“Нет чудо-таблеток, есть тяжелый ежедневный труд”: в Запорожье экономист Павло Шеремета рассказал, как построить успешную страну

16 ноября в Запорожье выступил экс-министр экономического развития Украины (2014), основатель Киево-Могилянской бизнес-школы и Школы управления УКУ Павло Шеремета. Известный украинский экономист принял участие в панельной дискуссии на туристическом форуме, а до этого выступил перед главами объединенных территориальных громад в Центре развития местного самоуправления. 061 посетил эту встречу и записал интересные высказывания Павла Шереметы.

“Мислячий уряд не робить реформи за рік-два до виборів. Це самогубство”

“Я не дуже вірю в національні зміни протягом наступного Х часу до виборів. Чи будуть дострокові вибори, не знаю. Я, навіть, не знаю, чи будуть у нас в 2019-м році строкові вибори. Це Україна, ласкаво просимо. Ймовірність того, що за ці два роки проведуть реформи, — 3-5%. Ніякий мислячий уряд (а у нас уряд мислячий) не робить реформи за рік-два до виборів. Це просто самогубство. Я набагато більше вірю в успіхи в найближчі два роки на місцях, в територіальних громадах. У вас попереду 2,5 років роботи”.

“Довготривалий план і піврічні проекти”

“У японців є хороша фраза: “Швидко — це повільно, але кожного дня”. Японію розбомбили в 1945-му році. Реально пони почали підніматися лише через 25 років — у 65-70 роках. Всі, хто вчив іноземну мову, знають, зробити це за день, тиждень, місяць неможливо. Основний словниковий запас можна вивчити за півтора роки. Як? По 7 слів кожного дня. За рік ви будете знати дві тисячі слів, яких буде достатньо для нормального володіння мовою”.

“Що найважливіше? Довготривалий план — куди ми прийдемо через 30 років. Треба прописувати його через піврічні проекти. У нас реформа поліції розтянулася в часі, ми бачимо, як вона вже видохлася. Хоча зпочатку це був шестимісячний проект.

Є прекрасний інструмент — проектний план. Ключовий момент: визначити кінцеву ціль. Наша команда працювала у Вінниці. У них затверджена стратегія 2020. В цьому місті є вулички, які досі не підключені до каналізації. Вінниця може себе називати містом усміхненних людей відповідно своїй стратегії. Але давайте спочатку підключимо вулицю до каналізації. Зробити це за шість місяців — реально. В місті хочуть в 4 рази збільшити кількість туристів. За 6 місяців це зробити неможливо, але можливо, наприклад, розробити туристичний імідж міста”.

“Тунельний тупізм світового бюрократа”

“Нації потрібно запропонувати щось далекосяжне, але водночас і показувати короткочасні перемоги — прибрати черги в дитсадки, стоки. Люди втомляться чекати, якщо постійно годувати їх планами на майбутнє.

Південно-азійська країна Майлайзія. 27 мільйонів населення, співрозмірна з Україною країна. (В 2008-2011 Шеремета был президентом и старшим консультантом Института стратегии голубого океана в Малайзии, — прим. авт.). В 90-х країна мала такий валовий дохід на душу населення, як і Україна — 3 тисяч доларів. Ми за цей час умудрились його майже не розгубити. А в Малайзії примножили в 3,5 рази — більше 10 тисяч доларів. Ще в 1991 році створили стратегію-2030. Вони сказали: через 30 років ми хочемо бути визнаною світом країною.

В Малайзії роблять шестимісячні проекти. Здається, що може бути креативного в подоланні вуличної злочинності? Є некреативний шлях — подвоїти кількість поліцейських. Побудувати нові поліцейські академії. Тоді прем'єр-міністр Малайзії був готовий це зробити і витратити 15 мільйонів доларів. Ми тоді зацікавилися, скільки поліції патрулює на вулицях. Виявилося, що з 110 тисяч поліцейських лише 10 тисяч реально працюють на вулицях, а інші сидять по офісах. Частина з них — слідчі, експерти, які роблять важливі речі, а  більшість займаються бюрократією. В результаті в Малайзії повернули людей на патруль, зосередили їх у кримінальних районах. Таким чином за 6 місяців вулична злочинність була зменшена на 40 відсотків. Ось креативний і ефективний шлях. Чому вони це не зробили раніше? Це тунельний тупізм світового бюрократа”.

“Єдиний шлях розвитку на селі — самозанятість”

“Мене запитують, що потрібно робити в першу чергу, яку галузь розвивати. Скажу цифрами. Малий бізнес в нормальних розвинутих країнах світу складає 40-45% ВВП. В Україні він складає 15%. Ми потроємо економіку, якщо просто розвинемо малий і середній бізнес.

На території більшості територіальних громад немає великого підприємства, як “Мотор Січ”. Не треба очікувати чогось від уряду, обласної чи селищної ради. Зрозумійте, там грошей для вас нема. Єдиний шлях — самозайнятість.

Мій хороший друг Олександр Пазенюк відкрив у “Сільпо” проект “Лавку традицій” (там можно приобрести натуральные продукты мелких производителей, — прим. авт.). Ми бачимо дві тенденції: з однієї сторони люди йдуть у супермаркет, бо там дешевше, але за медом, м'ясом, свіжим молоком ми прямуємо на базар. Він розповідав: зупинився біля кафе у Полтавській області і йому запропонували 15 сортів травяного чаю, який власноруч створює власник. Цей підприємець через “Сільпо” тепер продає 4,5 тонни чаю! В упаковці — 20 граммів, можете уявити, скільки було його продано.

Організувати самозайнятість не буде так важко зробити, бо вже є попит на натуральні, екологічно чисті домашні продукти”.

“Інвестори не говорять про українську податкову систему”

В ответ на вопрос о необходимости уменьшить налоги для бизнес

“У нас вже одна з кращих податкових систем в світі. Це не означає, що вона ідеальна. Але ніде у світі приватний підприємець не платить 5% податку. Ніде у світі. Більше нікуди знижувати. Інвесторів питають, що їх не подобається в Україні? Перше — корупція, друге — незахищенність власності. Третє з великим відривом — війна. Інвестори не говорять про українську податкову систему. Вони кажуть: з вашою заробітною платнею в 170 доларів нам всеодно, які тут податки”.

“Немає чудесних таблеток. Є лише десятиліття тяжкої праці”

“Якщо ви очікуєте від мене чудесну таблетку, яку можна сьогодні записати, післязавтра зробити, а післяпіслязавтра вже йти балотуватися у президенти, то такого ви не почуєте. Воно так не працює. Немає ніяких чудесних таблеток. Є лише десятиліття тяжкої праці. Візьмемо Польщу, це, напевно, успішний приклад. Вона за останні десять років ніколи не падала в економічному зростанні. Але нинішньою успішною Польшею країна стала десь чотири років тому. Після 20 років тяжкої праці”.

“Декілька слів панам-головам. Мені вас шкода. Я дуже дякую, що ви взяли на себе цю ношу. Зараз найлегше відсидітися, сісти покритикувати все навколо у фейсбуці. А найважче — те, що найбільше зараз потрібно, — засучити рукава і працювати. Робота в уряді була для мене найважчою і найменш вдячною роботою, яку я мав в житті. Те що ви зараз робите, оцінять нащадки. І, можливо, навіть, не наступне покоління. Але нам треба працювати. Всі ми хочемо, щоб Україна була сильною і потужною країною”.

Автор — Андрей Вавилов, фото — автора и пресс-службы Центра местного самоуправления

Запорожье Шеремета экономист
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Запорожская школьница получила стипендию имени Тараса Шевченко. Об этом сообщают на сайте Запорожской ОГА. Ученицу 9 класса Веселовской общеобразовательной школы № 1 Анну Шавлюк указом президента Украины отметили стипендией имени Тараса Шевченко за особые успехи в изучении украинского языка и литературы в 2017/18 учебном году среди учеников школ. Напомним, согласному другого указа президента лучшие ученики Запорожской области получили стипендии по результа...
Общество
Одним из модератором второго запорожского Туристического форума станет известный украинский журналист, телеведущий Дмитрий Гордон. Об этом сообщают организаторы форума. Дмитрий Гордон на форуме будет модератором направления «Маркетинг». Известный журналист с 1995 года издает популярную газету «Бульвар», которая сегодня называется «Бульвар Гордона». С февраля 2017 года на телеканале «112 Украина» Дмитрий Гордон ведет авторский проект «Гордон». Как уже писал...
Власть
Фирмы семьи депутатки Запорожского городского совета Ольги Ревчук, которая отпраздновала 30-летие в запорожском ресторане со звездами, за несколько последних лет получили подрядов не менее, чем на 1,3 млрд гривен. Об этом пишут "Наші гроші.Запоріжжя" со ссылкой на соответствующие данные в системе электронных закупок "Прозоро" и "Вестнике государственных закупок". ООО "Ферротрейдинг" за последние 2 года получило подрядов в сфере публичных закупок на сумму 1...
Политические новости
Сегодня, 12 ноября, народный депутат Украины, лидер Радикальной партии Олег Ляшко встретился с коллективом Запорожского железорудного комбината – крупнейшего предприятия отечественного горно-металлургического комплекса. «Вы занимаетесь очень тяжелой работой. Равнять ваш труд и труд человека, который сидит в кабинете – очень несправедливо. Поэтому после президентских выборов я, в первую очередь, внесу изменения в Конституцию о сокращении количества народных...
Происшествия
Запорожский многопрофильный лицей №99 ушел на карантин - много детей заболело ОРВИ. Об этом идет речь в приказе Хортицкого территориального отдела образования департамента образования и науки Запорожского городского совета от 9 ноября. Подробнее о ситуации сегодня рассказал начальник территориального отдела образования Хортицкого района Александр Годжек, передает пресс-служба горсовета. По словам Александра Годжека, первые признаки неблагополучной эпидемио...
Политические новости
Лидер Радикальной партии, народный депутат Украины Олег Ляшко встретился с жителями села Балковое, что в Токмакском районе Запорожской области. На встречу с известным политиком пришло множество местных жителей, недовольных политикой действующего руководства страны. «Я приехал к вам специально. К сожалению, в села наши политики никогда не доезжают, только и выступают с высоких трибун или по телевизору. Я вырос и провел все свое детство в таком же селе. Поэт...
Криминал
Сегодня, 12 ноября, в Запорожье около 7 часов в полицию позвонили очевидцы и рассказали, что на улице Нижнеднепровской двое подозрительных парней что-то ищут возле многоэтажки. Об этом сообщает пресс-служба запорожской патрульной полиции. Патрульные приехали и увидели двух парней, которые подходили по описанию. Во время поверхностной проверки в карманах и рюкзаках инспекторы нашли 68 полиэтиленовых зип-пакетов обмотанных липкой лентой с порошковым вещество...
Происшествия
Вчера, 11 ноября, в Заводском районе водитель легкового авто врезался в столб и погиб на месте происшествия. Об этом сообщает отдел коммуникации Нацполиции Запорожской области. Вчера около часа ночи 22-летний парень за рулем «ВАЗ 2101», не справился с управлением, выехал за пределы проезжей части и совершил столкновение со столбом линии электросети. В результате аварии водитель погиб. Полицейские открыли уголовное производство по признакам ч.2 ст.286 Уголо...
Культура
Сегодня, 12 ноября, в Запорожском туристическом центре пройдет воркшоп на тему социальной рекламы от Изабеллы Чан. Об этом 061 стало известно из анонса мероприятия. Встреча будет проходить с 16.00 до 18.00 по адресу Соборный, 151 ("Туристичний інформаційний центр").  Вход свободный, но нужно зарегистрироваться здесь:  https://goo.gl/Ld7Evs . "Дитинство Іззі пройшло у Гонконзі та Сингапурі. Вона почала писати п’єси і ставити їх на сцені з восьмого класу. Її...