• Головна
  • Скандальні "бойові котики": в Запоріжжі на фасади пам’яток архітектури нанесли стріт-арт без погодження
23:04, 15 травня 2023 р.

Скандальні "бойові котики": в Запоріжжі на фасади пам’яток архітектури нанесли стріт-арт без погодження

Скандальні "бойові котики": в Запоріжжі на фасади пам’яток архітектури нанесли стріт-арт без погодження

11 квітня в Запоріжжі в рамках громадського руху «Культурні Сили України» художники почали малювати патріотичні мурали на різноманітних будівлях. Митці з Одеси LBWS з проектом catsukraine зобразили бойових котиків, а художниці сестри Фельдман – козаків. Деякі з цих малюнків з’явились на стінах будинків, які є пам’ятками архітектури, що обурило громадськість. Як виявилось, у міському відділі охорони культурної спадщини про малюнки на охоронних об’єктах нічого не знали і жодних погоджень на реалізацію проекту не давали.

У ситуації розбирались журналісти 061.

Громадський рух «Культурні Сили України» - це об’єднання митців, артистів, співаків, всі сили яких спрямовані на перемогу України. Один із напрямів роботи – Стіни Культури. В рамках цієї ініціативи митці їздять деокупованими, прифронтовими та постраждалими містами України, щоб підійняти бойовий дух містян за допомогою мистецтва.

В Запоріжжі серед будівель, на яких з’явились мурали від "Культурних Сил", обласна бібліотека, театр ім.Магара, управління патрульної поліції, а також будинки на центральних проспектах міста – Соборному та Маяковського. Останні є пам’ятками архітектури або входять до історичних ареалів.

Директор департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної військової адміністрації Владислав Мороко, повідомив що для реалізації проекту обирали будівлі, які не є пам’ятками архітектури.

- На обласних [об’єктах – ред.] те, що я знаю, їх [муралів – ред.] немає. Моя частина в цьому хайпі це на заборі на Магара, який не є пам’яткою, і на обласній бібліотеці, яка також не є пам’яткою. Тому ми і обрали такі, що не є пам’ятками, - сказав посадовець.

Але краєзнавець та екскурсовод Роман Акбаш акцентує, що, за його інформацією, зараз готуються документи для включення будівлі театру до державного реєстру пам’яток. А на будинку по пр.Соборному, 228 художники взагалі нанесли стріт-арт поруч з табличкою про охоронний статус пам’ятки архітектури. З’явились бойові коти і в арці будинку на пр.Соборному, 171, який також є пам’яткою архітектури.

- Ці будинки – це точно пам’ятки з Державного реєстру нерухомих пам’яток і це точно історичний ареал, в його межах. Будинок на Маяковського не пам’ятка, але сама територія це історичний ареал. І театр Магара, навіть якщо врахувати, що він все ж таки претендує на включення до цього реєстру, він також знаходиться в межах історичного ареалу, де всі такі роботи повинні бути відповідним чином затверджені. А коли це роблять департаменти культури – це нонсенс.

Дозволи на якісь роботи повинні бути надані Міністерством культури. А те, що я бачив сьогодні, то це офіційні пам’ятки Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Це звісно потребує відповідних дозволів від органів охорони культурної спадщини, - зазначив Роман Акбаш.

Але з міським відділом охорони культурної спадщини ініціатори створення муралів нічого не узгоджували.

- Ніхто нічого не узгоджував. Це дичина. І на Магара, і на 228-му (будинок на пр.Соборному – ред.), і на 171-му. З нашим відділом ці дії не погоджувались. До нас нічого не надходило, а якби надійшло, то я би не дозволив. Там плитка, це треба все зачищати, - повідомив начальник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради Ігор Кисліцин.

Як зазначено на сайті мерії, в Запоріжжі ініціативу «Культурних Сил» реалізовано під кураторством департаменту культури та туризму Запорізької міської ради. Заступник директора вказаного департаменту – начальник управління туризму департаменту культури і туризму Сергій Білов відповів журналістам 061, що це не їх проект і за коментарем краще звернутись до менеджерки «Культурних Сил» Марії.

- Ми малювали тільки там, де нам дозволили. Але департамент (культури, - ред.) не винний, вони нам дуже допомогли. Вони дуже швидко зорієнтувались. Зараз звинувачувати, що департамент дозволив, а ми тут ні при чому – в жодному разі. Вони швидко зреагували, вони дізнались, що ми їдемо до них в місто і вони дуже оперативно вхопили цю можливість. Вони включились миттєво, вони все організовували, вони усюди дзвонили, вони допомогли нам з автовишкою. Винні всі разом і виправимось всі разом. Ми ж не малювали без згоди міста, ми обрали локацію і спитали у міста, чи можна тут малювати, нам дали згоду, - каже Марія.

Вона уточнює, що згоду на розміщення малюнків їм надавали саме в міському департаменті культури і туризму. Марія запевнила – вже завтра художники замалюють мурали, які вони нанесли на історичні будівлі.

- Якщо людям це не подобається, ми ж створюємо це для них, якщо дійсно ми помились і намалювали не на тій будівлі, ми в жодному разі не будемо сперечатись. Якщо це пам’ятка архітектури і ми не догледіли цей момент, то це замалюємо і намалюємо в іншому місці. Ми це робимо для людей, ми не намагаємось щось паплюжити, або якось так вандалами нас почали називати, ми це створюємо дійсно для людей і для їх внутрішнього стану, навпаки для їх підйому, - додає Марія.

Арт-кураторка Льона Радченко вважає, що обидві групи художників виявились поза контекстом Запоріжжя. Сестри Фельдман створюють дійсно круті проекти, але вони не знали, що для нашого міста козаки і соняшники – це тригери, оскільки містяни втомились від таких простих аналогій і вважають це шароварщиною. Впливає і те, що мурали розташували на будівлях у центрі міста, а рік тому місцевих жителів обурила поява стріт-арту авторства Дениса Ліптона на проспекті Соборному. До людей тоді не дослухались і тепер будь-які малюнки в центральній частині Запоріжжя є також тригером.

Щодо бойових котів, то Льона Радченко вважає, що їх треба прибрати не лише з будинків, що є пам’ятками архітектури, а й з усіх будівель в Запоріжжі:

- Котики це вже шароварщина, це вже жахливо з мистецької точки зору, тобто воно не несе ніякого навантаження. Хоча «Культурний фронт», який курує це все, розповідає, що це для підйому духу бойового. Як задум це непогано, вони їздили по деокупованих містах і там десь на розвалинах тих котиків малювали. Це було непогано, щоб люди побачивши тих котиків, посміхнулись. Але в Запоріжжі не треба підіймати бойовий дух, тут з бойовим духом все нормально. В Запоріжжі треба піднімати загальний рівень культури. І як виявилось, що загального рівня культури не вистачає навіть департаменту культури, який не може відрізнити хороший стріт-арт від незрозуміло чого. Котики це жах, котиків треба прибрати всіх, незалежно від архітектурних пам’яток, - підсумувала арт-кураторка. 

Фото: сторінка Романа Акбаша в Фейсбук, Запоріжжя / Запоріжжя сіті, телеграм-канал "Усна історія війни за Незалежність України 2014-2022", редакції 061.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мурал #стріт-арт #Запоріжжя #пам'ятка архітектури
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...