• Головна
  • С 1 января закон обязывает всех сортировать мусор: что изменилось в Запорожье
10:23, 23 лютого 2018 р.

С 1 января закон обязывает всех сортировать мусор: что изменилось в Запорожье

От редакции: С 1 января в Украине вступил в силу закон, который обязывает всех сортировать мусор. О том, выполняется ли он в Запорожье, мы попросили написать запорожских эко-активистов. Спойлер: не выполняется. 

В рамках Угоди про Асоціацію з ЄС Україна зобов'язалася імплементувати європейські Директиви 1999/31/EC та 2008/98/EC, згідно з якими з 1 січня 2018 року українці повинні сортувати відходи, розділяючи їх на придатні для переробки (вторсировина), небезпечні (підлягають утилізації), біологічні (потребують переробки) та інертні (підлягають захороненню).

Ці зобов’язання закріплені в ст.32, яка з'явилась у Законі України "Про відходи" наприкінці 2012 року. Згідно зі ст.30 ЗУ "Про місцеве самоврядування" та ст.21 ЗУ "Про відходи", організація збирання і видалення твердих побутових відходів (ТПВ), створення полігонів для їх захоронення, а також організація роздільного збирання корисних компонентів ТПВ належать до компетенції органів місцевого самоврядування і місцевих державних адміністрацій, тобто міськвиконкомів, районних державних адміністрацій та селищних рад. До їхніх зобов'язань також входить затвердження місцевих і регіональних програм поводження з ТПВ та контроль за їх виконанням, вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з ТПВ.

Отже, відповідальність за імплементацію законів про поводження з відходами повністю лежить на органах місцевого самоврядування, які мали п'ять років на підготовку і організацію виконання норми закону. Тому саме від них ми вимагаємо пояснень, чому досі не маємо гідної інфраструктури поводження з відходами.

На наш запит з цієї проблеми ми отримали наступну відповідь:

С 1 января закон обязывает всех сортировать мусор: что изменилось в Запорожье, фото-1

Що пішло не так і як налагоджувати інфраструктуру поводження з відходами?

На сьогодні в Запоріжжі діє єдиний полігон твердих побутових відходів, площа якого сягає 47га. Полігон існує з 1955 року, стан систем перехоплення, відводу й очищення фільтрату та систем збору, відводу й утилізації газу на ньому в ганебному стані. Фільтрат потрапляє у довкілля. Токсичні речовини потрапляють в ґрунтові води. Зменшити навантаження на полігон можна сортуючи сміття, яке захоплює наш простір, захоплює екосистему, в якій ми дихаємо, в якій вирощуємо продукти харчування і беремо питну воду.

Голова однієї з компаній, що займається вивозом сміття у Запоріжжі, розповідає: "Необхідні законопроекти є у Верховній Раді, але вони не проголосовані, і немає єдиної думки, як бути далі. Є різні думки, йде боротьба кланів, які протягують вигідні для себе рішення. Але ті закони, які дозволять запрацювати справжньому сортуванню сміття та наблизять Україну до виконання зобов’язань, не прийнято. На кону близько десяти мільярдів гривень на рік. І йде боротьба за те, хто їх буде розподіляти."

Є й об'єктивні перешкоди забезпеченню сміттєсортування:

  • дуже низька ціна на вивіз і зберігання твердих побутових відходів. Слід погодитись, що сортують там, де вигідно сортувати і водночас невигідно не сортувати,

  • низький рівень екологічної свідомості громадян через відсутність широкого висвітлення проблеми у місцевих і національних ЗМІ. Цікаво, що сприяння роз'ясненню законодавства про поводження з ТПВ серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів ТПВ як вторинної сировини також належить до компетенції місцевих органів влади,

  • відсутність дієвого механізму покарання за правопорушення у сфері поводження з відходами.

Справжньою проблемою залишаються небезпечні види відходів, такі як люмінесцентні лампи, ртутні термометри. Ці відходи є особливо небезпечними і потребують особливих умов для збирання і переробки. Ніякої цінності переробка таких відходів не несе і тому без продуманої стратегії і програми поводження з такими відходами нам не обійтись. Сьогодні місто, на жаль, не має жодної відповіді на питання, що робити з такими видами відходів, чим наражає всіх нас на небезпеку.

В Законі чітко прописані зобов'язання місцевої влади, і прикро, що це є недостатнім для того, щоб чиновники міськвиконкому і районних держадміністрацій почали їх виконувати. Очевидно, що рух від жителів міста повинен підштовхнути владу до виконання своїх прямих обов’язків, а саме: кожен мешканець може написати електронного листа на адреси:

[email protected],

[email protected],

[email protected]

[email protected]

з питанням, що зроблено для реалізації стратегії поводження з тими чи іншими видами відходів. Обобв'язково вказати свої прізвище й ім'я, домашню та/або електронну адресу, контактний номер телефону. Створимо попит і змусимо владу діяти!

У авторів цієї статті є певний досвід і досягнення в питанні сортування сміття і його утилізації. Наприклад, створивши за півроку попит, ми досягли того, що на сортувальній станції Запоріжжя почали приймати тетрапаки. Маленька перемога, яка заперечує тезу "Від мене нічого не залежить". Всіх, хто небайдужий до проблем нашого міста, ми запрошуємо до співпраці, а також готові надати будь-яку інформацію. Адреса сайту з усіма контактними даними: zpspace.com.ua.

Примітка: Автори цієї статті є виключно споживачами інфраструктури поводження з відходами, а не її будівниками, тому не претендують на високий рівень фаховості.

Юлія Калоша, проект Zpspace

Читайте также: 

Все про сортування сміття. Частина 1: як відрізнити вторсировину від відходів, які не перероблюються 

Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 2: куди подіти відсортовані відходи 

Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 3: про зменшення кількості сміття або принцип трьох “R” 

Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 4: чи можливе життя без відходів

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мусор #сортировка #Запорожье #экология
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...