«Запоріжжя має величезний потенціал»: мер Львова Андрій Садовий поділився рецептом створення успішного міста

У минулу п'ятницю мер Львова Андрій Садовий разом зі своєю командою провів у Запоріжжі публічну дискусію на тему розвитку міста. В рамках проекту Urban Talks львівські управлінці в різних містах країни зустрічаються з громадськістю і урядниками та розповідають про свій досвід створення успішного українського міста.

– Андрію Івановичу, разом зі своєю командою Ви приїхали до Запоріжжя, щоб провести публічну дискусію Urban Talks. Яку мету має цей проект?

– За 12 років, поки я працюю міським головою, змінилися президенти, міністри, уряди. Але ніхто не зміг дати мені жодної поради, що і як краще робити. Українські міста покинуті напризволяще. Маючи досвід, я хочу бути максимально корисним. Власне, для цього їжджу в різні міста, розказую про свою практику керування Львовом.

Ми говоримо про розвиток міст, про планування міста, про ефективне використання ресурсів європейських банків, про залучення інвестицій. Я приїхав до Запоріжжя із заступником з питань розвитку, головним архітектором, директором Інституту розвитку міста та іншими членами своєї команди. Urban Talks – це мудрі люди і цікава інформація, які, я впевнений, будуть корисними і для громадськості вашого міста., і для урядників Запорізької міської ради.

– Чи можете Ви порадити, на розвиток яких питань в містах потрібно звернути увагу в першу чергу?

– Усюди є багато роботи. Немає жодного міста в Україні, де були б вирішені всі проблеми. Це і інвестиції, і розвитку інфраструктури, і оновлення транспорту. А головне – створення робочих місць. Сьогодні люди бідні – їм потрібна висока заробітна платня. В іншому випадку вони просто виїдуть за межі країни.

Я вже мав цікаву розмову з мером міста. Мені приємно, що Володимир Буряк уважно слухає мене і дивиться вперед. Я був вражений його розумінням важливості розвитку аеропорту (в Запоріжжі будується новий термінал місцевого аеропорт, – прим.ред.). На сьогоднішній день є чітка формула розвитку успішного міста. Є аеропорт – є майбутнє міста. Нема аеропорту – нема майбутнього. Ця динаміка кількості пасажирів, яку сьогодні зростає, будівництво нового терміналу – це буде новий поступ для міста.

– Ви відвідали виробництво металургійного комбінату «Запоріжсталь». Які враження?

– На «Запоріжсталі» я вже був декілька років тому. За цей час була реконструйована доменна піч №3. Я сьогодні побачив і відчув цей масштаб, побачив, як виходить чавун при температурі 1450 градусів. Це захоплююче враження. Я думаю, якби громадяни нашої країни це бачили, вони б краще зрозуміли велику силу Запоріжжя і великого виробничого потенціалу вашого міста.

Певно, не всі люди знають, що в Запорізькій області виробляється 26% всієї електроенергії України: теплова-, атомна-, гідроенергетика. Місто має мати особливу вагу, тому що ви – столиця енергетики нашої держави. Я буду робити все можливе, що депутати фракції «Самопоміч» у Верховній Раді лобіювали питання виділення коштів з державного бюджету для реконструкції злітно-посадкової смуги міста.

Взагалі, важливо, щоб держава не заважала містянам працювати. Треба, щоб місто отримало повноваження з питань місцевого оподаткування, з питань поліції у напрямку громадської безпеки. Тоді в містах буде більше відповідальності і порядку.

– У Запоріжжі, як і у Львові, розвивають електротранспорт. Ви сьогодні побували на міському комунальному підприємстві «Запоріжелектротранс». Задоволені побаченим?

– Ми з вашим мером маємо однакове бачення того, що міста мають бути екологічно чистими і розвивати електротранспорт. Ми у Львові почали випускати «з нуля» трамваї. Це – єдине таке виробництво в Україні. Цей досвід, я впевнений, буде цікавим для Запоріжжя. Ми мали не тільки реконструйовані трамваї, але і новісінькі, низькопідлогові. Готові вам їх продавати по хорошій ціні. Відношення до електротранспорту, яке я зустрів у Запоріжжі, є правильним. Я побачив комунальне підприємство з хорошим керівником, а ваш мер розбирається в ситуації.

– Чи вдалося Львову пережити «сміттєву блокаду»?

– Коли навесні я був у Нью-Йорку і зустрічався с тамтешнім мером, він питав мене, як Львову вдалося вижити у сміттєвій блокаді. Скоро цей кейс будуть викладати в університетах на факультетах політології. Як ви знаєте, після того, як фракція «Самопомочі» перейшла в опозицію, нам підпалили Грибовицький сміттєвий полігон і заблокували вивіз відходів. Ми рік прожили у сміттєвій блокаді. Одразу після підпалу в адміністрації президента мені запропонували передати фракцію «Самопоміч» під керування в обмін на знаття блокади. Але ми своїх не продаємо і не зраджуємо.

Ця ситуація дала Львову новий поштовх. Спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку в цьому році ми плануємо почати будівництво нового заводу з переробки відходів. Це буде один з перших заводів в Україні. В тендері беруть участь 12 компаній з усього світу: Європа, навіть, Китай. Наприкінці місяця будуть відібрані пропозиції, до кінця року – обрана фірма почне роботу.

Дай бог, щоб інші міста також йшли цією дорогою. Поляки мають 180 сміттєперероблювальних заводів, а в нас нема жодного. Сьогодні 5% території України – це сміттєві полігони. Треба будувати систему якісного поводження з відходами, ми повинні цінувати та поважати нашу країну.

– Який досвід Запоріжжя може бути цікавим Львову?

– Масштаб, який тут є він надихає. Я дуже хотів би, щоб більшість громадян України відвідали Запоріжжя, побачили цей великий промисловий потенціал, побачили Хортицю, побачили цей простір. Моя дружина приїхала сюди вперше: річка Дніпро, Хортиця, промисловий масштаб – вона закохалася у місто. Але немає якісного авіаційного сполучення з містом. Це треба змінити наступним шляхом.

Треба, щоб держава створила нову авіаційну компанію, закупила хоча б 10 наших літаків «Антонов» і створила сполучення між українськими містами, як у Європі. Щоб за умовні 100 гривень із Запоріжжя можна було поїхати до Львова, Івано-Франківська, Одеси. Щоб українці пізнавали один одного, щоб об’єднували міста, щоб створювали робочі місця і давали більше прибутку для громад. Ще раз наголошую, коли промисловий масштаб Запоріжжя побачить Україна і весь світ, у вас з’явиться дуже багато прихильників.

– На Вашу думку, як можна вирішити велику проблему масової трудової міграції?

– Вихід один – дати їм великі зарплати. Ми сьогодні у Львові маємо до 30 тисяч людей, які працюють у галузі ІТ. Їхня середня зарплатня – 2 тисяч доларів. Люди не виїжджають, а навпаки – переїжджають до Львова. У міста буде майбутнє, якщо влада це розуміє, якщо підтримує такі кластери. Дякуючи ІТ-спільноті, в цьому році ми починаємо будувати ІТ-парк. Це – плюс 14 тисяч нових робочих місць в інноваційній галузі. Уявляєте, який це великий об’єм грошей? Запоріжжя має унікальні можливості. У вас є університети, багато мудрих студентів. Вам треба об’єднувати ці кластери, дати їм більше динаміки. У Львові ми, навіть, айтішникам безкоштовно виділяємо землю, щоб їм було вигідно будувати тут житло і залишатися. Весь світ шукає кращих і заманює їх до себе, я готовий поділитися таким досвідом, бо мені важливо, щоб Запоріжжя та інші міста були успішними.

Влада не повинна заважати людям нормально працювати. І дуже важливо дати їм надію. Люди сьогодні розчаровані і не бачать великих змін. Я – великий оптиміст, працюю і показую результат. Я готовий робити все, щоб такий результат був в усіх містах України.

Ще раз наголошу: я бачу, що міська влада Запоріжжя рухається вперед. Треба підтримувати нові технології, створювати нові робочі місця в хайтек-індустрії. Розвиватися в тому, в чому ми можемо конкурувати в світі. В Україні є багато штучних проблем, які потрібно вирішити і йти вперед. Наприклад, мені на «Запоріжсталі» розповіли, що в них є проблеми з вагонами та доставкою сировини. Неприпустимо, тощо «Укрзалізниця» своїми внутрішніми проблемами заважала працювати бізнесу.

– Ви стверджуєте, що саме міста, як турбореактивні двигуни, можуть підняти Україну на новий рівень. Як саме це можна зробити?

– Децентралізація почалася у 2014-му році і в 2015-му зупинилася. Містам не передають повноваження, а гроші, які отримали місцеві громади, вже намагаються забрати назад. На мою думку, місто має залишати собі 50% згенерованих податків. Якби працювала така формула, бюджет Запоріжжя, приміром, збільшився у декілька разів.

Знаєте, наскільки більше можна було б робити в містах, якби в містах почалася справжня децентралізація? Це була би підтримка молодих людей, пенсіонерів. У Львові ми даємо вчителям премії – 25 тисяч сотні кращих. Школярі, які здають ЗНО на 200 балів, отримують 2 тисяч гривен. Тим, хто здав два ЗНО на 400 балів, даємо 10 тисяч гривень. Кожен з хлопців, які повертаються з війни, отримують по 100 тисяч гривен. Треба любити людей, тоді вони матимуть надію.

Тому, хто може працювати, треба дати добру роботу і добру зарплату. А того, хто не має можливості, держава має підтримати. Для цього потрібні кошти, левову долю яких забирає столиця. Це не є чесно. Якщо місто добре працює, має якісний потенціал, гроші мають залишатися тут, для людей. Люди повинні нормально жити, відчувати впевненість у завтрашньому дні.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
2 очень плохо
Актуальность
2
(1 оценка)
Автор
2
(1 оценка)
Изложение
2
(1 оценка)
Я рекомендую
1 человек рекомендует
Бизнес
70 000 м3 грунта предстоит откачать землесосу "Меотида" в порту Бердянска (в районе 10-12 км) в течение месяца.  Об этом сообщает пресс-служба АМПУ.  На данный момент работы проводит техника, которая находится на балансе ГП "Администрация морских портов Украины". Тендер на определение подрядчика, который бы выполнил работы в полном объеме, в этом году проводились трижды. "Важной преградой для подрядчиков могла быть непростая ситуация в Азове. Сейчас силами...
Криминал
В Запорожье полицейские изъяли у местного жителя марихуану стоимостью более 100 тысяч гривен. Об этом сообщают в областном управлении полиции. Полицейские в ранее судимого гражданина обнаружили и изъяли более 1 кг наркотического средства, предварительно установлено марихуана. Изъятое направлено на экспертизу. Сегодня, 20 ноября, запорожские полицейские в рамках расследования уголовного производства, открытого по признакам статьи «незаконное производство, и...
Общество
В ночь с 19 на 20 ноября запорожские патрульные временно забрали у двух водителей удостоверения из-за того, что у тех были задолженности - в том числе по алиментам. Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции. Сегодня ночью на улице Космической за нарушение проезда перекрестка патрульные остановили грузовой автомобиль. При проверке документов на право управления инспекторы обнаружили, что в отношении водителя 17 ноября Государственная исполнительная с...
Общество
Запорожский УВК №109 объявил конкурс конкурс эскизов будущего мурала на центральном фасаде перед входом в школу. Об этом сообщают на сайте учебно-воспитательного комплекса. «Еще каких-то 20 лет назад разрисованные баллончиком стены были не больше, чем художественным хулиганством. В настоящее время граффити – уже не выходка подростков, а часть городской культуры и украшение серых стен, – написали на сайте учебного заведения. – Наше учебное заведение тоже хо...
Власть
В Запорожье на маршрут вышел еще один немецкий трамвай. Об этом сообщают на сайте мэрии. Очередной трамвай из немецкого Берлина сегодня вышел на маршрут в Запорожье для прохождения пробных 25 километров, а после этого будет использоваться для регулярной перевозки жителей города. В вагонах европейских трамваев, бывших в использовании, специалисты предприятия «Запорожэлектротранс» выполнили замену колесной базы, перекрасили вагон в цвета муниципального транс...
Власть
Судья Апелляционного суда Запорожской области приватизирует двухкомнатную служебную квартиру. Соответствующий проект решения исполнительного комитета Запорожского городского совета опубликован на сайте мэрии. Судья Апелляционного суда Александр Поляков проживает в служебной квартире по ул. Новокузнецкой, 57 (площадь – 71,9 квадратных метров) вместе с супругой и двумя детьми. По ходатайству Апелляционного суда области исполнительный комитет горсовета рассмо...
Новости компаний
Первым испытанием этой игровой недели стала дуэль против действующего чемпиона Украины – «Черкасских Мавп». Запорожцам не мог помочь из-за болезни один из тех игроков, кто достаточно качественно выполняет свою работу на старте сезона – Антон Буц пропускал поединок из-за болезни. Тем не менее подопечные Валерия Плеханова мощно включились в игру. В самом начале удалось оторваться в счете 16:6. Максиму Михельсону понадобился тайм-аут, чтобы привести в чувств...
Власть
На проспекте Маяковского обещают закончить основную часть реконструкции проезжей части и возобновить движение транспорта до 1 декабря. Об этом на своей странице в социальной сети сообщил городской голова Владимир Буряк. Как уже писал 061, подрядная организация «Ремшляхбуд» 900 метров дороги на проспекте Маяковского отремонтирует за 37 миллионов гривен. Последние несколько недель подрядчики активно работали на одной из проезжих частей Маяковского. Сегодня н...
Власть
Представители Рината Ахметова от "Оппозиционного блока" предложили Медведчуку как одному из руководителей "За Життя"  выдвинуть в президенты от оппозиционых пророссийских сил мэра Запорожья. Однако, предложение кум Путина отверг сразу - оппоблоковцы не вспомнили, как зовут мэра Запорожья. Об этом идет речь в материале "Украинской правды". По версии издания, Колесников вместе с Новинским предложили Медведчуку с Левочкиным выдвинуть в президенты не Бойко, Ра...