• Головна
  • У Запоріжжі знайшли човен, якому близько 1000 років, - ФОТО, ВІДЕО
14:36, 30 червня 2023 р.

У Запоріжжі знайшли човен, якому близько 1000 років, - ФОТО, ВІДЕО

У Запоріжжі на березі Дніпра знайшли унікальний човен-довбанку або моноксил. Науковці кажуть, що такі знахідки бувають один раз на кілька десятків років. Сьогодні в Музеї за порогами працівники Національного заповідника "Хортиця" розповіли про знахідку.

Далі в матеріалі 061.

"Ми очікували, що будуть знахідки з мокрою деревиною, кораблями, які можуть знаходитись на дні Дніпра і так і вийшло", - каже т.в.о. генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Світлана Охріменко.

Вона нагадала, що у зв’язку із падінням рівня води у р. Дніпро внаслідок знищення росіянами Каховської ГЕС під загрозою знищення опинилися численні пам'ятки історії та археології, які знаходилися на затоплених ділянках. Для їх виявлення та порятунку співробітники Національного заповідника "Хортиця" почали вести щоденний моніторинг прибережної смуги.

Під час чергового обстеження на раніше затопленій ділянці берега було виявлено човен, виготовлений з цільного стовбура дуба.

"Такі об'єкти не можна залишати на суходолі, бо вони висихають і страждають. Тому заповідником і поліцією було організовано цілодобове чергування біля об'єкту, поки не було його переміщено до реставраційного ангару. Нині човен переміщений до ангару для проведення консерваційних робіт", - зазначила Охріменко.

Довжина човна 6,8 метрів, він зроблений з одного стовбура дерева, висота бортів - 50 см, основа - до 80 см. Він має отвори та символи.

Науковці кажуть, що знахідка є унікальною для підводної археології. Вік човна може бути більше 1000 років.

"Його треба датувати, а для цього треба досконально вивчити конструкцію, потім провести радіовуглецевий аналіз і лише тоді ми зможемо наблизитись до розуміння, хто виготовив, хто користувався і для яких цілей. На ньому є символи, їх треба дослідити також", - пояснюють працівники заповідника.

За словами археолога заповідника Олега Тубольцева, таких човнів в Україні близько 30 і вони різного часу. Підіймали знахідку фрагментами (кормова, середня і носова частина).

"Досвід виконання подібних робіт у нас досить великий, але в даному випадку ми зіштовхнулися з проблемою, що цю роботу не можна віднести до сухопутної археології, але і на гідроархеологію воно не дуже вже тягнуло. Рівень води змінювався і це викликало швидкі процеси руйнації. Корпус зберігся на 70%. В процесі розкопок човен розклався на кілька фрагментів, але вони з'єднуються… Зараз нам треба стабілізувати деревину, а потім будемо збирати. Як реставратор можу сказати, що знахідка дуже гарна і давня - близько 1000 років їй", - розповідає реставратор Національного заповідника «Хортиця» Андрій Денисенко.

На його думку, процес реставрації триватиме кілька років.

Знайдений човен рублений сокирою, має спеціальні отвори, що говорить про те, що такі човни могли використовувати як мости. Загалом, такі плавзасоби використовувалися для риболовлі та інших промислів, місцевих перевезень, а також для обслуговування переправ.

Історики також додали, що такий тип човна, знаходили лише в старому Дніпрі.

"Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#човен #Хортиця #заповідник
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...