• Головна
  • У мерії зібрали представників усіх великих заводів щодо забруднення атмосферного повітря
20:00, 15 вересня 2022 р.

У мерії зібрали представників усіх великих заводів щодо забруднення атмосферного повітря

У мерії зібрали представників усіх великих заводів щодо забруднення атмосферного повітря

Сьогодні, 15 вересня, у Запорізькій міській раді відбулася нарада присвячена проблемам екології з представниками заводів та правоохоронцями.

Про це повідомляє 061.

«Після повномасштабного вторгнення багато підприємств закрилися, хтось переїхав, але залишилися і ті, хто ще працює. Проблема №1 – це наше повітря. І вона досі не вирішена. За останні три місяці лише до міської ради надійшло 63 звернення щодо якості повітря, а в минулому році тільки за 8 місяців було 61.Ми знаємо, що є приватні підприємства, які розміщуються на територіях промислових майданчиках, що офіційно не працюють. Ми вже подали до прокуратури заяви до деяких підприємств, які порушують екологічні норми. Вдень у нас все добре, але з вечора і до самого ранку у нас починається сморід», - повідомив секретар та в.о голови Запорізької міськради Анатолій Куртєв.

Заступник генерального директора "Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб" Дмитро Макароврозказав, що за допомогою мобільної лабораторії та стаціонарними підрозділами в режимі 24/7 постійно проводять контроль якості повітря. З початку року провели 2297 проб атмосферного повітря. З них не відповідали нормативним показникам 322 проби або 14,3% від усіх проб.

«Якщо аналізувати речовини, за якими зафіксовані перевищення, то це пил (33,3%), фенол (28,3%), сірководень (16,2%), формальдегід (9,1%). У нас в місті протягом 43 діб встановленні перевищення рекомендованих безпечних концентрацій дрібнодисперсного пилу PM 2,5. Перевищення цих показників на протязі 3-4 діб за рекомендацією ВООЗ розглядаються, як небезпечні та потребують регуляторних діб. Щодо аналізу забруднень в розрізі районів міста, то найбільше забруднення відзначалось у Шевченківському районі (58,4% від усіх проб з перевищеннями),Заводський район (48%), Вознесенівський (43%), Олександрівський (32%), Дніпровський (28%), Комунарський (12%) і найменше було зареєстровано в Хортицькому районі – менше 10%», - розказав Дмитро Макаров.

Якщо ж брати минулорічну статистику, то в Шевченківському районі у 2021 році відсоток перевищень складав лише 32,3%, тобто перевищення цього року фіксують в два рази при тому, що усі промислові підприємства кажуть, що працюють максимум на третину від свої потужностей. У липні-серпні число перевищень граничних нормативів досягло майже 20% від загальної кількості проб. Кожна п’ята проба була з перевищеннями. Щодо кількості звернень від громадян, які надійшли через контакт-центр «15-80» в цей період склали 1286, а в минулому році за аналогічний період лише 284.

Представники "Укрграфіту", «Запоріжсталі», «Запоріжкоксу», «Дніпроспецсталі», «Запорізького ливарного механічного заводу», «Запорізького заводу феросплавів»,«Запорізького абразивного комбінату», «Запорізького електровозоремонтного заводу», «Запоріжвогнетриву», «Мотор Січі»,«Запорізького кабельного заводу» запевнили головуючого в тому, що на підприємствах, працюють газоочисні установки та усі необхідні фільтри і ніяких перевищень забруднень на їх промислових майданчиках немає. В ЗТМК заявили, що з березня вони призупинили роботу і зараз взагалі не працюють. Проте питання, хто саме є джерелом забруднення одразу у декількох районах міста залишається відкритим.

Виконуючий обов’язки керівника Державної екологічної інспекції Південного округу Олег Бігдан розказав, що до інспекції за останні два місяці надійшло 171 звернення від мешканців Шевченківського, Заводського та Комунарського районів міста щодо появи смороду і запаху йоду в повітрі, що негативне впливають на самопочуття людей. З переліку цих звернень чітко були визначені чотири суб’єкти господарської діяльності. По ним ми подали інформацію до Мінекології щодо проведення внепланових перевірок за особливою процедурою.

«Є постанова Кабміну, що призупиняє планові та позапланові перевірки підприємств, але якщо мова йде про наявність загроз життя та здоров’я людини і захист довколишнього середовища, то по спеціальній процедурі можна отримати дозвіл на позапланові перевірки. Ми отримали вже ці погодження. І вже почали перевіряти два підприємства зі вчорашнього дня. З понеділка плануємо проводити ще перевірки. На жаль, ми не можемо проводити оперативний контроль чи розшукові дії», - розказали в Держекоінспекції.

У Спеціалізованій екологічній прокуратурі Запорізької області повідомили, що за всіма фактами в публікаціях ЗМІ та звернення посадовців порушені кримінальні провадження, проведені слідчі дії, взяли лабораторні заміри викидів зі стаціонарних джерел і тепер чекають на результати експертизи.

«Завод напівпровідників не використовує стаціонарні джерела викидів, а методика, якою користуються екологи, не передбачає заміри з не стаціонарних джерел. Тобто, якщо мова йде про виплавку з якоїсь саморобної печі, то це поза рамками правового поля. Тут потрібно звернутися до центральної влади для розробки методики, або внесення змін в діючу щодо вимірювання неорганізованих джерел викидів», - повідомила керівниця екологічної прокуратури Ірина Лавренко.

Представниця «ЕкоКоаліції Запоріжжя» Тетяна Ярмохіна запропонувала розробити конкретні кроки вирішення проблеми, а заступниця голови департаменту захисту довкілля ЗОВА Ірина Пирогова зазначила про необхідність або обмежити, або ввести поетапне зниження викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

"У поточному році були внесені зміни в закон України "Про охорону атмосферного повітря", зокрема щодо використання автоматизованих засобів контролю на джерелах. При цьому закон не зобов'язує підприємства, але це має бути обов'язком. Системи контролю мають бути на основних джерелах викидів і в онлайн режимі ця інформація має надаватися до Державної екологічної інспекції. Зараз відсутній оперативний контроль і його потрібно повертати, бо через це збільшується кількість правопорушень, пов'язана з забрудненням атмосферного повітря", - прокоментував голова управління екологічної безпеки міськради Гліб Золоторьов.

Наприкінці наради погодили створення чергової робочої групи з питань екології та розробки дорожньої карти щодо забруднення атмосферного повітря. У мерії кажуть про необхідність створення планів поліпшення повітря.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що державна екологічна інспекція здійснила позапланову первірку одно з підприємств, що знаходиться в Заводському районі Запоріжжя. Місцеві жителі скаржились на це підприємство через сморід.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#забруднення атмосферного повітря #підприємства #сморід #повітря #нарада
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...