• Головна
  • “Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 12-16 вересня 2022 року
13:28, 22 вересня 2022 р.

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 12-16 вересня 2022 року

“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі  12-16 вересня 2022 року

Кожен другий фейк, який розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувалися дій української армії. Ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. І хоча загалом кількість фейків про ЗСУ знизилася з 68 до 54% в аналізований період, українська армія і її  дії залишаються головним тригером для окупантів.

Разом з тим, цього тижня  побільшало фейків, пов'язаних з соціальною тематикою і окремо, темою освіти - таких дописів з недостовірною інформацією було 22%, по 11% відповідно на кожну тематику.  З’явилися фейки і про міжнародну підтримку України  - 7% від загальної кількості фейків в телеграм-каналах колаборантів. Ще в 6% недостовірної інформації колаборанти і окупанти просували ідеологію “руського міра”, в стількох же недостовірних дописах писали про дії російської армії. Антиукраїнська риторика, наряду з фейками щодо територіальної цілісності України і економічними питаннями  цього тижня склала по 2% дописів відповідно від загальної кількості виявлених фейків.

За минулий тиждень, з 12 по 16 вересня 2022 року, знову майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал самопроголошеного голови Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналі було зафіксовано 67% маніпуляцій від загальної кількості контенту. “Токмак Сегодня” цього тижня опублікував 61% дописів, які містили маніпуляції. Це на 11% більше, ніж минулого тижня. У ”Энергодара Сегодня” було опубліковано 50% дописів з маніпуляціями. “Владимир Рогова” в кожному третьому дописі мав маніпулятивні твердження (31%), майже стільки ж маніпуляцій було і в телеграм-каналі “Васильевка  Online” (30%)

Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Энергодар Сегодня” - 29%. Хоча, варто сказати, кількість їх фейків цього тижня скоротилася в півтори рази. “Токмак Сегодня” опублікував 14% фейків, “Южный плацдарм” - 12, “Евгений Балицкий” і “Васильевка  Online” цього тижня публікувала брехню тільки в 11% дописів. “Владимир Рогов” брехав в кожному 10 дописі свого однойменного телеграм-канала. 

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 156 маніпуляції (або 25% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 54 фейки (9% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість фейків зменшилася вдвічі. Це може бути пов'язано з завершенням роботи місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС і відкладеним (як з'ясувалося пізніше, зовсім ненадовго) референдумом. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.* Оглянемо найбільш розповсюджені і помітні приклади російської пропаганди.

Фейки: ЗСУ стріляють по цивільним українцям на “освобождьонних” територіях

Гольмівське Донецької області, Сєвєродонецьк, Лисичанськ Луганської області, Херсон і ще трохи “катувань” своїх військових - цього тижня колаборанти трохи відійшли від вже постійної теми “обстрілів ЗСУ Запорізької АЕС” і почали звинувачувати українських військових також у обстрілах  тимчасово окупованих міст і селищ Донецької,  Луганської, Херсонської областей. 

“ВСУ продолжают обстреливать жилмассивы. На этот раз украинская армия открыла огонь по пгт. Гольмовский, Никитовского района Горловки, Донецкой Республики” (Южный Плацдарм, 12.09.2022).

Правда, в офіційних джерелах немає згадки про обстріли цього населеного пункту, Проте в цей же день, 12 вересня, голова Донецької ОДА Павло Кириленко повідомив про ракетний обстріл Краматорська, який здійснили окупаційні війська.

“Разрушенная обстрелами украинских карателей, Северодонецкая городская больница, будет полностью восстановлена. От прямого попадания крупнокалиберного снаряда ВСУ был разрушен переход между зданиями, сейчас подрядчики приступили к отстройке” (Южный Плацдарм, 13.09.2022).

Це - фейк. Насправді, Сєвєродонецька міська лікарня потрапила під масований артилерійський обстріл окупантів ще 16-17 травня. Про це повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай та Національна поліція України.

“В Северодонецке завершаются работы по восстановлению СОШ №15. Первоочередно специалисты отремонтировали кровлю. После - приступили к замеру оконных блоков и стеклопакетов. Частично произвели замену. Восстановили разрушенный обстрелами ВСУ фасад здания и приступили к установке нового ограждения” (Южный Плацдарм, 13.09.2022)

Це фейк. Школа №15 потрапила під артобстріл російських військ і була частково зруйнована ще 29 квітня.

“Кровавый киевский режим нанес удар по центру Лисичанска. Обстрел, предположительно, совершен снарядами «натовского» калибра. Удар был нанесен по жилым кварталам. Большинство живущих там — пенсионеры” (Южный Плацдарм, 13.09.2022).

Крім російських ЗМІ, більше ніхто офіційно не повідомляв про обстріл Лисичанську.  При цьому пропагандисти заплуталися і в  типі зброї, з якої нібито йшов обстріл. Наприклад, “Южний Плацдарм” писав про снаряди натівського калібру (155 калібр), а прокремлівські РІА-Новості вже згадували HIMARS (американська реактивна установка, калібр 227 мм). Ще один телеканал «Звезда» з посиланням на псевдо-журналіста Адріана Боке показував ті самі уламки, розповідаючи, що це снаряд американської самохідної установки “Цезар”.

“Украинские фашисты в лучших традициях рейха наносят удар по мирным жителям, когда они спокойно спят в своих кроватях — в 3 часа утра ВСУ обстреляли Лисичанск. Видимо им не дает покоя то, что они не успели разрушить город, когда отступали”(Южный Плацдарм, 15.09.2022)

Це фейк. В Telegram-каналі Збройних Сил України повідомляється, що станом на 15 вересня був ліквідований штаб російських загарбників у Лисичанську.

“Из РСЗО HIMARS убивают детей. Боевики киевского режима нанесли удар по колледжу в Перевальске (ЛНР). В результате погиб подросток. 6 детей ранены. В учебном заведении были размещены дети-сироты!” (Южный Плацдарм, 14.09.2022).

Немає жодного підтвердження про те, хто і коли наніс удар по будівлі коледжу. На відео жінки кажуть про якісь особисті кімнати учениць, хоча на початку видно, що це не гуртожиток, а класні кімнати. Згадується у відео про загиблу дівчину-підлітка, але в мережі неможливо знайти жодного  фото чи згадки про неї ні від друзів, ні від рідних.

“За минувшие сутки, с 08:00 14 сентября до 08:00 15 сентября, в результате обстрелов со стороны украинских террористов, на территории Донецкой Народной Республики 9 мирных жителей получили ранения, из них 4 детей”(Южный Плацдарм, 15.09.2022)

Як і  історією про “сиріт”, немає жодного іншого підтвердження цієї інформації. Не зрозуміло навіть, на кого посилається цей Телеграм-канал, використовуючи  дані. За інформацією голови Донецької ОДА Павла Кириленка, станом на ранок  15 вересня двоє цивільних людей загинули від обстрілів російських окупантів і ще 4 людей залишилися під завалами після руйнування приватної будівлі.

“Вчерашние последствие удара нацистов по Херсону погибла целая семья — двое взрослых и двое детей”(Васильевка Онлайн, 15.09.2022)

Це фейк. За повідомленням Херсонської обласної прокуратури, 14 вересня саме ворожий снаряд влучив у землю поблизу багатоповерхових житлових будинків, а в епіцентрі вибуху опинилася родина. Від отриманих поранень загинули чоловік, жінка та їх двоє малолітніх дітей.

Крім стандартних звинувачень в обстрілах, з'явилися і “творчі вкиди”.  Як цей від Васильевка Онлайн, 12.09.2022: “Украинскому призывнику за отказ воевать прострелили ноги. Наши военные подобрали его и отправили на лечение”.

Це - фейк. Насправді, Степан Білоокий потрапив в полон після 7 вересня. Ймовірно, поранення він отримав саме там.  Він є військовим і не збирався відмовлятися служити.

Фейк: українська влада готує в Ізюмі провокацію, як у Бучі

“Украинские власти готовят в Изюме провокацию по примеру Бучи. В проукраинских пабликах начали появляться сообщения о тысячах людей, убитых в Изюме российскими военными. Пока это единичные публикации, но скоро таких постов будет все больше, их начнут подхватывать западные СМИ. Об этом сообщили в Общественной палате РФ. Новая провокация развивается абсолютно по тому же сценарию, что и в Буче. Тогда фейки тоже начали появляться на третий-четвертый день после отхода российских войск. Мы неоднократно и подробно доказывали их несостоятельность” (Мелитопольская районная администрация, 13.09.2022).

Це не так. Коли українські війська звільнили містечко Ізюм у Харківській області, то виявили масові поховання. За повідомленням голови Харківської ОДА Олега Синєгубова, експерти Нацполіції знайшли понад 450 могил. Те, що ці поховання з’явилися саме після окупації міста російськими військовими, підтверджують і супутникові знімки  компанії Maxar Technologies.

Фейк: ЗСУ обстрілюють українські ТЕС і АЕС

“Активные "самообстрелы". В результате прокатившейся волны самообстрелов украинская инфраструктура временно вышла из строя” (Токмак Сегодня, 12.09.2022)

Це тотальна брехня. Після успіхів Збройних сил України (ЗСУ) у Харківській області Росія завдала масованого удару по українській енергетичній інфраструктурі. У неділю, 11 вересня, армія РФ обстріляла Зміївську ТЕС у Харківській області, Харківську ТЕЦ-5, яка є однією з найпотужніших в Україні, низку підстанцій високої напруги. Мільйони домогосподарств залишились без світла і не лише на Харківщині, а також у Полтавській, Дніпропетровській, Сумській, Донецькій областях. Частково світла не було також в Запорізькій області.

Вже традиційно колаборанти писали  і про нібито обстріли ЗСУ Запорізької АЕС.

“Запорожская АЭС вновь под ударом — ВСУ наносят удар по берегу Днепра рядом со станцией” (Южный Плацдарм, 16.09.2022)

“Зафиксировано 15 артиллерийских ударов по Энергодару со стороны ВСУ. Об этом сообщил глава администрации города Александр Волга. Также нанесен удар по тепловой электростанции” (Бердянск Актуально, 16.09.2022)

“Энергодар снова под обстрелом украинских террористов” (Васильевка Онлайн 16.09.2022)

Це традиційно фейк. В Енергоатомі повідомили, що армія рф вдається до провокацій про фейкові обстріли українських військ, щоб  переключити Запорізьку АЕС на роботу у російській енергосистемі.

Фейк: росармія знищила  український десант біля АЕС

Не втомлювалися колаборанти розповідати про чергові успіхи у знищенні десанту, який нібито мав висадитися на баржах біля Енергодару. Почали вони висадку,  за даними  колаборантів, ще на початку вересня, коли місія МАГАТЕ ще тільки їхала до ЗАЕС. Але і 14 вересня в проросійських телеграм-каналах продовжували знищувати цей баржовий десант.

“Видео уничтожения вертолетами Ка-52 десанта боевиков ВСУ в районе Запорожской АЭС. По барже с украинскими военными, которые пытались пересечь Днепр, были выпущены ракеты «Вихрь» (Владимир Рогов, 14.09.2022)

“Минобороны РФ показало кадры уничтожения вертолётами Ка-52 морского десанта ВСУ в районе Запорожской АЭС. По барже с украинскими военными, которые пытались пересечь Днепр, выпустили ракеты «Вихрь» (Васильевка Онлайн, 14.09.2022)

В цьому “героїчному відео” є один нюанс: у ролику міноборони РФ видно, як гелікоптери КА-52 випускають ракети по прямокутній капітальній конструкції. Видно також вибух, але конструкція не йде під воду. Незалежне розслідування Conflict Intelligence Team (CIT) показало, що російські військові видали за баржу з "українським десантом" опору старого мосту в цьому районі Каховського водосховища.

Фейк: з Нікополя обстрілюють Запорізьку АЕС

“Несколько часов назад ВС РФ нанесли удары по Никополю на правом берегу Каховского водохранилища. Из населенного пункта и его окрестностей ВСУ на протяжении лета обстреливали территорию Запорожской АЭС в Энергодаре(Васильевка Онлайн, 15.09.2022)

Це фейк.Ніколи з території Нікополю не обстрілювали ЗАЕС, бо насправді все навпаки. Військові РФ, які захопили Енергодар та найбільшу в Європі атомну станцію,  з кінця липня систематично обстрілюють Нікополь. Загарбники завезли на територію станції велику кількість зброї та гатять по мирним мешканцям Нікополя майже щодня.

Фейк: в бібліотеках Мелітополя вилучили нацистську літературу

“Сотрудники УВД по Мелитополю и Мелитопольскому району обнаружили и изъяли в библиотеках региона нацистскую литературу. Об этом сообщает пресс-служба УВД по Мелитополю и Мелитопольскому району. Так, в ходе проведения мероприятий, в районных библиотеках были обнаружены книги, прославляющие преступления боевиков запрещенных националистических батальонов: «Азов», «Правый сектор», «Луганск» и т.д., совершавших преступления против мирного населения Донбасса” (Южный Плацдарм, 14.09.2022)

Це фейк. Ніякої нацистської літератури у бібліотеках немає, як і немає прославлення націоналістичних батальйонів, бо їх також немає. Судячи по обкладинках книг, продемонстрованих в дописі, які і охрестили «нацистськими», мова йде про усі історичні книги, які не подобаються пропагандистам. Зокрема, це книга «Бажаємо до України!» Доброжанського про події Першої світової війни на Буковині, «АД 242» Ірини Штогрин про 242 дні боїв в аеропорту Донецька,  дитяча книга «Стіна. Як я виростав за залізною завісою» чеського письменника Петра Сіса та «Братня навала. Війни Росії проти України» Віктора Брехуненко про численні російсько-українські війни.

Фейк: українських дітей просять доносити на своїх  батьків

“Просто доска объявлений в простой украинской школе. Предлагают доносить на родителей, если те спилкуются расейской мовой. Нужно рассказывать - что вырастет из этих детей? (Токмак Сегодня, Васильевка Онлайн, 16.09.2022).

Російські пропагандисти у продовження наративів щодо "утисків прав російськомовних" розповсюдили черговий фейк про те, що в українських школах нібито просять дітей "здавати" батьків, які не розмовляють вдома державною мовою. Цей фейк вже майже встиг перетворитися на новий мем. Пропагандисти зробили дуже грубу підробку оголошення, продемонструвавши повне незнання української мови, зокрема, її граматики.

Фейк: запорізькі вчителі малювання вигнали дітей під повітряну тривогу

“В Запорожье, временно подконтрольном режиму Зеленского, преподаватели художественной школы во время воздушной тревоги силой выгнали детей с мольбертами на улицу, - сообщают земляки. Связано это с тем, что за пределами художественной школы преподаватели не несут ответственности за детей” (Владимир Рогов, 15.09.2022).

Це брехня. У Запоріжжі школи мистецтв не працюють офлайн. Усі заняття через військовий стан переведені в онлайн-формат. Тому  вчителі фізично не могли  вигнати на вулицю дітей з мольбертами. До того ж, під час повітряної тривоги заняття перериваються задля того, аби діти та їх батьки могли перейти до бомбосховища.

Фейк: українські банки заблокували картки пенсіонерам на окупованих територіях 

“На улице к главе Акимовской администрации Максиму Зубареву подошла женщина, чтобы рассказать о бедствующей бабушке. Жительница микрорайона Дмитровка Тамара Ковтун в свои 77 лет почти голодает. Банковские карты с украинской пенсией Киев ей заблокировал, а русской хватает только на лекарства. Максим Юрьевич передал Тамаре Арсентьевне большой продуктовый пакет гуманитарной помощи”(Типичная Акимовка, 14.09.2022)

Ми не знаємо, чи існує насправді Тамара Ковтун, але в жодному з окупованих міст України влада не блокувала пенсійні картки. Пенсії продовжують нараховуватися, проте виключно через дії окупантів і блокування банківських відділень українські банки не мають можливості працювати: неможливо обслуговувати банкомати та завозити в них  гривні. Проте усі пенсійні виплати, які накопичилися і, повторимо, продовжують нараховуватися, можна зняти на підконтрольних Україні територіях.

Фейк: через зупинку ЗАЕС опалювальному сезону нічого не загрожує і всі будуть зі світлом

Отключение Запорожской АЭС не вызовет в области проблем с отоплением. Об этом ТАСС заявил председатель общественного движения «Мы вместе с Россией» Владимир Рогов. …Рогов уточнил, что Запорожская ТЭС, которая снабжает регион электричеством, при нехватке угля может быть переведена на газ” (Бердянск Актуально, 12.09.2022)

Це брехня. Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив про те, що через зупинку ЗАЕС опалювальний сезон міста-супутника під загрозою – тепломережі Енергодару працюють лише за рахунок вторинного тепла електростанції. Якщо ж не працює станція, то немає тепла, як і гарячої води. До того ж, руйнування ТЕС окупантами призвело до додаткових ускладнень: тож питання не в газі, а в незворотних пошкодженнях теплової станції, спричинених обстрілами російських окупантів.

“Населённые пункты Запорожской области получают электроэнергию из Крыма. Как сообщил глава администрации Запорожской Области Евгений Балицкий, все населенные пункты на освобожденной территории области получают электроэнергию из Крыма после остановки ЗАЭС” (Васильевка Онлайн, 12.09.2022).

Це не правда, а намагання видати бажане за дійсність. Насправді, ЗАЕС після від’єднання від української мережі не видавала енергію взагалі, а наразі, за повідомленням МАГАТЕ, знову підключена до української енергосистеми.

Фейк: українці отримають 10 років тюрми за російський паспорт

“В России граждане Украины также пользуются  расширенным набором прав.Также им предоставляют жилье, питание, работу. А что на Украине? А на Украине за паспорт РФ теперь можно получить до 10 лет тюрьмы!” (Васильевка Онлайн, 15.09.2022)

Це фейк. Уряд 16 вересня схвалив законопроєкт про кримінальну відповідальність за отримання російського паспорта. Так, 10 років тюрми може отримати виключно держслужбовець, який отримав паспорт РФ.

Далі буде.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 12 по 16 вересня 2022 року. Загалом було проаналізовано 619 повідомлень в 10 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 149 маніпуляцій і 96 фейків.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в телеграм-каналах колаборантів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Энергодар Сегодня”, "Бердянск.Актуально”, "Васильевка Online”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фейк #маніпуляція #дезінформація #пропаганда #новини #окупація #війна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...