Будівельний бізнес переживає кризу, на які кроки йде єдиний запорізький будівельник Петро Сабашук

Будівельний бізнес в Україні сьогодні переживає не найкращі часи, будь-які зміни в політичній та економічній площинах змушують українців тримати збереження при собі та призупиняють процес інвестицій в житло чи навіть покупки вже готових квартир. Загальноукраїнські тенденції та повне перезавантаження центральної влади змусили запоріжців домислювати те, що не до кінця є зрозумілим. Під час передвиборчих перегонів, приблизно на початку літа, в медійному просторі Запоріжжя з’явилася інформація, наче будівельний бізнес Сабашука на грані банкрутства, а сам будівельник ледь не збирається покидати країну. Можливо, причини для переживань дійсно були, бо ж компанія «ЗДБК» , яка протягом багатьох років інтенсивно, один за одним зводила будинки в Південному мікрорайоні, протягом останнього року дещо сповільнила процес будівництва.

Чи справді бізнес єдиного запорізького будівельника Петра Сабашука розпадається? Чи будуть добудованими незакінчені об’єкти на першому на п’ятому мікрорайонах та коли? Про яке саме перезавантаження роботи компанії «Рассвет» нещодавно заявляв будівельник? 

Про це розповідає власник будівельної компанії Петро Сабашук.

Кілька місяців тому в місцевих ЗМІ поширювали інформацію про банкрутство бізнесу Сабашука. Яким зараз є фінансові справи ваших компаній?

Припускав, що першим прозвучить саме це питання, тож попросив бухгалтерію підготувати короткий фінансовий звіт компанії за останні три роки, тож давайте подивимося на цифри разом. Пропоную розглянути діяльність компанії «ЗДБК» за останні 9 місяців, тобто протягом 2019 року.

Кінцеві показники за цей період у нас дійсно значно гірші, ніж в аналогічному періоді минулого та позаминулого років. За 9 місяців ми заробили тільки 61 мільйон гривень, у той час як в минулому році - 180 млн., тобто приблизно наші обсяги скоротися вдвічі. При цьому ми залишаємося абсолютно прозорою компанією, яка веде діяльність в рамках закону, у повному розмірі та вчасно сплачуючи податки. Із загальної суми, що нам вдалося заробити, ми сплатили 13.5 млн. податків. Важливим є те, що ми - запорізька компанія, із загальної суми, яка надійшла на наші рахунки, одна третя залишилася в Запоріжжі у вигляді заробітних плат та податків. Для мене, як для людини, що планує й надалі жити в цьому місці важливо,щоб гроші надходили до місцевого бюджету. Коментувати, звідки пішли плітки про банкрутство я навіть не хочу. Якщо комусь дуже хочеться, щоб «ЗДБК» не будував, то нехай порахує, які збитки, в разі припинення діяльності, терпітиме місцевий бюджет.

Найбільш аргументована відповідь на ваше питання міститься в цьому документі – банкрути податків не платять, навпроти – як показує досвід, серйозні фінансові проблеми одразу породжують ухилення від них. У нас же картина абсолютно прозора і вона перед вами.

Складніші періоди в компанії були?

Та звісно! Найважче було в 90-х роках, в 2008 році, коли нас накрила світова економічна криза, у 2013-2014 роках з приходом війни. Зараз у нас далеко не та ситуація, яка була у вказані мною періоди. Переконаний - інші компанії, які будують в Запоріжжі мають не кращі показники. Такі гойдалки є систематичними, в будівельному бізнесі України взагалі розслаблятися не доводиться.

Така ситуація лише в Запоріжжі, чи це загальноукраїнські тенденції? Попередній уряд декларував зростання української економіки, чому в такому разі попит на нерухомість впав?

Українців обкрадають з певною періодичністю. Пам’ятаєте 90-ті роки, коли з рахунків людей зникли величезні суми грошей? Протягом всього періоду незалежності України людей грабують фінансові структури. Українці сьогодні навчені і тримають гроші у валюті. Що відбувається зараз? Чи не вперше за останні роки гривня так різко зміцнилася, довго трималася на рівні 29 гривень за долар, а тут стрибнула до 24. На кожному доларі людина, що має заощадження, втрачає 5 гривень, на 100$ - 500 гривень. Здавалося б, добре, що гривня зміцнилася, але по факту це черговий грабіж, бо ж ціни продовжують рости, а мало б бути навпаки . І ми також, пісок та цемент купуємо дорожче, ніж в минулому році, гривня міцніє, а будівельні матеріали та вартість життя дорожчає. Такі тенденції вплинули на всі сфери – металургію, сільське господарство та ін. Люди розраховують на одне, а виходить геть інше.

Ми стали заручниками ситуації, сьогодні заощадження просто притримують, люди не несуть гроші ні до банківських установ, ні до будівельних компаній і так зараз по всій Україні. Ринок нерухомості призупинився і будівельні компанії опинилися в непростих умовах. Ми ситуацію відчули одними з перших, може тому, що досвід великий (Петро Сабашук в будівельному бізнесі більше 30 років - ред.).

Одні з перших відчули, й відповідно першими почали планувати, як з цієї ситуації гідно вийти. Є компанії, в яких працює декілька осіб, основну частину робітників наймають за потребою, в нас ситуація інша, ми не гастролери, а тому й відповідальність вища. Ми володіємо заводом, крановим господарством, у нас працює багато людей. Загальний зарпланий фонд по всіх компаніях складає не один мільйон гривень на місяць. Є робота, чи немає, заробляємо чи ні, а заробітні плати треба виплачувати, податки від працевлаштованих осіб також. Щоб перелаштуватися, треба було призупинитися і передихнути, сьогодні, ми це зробили і зараз першими готові до прориву.

Кажуть, що ви продаєте, чи вже продали частину майна своїх компаній, це для того, щоб виручити гроші на прорив, про який щойно сказали?

Справи не настільки погані, щоб продавати майно задля того, щоб вижити. Ми дійсно дещо продали, але вірите, - мені нічого не шкода, все, чого ми позбулися багато років було для нас тягарем. Ми нічого не віддали за безціні, а навпаки, очікуємо поки з’являться вигідні для нас пропозиції. Все, що було нами продано – це в рамках оптимізації. Якщо по документах бухгалтерія бачить земельні ділянки, з яких ми платимо «скажений» податок і не маємо від них жодної користі, то їх треба продавати і це логічно. Нехай будуть корисними комусь іншому, я не жадний.

Все, що необхідно для повноцінного життя будівельного бізнесу – найперше це завод та кранове господарство, залишається з нами. Сьогодні не йде мова про продаж справді потрібних об’єктів, чи земельних ділянок.

За рахунок чого в такому разі плануєте прорватися першими?

Маємо декілька принципових речей, що роблять нас відмінними від інших. Ми не забудовники, а будівельники. «ЗДБК» єдина будівельна компанія Запоріжжя, протягом кількох десятків років ми жодного разу нікого не обдурили, це забезпечило нам добру репутацію і розширило коло друзів. Ми вміємо будувати для себе, для держави, а також можемо брати об’єкти для того, щоб заробити додаткові кошти і вкласти їх туди, де не вистачає.

Сьогодні ми готові шукати доходи, так би мовити на стороні, будемо брати участь у тендерах та пробувати будувати чи реконструювати на замовлення держави чи міста.

Раніше ми все робили під ключ самі, зараз же оголосили тендери, будемо залучати підрядників, цей крок додасть коефіцієнту корисної дії в нашій роботі і зробить її більш вигідною та відкритою.

Нещодавно на прес-конференції ви сказали про перезавантаження своїх компаній, в чому воно полягає, та якими будуть пріоритети компанії «ЗДБК» на новому етапі?

Найперше, у підході та можливостях для наших клієнтів та змінах нашої ідеології. Як я вже сказав, кінцеві роботи на об’єктах будуть виконувати підрядники, відбирати будемо найкращих, на наш погляд, а постійно співпрацювати будемо лише з тими, хто доведе, що вміє якісно та оперативно працювати. Коли справа дійде до внутрішніх робіт, то майстрів, що їх виконуватимуть, ми представимо власникам квартир. На цьому етапі наші клієнти зможуть озвучити виконавцю свої побажання, узгодити або переробити проект і квартиру зробити ідеально під себе.

Ми змінимо також систему внесення коштів на етапі будівництва. Кожну наступну суму наш клієнт буде сплачувати на чітких етапах виконання нами робіт. Наприклад, на початковому етапі будівництва і на час початку співпраці, майбутній власник квартири вносить якийсь відсоток від загальної суми. Наступну частку вносить лише після того, як ми добудуємо до того поверху, який буде вказано в договорі й так далі.

Після підписання договору наш клієнт отримає сертифікат власності на ту частину, яку сплатив. Якщо скажімо через півроку в нього плани зміняться і квартира за цією адресою йому вже буде неактуальною, він зможе право власності на майбутню квартиру продати, як третім особам, так і нам, як будівельній компанії. Це вигідно і чимось схоже на депозит, бо на час продажу сертифікату, купувати його будуть по ціні за квадратний метр, яка буде актуальною на цей час. Тобто, якщо на початку року один квадратний метр буде коштувати 12 тисяч гривень, а вкінці року вже 14, то ми викупимо сертифікат по 14.

Також, нещодавно ми почали працювати додатково ще з одним архітектурним бюро, що розроблятиме для нас проекти. Це молоді та креативні люди, тож очікуємо від них цікавих та сучасних проектів, по яких раніше ми не працювали.

Скільки в компанії «ЗДБК» сьогодні недобудованих об’єктів і коли плануєте їх добудувати?

Через ситуацію про яку сказав вище, ми змушені були перенести строки закінчення робіт. З нашими клієнтами механізм подальшої співпраці узгодили, більшість сімей готові зачекати до осені наступного року, а хто неготовий, отримає внесені кошти назад. В жовтні 2020 року ми зобов’язалися добудувати чотири об’єкти, по Нагнибіди 76 та 77 та моноліт по вулиці Новокузнецька, 76 та гаражі в 5 мікрорайоні. Інші сподіваємося добудувати в 2021 році. Зараз у нас 7 недобудованих об’єктів, сюди входять і гаражі і будинок для співробітників СБУ.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Происшествия
Завтра, 21 ноября, в Запорожье и области ожидается усиление восточного ветра до 15-20 м/с. Иногда скорость ветра будет достигать 25 м/с. Об этом 061 рассказали в пресс-службе ГСЧС. На побережье Азовского моря и на самом море ожидается ветер 25-30 м/с, высота волн будет достигать 1,5 - 2 метра. Спасатели говорят о втором уровне опасности - оранжевом.  15 -20 дм. В Запорожской области будет облачно с прояснениями, без существенных осадков, ветер восточный 15...
Политика
Сегодня, 20 ноября, в Орджоникидзевском районном суде коллегия судей продолжила рассматривать производство по обвинению экс-мэра Запорожья Александра Сина в злоупотреблении служебным положением и хулиганстве. На заседание не явилась потерпевшая сторона и в связи с этим прокурор Андрей Михайлов настоял на том, чтобы в очередной раз отложить заседание и не заслушивать свидетелей без участия второй стороны. Речь идет о представителях Запорожского горсовета и...
Общество
Сегодня во время визита в Запорожье глава ВР Украины Дмитрий Разумков сказал, что в бюджете страны на 2020 год нет денег на строительство мостовых переходов. Об этом сообщает 061.  "Исходя из того, что есть сегодня, будут еще пересматриваться позиции... пока к сожалению нет", - сказал спикер парламента, отвечая на вопрос журналистов по поводу того, есть ли средства на мосты в бюджете на следующий год. Он также сказал, что бюджеты все всегда критикуют и и...
Бизнес
Завтра, 21 ноября, вечером запорожцы не смогут воспользоваться электронными сервисами Государственной налоговой службы. Об этом идет речь в анонсе на сайте ГФС Запорожской области. Доступ к сервисам будет ограничен завтра с 18:00 до 21:00. Это связано с проведением обслуживания программно-технического комплекса Квалифицированного поставщика электронных доверительных услуг Информационно-справочного департамента ГНС. Администрация просит прощения за временны...
Новости компаний
Трагический анекдот "Ревизор" Время не властно над сценическим шедевром Николая Гоголя. Это не прошлое, а наше с вами настоящее: человеческие страхи и пороки, взятки и необразованность вне времени и пространства. В пьесе все проникнуто современным видением мира, в котором мы с вами живем. В свое время к этому произведению обращался экспериментатор театра Всеволод Мейерхольд . Ведь театр должен чувствовать время, знать и использовать все современные тенденц...
Общество
С начала года запорожские налогоплательщики направили в государственный бюджет 511 миллионов гривен военного сбора. В этом году поступления на армию с региона увеличилось на 18% или 77 миллионов гривен. Об этом сообщили в пресс-службе Запорожской областной налоговой. Среднемесячные поступления платежа выросли по сравнению с 2018 годом на 7,7 миллиона - до 51 миллиона. С начала года почти 265 миллионов гривен направили плательщики из Запорожья. От плательщи...
Власть
Начальник Каменка-Днепровского земельного кадастра Александр Змеул, согласно версии следователей, открыл газовую АЗС без разрешений и документов на землю. В ноябре 2019-го, обвинительный акт по этому делу направили в Энергодарский суд. Об этом пишет "Запорожский центр расследований" со ссылкой на судебный реестр. В течение 2018 года полиция, проводила мониторинг нелегальных заправок в области и нашла одну по улице Чаривной в Великой Белозерке. Год назад сл...
Общество
В воскресенье, 24 ноября, в 11:00 на пяти локациях в Запорожье будет проходить акция "Чистодяка". У горожан будет 3 часа, чтобы собрать как можно больше 120-литровых пакетов с неорганическим мусором - за каждый будут давать фишку "Дяка", которую можно будет обменять на подарок. Об этом сообщает 061 со ссылкой на публикацию в Facebook организатора акции в Запорожье Антона Казанцева. Упаковка мармелада будет стоить одну "Дяку", комплект носков - 2 "Дяки", пи...
Новости компаний
Отдыхать выгодно и с комфортом любят все, ведь такие путешествия – это приятные воспоминания за разумные деньги. Среди многих туристов бытует мнение, что самый выгодный отдых – по «горящей путевке». В таком случае, желающим сэкономить на путешествии нужно сидеть на чемоданах и ждать появления такого тура, чего может и не случиться. Впрочем, существует еще один вид экономного отдыха и для туристов, привыкших рационально тратить свои деньги, это может быть л...