Італієць, що поставив вимогу персоналу своєї тратторії обслуговувати українською: “Я не очікував аж такого напливу клієнтів”

Ще й тижня не пройшло, як у Запоріжжі відкрилась тратторія “Fabrizio”, а про неї вже говорять по всій Україні. Заклад став відомим абсолютно випадково. Раніше на цьому ж місці був ресторан під назвою “Африкана”. Коли Фабріцио орендував приміщення і вирішив відкрити на його місці італійську тратторію, постало питання, що робити з персоналом “Африкани”. Італієць пообіцяв підвищення зарплати, але поставив умову - обслуговувати клієнтів українською. Офіціантів така вимога обурила, і на роботі вони не лишились. Син Фабріцио розказав про цей випадок своєму другові, той запостив це в Фейсбук. Далі подію підхопили ЗМІ, і понеслось… Відповідну публікацію тільки на сайті 061 прочитали 40 тисяч людей. Ми зустрілись з Фабріцио і розпитали, які наслідки мала така слава, як його занесло в Запоріжжя і що готують у його тратторії.

З Фабріцио ми зустрічаємося у вівторок вранці. Він трохи запізнюється - закуповував продукти на день. Поки чекаємо, роздивляємось інтер’єр. Від “Африкани” тут досі лишились стіни у кольорах жирафа. На них тепер висять картини та фотографії, привезені власником зі свого дому в Італії.

В залі привертає увагу величезна дерев’яна шафа. Її, а ще старовинне радіо, прапор, тумбочку і футбольні “рози” також привезли з Італії. “Забрали сюди усе з дому”, - сміється син Фабріцио, Микита. Його вітчим розмовляє тільки італійською, тож Микиту просимо бути перекладачем у нашій розмові. Сам італієць вибачається, що поки не може говорити українською. Запевняє, що потроху її вчить, але знає поки тільки декілька фраз.

“Я вже 10 років одружений на жінці з Запоріжжя, весь цей час приїзжав сюди на відпочинок і давно хотів переїхати та відкрити тут свою справу, - розповідає Фабріцио.

Мені подобається Україна її дух свободи.

Я роздивлявся довкола, ходив по місцевих закладах, вивчав їх. Мріяв привезти сюди італійську кухню, щоб мешканці Запоріжжя могли її скуштувати”.

У Італії Фабріцио вже близько шести років займається бізнесом у сфері харчування. Там він також має невеличку тратторію, яка працює і досі. Але наразі він здає її в оренду іншій людині, а сам приїхав в Запоріжжя. Спочатку була ідея відкрити желатерію і продавати морозиво власного виробництва. Але врешті зупинились на тратторії. 

"Ми більше місяця шукали приміщення. Заклади були або завеликі, або задорогі, або навпаки замаленькі. А потім дізнались, що закривається "Африкана" і вирішили, що це якраз те, що треба, - говорить, - Якщо говорити про бюрократію, то все було не складніше, ніж у нас в Італії. У італійців бюрократичний апарат теж доволі розвинений". 

А далі була резонансна історія про персонал. Сам Фабріцио розповідає про це так:

"Я вже багато років підтримую Україну та українців у їхньому пориві до свободи та прагненні до Європи. Ще в Італії, через волонтерські організації діаспори, я допомагав українським бійцям на фронті. Тому не бачу нічого дивного, що персонал українського кафе має говорити українською...".

"Коли закрилась "Африкана", ми почали говорити з існуючим персоналом, - підхоплює Микита. - Справді сказали, що можливе підвищення зарплатні. Але єдина умова - щоб бармен і офіціанти обслуговували клієнтів українською. Одразу після цього почалося неймовірне обурення.

Вони почали мені ставити свої умови, і сказали "Мы бы пришли к вам, если бы не вот это требование насчет украинского языка".

Тобто фактично ми їх не звільняли, а просто не взяли на роботу. І мова була не єдиною причиною, вони не підходили нам і по інших параметрах. 

"Я вважаю, що в Україні проблема з мовою - штучна, - додає Фабріцио, - У нас були тотожні проблеми в районі Тіроло в Італії, де велика частина населення говорить німецькою. Але навіть в Тіроло, де в сім'ях говорять німецькою, діти в школах говорять італійською. Мене дивує, що в Україні народ поділений по мові. У нас в Італії сотні різних діалектів, але всі знають італійську мову". 

Інший персонал знайшовся дуже швидко. Наразі в тратторії працюють двоє найманих людей - офіціантка і бармен. Більшу частину роботи виконує сім'я Фабріцио - він сам, його дружина і син. Вони все готують на кухні, вони ж виходять в зал приймати замовлення. 

"Я хотів відтворити в цьому закладі саме італійську атмосферу, - говорить Фабріцио.

В Італії 95% власників таких закладів самі працюють в них цілими сім'ями, самі виходять в зал до клієнтів, самі готують і так далі.

Ми використовуємо хороші італійські продукти, і страви, які ми тут готуємо, теж типово італійські, зібрані з різних регіонів. Наприклад, є суп лігурійський, є суп умбрійський, тобто ми намагались в меню представити страви з різних регіонів Італії". 

І додає: "Я розумію, що деякі страви можуть деяким людям не сподобатись, бо вони специфічні. Але саме так роблять в Італії. Іноді клієнти кажуть, що треба було приготувати щось інакше, додати інших спецій, але ми використовуємо типовий італійський рецепт, і не можемо його міняти. Наприклад, недавно одній клієнтці не сподобалось наше різотто, бо в уяві українця і в уяві італійця різотто - це різні страви". 

"Коли відкривались, ми не розраховували, що відразу буде наплив відвідувачів. Ми орієнтувались на те, що заходитимуть люди, які тут близько працюють та живуть. Думали вже трохи згодом, коли повністю приведемо заклад до ладу і "наб'ємо руку", зробити якусь рекламу, - говорить Микита.

Але після посту про українську мову, фактично в той же день, до нас повалили клієнти. На другий день нам замовили два банкета. Було таке, що пара стояла на вході і чекала, поки звільниться столик". 

Сім'я досі не призвичаїлась до особливостей українського ресторанного бізнесу. В Італії, наприклад, більшість закладів не працюють на вихідних. І якщо ще в суботу можна побачити відкриті кафе, то неділя для більшості - сімейний день, коли ніхто не працює. В Запоріжжі такого немає. 

"Ми працюємо в тратторії всією сім'єю, тому ще маємо призвичаїтись, як так продумати графік, щоб ми могли одне одного підміняти і працювати без вихідних, - говорить Микита, - Наразі ми приходимо зранку, їдемо щось докупити, працюємо цілий день, і тільки об 11 вечора потрапляємо додому. Менш ніж за місяць я скинув 6 кілограм. Просто не встигаю нічого з'їсти. Тому ми вирішили зробити вихідний у неділю, щоб трохи перевести дух".

"В Італії люди приходять їсти тільки з 12 до 14, і потім ввечері. А тут в Україні можуть прийти в будь-який час, - говорить Фабріцио, - В Італії оця пауза з 14 до 18 годин дає можливість закладу підготуватися до приходу гостей - докупити продуктів, приготувати страви. Тут система інша, до якої ми маємо ще звикнути. Треба бути готовими, що люди прийдуть в будь-який час". 

"Я хотів би зауважити, що ми не претендуємо на звання ресторану, і не планували цього. Ресторан - це інший заклад, абсолютно іншого типу. Ми завжди мріяли створити заклад сімейного типу, з домашньою атмосферою, без пафосу", - додає Микита. 

Сам Микита за освітою історик, до недавнього часу він працював на Хортиці інспектором служби режиму. Але заради роботи в тратторії звільнився звідти. 

"Мені самому не віриться, що ми це робимо, - говорить він, - Я з дитинства мріяв займатись власним кафе, але я думав, що це нереально. Можна сказати, здійснилась моя дитяча мрія". 

Записала Тетяна Гонченко, фото Слави Чиженка

Италия Запорожье траттория кафе еда
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
8.7 хорошо
Актуальность
8.7
(3 оценки)
Автор
8.7
(3 оценки)
Изложение
8.7
(3 оценки)
Я рекомендую
4 человека рекомендуют

Комментарии

Новости компаний
В умовах нового ринку електроенергії, який повноцінно запрацював в Україні з липня поточного року, і для підприємств, і для населення все більшої актуальності набуває прагнення платити виключно за фактичні обсяги споживання. Здавалося б, це завдання з легкістю можна вирішити шляхом використання високоточних лічильників комерційного обліку електроенергії. Проте навіть такі вимірювальні прилади з часом і за певних умов експлуатації втрачають свої початкові м...
Общество
Сегодня, 21 ноября, в Запорожье около 300 человек провели шествие ко Дню Революции Достоинства. "Україна - понад усе", "Героям слава" - люди с желто-голубыми флагами прошли от площади Маяковского до площади Героев. Об этом сообщает 061. На площади Героев участники марша спели Гимн Украины и почтили память погибших минутой молчания. "Треба висловлювати свою позицію, тому ми сьогодні тут. Обов'язково треба приходити на такі заходи та підіймати бойовий настр...
Общество
Об этом стало известно в ходе заседания депутатской комиссии по вопросам коммунальной собственности, ресурсов, приватизации, архитектуры и земельных отношений, передает 061. Как сообщила директор департамента охраны здоровья горсовета Виктория Ушакова на ближайшую сессию будет вынесен вопрос о выделении дополнительно 19,3 миллиона гривен на зарплаты сотрудникам больницы и 1,7 миллиона гривен на завершение строительства амбулатории на улице Дорошенка в Хорт...
Культура
На заседании административной комиссии при исполкоме горсовета рассмотрели более 40 протоколов, составленных сотрудниками инспекции благоустройства, полиции, местных райадминистраций за нарушение правил благоустройства. Среди приглашенных на заседание нарушителей - владелец квартиры на проспекте Соборном, 208, который разрушил декор балкона. Об этом сообщается на странице админкомиссии в Фейсбуке. В начале ноября в доме по адресу пр.Соборный, 208 во время...
Общество
В Запорожье чиновники из департамента инфраструктуры в партнерстве с велоактивистами планируют начать обустраивать велодорожки на Набережной магистрали уже со следующего года. Внесение изменений в проект велоинфраструктуры презентовали на последнем заседании депутатской комиссии по вопросам бюджета. В рамках Программы развития велоинфрастуктуры города на 2020 год предусмотрено выделить из городского бюджета около 8,7 миллионов гривен для строительства вело...
Происшествия
Спасателей вызвали жители с.Терсянка Вольнянского района - на дне заброшенного колодца находились котята. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС в Запорожской области. 21 ноября спасать котят приехали бойцы ГСЧС. Животные были на глубине 14 метров. На дно колодца с помощью лестницы и веревки спустился спасатель. Ему удалось поднять на поверхность трех котят.  Сразу посл спасения животные обрели новый дом - их приютила местная жительница.  Как ранее писал 061,...
Власть
Депутаты Запорожского городского совета на ближайшей сессии рассмотрят проект бюджета Запорожья на 2020 год. Главный финансовый документ города на следующий год подготовлен и опубликован на сайте мэрии. Об этом сообщает 061. Предварительно, доходы бюджета города определены в сумме 7 млрд 416 млн 035 тысяч 886 гривен (в том числе доходы общео фонда — 7 млрд 256 млн 982 тысячи 900 гривен, специального фонда — 159 млн 052 тысяч 986 гривен). Расходная часть —...
Общество
Об этом сообщила вчера, 20 ноября, в ходе заседания депутатской комиссии по вопросам бюджета заместитель руководителя департамента инфраструктуры и комплексного благоустройства Марина Байло. Об этом передает 061. На ближайшую сессию чиновники вносят изменения в бюджет, где предусмотрено, в частности, дополнительное финансирование в размере 1,55 миллиона гривен на металлоконструкцию с иллюминацией на бульваре Шевченко. Марина Байло объяснила, что новогодняя...
Общество
Десятки плакатов, крики «Ганьба», мешок земли и «коридор позора» — так запорожские аграрии встречали заместителя министра развития экономики, торговли и сельского хозяйства Тараса Высоцкого и уполномоченного по земельным вопросам Романа Лещенко. Столичные чиновники приехали в Запорожье, чтобы обсудить земельную реформу. С порога заявили о том, что настроены на диалог и хотят получить ответы на ряд вопросов, на основании которых потом будет подготовлен анал...