Как это - воспитывать украиноязычных детей в Запорожье: интервью с Александрой Сергиенко

Закон “про державну мову”, который рассматривают в Верховной Раде, вызвал целую волну дискуссий в соцсетях. А опрос “Вы бы читали наш сайт, если бы он стал украиноязычным?” рискует стать одним из самых резонансных на 061 за последние несколько лет.

Мы решили пойти дальше и пообщались за чашкой кофе с запорожанкой, которая 8 лет назад перешла на украинский и воспитывает таким же образом своих двоих сыновей. Более того - Александра Сергиенко, о которой идет речь, около года назад организовала клуб для украиноязычных детей - “Солов’ята”. Сашина история может быть полезной для тех, кто давно хочет перейти на украинский, но боится или стесняется.

“Коли я перейшла на українську, було відчуття, що я повернулась до себе”

“Я перейшла на українську в 2008 році. В якийсь момент мене дістали слова типу “что ж ты за патриотка, если говоришь по-русски”. Плюс мені хотілось, щоб мої діти в родині чули українську і сприймали її як рідну. Бо я з Україною пов’язую своє життя, не планую нікуди мігрувати, і хочу, щоб країна розвивалась. Коли я перейшла на українську, у мене було відчуття, що я повернулась до себе. Що я повернула своє, втрачене. Адже мої предки всі тутешні і говорили українською, а батьки вже російськомовні, батько взагалі зараз в Москві живе, у нього там нова родина. Мама спершу не сприймала мого кроку, але тепер вона на моєму боці”.

“Чоловіка мого українізував вже наш син, Тарас. Коли син почав говорити своєю дитячою мовою, і вона виявилась українська, чоловік теж перейшов на українську. І в родині ми розмовляємо виключно українською, причому вже на автоматі, бо звикли. За ці 8 років багато моїх друзів перейшли на українську. Україномовних книжок стало значно більше, музики… Словом, позитивна тенденція є, але треба працювати далі”.

“Мій син інколи проводить роз’яснювальну роботу з однолітками в пісочниці. А може і дорослим намалювати “карту” - де Росія, а де Україна, і пояснити стрілочками, чому це різні країни. Хтось сприймає це як радикалізм, але дитина намагається для себе вибудувати якусь стратегію поведінки. Бо він же бачить, яка у нас мовна ситуація в місті”.

“Відвертої агресії щодо своєї україномовності я в Запоріжжі не зустрічала. Буває так, що люди дивуються, наче я прилетіла з Місяця. А коли я кажу, що взагалі-то в Запоріжжі багато хто українською говорить, вони дивуються ще більше - виявляється, у нас тут делегація з Місяця, а не я одна”.

“Мамо, а в Запоріжжі, окрім нас, хтось українською ще говорить?”

“Син у мене бунтар, і якось він на мене образився, а я кажу “Ну йди шукай собі нову маму”. А він каже: “Ні, я так подумав, інші мами мені не підходять, бо вони російською говорять”. Мовляв, “я тебе потерплю, ми принаймні з тобою однією мовою говоримо”. Мене це дуже зворушило”.

“В якийсь момент Тарасик почав питати: “Мамо, а в Запоріжжі, окрім нас, хтось українською ще говорить?”. Таке ж питання задавав син моєї подруги. Ми з нею зідзвонились і вирішили зустрічатись родинами, щоб наші україномовні діти могли спілкуватись між собою. В результаті нас зібралось 3-5 сімей, які зустрічались кожні вихідні. Потім це переросло в цілий “клуб по інтересах”, який ми назвали “Солов’ята”.

“Це ніякі не курси, не навчання, а просто зустрічі, на яких діти гуляють та спілкуються між собою. До наших прогулянок може долучатись будь-хто, єдине правило - розмовляти українською. Звісно, дітям не можна нічого нав’язати, вони спілкуються, як звикли. Тому принаймні батьків ми просимо, щоб вони переходили на українську. А діти вже автоматично з часом звикають”.

“Коли холодно, ми збираємось в бібліотеці “Юний читач”, або в книгарні “Папірус”, займаємо дітей майстер-класами, або іншою розважальною програмою. Хоча зараз вони вже роззнайомились і їм цікаво і так, вони просто спілкуються та граються між собою. Коли тепло - гуляємо, вибираємось на екскурсії”.

“Коли ми, в рамках клубу, влаштовуємо якусь екскурсію для дітей, часом зустрічаємо нерозуміння. Деяким екскурсоводам лінь переходити на українську, вони не хочуть напружуватись. Інші розуміють і йдуть назустріч. Наприклад, якось ми їздили в село Петрополь Запорізького району, в контактний зоопарк. Власник закладу поставився з розумінням до наших прохань та проводив нам екскурсію українською, дуже старався, вибачався за якісь помилки. Так само, коли ми святкували День народження одного з наших “солов’ят” і повели дітей на майстер-клас з приготування піцци в кафе Sir Lancelot, майстер старався говорити українською. Якщо забував якесь слово - діти йому підказували”.

“Поки що у нашому клубі найактивніші дошкільнята, бо важко так влаштувати прогулянки для дітей різного віку, щоб усім було цікаво. Інколи нам дзвонять і питають: “А що у вас є для дітей шкільного віку?”. Я кажу: “Що ви придумаєте, те і буде. Ми такі ж батьки, як і ви. Давайте разом придумаємо, як розважити наших дітей”. Ми не є зареєстрованою організацією, просто клуб небайдужих батьків, які розуміють важливість української мови. В першу чергу я думаю про свою дитину, якій зараз 6 років. Підросте - будемо думати, як зайняти доросліших дітей”.

“Не треба боятись помилок в мові. Можна подумати, що російською ми говоримо, як Пушкін”

“Чому це важливо? Численні дослідження показують: мова зникає не тоді, коли нею не говорить якась кількість людей, а тоді, коли нею не говорить молоде покоління. Ще гірше, коли нею не говорять діти. Те, що у нас з’явились українські садочки та школи — це дуже класно. Але те, що діти виходять зі школи і (навіть ті, які в родині є україномовними), переходять на російську — це дуже загрозливий маячок”.

“Російська мова нікуди не зникне, бо у неї є потужна державна підтримка, про неї є кому піклуватись. Про українську ніхто ніде не попіклується, якщо ми цього не зробимо. На щастя, у нас ситуація з мовою краща, ніж в Білорусі, але якщо бути і надалі м’якими, то може статись, що поступово українська мова просто зникне”.

“Дуже часто до мене звертаються батьки, які кажуть, що в родині вони розмовляють російською, але хотіли би, щоб їхня дитина потроху вчила українську та звикала нею говорити. Що б там не казали, але найдієвіший спосіб — це самим говорити вдома. Хай не весь час, хай це будуть якісь години українською, це може бути як гра, як сімейний квест, приємна забавка. Але дитина має чути це від батьків та бачити приклад вдома. Навіть якщо батьки не можуть розмовляти правильною українською, хай це буде навіть суржик. Але там, де є суржик, вже немає місця “руському міру”. Не варто боятись помилок в мові. Ніхто не говорить чистою правильною мовою. Можна подумати, що російською ми говоримо, як Пушкін. Тому хай це навіть буде деякий час суржик та русизми, але якщо намагатись говорити українською хоч якось, то з часом “мовне сміття” саме відпаде, було би бажання!”

“Мінімум, що можна зробити для початку — це перевести всі свої ґаджети на українську, старатись дивитись фільми з українським дубляжем та перейти на українську в соцмережах. Це не складно, бо завжди під рукою є онлайн-перекладач, тебе ніхто не жене, можеш довго писати коментар або пост і перевіряти себе. Потім, коли звикнеш, можна поступово пробувати нею говорити з найближчими людьми. Я саме так і переходила — спочатку в інтернеті, а потім в житті”.

“Українського мовного середовища немає в жодному запорізькому садочку”

“В Запоріжжі складна ситуація з українською мовою у навчальних закладах. Садочки нібито україномовні, але по факту добре, якщо хоча би заняття в них проводились чистою українською. При цьому, мовного середовища немає в жодному нібито українському садочку міста. Деякі наші батьки намагаються через особистий контакт з вихователями та завідувачами пояснювати, чому це важливо, приносять якісь диски з україномовними дитячими піснями та мультиками, чи книги. Думаю, просто вихователі, які працюють в тих садочках ще з Союзу, не хочуть зайвий раз напружуватись, погуглити. Їм легше сотий раз поставити “Расскажи, снегурочка, где была”, ніж шукати щось нове, українське”.

“Те, що зараз держпосадовці, деякі депутати, держслужбовці можуть нехтувати державною мовою і не мати докорів сумління, — відверто жахає і обурює. Також важливо, щоб вищу освіту здобути можна було лише українською. Це два дуже важливих кроки, для яких потрібна політична воля. А там і бізнес нарешті прозріє і побачить україномовного клієнта. А хто не прозріє — програє у конкурентній битві. Все це треба було робити ще на початку незалежності, але краще пізно, ніж ніколи. Тому на новий закон “про державну мову” я покладаю великі надії...”

Записала Тетяна Гонченко

Сергиенко дети Запорожье язык
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Экология
В Запорожье на марш за климат пришли десятки горожан. Подобные акции сегодня состоялись по всему миру. Участников эко-движения вдохновил пример шведской школьницы, которая вышла под стены парламента своей страны с призывом к борьбе против изменений климата. Об этом сообщает корреспондент 061. Участники марша за климат собрались у стен горсовета. "У нас нет планеты Б", "Дій за клімат! Час настав!", "Я не хочу, щоб наша планета була гарячішою, ніж Раян Гослі...
Культура
Дом на проспекте Соборном, 228 является памятником архитектуры. На днях на пристройке к зданию появилась пестрая вывеска Yarmarka, а коричневые роллеты раскрасили в разные цвета. Такой "креатив" вызвал возмущение запорожцев. Сегодня рекламную конструкцию демонтировали. Об этом сообщает корреспондент 061. Дом по проспекту Соборному,228 строили в  1947-1949 годах. Архитекторы - Георгий Вегман и Яков Блиндер. Здание является памятником архитектуры и градостро...
Общество
В Запорожском апелляционном суде состоялось заседание по делу фермера Николая Бутрименко, которого обвиняют в финансировании терроризма и подозревают в том, что именно он «слил» боевикам позиции украинских военных. В результате чего, 10 военнослужащих были расстреляны, еще 5 — взяты в плен и только четверым — удалось спастись и добраться до расположения украинских подразделений. Сегодня, 20 сентября, суд допросил Александра Кудрявцева — одного из тех, кто...
Общество
Железнодорожники проводят капитальный ремонт моста на 202 километре перегона Игрень - Нижнеднепровск-Узел  и в связи с этим на следующей неделе с 23 по 28 сентября часть пригородных поездов будет отменена, а часть изменит свое привычное расписание. Об этих изменениях 061 стало известно из сообщения пресс-службы регионального филиала «Приднепровская железная дорога» АО «Укрзализныця». Так, на время ремонтных работ временно отменяются пригородные поезда: № 6...
Новости компаний
Интересно отдохнуть и укрепить здоровье в любое время года можно в небольшом, но знаменитом Трускавце. Прикарпатский город славится источниками лечебных минеральных вод, таких как «Нафтуся» или «Мария», которые улучшают метаболизм; очищают почки; укрепляют печень; улучшают пищеварение. Но чтобы получить необходимый эффект, курс лечения должен длиться не менее 14 дней, поэтому перед поездкой стоит озаботиться выбором места проживания. Лечение в Трускавце –...
АФИША
061.ua собрал для вас 10 причин, почему стоит остаться в Запорожье на выходных - 21 и 22 сентября. Все они собраны в хронологическом порядке :)  Причина №1 : выставка «Мелодія польоту»   «Мелодия полета» - выставка о птицах, музыке и вдохновении. Здесь можно насладиться приятной атмосферой полета и пения птиц, прослушать музыкальные произведения таких известных композиторов и музыкантов как Оливье Мессиан, Роберт Шуман и Джими Хендрикс, увидеть птиц не тол...
Общество
Вчера, 19 сентября, в системе электронных торгов «Prozorro» было обнародовано дополнительное соглашение к основному договору подряда капитального строительства нового корпуса блока дистанционной лучевой терапии в Запорожском онкодиспансере. В допсоглашении говорится об изменении календарного графика выполнения работ, передает 061. Так, изначально подготовку территории под строительство, испытание свай и укладка фундаментов должна была проходить еще в июле...
Общество
Запорожские аграрии утроили протестную акцию на трассе "Харьков-Симферополь". Работники сельского хозяйства выступили против продажи земли иностранцам. Об этом сообщают в пресс-службе Нацполиции области, передает 061. Аграрии митинговали вдоль трассы неподалеку от Васильевки с 11.30. С национальными флагами, уликами и в комбинезонах пасечников участники акции протестовали против продажи земли иностранцам.  По информации полиции акция была немногочисленной...
Партнерский спецпроект
В Украине очень много хороших дел и проектов стали возможны только благодаря грантам и общественным организациям. Однако, случается так, что приходится подтачивать проекты под желания грантодателя - этот компромисс помогает движению выжить и в определенной мере выполнить цели, но иногда очень сильно бьет по мотивации. Организация «STUDENA» занимается воплощением культурно-просветительских и правозащитных проектов. Ее участники и участницы работают для сни...
Новости по теме
Запорожский крановщик создает деревянных роботов, размером с человека: интервью с мастером
Таблетка от боязни высоты: как команда запорожцев уже 15 лет развивает Rope Jumping
Італієць, що поставив вимогу персоналу своєї тратторії обслуговувати українською: “Я не очікував аж такого напливу клієнтів”
“На моих церемониях плачут даже официанты”: запорожанка Елена Ярошенко о том, как она открыла свадебное агентство
История о том, как запорожский юрист увлекся фотосъемкой и основал первый в мире военный фотобанк
Как превратить хобби в бизнес: история запорожских ребят, которые открыли веломагазин
Для тех, кому лень готовить: как двое запорожских спортсменов организовали сервис по доставке правильной еды
Организатор “Rumbambar design-market”: “Мы хотим, чтобы запорожцы носили украинские бренды и знали, где их купить”
"Когда она завелась - я заплакал": история запорожца, который 8 лет собирал BMW 30-х годов
Из коммунальщика в пивовары: история запорожца, который уволился из “Водоканала” и начал варить крафтовое пиво