• Головна
  • Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли
17:10, 7 червня

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли

Ганна Безверхня, мешканка будинку по вулиці Зестафонській, 8 в Запоріжжі. 9 жовтня 2022 в її будинок влучила російська ракета. Внаслідок удару обвалився цілий під’їзд – з 1 по 8 поверх. Загинуло 17 людей, ще 70 дістали поранень. Пані Ганна із сім’єю мешкала на восьмому поверсі. Їх квартира зруйнована вщент.

«На момент прильоту мене з дитиною не було, був тільки чоловік. Ми із сином були за кордоном. Відкриваю новини, дивлюсь, приліт в дев’ятиповерхівку і в мене такі думки: «Боже, хоч би не наш!». Відразу вискакує повідомлення від сестри: «Як чоловік?». І в цей момент телефонує чоловік. Стає зрозумілим, що це десь або зовсім поруч, або наш будинок. Чоловік сказав, що це наш будинок, запитав, чи я дивилась новини, - розповідає жінка.

«Я в нього запитала, чи він живий? Він сказав: «Ну, так, я ж з тобою говорю, ти ж чуєш». На момент прильоту він був у ванній кімнаті, тільки туди зайшов. Як всі порядні люди, виглядав у вікно, але встиг зайти, тому залишився цілий і неушкоджений».

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли, фото-1

За словами пані Ганни, їх квартира зараз повністю зруйнована. “Приліт був в наш під’їзд - це частинка, яка залишилась стояти. Чоловік із сусідом ледь відкрили двері, допомогли сусідам, які вийшли навпроти. Вони довго намагалися відкрити двері, бо їх вигнуло дуже і засипало. Ну і все - спустилися, побачили, що відбулося: навколо все горить, автівки палають, дим стоїть, крик стоїть”, - згадує вона.

Ганна Безверхня нещодавно повернулася до Запоріжжя, аби оформити компенсацію, яку пообіцяла влада. Розповідає, що після прильоту до будинку одразу приїхали волонтерські служби, щоб надати різноманітну допомогу постраждалим. Представники міської влади, за її словами, з’являлися тільки для фотофіксації руйнувань, але з місцевими вони не розмовляли. На той момент, фінансова допомога, яку могли отримати мешканці зруйнованого будинку, – це гроші за статусом ВПО та підтримка від міжнародних організацій. До допомоги з боку міської влади залишається багато запитань.

Через 40 днів після трагедії на Зестафонській почався скандал через бездіяльність влади, тому представники влади вперше приїхали та поспілкувалися з людьми.

Тож, ми намагалися розібратись, яку допомогу постраждалим цього і не тільки будинків надала Запорізька міська влада та чому затвердження Програми соціальних виплат зайняло так багато часу у порівнянні з іншими регіонами.

Що робила міська влада після кожної атаки на Запоріжжя?

Загалом, внаслідок ракетних атак від початку повномасштабної війни, в Запоріжжі зруйновано11 багатоповерхівок та повністю зруйновано 13 приватних будинків. Без житла залишилось понад 400 людей. Про це журналістам УНІАН повідомив т.в.о. міського голови Запоріжжя – Анатолій Куртєв.

Так, в ніч на 24 вересня 2022року російські ракети поцілили в будинок по вул. Кияшко, 22. Тоді постраждало 9 людей і одна людина загинула. Мешканці зруйнованого будинку перечекали ніч у комунальному автобусі, який використали як пункт обігріву. Людям, які залишилися без житла, запропонували поселитися в дитячому садку.

О п’ятій ранку 6 жовтня 2022 року сталася ще одна ракетна атака. Внаслідок обстрілу пошкоджено більше 50 будинків. Куртєв закликав небайдужих містян долучитися до ліквідації наслідків руйнувань будинку на вул. Сталеварів, 16.

9 жовтня 2022 року був знищений один з під’їздів багатоповерхового будинку на вул. Зестафонській, 8. Постраждало 40 людей. Тоді в міські раді закликали містян не перебувати біля зруйнованої будівлі, а брати участь в ліквідації мали добровольчі формування цивільного захисту. У постраждалому багатоповерховому будинку мешканцям дали можливість відвідати квартири, щоб забрати необхідні речі. У палатці гуманітарного штабу проходили консультації для постраждалих з важливих для них питань.

Внаслідок атаки 10 жовтня 2022 року на багатопоерховий будинок на вул. Якова Новицького, 3, загинула одна людина, ще 5 – постраждали. Міська влада висловила співчуття.

2 березня 2023 року російська ракета влучила в п’ятиповерховий будинок на вул. Незалежності, 67. Міська ради та служба соціального захисту розгорнули пункти допомоги на місці. Крім того, ДСНС та Національна поліція евакуювали постраждалих людей комунальними автобусами.

Після п’ятьох масованих атак по Запоріжжю міська рада оголосила про одноразову виплату у розмірі 15 тисяч гривень. Право на її отримання мають громадяни пільгових категорій, які мають реєстрацію у Запоріжжі та пошкоджене житло у володінні.

Для закриття вибитих вікон в пошкоджених 18 березня будинках, з міського резерву виділили 760 квадратних метрів OSB.

Від обстрілів 22 березня 2023 року постраждали 2 багатоповерхівки на вул. Запорізька, 2Б. Міська рада розгорнула намети, відкрилися найближчі територіальні інформаційні центри. Постраждалі могли залишити там свої контактні дані для отримання гуманітарної і фінансової допомоги від міжнародних організацій.

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли, фото-4

До слова, гуманітарні та гігієнічніпродукти містянам, постраждалим від російських атак надавали організації «Карітас Запоріжжя», «Інститут розвитку міста Запоріжжя», «Проліска», «Червоний Хрест» тощо.

Наприклад, після прильоту до будинку, де жила сім'я пані Ганни, приїхали різні волонтерські служби, які надавали допомогу постраждалим гарячими обідами напоями та тимчасовим розташуванням в палатках.

Жінка говорить, теплу їжу постраждалим привозили ще протягом 2-3 тижнів.

Зокрема, як вже зазначалось, після ворожих обстрілів люди могли зігрітися в комунальних автобусах з генераторами. Жителям багатоквартирних та, в тому числі, приватних будинків міська влада запропонувала тимчасове проживання в дитячих садочках та територіальних інформаційних центрах, але не кожного разу після прильотів.

Пані Ганна розповіла, що міська влада взагалі не допомагала постраждалим після прильоту із розселенням.

Людям доводилось самостійно прямувати до шкіл, де були відсутні належні умови для життя – неможливо було приготувати або розігріти їжу, прийняти душ – тільки переночувати.

Державні гуртожитки також відмовлялися приймати постраждалих громадян.

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли, фото-5

Ще на початку березня т.в.о Куртєв, розповів в марафоні “Єдині новини”, що в Запоріжжі майже не було місць для розселення громадян. В одному з інтерв'ю восьмого березня, директорка КП «Інститут розвитку м. Запоріжжя» Вікторія Агентаєва, повідомила, що влада на даний момент може запропонувати містянам розміщення в модульному містечку, муніципальних шелтерах та профілакторіях.

Втім цієї допомоги явно недостатньо. Руслана Присяжна, ще одна постраждала мешканка, чий будинок на вулиці Сталеварів, 16, російські ракети зруйновали 6 жовтня 2022 року, розповіла нам, що зранку після прильоту прибули різні соціальні служби, які взяли її номер телефону для того, щоб допомогти її маленькій дитині. Проте, їй досі не відповіли (ми розмовляли з нею 9 травня, - авт.).

Квартира пані Руслани не була повністю зруйнована російською ракетою, проте постраждала через вибухову хвилю. Незважаючи на це, проліт, на якому розташована квартира повністю розтрощений, тому жити там неможливо. Руслана із сім’єю провела наступну ніч в Кіровоградській області, одразу покинувши місто.

Як влада (не) допомагає запоріжцям, які втратили житло через ракетні обстріли, фото-6

«Їдучи вже із Запоріжжя, ми говорили один одному: «Життя буде інше, оточення буде інше, звички будуть інші», але життя продовжується, життя буде і це - головне», - Руслана Присяжна, мешканка зруйнованого будинку на вулиці Сталеварів, 16.

Втім сім'я повернулася до Запоріжжя і шукає квартиру.

До сьогодні їй не пропонували жодну фінансову допомогу.

Фінансова допомога

Отримати фінансову допомогу від міської влади постраждалі від ракетних атак громадяни могли лише після оформлення статусу ВПО та комісійного обстеження пошкодженого майна.

Сума такої грошової підтримки складала 2000 гривень на одну дорослу особу та 3000 гривень на дитину. станом на 27 січня 2023 року допомогу отримало 238 осіб, із них 22 дітей, в загальному розмірі 476 тисяч гривень. Окрім того, Запорізька влада також виділила 510 тисяч гривень для поховання українців, які загинули від ракетних обстрілів - по 15 тисяч гривень на одну загиблу людину від початку повномасштабного вторгнення до кінця січня 2023 року.

Зокрема, міська влада залучила допомогти постраждалим міжнародні організації, наприклад, чеську «People in Need». Так, ця організація надавала одноразову допомогу в розмірі 6600 гривень на людину 2 березня 2023 після руйнування п’ятиповерхового будинку на вул. Незалежності, 67.

Власне, це все.

Тільки 27 січня 2023 року на позачерговій сесії міської ради в.о. мера оголосив про “Програму виплат надання фінансової підтримки мешканцям м. Запоріжжя, житло яких було зруйновано або стало непридатним до проживання внаслідок ракетних обстрілів, диверсій, тощо, спричинених військовою агресією Російської Федерації”.

Ми запитали заступника міського голови Анатолія Васюка щодо його оцінки Програми.

За його словами, Програма розроблена через відсутність механізму подібної підтримки на державному рівні. Згідно з нею, людина, яка втратила своє житло внаслідок ворожої атаки може отримувати 10 000 гривень щомісяця протягом не більше 48 місяців з моменту руйнування, тобто загальна сума допомоги складає 480 000 гривень.

(Така сума обумовлена) середньою вартістю оренди житла з урахуванням реальної потреби в коштах виходячи з кількості звернень”, - розповів Анатолій Власюк.

Зокрема, затримку ухвалення рішення про запровадження Програми він пояснив визначенням джерел покриття її реалізації:

Прийняття Програми стало можливим після визначення джерела покриття видатків на її реалізацію, які у 2023 році заплановані на рівні 45,5 мільйонівгривень, в умовах дії воєнного стану та з урахуванням можливостей бюджету Запорізької міської територіальної громади”, - відповів заступник міського голови.

Програма триватиме до 2026 року. Щоб отримати матеріальну допомогу, громадянам необхідно подати в місцеві ЦНАПи всі особисті документи, акти обстеження знищеного майна, документи, що підтверджують право володіння нерухомістю та згоду інших співвласників.

Пояснюємо: чоловік пані Ганни міг отримати лише гуманітарну допомогу, а фінансову ні, оскільки він не є співвласником квартири. Опрацювання заявок на отримання фінансової допомоги займає близько 30 календарних днів. Зокрема, за словами Ганни Безверхньої, акт обстеження технічного стану житлового приміщення в її випадку та для інших постраждалих на вул. Зестафонській склав близько 2 місяців.

За даними запиту до директорки соціального захисту Тетяни Круподери, в цьому році обсяг видатків на реалізацію цією Програми складає понад 45 мільйонів грн.

Станом на 1 квітня 2023 року, 178 сімей вже змогли отримати грошову допомогу на суму в понад 8 мільйонів гривень. Всього за допомогою звернулося 318 осіб. Загалом кількість постраждалих мешканців з довідкою ВПО складає 496 осіб.

На позачерговій сесії третього березня 2023 року, за словами Куртєва, на підтримку містян виділено загалом 57,6 мільйонів гривень з міського бюджету.

На даний момент сім’я Ганни Безверхньої не отримала допомоги від міської влади, оскільки оформити допомогу за Програмою в неї вдалося лише 28 квітня 2023 року.

За весь час вони отримали 20 000 гривень допомоги від Дніпровської райадміністрації, яка була розрахована на чотири будинки. Також вони отримали сумарно 13 000 гривень на дві особи від організації «Карітас».

Всього: 33 000 гривень від моменту руйнування будинку.

Сім’я Руслани Присяжної також отримала фінансову допомогу тільки від благодійних організацій, а саме від ООН. Про допомогу в 10 000 гривень вона ніколи не чула.

Ситуація в інших областях

  • Дніпро

За повідомленням пресцентру міста Дніпра, 22 лютого 2023 року був затверджений порядок виплат постраждалим № 118 на вулиці Набережна Перемоги. Всі постраждалі, які втратили своє житло отримають допомогу до 2 мільйонів гривень. Зараз обробляються заявки та проводяться обстеження будинків, після яких приймається рішення який тип допомоги надаватиметься в окремому випадку.

Як відомо, у Дніпрі всі, хто зазнав збитків від ракетних атак рф, можуть звернутися за необхідною підтримкою до райадміністрацій. Далі разом із висновками комісії, що актує руйнування, усе передадуть до департаменту соцзахисту мерії. Уже через нього людям виплачуватимуть кошти.

Максимальну суму фінансової підтримки надаватимуть тим, чиє житло було зруйноване повністю. Нині це 63 квартири.

Для ще 61-ї оселі проводитимуться додаткові обстеження, які допоможуть визначити — чи можливе їхнє відновлення. Якщо експерти ухвалять рішення про демонтаж, власникам також виплатять по 2 млн грн.

Решті пожильців місто допоможе з відбудовою та ремонтом.

  • Харків

Як повідомляли "Коментарі" у Харківській області люди ще чекають на виплати, і отримати їх зможуть не раніше травня-червня.

У Харківській області ще не завершили заповнення Реєстру пошкодженого та знищеного майна, тому ця задача є першочерговою.

“Чим швидше буде заповнений реєстр, тим скоріше люди отримають компенсації”, - наголоси Олег Синєгубов, очільник ХОВА.

Щоб отримати виплату, перш за все потрібно подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно на порталі чи в застосунку “Дія”, а також через ЦНАП або нотаріуса.

Після подання заявки спеціальна Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: розгляне заяву, проведе обстеження пошкодженого майна, внесе дані про нього в Реєстр пошкодженого та знищеного майна, визначить вартість його відновлення.

Отримані кошти можна буде витратити протягом року виключно на ремонт житла (на закупівлю будівельних матеріалів, вікон, дверей, покрівлі, а також на оплату будівельних робіт які мають відповідні MCC-коди чи торговельні коди). Використати компенсацію можна буде протягом 1 року з моменту її нарахування.

  • Чернігів

За повідомленням Офіційного веб-порталу Чернігівської міської ради21 лютого 2023 року, депутатами була затверджена Програма, де власники пошкоджених внаслідок активних бойових дій квартир зможуть отримати одноразову матеріальну допомогу з міського бюджету.

Щоб отримати допомогу заявнику/ці необхідно звернутися із письмовою заявою до департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (вул. Івана Мазепи, 19).

За результатами розгляду Заяви департамент соцполітики ЧМР надає пропозиції про надання одноразової матеріальної допомоги на розгляд профільної Комісії.

За повністю зруйноване житло, яке не підлягає відновленню — 20 000 гривень;

За зруйноване житло, яке було відновлено в результаті проведення аварійно-відновлювальних робіт — 10 000 гривень;

А за значно пошкоджене житло, яке було відновлено в результаті проведення аварійно-відновлювальних робіт — 5 000 гривень.

  • Суми

Сумська обласна державна адміністрація повідомила, що з 10 травня 2023 року всі громадяни, чиє житло отримало незначні пошкодження внаслідок збройної агресії рф і яке ще не було відремонтоване, зможуть скористатись послугою єВідновлення для отримання державної допомоги для відновлення свого житла.

Щоб отримати допомогу треба подати заяву на компенсацію через Дію та допустити комісію місцевої ради до обстеження майна, надати їй підтверджуючі документи (документи щодо пільг + згода співвласників).

Спеціальні комісії оброблятимуть надіслані заявки, вноситимуть дані про пошкоджений об’єкт в Реєстр пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), оглядатимуть сам об’єкт та прийматимуть рішення щодо надання державної допомоги. А також визначатимуть суму допомоги згідно з чек-листом, який затверджений Урядом та спирається на дані Світового банку.

Допомога надаватиметься в безготівковій формі і може бути використана протягом 1 року з дня її отримання. Йдеться, перш за все, про заміну вікон чи дверей, ремонт покрівлі.

Що буде далі?

Подальша доля всіх відомих будинків, що були зруйновані внаслідок ворожих ракетних обстрілів в Запоріжжі, точно невідома. Три будинки (на вул. Сталеварів 16, вул. Якова Новицького, 3 та вул. Незалежної України, 67) «законсервовані» для подальшого ймовірного відновлення.

На позачерговій сесії 20 квітня 2023 року було виділено кошти на відбудову житлового фонду Запоріжжя, з них – 98 мільйонів гривень буде спрямовано на відновлення постраждалих багатоквартирних будинків:

  • Вул. Кияшка, 22 – 20 млн гривень;
  • Вул. Сталеварів, 16 – 27.8 млн гривень;
  • Вул. Зестафонська, 10 – 25 млн гривень;
  • Пр. Соборний, 151 – 25 млн гривень.

Зокрема, виконання реставраційних та ремонтних робіт 11 зруйнованих багатоквартирних будинків планується вже в 2023 році, в 2024– відбудова 12 об’єктів, і в 2025, завершальному етапі, – будівництво одного нового об’єкта.

Пані Ганна не впевнена, чи хочуть вони повертатися додому, якщо будинок відновлять:

Так як мене не було на момент прильоту, я більш спокійно ставлюсь до тривог в місті зараз. Чоловік дуже важко все переносить. Після прильоту в наш будинок він місяці що три, мабуть, не пропустив жодної тривоги. Тому я не знаю, як би він реагував на життя в нашому будинку. Нам подобалось в місті, в принципі, нам подобалась наша квартира, але це залежить більше від чоловіка, чи зміг би він туди повернутись».

Автори: Вероніка Христіч, Вікторія Свідерська, Вадим Сорвін

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ракетний удар #Запоріжжя #будинок #руйнування #житло #квартира #допомога
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...