«Українська армія змінилася кардинально»: ветеран АТО Валерій Прозапас – про службу на Донбасі, власний бізнес та Петра Порошенка

Запорізький ветеран АТО та підприємець Валерій Прозапас розповів в інтерв’ю про масштабні зміни, які, на його думку, відбулися в українській армії за останні 5 років, та пояснив, чому вирішив підтримати на виборах діючого головнокомандувача.

Валерію, розкажіть, коли почалася Ваша служба в зоні проведення антитерористичної операції?

До 2010 року жив нібито у власній шкарлупі. Займався бізнесом – я 16 років працюю в будівельно-проектувальній фірмі. Все змінилося, коли в травні 2010-го в Запоріжжі встановили памятник Сталіну. Слава богу, його незабаром підірвали. Це була ознака того, що місто заганяють в стойло. Потім зявився «смотрящий» від Віктора Януковича. Дехто каже, що тепер важко працювати. Насправді тобі було по-справжньому важко.

У 2013 році я поїхав на Майдан.

Коли почалися воєнні дії, я вже був готовий до мобілізації. Наприкінці травня мені подзвонили з військомату. Так я спочатку потрапив у сектор М – у Державну прикордонну службу. В зоні АТО провів 6 місяців. На тих територіях не було сепаратизму, тому для їхнього захоплення були застосовані регулярні російські війська. Які до того вели обстріли нащих позицій та проводили диверсійні операції.

Валерій Прозапас (праворуч) разом з побратимом під час служби в АТО

– Сьогодні ви продовжуєте займатися бізнесом?

Так, це звичайна будівельно-проектувальна фірма, яка працює з 2003 року – вже 16 років. За цей час ми побудували більше 200 об’єктів. Зводили інфраструктурні проекти, мережі зв'язку тощо. Після кризи, з 2011 року, коли частки держави в будівництві стало більше, ми почали брати участь у тендерах. У двох з восьми, якщо пощастить, виграємо, а потім поринаємо у цю тяганину стосунків з державою. Зокрема, ми збудували у Великій Білозерці перший і єдиний з запланованих у 2011 році на території області полігонів твердих побутових відходів. Провели реконструкцію будівлі обласної філармонії ім. Глінки.

Коли ти починаєш займатися будівництвом за бюджетний кошт, тобою починають цікавитися правоохоронні органи. Було відкрито декілька кримінальних проваджень, жодне з яких, ясна річ, не закінчилося вироком суду. У мене в офісі, місцезнаходження якого не змінюється всі ці роки, в рамках таких справ вже декілька разів проводили обшуки. Це стає приводом для політичних замовлень та брехливих публікацій у ЗМІ. У людей може скластися враження, що я займаюся бізнесом і сиджу на мільйонах грошей, але це неправда. Я – не мільйонер і ніколи не займався дерибаном бюджетних грошей. Моя будівельна фірма – це щоденна важка праця.

– Чи змінилася за ці роки, на вашу думку, якість української армії?

Я бачив власними очима, як за ці 5 років змінювалася українська армія. Мені є з чим порівнювати. У 90-х роках строкова служба у спецназі, у 2014 – АТО. Після служби, маючи можливість змінити військово-облікову спеціальність, я навчався в університеті оборони України ім. Черняховского. Так я став офіцером оперативного запасу. Підтримуючи кваліфікацію, протягом 2016-2018 на зборах в різних бригадах та на військових полігонах я на власні очі бачив, як зростає міць українській армії.

Те, чого нам так не вистачало в 2014 році – екіпірування, техніки, розхідних матеріалів, обладнання – зараз все це є в повному обсязі. Ми переходимо на нові стандарти НАТО. Крім того, бачимо ментальні зміни з головах офіцерів старої школи, хоча це і дається непросто. У Генштабі, на керівних посадах у військових частинах тепер ми зустрічаємо молодих людей з реальним бойовим досвідом. Так, зміни не є швидкими, але модернізація війська і не може відбуватися миттєво.

Валерій Прозапас минулого року був учасником військового параду до Дня незалежності України

В армії мають бути можливості для постійного самовдосконалення військовослужбовця. Якщо такої можливості немає, це найгірше. Так от, у 2014-му у нас було лише власне бажання – ані можливостей, ані системи, ані структури. Швидкий термін, за який вдалося докорінно змінити ситуацію, я вважаю безперечним досягненням Верховного головнокомандувача і команди вищої ланки офіцерів. Українцям притаманно посипати голову попелом і знецінювати все, але сьогодні ми дійсно маємо армію, яка розвивається.

– Тим більше, що українське військо потрапило у десятку найсильніших у Європі.

–Це правда. Українська армія – одна з небагатьох, яка має такий реальний бойовий досвід. На жаль, зміни в армії зараз не підтримуються всім населенням, як це повинно бути. Серед українців можна почути про суцільну «зраду» в армії. Саме тому потрібно не мовчати, проводити зустрічі з громадськістю і з власного досвіду розповідати, наскільки все змінилося.

Валерій Прозапас одну з таких зустрічей з громадськістю провів вчора, 22 лютого. Ветеран АТО розповів про ті зміни в українській армії, які він побачив за останні 5 років. На зустріч прийшли військовослужбовці, волонтери, активні громадяни.

Тим паче, я би подивився, як армії країн, приміром, Балтії, Польщі чи Німеччини впоралися з такоюгібридною агресією. Я не думаю, що вони б одразу дали відсіч ворогам, які йдуть на твою землю, ховаються за дитячими садками і школами.

Українська армія змінилася кардинально. Тепер вона дає можливості для свідомих людей, які хочуть захищати рідну державу: навчатись, підтримувати фізичну форму, робити кар’єру, розвиватися. Дивно чути від людей, які десятки років працюють в українській політиці і нічого не захотіли змінювати, про дерибан в армії, про мародерів, про розкрадання. Такі люди свідомо працюють на стороні ворога.

– Як на розвиток армії, на вашу думку, вплинуть результати майбутніх виборів президента?

–На моє переконання, в цей момент не можна змінювати керівництво армії. Є ризик того, що під тиском Росії Україна з новим президентом зупинить свій розвиток або, навіть, почне рухатися назад. Поки кандидати кажуть про війну в Україні, не згадуючи імені Путіна, чинний президент у 2014 році взяв на себе відповідальність та витримав цей удар.

Світ змінився, світ перестав прислуховуватися до слабких. У 2014 році наша держава була на межі знищення. Ми не можемо за 5 років одразу стати сильними. Тому зараз ми маємо продовжити обраний шлях, вектор в НАТО. Для цього вийшов у публічний простір та офіційно заявив про підтримку президента Петра Порошенко. Інформацію про титанічну роботу потрібно доносити до людей, треба їх переконувати. Україна – це Європа, це вільна земля, яка не буде дивитися на портрет Путіна і будувати черговий «русский мир».

– Ви популярний блогер у Facebook. Минулого року підписники могли прочитати про те, як ви провели один день з президентом. Що найбільше запам’яталося?

У 2014 році я почав спрямовувати всі свої емоції та стрес у Facebook і так вийшло, що людей стали цікавити мої дописи. З того дня я запамятаю особисте спілкування з Петром Порошенком. Він – дуже харизматична людина. Впевнений і спокійний, хоча і дуже втомлений. В ньому відчувається сила людини, яка переконана в своїй правоті. Це перше.

Друге, що запамяталося – коли ми поїхали в зону проведення операції Обєднаних сил. Президент хотів попасти на «нуль», на саму лінію зіткнення. Тоді це не сталося через сильний туман. А до цього під проходження служби в АТО я не раз бачив, як президент прилітав до різних місць проведення АТО. Це характеризує його, як рішучого Верховного головнокомандувача, який тримає руку на пульсі подій. Згадую, у 2014 році я бачив Петра Порошенка, який тоді привіз ліки для поранених, у Михайлівському соборі. Щоб було зрозуміло, це було 20 лютого, перед зіткненнями з «Беркутом». Вже тоді ризикував втратити все, але не боявся робити те, що повинен. Це добре характеризує нашого президента.

– Не ображаєтесь, коли Вас називають «порохоботом»?

– Ви знаєте, в той день я запитав президента те ж саме. Чи не ображає Петра Олексійовича, коли його називають «Порохом», а його прихильників – «порохоботами»? Він сказав, що прізвисько «Порох» йому подобається, бо звучить, як військовий позивний. В цьому його особливість. Наш головнокомандувач вміє перетворити чужий негатив у позитив. Спочатку «порохобот» звучало, як образа та приниження. А сьогодні, мені здається, це більше звучить, як петлюрівець, мазепинець тощо.

Я підтримую позицію і шлях, який пропонує діючий Верховний головнокомандувач і президент Петро Порошенко. Головна помилка нашого суспільства в тому, що люди очікують від президента вирішення тих питань, відповідальність за які давно передали на місця або Кабінету міністрів. Нагадаю, основні функції українського президента – це дипломатія і армія.З цим, я вважаю, Петро Порошенко впорався на відмінно.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
11.77 очень хорошо
Высокий рейтинг пользователей за Актуальность
Актуальность
12
(3 оценки)
Автор
12
(3 оценки)
Изложение
11.3
(3 оценки)
Я рекомендую
3 человека рекомендуют
Культура
Городской департамент культуры и туризма по поручению мэра Буряка обратится в Министерство культуры Украины с предложением сохранить библиотеку в подчинении города. Об этом Владимир Буряк написал на своей странице в Фейсбуке.  Мэр города считает несправедливым решением закрывать библиотеку, в фонде которой более 70 тысяч книг. Тем более после информации о ликвидации библиотеки, в нее активнее стали приходить читатели. Запорожская областная библиотека для ю...
Бизнес
Украинский лоукостер "SkyUp Airlines" в мае открывает рейсы из Запорожья в Грецию - а именно Ираклион. Билеты уже в продаже. Об этом сообщает 061 со ссылкой на пост на странице лоукостера в Facebook. Стоимость одного билета на рейс "Запорожье - Ираклион" без багажа - от 2842 гривен, а из Ираклиона в Запорожье - от 2796 гривен. Из Запорожья в Ираклион можно будет улететь по воскресеньям с 3 мая по 11 октября. А обратно - каждый четверг с 28 мая по 11 октябр...
Общество
В Запорожье из-за ОРВИ и гриппа учебный процесс приостановлен в 38 классах (23 школы). Всего же по области, карантин частично объявлен в 27 школах, где закрыты в общей сложности 51 класс. Полностью закрыты три школы в Михайловском, Токмакском и Черниговском районах. Об этом 061 сообщили в КУ «Запорожский областной лабораторный центр МОЗ». Из-за высокого уровня заболеваемости ОРВИ и гриппом на карантин отправили и воспитанников детских дошкольных учрежден...
Культура
В запорожских библиотеках вместо бумажных читательских билетов ввели электронные. Уже 19 тысяч запорожцев стали обладателями читательских билетов нового образца. Об этом сообщает пресс-служба Запорожского горсовета. Замену бумажных читательских на электронные и создание баз данных для поиска книг в мэрии называют компьютеризацией и диджитализацией. Эти процессы внедряют в 37 библиотеках города. Оформление электронного читательского билета занимает нескольк...
Общество
Мобильная связь 4G в диапазоне 900 МГц первыми протестируют жители Закарпатской, Ивано-Франковской, Львовской и Волынской областей. Дата запуска 4G / LTE в диапазоне 900 МГц запланирована на 1 июля 2020 года. Об этом сообщает Национальная комиссии регулирования связи и информатизации (НКРСИ). Решение о запуске четвертого поколения мобильной связи с повышенными требованиями телеком-регулятор принял на своем заседании в начале недели. В конце года, в декабр...
Общество
061 подводит итоги четверга, 23 января, в Запорожье и области Вчера на 061 вышел фоторепортаж, для которого запорожский историк прокомментировал реконструкцию памятника архитектуры (спойлер: Дом Минаева мы потеряли). Запорожцы начали собирать подписи против закрытия запорожской библиотеки для юношества - общественность собирает подписи. В Бердянске пациенты повредили имущество больницы после ремонта на 6 миллионов. А руководство запорожского аэропорта треб...
Происшествия
В Запорожье на острове Хортица на частной территории произошел пожар. Информация о возгорании поступила в службу «101» в 22:12. На месте происшествия спасатели выяснили, что горела сауна. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС. Пламя распространилось на площадь 95 «квадратов». Полностью ликвидировать возгорание спасателям удалось в 23:25. В результате происшествия никто не пострадал. Причина пожара устанавливается. На месте работало 16 спасателей.  Ранее мы...
Происшествия
Инцидент произошел в Пологах на переулке Водопроводный. 14-летний парень пострадал в результате взрыва петарды.  Об этом сообщают сотрудники областного центра экстренной и медицинской помощи.  Петарда взорвалась в руках у подростка, в результате чего он получил раваные раны правой кисти, рваную рану носа. На место происшествия выехала бригада медиков. Пострадавшего госпитализировали в Пологовскую больницу.
Криминал
Ленинский районный суд Запорожья назначил административное взыскание для электрика коммунального предприятия «Дубовая роща». Об этом сообщается в реестре судебных решений, передает 061. Известно, что еще в прошлом году мужчину задержали на улице Ломоносова с бумажным свертком с наркотиками. Как позже подтвердила экспертиза, внутри находилось 0, 512 грамм каннабиса. Правоохранители составили административный протокол за незаконное хранение наркотиков без ц...