Свободный микрофон: Олесь Барлиг о журналистике и искусстве

В эту среду автором "Свободного микрофона" стал запорожский журналист, культурный деятель, поэт и актер Олесь Барлиг. 

Мистецтво і журналістика: між мухами та котлетами

«Яке мистецьке життя в місті, таке і його висвітлення» – схожі судження вже багацько років доводиться чути ледь не з кожної  запорізької праски. Й справді, що ми очікуємо від журналістських матеріалів на цю тему? Яким стандартам вони мають відповідати? Чи існують інструменти впливу на якість цих текстів? Це те, про що ми замислюємося час від часу, заходимо в цих міркуваннях до розпачливих та песимістичних діагнозів і відшукуємо у цій безвиході деяку розраду. Мовляв, «все одно не на часі». Бо, зрештою, яке мистецтво? У нас тут з Дніпра воду страшно пити, вночі кватирку не відкриєш – сморід від заводів у квартиру лізе, в місті високі показники онкологічних захворювань, а в області – ВІЛ-позитивних людей, та головне – досі триває війна. «Давайтє рєшим отето всьо, а вже потім візьмемось за ваших художників». І тут хоч лоба собі розбий із аргументами, що для постіндустріального суспільства, яке здає до музеїв свою важку промисловість як пережиток 20-го століття, важливо шукати альтернативні засоби прибутку та наповнення бюджету. А це, чи не в першу чергу, мережа послуг з розваг і дозвілля (й головне, звісно, внутрішній туризм – ще один «какой такой павлін-мавлін?» для Запоріжжя і запоріжців), де одну з головних ролей відіграють мистецькі івенти.

Так сталося, що, як телевізійний редактор, я – той, хто створює медійний продукт, а як культуртрегер, письменник і голова літературного клубу – той, чиї події стають медійним продуктом. Тому, гадаю, ці дві опції погляду на проблему дають мені можливість висловитися одразу від двох «цехів». Отже, починаю:

Лупайте сю сансару – пічєнькі вам у поміч!

Працівники різних інституцій (музеїв, галерей, концертних майданчиків, фестивалів etc) нерідко нарікають на низьку ерудицію журналістів та й загалом – банальне нерозуміння предмету висвітлення. Внаслідок цього виникають не лише фактологічні помилки, а часто й цілковита нісенітниця, за яку потім соромно самим представникам цих установ. Доходить до того, що деякі з них принципово відмовляються від будь-якого спілкування із журналістами.

Відкинемо загальну проблему – халатність та непрофесійність медівників, і поговоримо про інше. Відділи новин на провінційному ТБ – це нескінченний потік кадрів. Ледь не щороку хтось приходить новий і хтось іде. Приходять здебільшого одразу ж після студентської парти, маючи конспектні уявлення про журналістику. Йдуть, як правило, попрацювавши 3-4 роки, здобувши такі-сякі навички, щоб знайти кращу роботу, часто у іншому місті. Ці 3-4 роки – біганина в колесі подій із виробничою нормою від двох до трьох сюжетів на день. Зранку ти біжиш знімати бєзсмислєнноє і бєзпощадноє засідалово в мерії, в обід (так, саме в обід, перехопивши по дорозі гастритну булочку) висвітлюєш проблеми пожильців, у яких п’ять років не працює ліфт, а ввечері маєш ще зйомку виставки картин. У цій нескінченній подієвій сансарі починаєш сприймати будь-які теми, як загальне робоче тло (ледь втримався від фрейдистської описки «зло»). Чи зацікавлене керівництво цих журналістів у тому, щоб освітній рівень  підлеглих у темах, що вони висвітлюють, зростав? Ні. Чи вмотивовані у цьому самі працівники ТБ? У більшості випадків також ні. Чому? Ну, якщо відкинути романтику та шляхетні наміри в погляді на свою професію і мислити у суто матеріальних категоріях – вони не бачать, як у Запоріжжі можна монетизувати ці отримані знання та навички.

Є, звісно, ще ті, хто серед інших тем надають перевагу мистецьким і намагається, наскільки це дозволяє загальний розклад виїздів, переважно висвітлювати їх. Головна причина цього банальна, як пакетик смаженого насіння – їх приваблює чарівний світ мистецтва, всі ці незвичні люди, які створюють щось «прекрасне», незрозуміле і хвилююче. А ще на таких здибанках часто бувають всілякі няшні смаколики (колдовство в бокалє і пічєнькі, знову ж таки). Хотілося б сподіватися, що колись це тусування призведе до якогось якісного рівня. Перебування у певному комунікативному середовищі створить необхідну понятійну базу, усвідомлення її адекватного вжитку, пробудить інтерес до власне мистецтва як системи знаків і символів, які ти, як особистість, можеш зчитувати в оригінальному значенні чи перекодовувати під свій індивідуальний погляд. Але у мене такої надії немає. Все починається з пічєньок і закінчується вигулом суконь, капелюшків і нових татушек.

Зрештою, що ви взагалі очікували від новинарних творів? Показали вам картини на виставці? Прес-реліз переповіли? Вот і чуднєнько… До інших жанрів молодняк, як правило, в редакціях усе одно не допускають.

Метри і дециметри на варті стабільності та пічалькі

Після кількох тез про молодший батальйон «висвітлювачів» поговоримо про старшу гвардію. Її можна розподілити на дві основні групи.

Перша – найбільша. Це люди, які давно засвоїли золоте правило життя: «І це також пройде». Пройде все і колись буде інше, щоб також потім пройти та розчинитися у безвісті небуття: схвальні відгуки, критичні зауваження, зарплата, начальство, місце роботи, а головне – мистецькі події і самі митці. Жодного фанатизму. Роби, що маєш робити. Залишайся максимально в межах своєї зони комфорту. Матеріали цих авторів здебільшого нейтральні, але в розширеному форматі: відбулося те-то, прийшли ті-то, було цікаво. Можуть містити кілька ємких художніх фраз, що лишають після ознайомлення легкий післясмак «частки вкладеної душі». Нерідко їхні тексти хвалебні. Хтось скаже, це тому, що місто у нас маленьке, всі один одного знають, тому нашо ці «чвари» і «Хіба тобі шкода було написати щось хороше про ту виставу? Невже конче було випендрюватись?». Та й хто там знає, що буде завтра – раптом ще доля змусить прийти до цих людей на поріг корку хліба попросити? Але, думаю, усе ж причина в іншому. Оскільки «і це теж пройде», то навіщо робити собі нерви? Зрештою, має ж бути якийсь позитивчик у всьому – навколо й так тиску не бракує.

Є ще одна (щоправда, менша) категорія, яку я називаю: «врєжим правду матку!». Їм набридла навколишня фальш і суцільне схвалення усього. Їм  здається, що в цьому полягає їхня місія – сказати те, що іншим бракує духу озвучити. Тільки їхня «правда» якась безглузда. Пісочать вони не мистецький процес, а ледь не із юнацьким максималізмом «місто», «запоріжців», «суспільство», подекуди чиновників (не адресно, з перерахуванням і аналізом їхніх помилок, а взагалі, в абстрактно-філософських категоріях). З того всього витікає, що ми (запоріжці) байдужі, не ініціативні, кожен мешкає у своїй мушлі, наші хати скраю, не підтримуємо наших геніїв, бла-бла-бла… Пам’ятаю, як студентами ми вели такі розмови за пляшкою вина, що Запоріжжя місто безвиході й звідси треба тікати, бо боно не дає шансів і пожирає людські долі. Читати це зараз нудно і нецікаво. Я хочу бачити матеріали про непересічні, яскраві, прогресивні мистецькі проекти, що виникають в місті за останні два роки, – але не бачу цих журналістів на таких заходах, вони не пишуть про них. Бо живуть у своїй мушлі із щільно укладеною картиною світу, в якій цим новітнім проектам просто нема місця. Я хочу прочитати відверту критику посередніх і тривіальних мистецьких проектів, які висвітлює та схвалює більшість. Але вони не роблять таких матеріалів.

Вопщєм, ось в такому інформаційному полі, що реагує на мистецьке життя, ми і живемо. І жодних змін у цьому в найближчі 5 років я не бачу. Сьогодні друковані ЗМІ апріорі не можуть бути майданчиком для такої еволюції. Телевізійні канали – можуть, але, в силу кількох чинників, навряд чи стануть. Є певні позитивні очікування від блогерської культури, однак на сьогодні в Запоріжжі немає жодного блогера, який би спеціалізувався на тверезому аналізі суто мистецького продукту.

PS. Звісно, я проти всіляких узагальнень. Всесвіт багатоваріативний. Кожна людина – індивідуальна. Всі ми значно складніші за ті бирки, що на нас навішують.

PSS. Сам я належу до дециметрів, які з шаурмою та міцною кавою в руках твердо впевнені: «І це також пройде».

Олесь Барліг

***

Напомним, что "Свободный микрофон" - это рубрика, в которой каждый может свободно высказаться о том, что его волнует, интересует, печалит и радует из происходящего в городе. 

Правила "Свободного микрофона" такие:

  • - Запрещена политическая агитация и коммерческая реклама
  • - Запрещены призывы к насилию, дискриминации, свержению государственного строя и прочий сепаратизм
  • - Запрещена нецензурная лексика
  • - Текст должен касаться Запорожья и области 
  • - Все остальное - разрешено 

Мнение редакции 061 может не совпадать с мнением авторов. Мы предоставляем им полную свободу в выборе темы и средствах выражения своей мысли, никакой цензуры.

Читайте также: 

Барлиг журналистика искусство
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Инцидент произошел сегодня утром на перекрестке ул. Победы и Тюленина. 22-летний парень, находясь за рулем "Славуты", превысил скорость и врезался в опору моста.  Об этом сообщае пресс-служба патрульной полиции, передает 061.  В результате столкновения авто получило поврежденияи  водителю помощь медиков не понадобилась. Составлен админпротокол,  изъято водительское удостоверение.  Читайте также: В последний день октября состоится сессия горсовета
Общество
33-я сессия Запорожского городского совета состоится 31 октября. Дата традиционно приходится на среду. Соответствующее распоряжение подписал мэр города Владимир Буряк. В основной повестке дня по состоянию на 20 октября 27 вопросов, большая часть из которых касается корректировок бюджетных программ. Однако ближе ко дню голосования в повестке могут появится дополнительные вопросы. Так на прошлой сессии рассматривали судьбу Запорожского дуба. С тем, как прохо...
Общество
До конца года чиновники Запорожского городского совета обучатся пользоваться системой электронного документооборота MegapolisDoc.Net. Ее внедрение начнется в 2019 году. Об этом говорится в соответствующем проекте решения исполкома. Первыми систему опробуют архивное управление, департамент правового обеспечения, управление внутренней политики, районные администрации, департаменты экономики, коммунальной собственности, финансов, управление по вопросам эколог...
Общество
Акваторию Азовского моря начал патрулировать охранный корабль “Донбасс” - крупнейший охранный катер с экипажем в 30 человек. Об этом сообщают в Госпрогранслужбе Украины. Катер базируется в Мариупольском отряде охраны. Здесь же на Азовском судоремонтном заводе был выполнен его ремонт. В Госпогранслужбе отмечают, что в работах по восстановлению “Донбасса” принимал участие и его экипаж. Модель пограничного сторожевого катера была разработана в 1960-х годах. В...
Происшествия
В Бердянске водитель “Таврии”, совершая левый поворот из крайнего правого ряда, спровоцировал столкновение с Daewoo Lanos. Об этом сообщает “ПроБердянск”, уточняя, что водитель “Таврии” получил права несколько месяцев назад. Авария произошла на Мелитопольском шоссе в районе улицы Промышленной. В результате ДТП многочисленные травмы получил сам водитель “Таврии”, а также его пассажир. Читайте также: В Хортицком районе из-за аварии коллектора в Днепр стекают...
Происшествия
В Хортицком районе Запорожья из-за аварии канализационного коллектора нечистоты стекают в Днепр. Видео прислали читатели 061. По их информации, коллектор забился, и в данный момент поток из него нарастает. Последствия аварии засняты в районе улицы Воронежской на склоне Днепра напротив острова Байда. Читайте также: В Запорожье гриппом и ОРВИ заболелил более 3 тысяч человек
Происшествия
Корпусы гранат "РГД -5" и "Ф-1" и 60 патронов - этот арсенал ранее осужденный житель Запорожья положил в коробку и отправился к почтовому отделению в Хортицком районе. Об этом сообщили в отделе коммуникаций ГУ НП. Правоохранители изъяли гранаты и патроны. Начато уголовное производство по ч. 1 ст 263 УК Украины.  В полиции говорят, что за 9 месяцев этого года сообщили о подозрении в совершении преступления, связанного с незаконным оборотом оружия 238 гражда...
Общество
На прошлой неделе в Запорожье медики зафиксировали  3 399 случаев заболевания гриппом и острыми респираторными вирусными инфекциями. Об этом сообщает пресс-служба Запорожского областного лабораторного центра МОЗ Украины. Тем не менее, это на 11% меньше, чем неделей ранее. Большинство заболевших (60,4%) - дети, из которых 27,1% - школьники. Пока показатели заболеваемости не превышают эпидемический порог - они ниже на 35,1%.  Кроме того, в Запорожье делают п...
Курьез
Мелитопольский горрайонный суд рассмотрел дело об исправлении имени жительницы Мелитополя.  Об этом сообщает местное издание "РИА-Мелитополь".  В суд обратилась жительница Мелитополя по имени Жуллета. Она рассказала, что в Пенсионном фонде ей отказали в выплате пенсии из-за ошибки кадровика предприятия, где она работала много лет. Как оказалось, ее оформили как "Жульета". Таким образом, в документах получилось несоответствие.  Суд принял решение в пользу и...