Італієць, що поставив вимогу персоналу своєї тратторії обслуговувати українською: “Я не очікував аж такого напливу клієнтів”

Ще й тижня не пройшло, як у Запоріжжі відкрилась тратторія “Fabrizio”, а про неї вже говорять по всій Україні. Заклад став відомим абсолютно випадково. Раніше на цьому ж місці був ресторан під назвою “Африкана”. Коли Фабріцио орендував приміщення і вирішив відкрити на його місці італійську тратторію, постало питання, що робити з персоналом “Африкани”. Італієць пообіцяв підвищення зарплати, але поставив умову - обслуговувати клієнтів українською. Офіціантів така вимога обурила, і на роботі вони не лишились. Син Фабріцио розказав про цей випадок своєму другові, той запостив це в Фейсбук. Далі подію підхопили ЗМІ, і понеслось… Відповідну публікацію тільки на сайті 061 прочитали 40 тисяч людей. Ми зустрілись з Фабріцио і розпитали, які наслідки мала така слава, як його занесло в Запоріжжя і що готують у його тратторії.

З Фабріцио ми зустрічаємося у вівторок вранці. Він трохи запізнюється - закуповував продукти на день. Поки чекаємо, роздивляємось інтер’єр. Від “Африкани” тут досі лишились стіни у кольорах жирафа. На них тепер висять картини та фотографії, привезені власником зі свого дому в Італії.

В залі привертає увагу величезна дерев’яна шафа. Її, а ще старовинне радіо, прапор, тумбочку і футбольні “рози” також привезли з Італії. “Забрали сюди усе з дому”, - сміється син Фабріцио, Микита. Його вітчим розмовляє тільки італійською, тож Микиту просимо бути перекладачем у нашій розмові. Сам італієць вибачається, що поки не може говорити українською. Запевняє, що потроху її вчить, але знає поки тільки декілька фраз.

“Я вже 10 років одружений на жінці з Запоріжжя, весь цей час приїзжав сюди на відпочинок і давно хотів переїхати та відкрити тут свою справу, - розповідає Фабріцио.

Мені подобається Україна її дух свободи.

Я роздивлявся довкола, ходив по місцевих закладах, вивчав їх. Мріяв привезти сюди італійську кухню, щоб мешканці Запоріжжя могли її скуштувати”.

У Італії Фабріцио вже близько шести років займається бізнесом у сфері харчування. Там він також має невеличку тратторію, яка працює і досі. Але наразі він здає її в оренду іншій людині, а сам приїхав в Запоріжжя. Спочатку була ідея відкрити желатерію і продавати морозиво власного виробництва. Але врешті зупинились на тратторії. 

"Ми більше місяця шукали приміщення. Заклади були або завеликі, або задорогі, або навпаки замаленькі. А потім дізнались, що закривається "Африкана" і вирішили, що це якраз те, що треба, - говорить, - Якщо говорити про бюрократію, то все було не складніше, ніж у нас в Італії. У італійців бюрократичний апарат теж доволі розвинений". 

А далі була резонансна історія про персонал. Сам Фабріцио розповідає про це так:

"Я вже багато років підтримую Україну та українців у їхньому пориві до свободи та прагненні до Європи. Ще в Італії, через волонтерські організації діаспори, я допомагав українським бійцям на фронті. Тому не бачу нічого дивного, що персонал українського кафе має говорити українською...".

"Коли закрилась "Африкана", ми почали говорити з існуючим персоналом, - підхоплює Микита. - Справді сказали, що можливе підвищення зарплатні. Але єдина умова - щоб бармен і офіціанти обслуговували клієнтів українською. Одразу після цього почалося неймовірне обурення.

Вони почали мені ставити свої умови, і сказали "Мы бы пришли к вам, если бы не вот это требование насчет украинского языка".

Тобто фактично ми їх не звільняли, а просто не взяли на роботу. І мова була не єдиною причиною, вони не підходили нам і по інших параметрах. 

"Я вважаю, що в Україні проблема з мовою - штучна, - додає Фабріцио, - У нас були тотожні проблеми в районі Тіроло в Італії, де велика частина населення говорить німецькою. Але навіть в Тіроло, де в сім'ях говорять німецькою, діти в школах говорять італійською. Мене дивує, що в Україні народ поділений по мові. У нас в Італії сотні різних діалектів, але всі знають італійську мову". 

Інший персонал знайшовся дуже швидко. Наразі в тратторії працюють двоє найманих людей - офіціантка і бармен. Більшу частину роботи виконує сім'я Фабріцио - він сам, його дружина і син. Вони все готують на кухні, вони ж виходять в зал приймати замовлення. 

"Я хотів відтворити в цьому закладі саме італійську атмосферу, - говорить Фабріцио.

В Італії 95% власників таких закладів самі працюють в них цілими сім'ями, самі виходять в зал до клієнтів, самі готують і так далі.

Ми використовуємо хороші італійські продукти, і страви, які ми тут готуємо, теж типово італійські, зібрані з різних регіонів. Наприклад, є суп лігурійський, є суп умбрійський, тобто ми намагались в меню представити страви з різних регіонів Італії". 

І додає: "Я розумію, що деякі страви можуть деяким людям не сподобатись, бо вони специфічні. Але саме так роблять в Італії. Іноді клієнти кажуть, що треба було приготувати щось інакше, додати інших спецій, але ми використовуємо типовий італійський рецепт, і не можемо його міняти. Наприклад, недавно одній клієнтці не сподобалось наше різотто, бо в уяві українця і в уяві італійця різотто - це різні страви". 

"Коли відкривались, ми не розраховували, що відразу буде наплив відвідувачів. Ми орієнтувались на те, що заходитимуть люди, які тут близько працюють та живуть. Думали вже трохи згодом, коли повністю приведемо заклад до ладу і "наб'ємо руку", зробити якусь рекламу, - говорить Микита.

Але після посту про українську мову, фактично в той же день, до нас повалили клієнти. На другий день нам замовили два банкета. Було таке, що пара стояла на вході і чекала, поки звільниться столик". 

Сім'я досі не призвичаїлась до особливостей українського ресторанного бізнесу. В Італії, наприклад, більшість закладів не працюють на вихідних. І якщо ще в суботу можна побачити відкриті кафе, то неділя для більшості - сімейний день, коли ніхто не працює. В Запоріжжі такого немає. 

"Ми працюємо в тратторії всією сім'єю, тому ще маємо призвичаїтись, як так продумати графік, щоб ми могли одне одного підміняти і працювати без вихідних, - говорить Микита, - Наразі ми приходимо зранку, їдемо щось докупити, працюємо цілий день, і тільки об 11 вечора потрапляємо додому. Менш ніж за місяць я скинув 6 кілограм. Просто не встигаю нічого з'їсти. Тому ми вирішили зробити вихідний у неділю, щоб трохи перевести дух".

"В Італії люди приходять їсти тільки з 12 до 14, і потім ввечері. А тут в Україні можуть прийти в будь-який час, - говорить Фабріцио, - В Італії оця пауза з 14 до 18 годин дає можливість закладу підготуватися до приходу гостей - докупити продуктів, приготувати страви. Тут система інша, до якої ми маємо ще звикнути. Треба бути готовими, що люди прийдуть в будь-який час". 

"Я хотів би зауважити, що ми не претендуємо на звання ресторану, і не планували цього. Ресторан - це інший заклад, абсолютно іншого типу. Ми завжди мріяли створити заклад сімейного типу, з домашньою атмосферою, без пафосу", - додає Микита. 

Сам Микита за освітою історик, до недавнього часу він працював на Хортиці інспектором служби режиму. Але заради роботи в тратторії звільнився звідти. 

"Мені самому не віриться, що ми це робимо, - говорить він, - Я з дитинства мріяв займатись власним кафе, але я думав, що це нереально. Можна сказати, здійснилась моя дитяча мрія". 

Записала Тетяна Гонченко, фото Слави Чиженка

Италия Запорожье траттория кафе еда
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
8.7 хорошо
Актуальность
8.7
(3 оценки)
Автор
8.7
(3 оценки)
Изложение
8.7
(3 оценки)
Я рекомендую
4 человека рекомендуют

Комментарии

Власть
ГУ ГСЧС в Запорожской области в судебном порядке требует закрытия КУ «Родильный дом №1». Спасатели нашли в медучреждении ряд нарушений пожарной безопасности. Об этом 061 сообщает со ссылкой на единый госрееестр судебных решений. В материалах дела говорится, что здание роддома (ул. Свято Николая, 27) эксплуатируется с нарушением норм пожарной и техногенной безопасности, что создает угрозу жизни и здоровью людей. Как рассказал в комментарии 061 заместитель н...
Официально
Сотрудников Запорожской городской детской многопрофильной больницы №5 снова пытаются заставить перейти на обслуживание в «Укргазбанк». Новые зарплатные и кредитные карты для медиков в банковском учреждении изготовили еще в начале лета. Несмотря на то, что персонал больницы не давал разрешения на передачу банку своих персональных данных, вопрос решился «на уровне главврача и руководства финучреждения». По крайней мере, так, в середине июня сказали представ...
Происшествия
Боец полка "Азов" Денис Цокур с позывным "Дартс" скончался во время тренировки на базе подразделения. Церемонию прощания с военным проведут в Запорожье на площади Героев. Об этом сообщила волонтер Наталья Игнатова, передает 061. Церемония прощания с 39-летним азовцем состоится завтра, 17 сентября, в 11.00. По словам Натальи, Денис Цокур, был родновером и его похоронят как воина Перуна. Как ранее писал 061, Денис Цокур скончался во время занятий спортом от...
Политика
Бывший заместитель военного комиссара полковник Юрий Бойко приватизирует двухкомнатную служебную квартиру. Об этом сообщается в проектах решений горисполкома, передает 061. Военнослужащий покинул занимаемую должность в начале этого года и, по всей видимости,  в связи с этим отпала необходимость в использовании служебного жилья Запорожского гарнизона. В мэрии подготовили проект решения под приватизацию двухкомнатной квартиры по улице Рязанской в Коммунарско...
Культура
На днях столичная группа «Циферблат» презентовала свой первый клип, который был снят в Запорожье силами режиссера Владимира Власенко. Видеоработа под названием «Вночі» наполнена приключениями и мистическими персонажами. Музыкантам и режиссеру понадобилось всего три ночи, чтобы отснять материал для видео. Нужные сцены снимали в разных локациях – отелях, ДК «ЗАЗе», сообщает 061. - Мы снимали каждый акт истории в отдельной локации, и нам пришлось хорошенько п...
Новости компаний
Если хочешь, чтобы обувь служила долго, ухаживай за ней. Так многим из нас говорили родители. Уход заключался в сушке на батарее или со скомканной газетой, ежедневном намазывании обувным кремом и чистке от грязи. К сушке обуви стоит подойти со всей ответственностью, т.к. неправильная процедура не только испортит внешний вид обуви, но и значительно сократит срок службы. Наше решение в сушке обуви поразит вас. Супер-сушилка для обуви Shoes Drying – настоящая...
Общество
В этом году празднование Дня города все-таки будет проходить в новом формате. Торговые павильоны, которые ежегодно размещают на Набережной, перенесут на стадион «ДСС». Об этом сообщает 061. О том, что перекрывать движение на Прибрежной магистрали по случаю празднования Дня города и проведения Покровской ярмарки не будут, написал на своей странице в Facebook городской голова Запорожья. Правда, подробностей празднования он раскрывать не стал.  «Не планируй...
Происшествия
Злоумышленник успел украсть у девушки телефон, но это заметил пассажир маршрутки. Вора задержала полиция, а мобильный вернули хозяйке. Об этом сообщают в пресс-службе Нацполиции области. Инцидент произошел днем 15 сентября. Пассажирка маршрутки направилась к двери, чтобы выйти на остановке "Ул.Базарная". В этот момент карманник украл у нее телефон. Кражу заметил один из пассажиров, который выхватил у злоумышленника телефон и вернул девушке. На место происш...
Происшествия
Вчера, 15 сентября, запорожские спасатели потушили 30 пожаров на открытой территории. Об этом сообщили в пресс-службе ГСЧС. Всего сгорело около 12,3 га окружающей среды. Чтобы все это потушить, потребовалось 34 машины и 141 спасатель. Причины возгораний должны будут установить в ходе расследований. "Головне управління ДСНС України у Запорізькій області звертається до громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки під час відвідування лісів та л...
Новости по теме
Как топ-менеджер запорожского банка открыл антикафе: история владельца «Дирижабля»
«Не будет совета, как сразу заработать миллион. Главное – работа над собой»: как запорожанка открыла детский центр
Как снимать кино и сериалы, которые покажут по всему миру: история основателя «Star Media» — запорожца Влада Ряшина
"Хотим научить людей готовить": организатор "Пикника на радуге" о культуре еды и поварах с горящими глазами
Как на семейной ферме под Запорожьем начали делать чай из лекарственных трав: история Наталии Квитки
"Мои пряники пробовали в Мексике, Австралии и Канаде": как Светлана Дорохова открыла в Запорожье первую пряничную
Не называйте это барбершопом: как 22-летний парень открыл в Запорожье мужскую парикмахерскую
Как запорожец Александр Макухин на пятом десятке жизни построил ферму и начал варить сыры
Запорожский крановщик создает деревянных роботов, размером с человека: интервью с мастером
Таблетка от боязни высоты: как команда запорожцев уже 15 лет развивает Rope Jumping