Как у казаков, но со спасательными жилетами: история создания запорожской "Чайки" - 061.ua

Как у казаков, но со спасательными жилетами: история создания запорожской "Чайки"

В Запорожье уже почти два месяца по Днепру курсирует козацкая Чайка. Покататься на ней может любой желающий. Необычный корабль по оригинальным чертежам собирали запорожские историки на чистом энтузиазме, за деньги обычного жителя Запорожья. О том, как это происходило, 061 пообщался с одним из создателей Чайки, историком Петром Бойко.

Історія та ідея створення «Чайки»

«Ідея будівництва Чайки, яка б возила туристів навколо Хортиці, датується десь з середини 60-х років 20-го століття. Коли створювався Національний заповідник Хортиця, тоді ж виникла ідея створити козацький човен, який би зміг перевозити людей на Хортицю та возити навколо неї. Потім до цієї ідеї повертались після здобуття Незалежності. Але тільки зараз ми маємо ось таку красуню, такий човен, який був створений завдяки приватній ініціативі одного з мешканців нашого міста».

«Судно створено за кресленнями новоманерного козацького судна 18 століття, а точніше періоду 1735-39 рр., часів Російсько-Турецької війни. Відповідно, деталі чайки – оригінальні, такі як дубово-кільова частина, дубові шпангоути, соснова обшивка, частина текалажного обладнання - все повністю відтворено, як це було. Але є деякі новітні речі, без яких просто неможливо зараз зареєструвати таке судно і проводити екскурсійну діяльність. В першу чергу, це і рятувальні жилети, і вогнегасники, і топори, і ліцензії на мачті, і тому подібне. Це те, що вимагають при реєстрації. Відповідно, через те, що судно знаходиться на воді, заради безпеки в деяких моментах прийшлось відійти від первинних креслень, але в цілому це судно представляє собою реконструкцію тієї запорізької «Чайки». Гармати стріляють, тільки не бойовими. Весла і вітрила функціонують».

«Коли виникла ідея створити "Чайку", ми залучили фахівців – істориків, культурологів, туризмознавців та інших. Майстер, який побудував це судно, це той самий, який будував судна для фільму «Тарас Бульба». Приємно казати, що це судно будувалось у нас на Кушугумі. Майстра всі ласкаво називали «дядя Толя». На жаль, на початку червня його не стало».

«Свого часу, на такому судні могли знаходитись 50 членів екіпажу. Зараз таку кількість людей судно на борт не бере. На веслах судно досягає швидкості приблизно 7-8 км/год. Охочі можуть спробувати попрацювати веслами самостійно. Наразі розроблено 7 екскурсійних маршрутів, та 3 переправи, але у зв’язку із правовою колізією, використовується тільки один».

11 причалів та інші проблеми реєстрації

«У зв’язку з тим, що судно відтворене за оригінальними кресленнями, воно попало в розряд маломірних суден. Спеціального класу «історично відтворені судна» не існує. Ми потрапили до класу допоміжних, технічних суден. На перевезення у нас є ліцензія, оформлено ФОП, платимо податки, тобто є повний комплект документів"

«Є проблема оформлення маршрутів. Нам дають дозвіл розвертатись тільки в трьох місцях. Я розумію, що до нас, як до першопроходців, багато питань з приводу того, як це все має функціонувати. З одного боку це чудово, що у нас неможна просто збудувати якийсь паромчик, і прогулювати на ньому людей. Перевірки повинні бути, але хотілось би, щоб різні структури теж враховували специфіку роботи в такій сфері. Всі кажуть, що місто вимагає покращення іміджу, туристичної привабливості, так ось, будь ласка, дивіться, приватний підприємець вкладає чималенькі кошти, здається, йому треба допомагати, а не заважати?».

«Чайка - судно плоскодонне, під час козацької доби було розраховане на те, що воно повинно приходити на мілини, лимани. Але за документами «Чайка» повинна приставати до причалу. Взагалі, коли ми розробили можливі маршрути, нам сказали, що ми повинні побудувати 11 причалів. Власник не знав, що робити, думав, що ідея зійде нанівець".

Запорізьку чайку вже покликали в Київ та Дніпро

«Ми маємо запит з міста Дніпра, вони орендують судно на свято Івана Купала. Це все було проведено офіційно, оголосили тендер, ми на нього подались. Тобто, розумієте, вони готові платити за те, щоб в їхнє місто прийшло таке судно, взяло участь в театралізованій виставі на воді і змогло покатати людей!»

«Я не кажу, що місто Запоріжжя зобов’язане фінансувати нашу справу, витрачати кошти громади, але якусь підтримку хотілось би отримати. Бо нам вже дзвонять навіть з Києва, кажуть - давайте ми орендуємо ваше судно разом з командою на літній період, заплатимо фіксовану платню, а там ви вже самі розбирайтесь, що ви будете робити восени, взимку, в ненавігаційний період. Наша команда хотіла би залишатися в Запоріжжі, розвивати рідне місто і нікуди не йти, але різноманітні бюрократичні моменти змушують замислитись про те, щоб погодитись на пропозиції інших міст. Сподіваюсь, не так все погано і вдасться все це врегулювати".

Скільки обійшлось створення "Чайки"

«Власник "Чайки" не мільйонер, а звичайний пересічний громадянин. Він не хоче слави. Він каже, мовляв є капітан, є команда, нехай вони дають коментарі. Звуть його Вадим Калюжняк, він не багатий, їздить на старенькому автомобілі, бо всі гроші вкладає в розвиток "Чайки"».

«Наскільки мені відомо, будівництво і матеріали для "Чайки" коштували близько 300 тисяч гривень. Загалом з такелажною частиною, двигуном вийшло близько півмільйона. Але я не власник, тому я до фінансових питань не був залучений, а вкладати власні гроші можливості не маю».

«Перший рейс був в листопаді 2016 року, після цього судно дуже довго обкатували, були певні технічні моменти, які треба було виправити. Власнику довелось додатково їздити заробляти кошти на її допрацювання, бо багато деталей вспливли вже в самому кінці»

Команда - професійні матроси

«Кількість рятувальних жилетів на борту перевищує в два рази кількість пасажирів, яких беруть на судно. Кожен рятувальний жилет розрахований на певну вагу, але ніколи не знаєш, які люди прийдуть. В поїздку Чайка може взяти близько 30 людей, це комфортна кількість, перевозимо маленькими групами, щоб уникнути усіх суперечливих питань. На судно заходили і літні люди, на милицях, і дітлахи з вадами розвитку руху, на візочках, це повністю безпечно».

«Команда – це професійні матроси, які працювали на флоті. До речі, їм вже шиють відповідні костюми. У капітана є фах і всі відповідні документи".

Що далі?

«До нас приєдналися активні люди, у яких виникла ідея побудувати козацький зимівник, залогу. Вона може знаходитись в урочищі Сагайдачному. Козацька залога – це декілька будиночків, виглядає як зимівник, але разом з тим і сторожовий пост. Вони подали таку пропозицію в Генплан, недавно прийшов лист з підтримкою такої ініціативи. Побудовано це буде за приватні кошти».

«Чайка весь час базувалась на Вирві, вона там приписана, оформлена, але вона доволі габаритна, тому тимчасово базується в урочищі Сагайдачному. Якщо на законодавчому рівні буде визначено можливості будівництва цієї козацької залоги, то вона там і залишиться»

«Зараз плани одні – завершити всі документальні справи. Тому що ми почали оформлення і реєстрацію туристичних маршрутів ще в листопаді 2016 року. Але питань лишається ще дуже багато".

Скільки коштує покататись

«Ціна проїзду на "Чайці" для дорослої людини – 100 гривень, для дітей до семи років – безкоштовно. Маршрут займає 2 – 2,5 години. Такий розбіг тому, що у людей виникає звичайно бажання сісти на весла. Звичайно, є попит у турфірм, які привозять в Запоріжжя групи людей. Якщо раніше це була оглядова екскурсія на автобусі, то зараз з’явилась можливість поїздити на козацькій Чайці».

Текст - Лилия Стативко, фото - Слава Чиженок

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Культура
На фестивале «Zaporizhzhia Jazzy-2019» в Запорожье выступит участник шоу «Голос країни» і национального отбора на конкурс «Евровидение», молодой украинский певец LAUD. Об этом сообщают организаторы. «До нас приїздить вітчизняний Джастін Тімберлейк. Саме так часто називають молодого українського співака LAUD (справжнє ім'я – Владислав Каращук). Музикант почав виступати навесні 2017-го. На цей момент LAUD випустив п’ять відеокліпів: «У Цю Ніч», «Не Залишайся...
Культура
Запорожские артисты получили высшую театральную награду Приднепровья «Сичеславна-2019». Об этом сообщают в пресс-службе областной государственной администарции. Торжественная церемония награждения ХХVI фестиваля-конкурса на соискание высшей театральной награды Приднепровья «Сичеславна-2019» состоялась в Днепровском национальном академическом украинском музыкально-драматическом театре им. Т. Шевченко. В конкурсе ежегодно принимают участие театральные коллек...
Криминал
В Приазовском районном суде будут судить двоих женщин из Донецкой области. Их подозревают в организации незаконных выборов главы и депутатов так называемого народного совета «ДНР». Об этом сообщают в прокуратуре Донецкой области. Правоохранители выяснили, что 11 ноября 2018 года 51-летняя и 60-летняя жительницы Новоазовска (сейчас временно оккупированного террористической организацией «ДНР»), занимая должности заместителя председателя и члена участковой из...
Происшествия
Специалисты областного лабораторного центра провели в жилой застройке Заводского и Вознесеновского районов анализ по 18-и ингредиентах загрязняющих веществ. Это было сделано во время выбросов городских промышленных предприятий, в период с 15 по 21 марта. Об этом сообщают в пресс-службе центра. Во время 27 исследований специалисты зарегистрировали три превышения предельно- допустимых концентраций – 11,1%. Для сравнения: на предыдущей неделе – 14,8%. Максима...
Общество
В Запорожской области для участия во внешнем независимом тестировании зарегистрировались 15 тысяч абитуриентов. Об этом пишет пресс-служба облгосадминистрации, ссылаясь на информацию Украинского центра оценивания качества образования. Регистрация для участия в основной сессии внешнего независимого оценивания уже завершена. Все документы, которые будут направлены после 25 марта, обрабатываться уже не будут. В период с 5 февраля по 25 марта региональные цент...
Общество
Прокуратура Запорожской области подготовила обвинительный акт в отношении Евгения Анисимова – запорожского теневого бизнесмена, находящегося в международном розыске. Повестка опубликована на официальном сайте ГУНП Запорожской области. Анисимов и его адвокаты приглашаются в управление Нацполиции на встречу с прокурором 25 апреля этого года. В феврале этого года и сентябре прошлого Анисимова аналогичным образом вызывали для ознакомления с судебными материала...
Новости компаний
Подобрать подходящий игровой компьютер дело достаточно сложное. Ведь он должен гармонично совмещать в себе столько компонентов и качеств. Мы уверенны что из нашего магазина вы точно не уйдете неудовлетворенным. Ведь наши консультанты помогут вам в подборе мощные компьютеры, и если вы сами еще окончательно не определились с тем, чего хотите, они точно знают что вам нужно. Но мы начинаем заботиться о вас еще до того как вы обратитесь в наш магазин. Ведь кажд...
Власть
Завтра, 27 марта, состоится очередная 38-я сессия Запорожского городского совета. Об этом сообщает 061. Как проходило заседание горсовета в феврале, можно увидеть в фоторепортаже. Редакция 061 отобрала наиболее интересные проекты решений прошедшей сессии. Их можно найти по ссылке: Закупка автобусов, городское видеонаблюдение и экомониторинг: вопросы сессии Запорожского горсовета. Завтра сессия начнется в 11:00 в большом зале городского совета. Как уже писа...
Криминал
Хортицкий районный суд Запорожья удовлетворил иск прокуратуры о принудительном направлении 13-летнего жителя района в воспитательное учреждение. Подросток занимался вымогательством, грабежами и кражами. Об этом сообщает прокуратура Запорожской области. Согласно материалам дела, подросток на протяжении 2018 года угрозами, обманом, применением физической силы завладевал мобильными телефонами и другим имуществом детей. Упоминаются эпизоды незаконного проникно...
Новости по теме
В Запорожской области ВНО будут сдавать 15 тысяч абитуриентов
Прокуратура вызывает Анисимова для вручения обвинительного акта
Несоразмерные приговоры за проституцию и порно в интернете: статистика по Запорожской области
В Запорожье на 76-й окружком к выборам привезли бюллетени: они рекордной длины, - ФОТО
Суд над экс-мэром Запорожья Александром Сином перенесли из-за неявки свидетелей
В день выборов в Запорожье миграционная служба будет работать - причем дольше
С начала года физлица Запорожской области уплатили в местные бюджеты 845 миллионов гривен
Планы на башню ХХ века, поверка счетчиков и предложение работы в спецназе: итоги 25 марта в Запорожье
В Запорожской области хотят закрыть медучреждение - пациенты против, - ДОКУМЕНТ
Рабочую группу облсовета по детдому «Солнышко» возглавил депутат, выступавший против увольнения его директора