Кто влияет на СМИ Запорожья, - ОБЗОР

От редакции: Эта статья Зои Красовской два дня назад, 27 апреля, была опубликована на сайте Института массовой информации. Мы посчитали ее важной, поэтому, с разрешения автора, публикуем у себя, с небольшими дополнениями. 

Запоріжжя = Запоріжсталь

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк поєднав у своєму арсеналі комунальні ЗМІ, автоматично підконтрольні меру, та медіа-активи заводу “Запоріжсталь”, оскільки є вихідцем із топ-менеджменту підприємства.

Під активом заводу йдеться про чи не найпопулярніший місцевий телеканал “ТВ-5”, який на 100% належить ПАТ “Запоріжсталь”. Через складну структуру власності заводу, кінці виводять до фізичних осіб Ріната Ахметова - кінцевий бенефіціар, та Вадима Новинського. Втім сумарно їхня пряма частка складає менше половини акцій телеканалу - 35,2% та 10,53% відповідно. Більша частка власності ховається в офшорах: J.K. Eastrade Limited (Багамські острови), Global Steels Investment LTD (Великобританія), Mid Properties Investments Limited (Кіпр).

Також із набуттям посади міського голови під його контроль перейшов муніципальний “Канал Z” (КП “МТМ”). Комунальне підприємство засноване Запорізькою міською радою, і управління здійснюється через директорку Людмилу Маринюк (в декабре прошлого года Маринюк уволили и теперь канал возглавляет Дмитрий Великанов, который ранее работал на ТV-5, - прим. 061). 

Ще одне ЗМІ дісталося меру разом із владними повноваженнями - газета “Запорозька Січ”.  Редакція газети також є комунальним підприємством, заснованим Запорізькою міською радою.

До активів “Запоріжсталі” можна також віднести газету “Панорама”. ТОВ “Редакція газети “Индустриальное Запорожье” є засновником видання. Редакцію засновано журналістами Григорієм Петраковим, Наталією Кузьменко, Іриною Єгоровою, а також Анатолієм Харитоновим та Тамарою Горбачовою. Серед засновників також є ТОВ “Дівата Груп”, кінцевим власником якого є Руслан Бойчук - начальник юридичного управління ПАТ “Запоріжсталь”, депутат Запорізької обласної ради від “Опозиційного блоку”.

(также в обзоре не указали сайт "Индустриальное Запорожье", которое тоже принадлежит Запорожстали" и полностью подконтрольно нынешней городской власти, мэру Владимиру Буряку и "Оппозиционному блоку", - прим. 061). 

Холдинг Ужви

Сергій Ужва - запорізький підприємець. Він є власником ТОВ “Глобал медіа-Холдинг”, до якого відносяться канал “ТВ-Голд”, “Радіо Три” та сайт “Голос”, “Мрія”, газета “Острів Свободи”, рекламно-інформаційна газета “Город на ладонях”. Всі вони відносяться до власності підприємця та політика Сергія Ужви (ранее холдинг принадлежал Евгению Черняку, - прим. 061

Канал “ТВ-Голд” має двох засновників: крім Ужви також Тетяна Олійник. Відповідно до своєї структури, “Радіо Три” (проводове радіо) на 100% належить Сергію Ужві через ТОВ “Міжнародна правова група Україна”. Разом із ним співзасновницею ТОВ є Анастасія Склярук, яка також значиться у структурі фірми “Терра Геліос”, що веде діяльність у сфері нерухомості і належить Сергію Ужві.

Належність сайту “Голос” до холдингу редакція підтвердила на запит ІМІ, оскільки ні в реєстрі друкованих ЗМІ, ні у реєстрі юридичних осіб відповідної компанії не знайшлося. А от “Мрія” є окремою юридичною особою, вочевидь тому, що видання виходило як газета. ТОВ “Мрія Нова” також належить Сергію Ужві.

До медіа-організацій, заснованих ТОВ “Глобал медіа-холдинг”, також відноситься Благодійний фонд “Фонд підтримки журналістів Запоріжжя”. Його керівниками є Олег Чернов та Юрій Гудименко.

Олег Чернов та Юрій Гудименко разом створили нове ЗМІ - сайт “Форпост” (forpost.media). Медіаспільнота оцінює ресурс як ангажований в інтересах БПП. (Потому, что Гудыменко и Чернов с прошлого года работают в запорожской "Солидарности. Гудіменко - глава агитационного отдела, Чернов - глава секретариата областной парторганизации", - прим. 061). 

“Не депутат, але учасник різних політичних кампаній”, - так охарактеризувала його регіональна представниця ІМІ у Запоріжжі. У базі ЦВК можна знайти Сергія Євгеновича Ужву, який у 2004 році підтримував Віктора Ющенка, у 2007 році був кандидатом в народні депутати від партії “Виборчий блок Людмили Супрун – Український регіональний актив (УРА)”, у 2015 був секретарем Запорізької міської виборчої комісії за квотою “Батьківщини”. (также он является родственником экс-депутата запорожского горсовета от "Партии регионов" Андрея Иванова, - прим. 061) 

Медіа “Мотор Січі”

Телеканал “Алекс” стійко асоціюється із підприємством “Мотор Січ” та його президентом, народним депутатом В’ячеславом Богуслаєвим (парламентська група “Воля народу”). Але за структурою власності ТОВ “ТРК “Алекс” присутність авіапідприємства одразу не проглядаються. Одноосібним власником 100% вказано Андрія Кононенка, а схематичне зображення структури виглядає як павутиння із офшорних компаній.

Андрій Кононенко є співвласником ТОВ “Гарант Інвест”, що бере участь у структурі ПАТ “Мотор-Банк”. Фінустанова має безпосередній зв’язок із підприємствами “Мотор-Січі” - відповідного акціонерного товариства та страхової компанії. Так можна побачити опосередкований зв’язок між офіційним власником каналу “Алекс” та В’ячеславом Богуслаєвим.

З “Мотор-Січчю” асоціюють ще одне ЗМІ - газету “Позиція”. Видавцем є ТОВ “Медіа-партнер”. Засновниками цієї фірми є ПАТ “Мотор Січ” та Страхова компанія “Мотор-Гарант”.

Незалежні та державні

Запорізька обласна телекомпанія “Запоріжжя” та однойменне радіо є представництвами регіональної дирекції  ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України”.

Досвід державного телеканалу відчула на собі значна кількість журналістів колективу зовсім іншого громадського медіа. “Громадське ТБ Запоріжжя” оформлене як громадська організація. Засновниками є керівник медіа Тарас Білка та адвокат Володимир Зінчик.

Довший досвід демократичного устрою у редакції має газета “МИГ”. Засновниками ТОВ “Газета “МИГ”  є ГО “Журналістська організація газети “МИГ” та  Юрій Артеменко - один із перших редакторів газети, а нині голова Нацради з питань телебачення та радіомовлення. ГО “Журналістська організація газети “МИГ”, у свою чергу, заснована керівниками видання: директором Геннадієм Дерибасом, редакторкою Галиною Стіциною та фінансисткою Ольгою Нежальською.

Анонімний Інтернет

Виключення тільки підтверджують правила. Тому наявність кількох сайтів, за якими можна встановити власника в Запоріжжі, лише підкреслює, наскільки непрозорими є інтернет-видання. 

Найпростіше із власником сайту міста Запоріжжя (061.ua). Оскільки ресурс належить до мережі  City Sites, співвласником якого є Федір Жуков. Зайвим підтвердженням цьому у Запоріжжі є те, що домен сайту зареєстрований на нього персонально (а также сооснователем нашего сайта является Евгений Явтушенко, - прим. 061). 

Власником сайту Zabor (zabor.zp.ua) називають його головного редактора Костянтина Алексеєнка. Втім, ця інформація міститься не на ресурсі, а в інтерв’ю Костянтина іншим медіа. Сайт не має явних політичних залежностей.

Cайт IPNews (ipnews.zp.ua) заснований Громадською організацією "Комісія по боротьбі з корупцією”, яка має дев’ятьох засновників: Петро Бабін, Микола Барзіон, Руслан Васильєв, Владислав Грабовський, Ігор Звірько, Євген Котелевець, Геннадій Пащенко, Леонід Петрашин та Геннадій Фурдій. Владислава Грабовського також пов’язують з медіахолдингом “Репортер”. Разом із Фурдієм їх об’єднує ТОВ “Ельдорадо-Сервіс”.

ТОВ “Медіахолдинг “Репортер” є засновником видання “Репортер Запоріжжя” (reporter-ua.com). Власником холдингу в реєстрі вказаний Сергій Котляров. На питання журналіста газети “Субота плюс” В’ячеслав Анісімов повідомив, що Котляров є його родичем. Самого Анісімова називали “смотрящим” і пов’язували з переслідуванням бізнесу та корупцією часів Януковича. Відносно Анісімова ведеться розслідування, він був арештований, але згодом його звільнили з під-варти. У медіаспільноті Запоріжжя вважають, що голова ОДА Костянтин Бриль має вплив на видання “Репортер”.

Cайт “Паноптикон” (panoptikon.org) теж пов’язують із впливом голови ОДА. На сайті вказано, що керівником проекту є Ілля Бей, журналіст, екс-чиновник управління внутрішньої політики Запорізької міськради.

Сайт “Перший Запорізький” (1news.zp.ua) пов’язують з “Опозиційним блоком”. Втім, юридичні підтвердження власників знайти не вдалося.

Сайт “Вместе” пов’язують (vmestezp.org) із активістом Радикальної партії Ляшка у Запоріжжі Юрієм Хохловим. У реєстрі друкованих ЗМІ міститься інформація про “Запорізький інформаційно-аналітичний портал “ВМЄСТЄ”. Його засновником вказаний Гьотц Євгеній Олександрович.

Сайт “Акцент Запоріжжя” заснований ТОВ “Громадсько-політичний портал “Акцент”, засновником і власником якої у держреєстрі вказаний Михайло Шаткий із Дніпра. (сайт де-факто контролируется запорожской "Батькивщиной", и руководит им депутат горсовета от "Батькивщины" Виталий Рябцев. Эта информация есть в его декларации, - прим. 061). 

Сайт “Антикор Запорожье” створений ТОВ “Антикор Запоріжжя”. Його засновником і керівником є Дмитро Марченко. У квітні 2016 року Марченко очолив Антикорупційну комісію при Запорізькій ОДА, а видання “Наші Гроші” опублікували дослідження, яке ілюструє зв’язок Марченка із сумнівними комунальними підрядниками.

Знайти бодай якісь фактичні натяки на власників сайтів “Вся Власть”, “Заноза”, “Время новостей” не вдалося (у "Занозы" два собственника: Алина Новгородцева и Евгений Безлюдный. На данный момент Новгородцева одновременно является редактором сайта "Форпост", подконтрольного БПП. А сайт "Время новостей", по нашей информации, принадлежит самообороновцу Геннадию Пертая, экс-депутату от Партии Регионов, - прим. 061). 

От 061: также в обзоре не указан сайт z-city, которым владеет медиакомпания "Слово", принадлежащая семье Василенко. На данный момент сайт наполняют Тарас и Богдан Василенко. Кроме того, в городе существует и пользуется популярностью среди журналистов и правоохранителей сайт "Наші гроші. Запоріжжя", которым владеет запорожский активист и журналист-расследователь Юрий Сидоров. Также в прошлом году в городе открылся сайт z-rada, который основала бывшая журналистка "Субботы плюс" Ольга Приходько. 

Підготувала Зоя Красовська, Інститут масової інформації

СМИ Запорожье газеты сайты
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Явка на избирательных участках в Запорожье составила 30%. Проголосовали 169895 избирателей. Об этом сообщили в городской избирательной комиссии. В разрезе районов города цифры распределились так: Коммунарский район проголосовали 28161 из 99352 Александровский район - 15003 из 50949 Днепровский район - 31994 из 105699 Заводский район - 13006 из 45157 Хортицкий район - 27267 из 85127 Вознесеновский район - 19935 из 66274 Шевченковский район - 34529 из 11358...
Экономика
На такси для избирательных комиссий Запорожской области потратили 1 млн 41 тысячу 621 гривну. Об этом сообщает 061 со ссылкой на данные системы электронных закупок "Прозорро". Так, например, такси для избиркомов № 231061-231076 в Шевченковском районе городская территориальная избирательная комиссия Запорожского района заказала предпринимателю Шмыгле Ивану Викторовичу за 44 000 гривен (400 часов услуг), а для избиркомов № 231109-231124 в том же районе - 416...
Общество
Полиция Запорожской области получила 222 сообщения о нарушениях во время голосования. Открыто 4 уголовных производства и составлен 25 административных протоколов. Такие данные сообщили в пресс-службе полиции на момент закрытия избирательных участков, то есть на 20:00. В ГУНП в Запорожской области напомнили, что по факту кражи 40 бюллетеней не только открыли уголовное дело, но и сообщили о подозрении 83-летнему фигуранту. Кроме того, открыто уголовное дело...
Политика
Муниципальный телеканал Z провел экзит-пол, опросив 8200 человек на 149 избирательных участках во всех районах Запорожья.  Результаты соцопроса огласили в эфире телеканала.  По данным экзит-пола предварительные результаты выборов в мэры Запорожья выглядят так: Владимир Буряк 60,6% Виталий Тишечко 14,8% Валерий Прозапас 11,4% Виталий Рябцев 3,6% Результаты экзит-пола по выборам в Запорожский горсовет: Партия Буряка "Єднання" 25,2% "Слуга народа" 18,9% ОПЗЖ...
Общество
По данным на 17:00 в полицию Запорожской области поступило 186 сообщений о нарушениях законодательства во время голосования. Открыто 2 уголовных дела. Об этом сообщает ГУНП в Запорожской области. Как ранее писал 061, первое уголовное дело открыто в отношении жителя Запорожья, который украл со стола члена избирательной комиссии 40 бюллетей. Часть из них мужчина успел испортить. Ему сообщили о подозрении. Второе уголовное дело отрыто по факту нарушения та...
Общество
В Вознесеновском районе Запорожья на одном из избирательных участков сегодня, 25 октября, пропало 40 бюллетеней. Как ранее сообщал 061, инцидент произошел утром, около 10:30. Как сообщили в пресс-службе полиции, бюллетени украл пенсионер. Мужчине сообщили о подозрении в совершении уголовного преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 158-1 Уголовного кодекса Украины (Похищение, повреждение, сокрытие или уничтожение избирательного бюллетеня для голосования на...
Общество
В Веселом (Запорожская область) рухнула электроопора, в результате чего без света остались 2 избирательных участка и Территориальная избирательная комиссия. Об этом сообщает ГСЧС. Чтобы избирательный процесс не был прерван спасатели установили электрогенератор на территории избирательного участка 230090 в Центре культуры и искусств, а также осветительную башню в помещении участка 230092 в общеобразовательной школе №2. Спасатели отмечают, что ситуация кон...
Криминал
Вечером 24 октября пьяного мужчину доставили в Вознесеновское отделение полиции для составления админпротокола за неадекватное поведение на улице. Он продолжал вести себя агрессивно и в отделении, на замечания не реагировал, нецензурно выражался в сторону участкового, а затем ударил полицейского кулаком по лицу.  Об этом сообщают в пресс-службе облуправления полиции.  Всю ситуацию зафиксировала камера виденаблюдения, установленная в отделении полиции, и бо...
Происшествия
В Васильевском районе в селе Широкое местные жители нашли схрон с боеприпасами. Артсняряды и гранаты времен прошлых войн нашли в ходе выполнения земляных работ. Об этом сообщает ГСЧС в Запорожской области. По информации спасателей, 24 октября группой разминирования АРЗ СП Запорожья изъято и уничтожено 5 артснарядов калибра 75 мм, 11 гранат РГ, 12 артснарядов калибра 37 мм, 9 других взрывоопасных предметов времен прошлых войн. Напомним, ранее мы сообщали о...