднена інформація, які підприємства не сприяють розробці програми. Про це має знати громадськість», - прокоментував Сергій Штепа.

В оптимістичній перспективі вже в першому кварталі 2024 року Запорізька міська рада зможе затвердити Програму поетапного зниження викидів забруднюючих речовин у місті Запоріжжі. Наразі у місті фіксують перевищення по 5 речовинам, найбільш кричуща ситуація по рівню забруднення з фенолом. Кожне з промислових підприємств, стає на державний облік по обсягам викидів. Всі ті підприємства, в викидах яких присутній, наприклад, фенол мають вжити заходи, щоб їх знизити. Основних великих забруднювачів атмосферного повітря нараховується близько 10.

«Це вже підприємства мають вирішити, як саме це зробити, або за рахунок модернізації, впровадження сучасних технологій, припинення експлуатації морально зношеного обладнання. Програма поетапного зниження передбачає внесення змін в термін до 7 років, як і в дозволах. Тут розробник має знайти рішення спільно з виконавцями в які строки потрібно це впроваджувати і тут добряче потрібно технологам підприємства подумати», - прокоментувала Ірина Пірогова.

Також на засіданні обговорили проблеми в комунікації між усіма стейкхолдерами. Так, наприклад, представники міськради вважають, що зацікавлені особи в проблемних питаннях екології знаходяться виключно в межах робочої групи, і зовсім необов’язково повідомляти громадськість про заключення прямих договорів на розробку програми та внесення якихось змін.

«Коли була оголошена друга процедура закупівель, то про це було опубліковано на сайті міськради. Чому ми не повідомили про укладання прямого договору? У казначействі є певний час на укладання договору, ми чекали поки він був зареєстрований, бо у разі виникнення питань нам би довелося укладати додаткову угоду. Повідомлення про реєстрацію ми отримали лише у п’ятницю, 30 червня, о 17.04», - зазначила Галина Нарсеєва

Крім того,з’ясувалося, що є пробіли в комунікації між посадовцями, екологами та союзом промисловців і підприємців (роботодавців) «Потенціал». Так, президент «Потенціалу» Олександр Головко заявив, що федерація роботодавців не приймала участь в розробці технічного завдання до програми.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у мерії Запоріжжя хочуть звернутись до Кабміну для погодження позапланових перевірок забруднювачів для Держекоінспекції.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія #програма захисту довкілля #департамент #викиди
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...