• Головна
  • “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 3 - 7 жовтня 2022 року
16:16, 13 жовтня 2022 р.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 3 - 7 жовтня 2022 року

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 3 - 7 жовтня 2022 року

Майже кожен другий фейк, який розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувалися дій української армії і розвідки. Вже третій місяць поспіль ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Минулого тижня ця тема вперше відійшла на другу позицію через навалу фейків про псевдореферендум, проведений з 23 по 27 вересня на тимчасово окупованих територіях області. І хоча загалом кількість фейків про ЗСУ знизилася до 43% від загальної кількості фейків, українська армія і її  дії залишаються головним тригером для окупантів.

Разом з тим, цього тижня  побільшало фейків, пов'язаних з дискредитацією України  - таких дописів було 13%. Стільки ж фейків стосувалися дій російської армії. Ще в 8% недостовірної інформації колаборанти і окупанти брехали про соціальні питання, 6% стосувалися мовного питання. Питання територіальної цілісності України використовували в 4% фейків. 3% недостовірної інформації від загальної кількості фейків стосувалися просування ідеології Росії, 3%  фейків стосувалися питань економіки і ще  2% - освіти, в тому числі, на тимчасово окупованих територіях. 

За минулий тиждень, з 3 по 7 жовтня 2022 року, знову майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал самопроголошеного голови Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналі було зафіксовано 50% маніпуляцій від загальної кількості контенту. “Васильевка  Online” цього тижня опублікував 31% дописів, які містили маніпуляції. У ”Энергодара Сегодня” було опубліковано 29% дописів з маніпуляціями, “Южный плацдарм”  - 26%.

Найбільше ж фейків цього тижня також продукував телеграм-канал “Балицкий Евгений” - 33%. “Владимир Рогов” брехав в 28% дописів свого однойменного телеграм-канала. “Бердянск.Актуально” опублікував 27% фейків, “Южный плацдарм” і “Токмак Сегодня” - по 26% фейків від загальної кількості дописів в телеграм-каналах відповідно. 

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 134 маніпуляції (або 23% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 103 фейки (18% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.* Оглянемо найбільш розповсюджені і помітні приклади російської пропаганди.

Фейки про ВСУ

Фейк: ВСУ обстрілює Енергодар

“Боевики ВСУ усилили артиллерийский обстрел пригорода Энергодара! Новые артиллерийские удары наносятся украинскими нацистами по пригороду города” (Владимир Рогов, 04.10.2022, Энергодар Сегодня, 04.10.2022)

“Энергодар под огнём боевиков Зеленского! Боевики ВСУ открыли артиллерийский огонь по прибрежной линии города энергетиков. Не менее шестнадцати прилётов” (№1 Владимир Рогов, 05.10.2022, Бердянск Актуально, 05.10.2022)

“Энергодар снова под огнем ВСУ. Бандиты открыли артиллерийский огонь по береговой линии вблизи города” (Южный Плацдарм, 05.10.2022)

Це стандартний фейк, який розповсюджують колаборанти з моменту окупації Енергодару і тимчасового захоплення ЗАЕС. Так, енергодарський міський голова Дмитро Орлов повідомив про те, що Енергодар знову опинився під обстрілами російських військових. За словами Орлова окупанти посилили провокації, надходять повідомлення про потужні обстріли, які спричинили раптове відключення електроенергії.

Фейк: ВСУ отримали наказ “розстрілювати усіх”

“Зайдя в село - расстреливайте всех: такой приказ получили украинские военные из 25-й бригады ВСУ во время одного из боев” (Токмак Сегодня, 05.10.2022)

«Зайдя в село — расстреливайте всех”. Такой приказ получили военные 25-й бригады ВСУ. Командиры утверждали, что на освобожденных территориях якобы нет мирного население, и им был отдан приказ расстреливать дома и гражданские автомобили” (Васильевка Онлайн, 05.10.2022)

“Сегодня в интернете появилось это видео. Предположительно, это бойцы десантно-штурмовых войск Украины делятся впечатлениями от боевых задач. Они рассказывают, что их командование требовало "расстреливать все дома" (Южный Плацдарм, 06.10.2022)

Це сумнівне з точки зору верифікації відео першим у своєму телеграм-каналі  розмістило прокремлівське видання Mash.  Ідентифікувати цих людей на відео неможливо – у них немає нашивок, вони не називаються, невідомо, кого саме вони представляють та до кого взагалі звертаються. З відео не зрозуміло, ні в якому населеному пункті, ні в якому регіоні, ні ким саме «видавалися ці злочинні накази». 

Фейк: ЗСУ обстріляли Старобільськ

“Эксклюзивные кадры с места обстрела Старобельска сегодня ночью. Бойцы укровермахта снова направили артиллерию на гражданские объекты мирных городов – воевали в этот раз со стадионом и детским садом. Отсюда делаем вывод, что самыми опасными для украинского режима являются дети и спортсмены” (Южный Плацдарм, 03.10.2022)

Це - фейк. У зведенні Генштабу ЗСУ від 3 жовтня повідомляється, що ЗСУ відбили атаки у Луганській області: в результаті, поранених росіян звозять до медичних закладів Старобільська. Поблизу однієї з лікарень загарбники влаштували блокпост, але жодних бойових дій по цивільним об’єктам не здійснювалось.

Фейк: ЗСУ вбило свого терориста в Бердянську

“Киевский режим устранил путем подрыва своего же террориста. В результате срабатывания взрывного устройства и детонации находившейся в квартире взрывчатки произошел сильный пожар” (Бердянск Актуально, 03.10.2022)

Це - фейк. За повідомленням Бердянського виконкому, 30 вересня справді сталася пожежа в багатоповерхівці, але через вибух газового балону, а не “терористів” з боку України.

Фейк: ЗСУ розстріляло 16 мирних херсонців

“В селищі Велика Олександрівка у Херсонській області українська армія розстріляла 16 мирних мешканців та автобус” (Южный Плацдарм, 07.10.2022)

Це фейк. Немає підтвердження цим обстрілам. Селище Велика Олександрівка було звільнене ЗСУ 4 жовтня. Жодних повідомлень про загибель цивільних внаслідок обстрілів на офіційних джерелах України чи в соцмережах/месенджерах немає.

Фейк: ЗСУ розстрілюють мирних мешканців на окупованих територіях

“Вооруженные силы Украины убивают мирных жителей на оккупированных территориях. "Расстреливаем как свиней" — так озаглавлен материал британского Daily Mail об убийствах украинскими военными про-российских жителей” (Токмак Сегодня, 07.10.2022)

Це - фейк. Оригінальний матеріал присвячений тому, як бійці руху опору борються з колаборантами, які зрадили своїх сусідів і країну. Журналісти видання розповідають про те, як мирних українців били, вбивали струмом і змушували терпіти імітаційні страти під час захоплення російськими військами Балаклії. За даними видання, допити проводили співробітники ФСБ Росії за тими наводками, що надавали зрадники.

Фейки про російську армію

Фейки: російська армія цілить тільки по воєнним об'єктам

“Ударами оперативно-тактической и армейской авиации, ракетных войск и артиллерии поражены база подготовки 9-го полка нацгвардии Украины в Запорожье, а также артиллерийские подразделения, живая сила и военная техника ВСУ в более чем 60 районах” (Владимир Рогов, 03.10.2022)

Це - брехня. Насправді, цими “військовими цілями” російської армії  у Запоріжжі стали сім багатоквартирних будинків, заклади освіти та лікарня. 

“В данный момент в областном центре, временно находящемся под контролем режима Зеленского, слышны многочисленные взрывы. ..Удары наносятся по военным объектам и объектам гражданской инфраструктуры, используемым боевиками Зеленского и иностранными наемниками в качестве военных баз и мест хранения оружия с боеприпасами в моем родном Запорожье” (Владимир Рогов, 05.10.2022)

Насправді, 5 жовтня російські окупанти обстріляли Запоріжжя з ракетного комплекса "Іскандер-К". Над містом впали касетні елементи. Російські загарбники нанесли ракетний удар по інфраструктурним об'єктам у Запоріжжі. Протиповітряній обороні вдалось збити одну з ракет. За повідомленням ЗОВА, якби ця ракета дісталася цілі руйнування було значно масштабніші.

“В Запорожье громко! Высокоточные крылатые ракеты не несут угрозы мирному населению. Они с точностью до нескольких метров поражают военные и другие объекты, задействованные шайкой наркоманов и нацистов для войны” (Владимир Рогов, 07.10.2022)

Насправді, російські окупанти обстріляли центр Запоріжжя, де немає жодного військового об'єкту. Ракета потрапила у багатоповерхівку по проспекту Соборному. Загинули 12 людей, ще 12 постраждалих перебувають у лікарнях. З-під завалів в перший день  було звільнено 21 мешканця зруйнованого будинку.

Ще одна ракета впала у двір багатоповерхівки. Одна людина була поранена, житловий будинок зазнав руйнувань, пошкоджені комунальні мережі.

Фейки: контратаки ЗСУ провалені 

“Командир спецназа "Ахмат", герой России Апты Алаудинов рассказал о провалившихся контратаках Киева на участках фронта у Лисичанска, Северска и Яковлевки в Донбассе” (Южный Плацдарм, 04.10.2022)

Це - фейк. Насправді, станом на 10 жовтня Збройні сили України звільнили від окупантів близько 200 квадратних кілометрів у Луганській області. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

У Генштабі ЗСУ повідомили, що противник не здатен зупинити успішний контрнаступ Сил оборони, а тому намагається залякати та посіяти паніку серед населення України. Наразі тривають бої на Бахмутському напрямку, де військові РФ обстріляли райони населених пунктів Сіверськ та Яковлівка.

“Штаб ДНР заявил об освобождении Отрадовки и Веселой Долины на Артемовском направлении” (Южный Плацдарм, 07.10.2022)

Це фейк. У зведенні Генштабу ЗСУ повідомляється, що ЗСУ відбили атаки противника в Одрадівці.

“Наступление врага на Херсонщине: ВСУ пытались прорвать оборону большими силами с 4-х направлений. На Андреево-Криворожском направлении противник силами четырех батальонных тактических групп в течение суток предпринимал многократные попытки прорвать оборону наших войск в направлении населенных пунктов ДУДЧАНЫ, СУХАНОВО, САДОК, БРУСКИНСКОЕ” (Токмак Сегодня, 06.10.2022)

“Мощное наступление врага на Херсонщине: армия России закрепляется на новом рубеже обороны и сдерживает натиск ВСУ. …За последние сутки 4 батальонно тактических группы ВСУ многократно пытались прорвать оборону наших войск в направлении н.п. Дудчаны, Суханово, Садок, Брускинское. …Продолжаются бои под Дывыдовом Бродом, десант удерживает позиции в лесополосе, по атакующим силам ВСУ наносят удары артиллерия и авиация” (Токмак Сегодня, 07.10.2022)

Це недостовірна інформація. Так, у результаті контрнаступу ЗСУ повернули селище Дудчани та Давидів Брід. На Херсонщині площа звільненої українськими захисниками території зросла з 400 до 500 кв км.

“Армия России усилилась на Запорожском направлении. Задача — не допустить ни одной попытки ВСУ нарушить покой граждан. Особый контроль в районе Токмака, Орехова и Мелитополя. Уже есть успехи. Наши военные уничтожили американские гаубицы М777 в районе Преображенки” (Мелитопольский район, 07.10.2022)

Це фейк.  У зведеннях Генштабу ніколи не фігурував цей населений пункт як об'єкт. З боку офіційної позиції РФ також немає підтвердження про знищенні гаубиці.

Фейки: поліція окупантів затримує українських диверсантів

“ФСБ задержала 28-летнего жителя Херсона, передававшего СБУ данные о дислокации российских войск” (Бердянск Актуально, 03.10.2022)

“Правоохранители в Херсоне задержали 28-го местного жителя, который под кураторством украинских спецслужб собирал данные о дислокации, численности, маршрутах российских подразделений и используемых технике и вооружениях с привязкой к картам и координатам. Впоследствии эти данные использовались для нанесения ударов” (Южный Плацдарм, 03.10.2022)

Це недостовірна інформація. Так, на відео в дописі люди у формі накидують кайданки і ведуть коридорами затриманого чоловіка, який кульгавить. Жодного підтвердження його протиправної діяльності -  ні фото, ні відео, - немає, як і того, ким є цей чоловік. 

В Херсонской области спецназ Росгвардии уничтожил украинскую диверсионно-разведывательную группу” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

Ця інформація недостовірна. Незрозуміло, де, коли і як це сталося. Немає інформації про склад цієї диверсійної групи, немає ані фото, ані відео підтвердження оперативного затримання і фактів існування форми, бомби та іншої зброї.

Дискредитація України, українців і влади

Фейк: Директора ЗАЕС видворили з Запорізької області

“Гендиректора ЗАЭС выдворили из Запорожской области из-за связей с украинской разведкой — он передавал информацию о состоянии дел на станции Киеву. Гендиректора Запорожской АЭС Игоря Мурашова выдворили на подконтрольную киевскому режиму территорию из-за того, что он передавал информацию со станции представителям украинских спецслужб. «Общение» производилось через мессенджеры” (Южный Плацдарм, 04.10.2022)

“Председатель СК России поручил провести проверку в связи с информацией в СМИ о сотрудничестве генерального директора Запорожской АЭС с СБУ. По информации, размещенной в СМИ, генеральный директор атомной электростанции Игорь Мурашов при помощи мессенджеров передавал представителям киевского режима сведения о текущем состоянии дел на предприятии” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

Це фейк. Насправді, Ігор Муращов чотири дні перебував у російському полоні. Під тиском його змусили записати псевдо «зізнання» та відпустили після втручання МАГАТЕ.В аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW) повідомляється, що саме російські сили відповідальні за кінетичні атаки на ЗАЕС та навколо неї.

Фейк: українка керувала цілями мирних об'єктів на окупованих територій

«Очень жалко здание», - это все, что смогла выдавить из себя пособница террористов, по чьей наводке украина накрыла артиллерийским огнем техникум, где располагались беженцы из Северодонецка и Лисичанска. …Среди объектов, сведения о которых интересовали ВФУ, были исключительно гражданские объекты, располагающиеся в новоайдарском районе” (Южный Плацдарм, 04.10.2022)

Історія про мирних мешканців в новоайдарському технікумі – фейк. В Telegram-канале Стратком ЗСУ повідомили, що в реальності в окупованому Новоайдарі Луганської області підірвали будівлю, в якій російські окупанти розмістили склад БК та живу силу. Раніше окупанти за аналогічної схемою записували таке ж відео зізнання, де вже чоловік нібито був корегувальником цього самого новоайдарівського коледжу.

Фейк:  Україна депортує іранських студентів

В соцсетях распространяются сообщения от иранских студентов о том, что Украина выслала обучающихся и запретила им въезд в страну на ближайшие 3 года за то, «что Россия использует иранские БПЛА против Украины» (Южный Плацдарм, 06.10.2022)

Це фейк. В соцмережах ні на англійській, ні на іранській мові не вдається знайти подібне повідомлення. У Державній прикордонній службі України повідомляють, що іноземних студентів можуть депортувати лише у разі порушення правил перебування на території країни.

Фейк: Зеленський закликає до ядерних ударів

Окончательно слетевший с катушек наркоман призывает к ядерной войне, требуя от НАТО как можно быстрее нанести превентивные ядерные удары по России” (Владимир Рогов, 06.10.2022)

Насправді, Зеленський закликав країни НАТО ще раз превентивно донести до Росії вербальний меседж про незастосування ядерної зброї. Якщо вона буде застосована до країни, що не володіє ядерною зброєю, то світ має надати адекватну відповідь.

Фейк: українська влада заблокувала виїзд на тимчасово окуповану територію

“Киевский режим в одностороннем порядке полностью заблокировал выезд через свой контрольно-пропускной пункт в сторону КПП Васильевка на освобождённую часть Запорожской области. …Людей взяли в заложники, делая из них сакральных жертв своих интересов. Можно предположить, что с их стороны готовится такая же трагедия, как произошла 30 сентября” (Васильевка Онлайн, 03.10.2022)

Це фейк. 30 вересня саме російська армія завдала нищівного удару по гуманітарній колоні в Запоріжжі. Тоді російська армія випустила по Запоріжжю 16 ракет, чотири з них збили сили ППО. Три ракети С-300 вдарили по евакуаційній колоні в Запоріжжі. На той момент люди як раз формувались в колону для виїзду на тимчасово окуповану територію. Постраждало 92 людини, загинуло - 31, у тому числі і дві дитини. Після цього,через безпекову ситуацію виїзд на окуповану територію було призупинено.

Фейки про українську мову

Фейки: на тимчасово  окупованій території не будуть забороняти українську

В Запорожской области не будут запрещать украинский язык. Власти принятой в состав РФ Запорожской области не собираются запрещать использование украинского языка в регионе, он может остаться в статусе официального, как в Крыму” (Владимир Рогов, 03.10.2022, Васильевка Онлайн, 03.10.2022)

“Изучение других языков, в том числе украинского, не будет запрещено в Донецкой и Луганской народных республиках, Запорожской и Херсонской областях, заявил замглавы МИД РФ Евгений Иванов” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

“Херсонская и Запорожская области, ЛНР и ДНР могут принять украинский язык вторым государственным. Все зависит от решения населения этих регионов, сообщил замруководителя Федерального агентства по делам национальностей Станислав Бедкин” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

Це не так. Мовний омбудсмен Тарас Кремінь зазначає, що, насправді, окупанти застосовують лінгвоцид  - витіснення української мови з усіх сфер суспільного життя. Передовсім, це вилучення або спалення книжок, перепідготовка педагогічних працівників, нав’язування шкільних програм відповідно до російського освітнього законодавства. Проведення так званих "уроків миру", де вже 1 вересня розповідали про "денацифікацію", про те, що України "не існує" та багато інших російських наративів.

Фейки про економіку і соціалку

Фейк: маріупольський завод відновив роботу

“Продукция с маркой «Аква-премиум» уже появилась в магазинах города. Как отметил учредитель ООО «ЭКОИЛЬИЧПРОДУКТ» Юрий Тернавский, мощности завода позволяют производить до 200 тонн питьевой воды в сутки” (Бердянск Актуально, 06.10.2022, Южный Плацдарм, 06.10.2022)

Це - фейк. В Маріуполі не існувало заводу з виготовлення питної води, хоча були плани його побудувати. Саме тому не може бути відновлено те, чого не існує.  “Аква Преміум” – це московська компанія з виготовлення води, яка  немає жодного відношення до Маріуполя.  Видобуток та виробництво артезіанської питної води відбувається у Пушкінському районі Московської області. Щодо постаті Юрія Тернавського, то він є власником молокозаводу у Маріуполі, який погодився співпрацювати із окупантами.

Фейк: на Запоріжжі почали працювати три асфальтобетонних заводи

“В Запорожской области запущены в работу три мобильных асфальтобетонных завода для строительства дорог. Установки, размещенные в Мелитополе и Бердянске, позволяют ежедневно производить и отгружать 5000 тонн асфальтобетонной смеси, которая используется для устройства нижнего слоя автомобильной дороги «Бердянск-Мелитополь» (Южный Плацдарм, 06.10.2022)

Це брехня. Ці мобільні асфальтні заводи належать приватним українським підприємствам, вони були незаконно захоплені окупантами. Також окупанти незаконно привласнили і автомобільну дорожню техніку.

 Фейк: ЗАЕС почала виробляти електроенергію

“ЗАЭС снова начнет вырабатывать электричество! Начались работы по запуску двух энергоблоков на Запорожской АЭС. Об этом сообщил глава администрации города Александр Волга. Ранее все реакторы были остановлены” (Бердянск Актуально, 07.10.2022)

Це - фейк.  ЗАЕС не виробляла на тот момент електроенергію взагалі внаслідок ракетного обстрілу російськими військами підстанції «Дніпровська». В результаті, аварійно відімкнулася лінія зв’язку 750кВ ЗАЕС – Дніпровська.

Фейк: аби запустити газ в Бердянську, треба доступ до квартир

“Бердянск ждет возобновления подачи газа. В городе идет осмотр жилых домов на предмет готовности инженерных систем к подаче энергоносителей. Но многие квартиры и дома закрыты, что создает серьезные риски. …Указом главы ВГА Запорожской области и распоряжением главы ВГА г. Бердянска утвержден Порядок доступа в жилье и другие владения без согласия собственника помещения” (Бердянск Актуально, 06.10.2022)

Це  не так. Спеціалісти «Запоріжгазу» зазначають, що взагалі немає практики, щоб без згоди власників будь-хто намагався потрапити до квартири/будинку, адже у критичних випадках є можливість за згодою сусідів зверху та знизу провести роботи з обвідки газопроводу у тих оселях, де люди виїхали і немає можливості з ними зв’язатися.

Доступ до квартир у багатоповерхівці може знадобитися при контрольній опресовці стояків, якщо у газовиків на манометрі є падіння тиску газу. Лише тоді на цьому стояку можуть попросити надати доступ до кожної квартири, щоб подивитися, де саме не пропускає газ і налагодити систему. Але ця додаткова процедура можлива лише  безпосередньо при підключенні газу. Тому заздалегідь казати, що для підключення газу потрібен доступ до абсолютно усіх квартир, неможливо.

Фейк: Бердянськ готовий до опалювального сезону 

“Город Бердянск на 85% готов к отопительному сезону 2022-2023. Об этом заявил главный инженер КП "Теплосеть" Владлен Федюк”

Це брехня. Газ у Бердянську обіцяли запустити у вересні 2022 року. Пізніше самопроголошений псевдокерівник Запорізької області Євген Балицький офіційно заявив, що запуск газу у Бердянську буде здійснено в період з 1 по 10 жовтня. Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що опалювальний сезон у Мелітополі, Енергодарі, Василівці, Бердянську під загрозою зриву.

Фейк: Якимівський дитячий садок нарешті відремонтують

Акимовский детский сад "Тополек" ждал ремонта аварийных входов больше пятнадцати лет. Заведующие оббивали пороги всех госучреждений и местного самоуправления. Ответ всегда был один - денег в бюджете на это нет”

Це - фейк. Якимівський дитсячий садок «Топольок» був капітально відремонтований у 2018 році. На ці цілі місцева селищна рада виділила 3,4 мільйони гривень. Також була встановлена міні котельня у цьому ж дитсадку. 

“Более 40 учителей города и района были отмечены грамотами и ценными подарками. В свою очередь, директор департамента образования ВГА Запорожской области Елена Шапурова отметила, что часть учителей Запорожской области признала свою профессиональную непригодность и не вышла на работу в школы с началом учебного года. Тем значимее вклад в налаживание учебного процесса тех педагогов, кто остался верен профессии и продолжил служение детям” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

Насправді, українські вчителі продовжили викладати згідно наказу МОН у дистанційному форматі, а не «не вийшли на роботу через профнепригодність».

“Впервые за много лет дети были обеспечены новыми бесплатными учебниками. Все работающие школы города получили новый компьютерный класс, принтеры и интерактивные доски. Ученики первых-четвертых классов получают бесплатное горячее питание. …Детские сады дети стали посещать бесплатно. Переподготовка учителей, курсы повышения квалификации проводятся бесплатно для учителей” (Бердянск Актуально, 04.10.2022)

Це маячня. У школах України завжди були безкоштовні підручники, кожен рік закуповувалися техніка та меблі для Нової Української школи, було безоплатне харчування для 1-4 класів для пільгових категорій та за рішення виконкомів, дитячі садки бещкоштовні, а оплата частково йшла за харчування, підвищення кваліфікації вчителів також відбувалося безоплатно.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 3 по 10 жовтня 2022 року. Загалом було проаналізовано 585 повідомлень в 10 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 134 маніпуляцій і 103 фейки.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в телеграм-каналах колаборантів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Энергодар Сегодня”, "Бердянск.Актуально”, "Васильевка Online”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.        

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дайджест #фейки #маніпуляція #пропаганда
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...