Свободный микрофон: Олесь Барлиг о журналистике и искусстве - 061.ua

Свободный микрофон: Олесь Барлиг о журналистике и искусстве

В эту среду автором "Свободного микрофона" стал запорожский журналист, культурный деятель, поэт и актер Олесь Барлиг. 

Мистецтво і журналістика: між мухами та котлетами

«Яке мистецьке життя в місті, таке і його висвітлення» – схожі судження вже багацько років доводиться чути ледь не з кожної  запорізької праски. Й справді, що ми очікуємо від журналістських матеріалів на цю тему? Яким стандартам вони мають відповідати? Чи існують інструменти впливу на якість цих текстів? Це те, про що ми замислюємося час від часу, заходимо в цих міркуваннях до розпачливих та песимістичних діагнозів і відшукуємо у цій безвиході деяку розраду. Мовляв, «все одно не на часі». Бо, зрештою, яке мистецтво? У нас тут з Дніпра воду страшно пити, вночі кватирку не відкриєш – сморід від заводів у квартиру лізе, в місті високі показники онкологічних захворювань, а в області – ВІЛ-позитивних людей, та головне – досі триває війна. «Давайтє рєшим отето всьо, а вже потім візьмемось за ваших художників». І тут хоч лоба собі розбий із аргументами, що для постіндустріального суспільства, яке здає до музеїв свою важку промисловість як пережиток 20-го століття, важливо шукати альтернативні засоби прибутку та наповнення бюджету. А це, чи не в першу чергу, мережа послуг з розваг і дозвілля (й головне, звісно, внутрішній туризм – ще один «какой такой павлін-мавлін?» для Запоріжжя і запоріжців), де одну з головних ролей відіграють мистецькі івенти.

Так сталося, що, як телевізійний редактор, я – той, хто створює медійний продукт, а як культуртрегер, письменник і голова літературного клубу – той, чиї події стають медійним продуктом. Тому, гадаю, ці дві опції погляду на проблему дають мені можливість висловитися одразу від двох «цехів». Отже, починаю:

Лупайте сю сансару – пічєнькі вам у поміч!

Працівники різних інституцій (музеїв, галерей, концертних майданчиків, фестивалів etc) нерідко нарікають на низьку ерудицію журналістів та й загалом – банальне нерозуміння предмету висвітлення. Внаслідок цього виникають не лише фактологічні помилки, а часто й цілковита нісенітниця, за яку потім соромно самим представникам цих установ. Доходить до того, що деякі з них принципово відмовляються від будь-якого спілкування із журналістами.

Відкинемо загальну проблему – халатність та непрофесійність медівників, і поговоримо про інше. Відділи новин на провінційному ТБ – це нескінченний потік кадрів. Ледь не щороку хтось приходить новий і хтось іде. Приходять здебільшого одразу ж після студентської парти, маючи конспектні уявлення про журналістику. Йдуть, як правило, попрацювавши 3-4 роки, здобувши такі-сякі навички, щоб знайти кращу роботу, часто у іншому місті. Ці 3-4 роки – біганина в колесі подій із виробничою нормою від двох до трьох сюжетів на день. Зранку ти біжиш знімати бєзсмислєнноє і бєзпощадноє засідалово в мерії, в обід (так, саме в обід, перехопивши по дорозі гастритну булочку) висвітлюєш проблеми пожильців, у яких п’ять років не працює ліфт, а ввечері маєш ще зйомку виставки картин. У цій нескінченній подієвій сансарі починаєш сприймати будь-які теми, як загальне робоче тло (ледь втримався від фрейдистської описки «зло»). Чи зацікавлене керівництво цих журналістів у тому, щоб освітній рівень  підлеглих у темах, що вони висвітлюють, зростав? Ні. Чи вмотивовані у цьому самі працівники ТБ? У більшості випадків також ні. Чому? Ну, якщо відкинути романтику та шляхетні наміри в погляді на свою професію і мислити у суто матеріальних категоріях – вони не бачать, як у Запоріжжі можна монетизувати ці отримані знання та навички.

Є, звісно, ще ті, хто серед інших тем надають перевагу мистецьким і намагається, наскільки це дозволяє загальний розклад виїздів, переважно висвітлювати їх. Головна причина цього банальна, як пакетик смаженого насіння – їх приваблює чарівний світ мистецтва, всі ці незвичні люди, які створюють щось «прекрасне», незрозуміле і хвилююче. А ще на таких здибанках часто бувають всілякі няшні смаколики (колдовство в бокалє і пічєнькі, знову ж таки). Хотілося б сподіватися, що колись це тусування призведе до якогось якісного рівня. Перебування у певному комунікативному середовищі створить необхідну понятійну базу, усвідомлення її адекватного вжитку, пробудить інтерес до власне мистецтва як системи знаків і символів, які ти, як особистість, можеш зчитувати в оригінальному значенні чи перекодовувати під свій індивідуальний погляд. Але у мене такої надії немає. Все починається з пічєньок і закінчується вигулом суконь, капелюшків і нових татушек.

Зрештою, що ви взагалі очікували від новинарних творів? Показали вам картини на виставці? Прес-реліз переповіли? Вот і чуднєнько… До інших жанрів молодняк, як правило, в редакціях усе одно не допускають.

Метри і дециметри на варті стабільності та пічалькі

Після кількох тез про молодший батальйон «висвітлювачів» поговоримо про старшу гвардію. Її можна розподілити на дві основні групи.

Перша – найбільша. Це люди, які давно засвоїли золоте правило життя: «І це також пройде». Пройде все і колись буде інше, щоб також потім пройти та розчинитися у безвісті небуття: схвальні відгуки, критичні зауваження, зарплата, начальство, місце роботи, а головне – мистецькі події і самі митці. Жодного фанатизму. Роби, що маєш робити. Залишайся максимально в межах своєї зони комфорту. Матеріали цих авторів здебільшого нейтральні, але в розширеному форматі: відбулося те-то, прийшли ті-то, було цікаво. Можуть містити кілька ємких художніх фраз, що лишають після ознайомлення легкий післясмак «частки вкладеної душі». Нерідко їхні тексти хвалебні. Хтось скаже, це тому, що місто у нас маленьке, всі один одного знають, тому нашо ці «чвари» і «Хіба тобі шкода було написати щось хороше про ту виставу? Невже конче було випендрюватись?». Та й хто там знає, що буде завтра – раптом ще доля змусить прийти до цих людей на поріг корку хліба попросити? Але, думаю, усе ж причина в іншому. Оскільки «і це теж пройде», то навіщо робити собі нерви? Зрештою, має ж бути якийсь позитивчик у всьому – навколо й так тиску не бракує.

Є ще одна (щоправда, менша) категорія, яку я називаю: «врєжим правду матку!». Їм набридла навколишня фальш і суцільне схвалення усього. Їм  здається, що в цьому полягає їхня місія – сказати те, що іншим бракує духу озвучити. Тільки їхня «правда» якась безглузда. Пісочать вони не мистецький процес, а ледь не із юнацьким максималізмом «місто», «запоріжців», «суспільство», подекуди чиновників (не адресно, з перерахуванням і аналізом їхніх помилок, а взагалі, в абстрактно-філософських категоріях). З того всього витікає, що ми (запоріжці) байдужі, не ініціативні, кожен мешкає у своїй мушлі, наші хати скраю, не підтримуємо наших геніїв, бла-бла-бла… Пам’ятаю, як студентами ми вели такі розмови за пляшкою вина, що Запоріжжя місто безвиході й звідси треба тікати, бо боно не дає шансів і пожирає людські долі. Читати це зараз нудно і нецікаво. Я хочу бачити матеріали про непересічні, яскраві, прогресивні мистецькі проекти, що виникають в місті за останні два роки, – але не бачу цих журналістів на таких заходах, вони не пишуть про них. Бо живуть у своїй мушлі із щільно укладеною картиною світу, в якій цим новітнім проектам просто нема місця. Я хочу прочитати відверту критику посередніх і тривіальних мистецьких проектів, які висвітлює та схвалює більшість. Але вони не роблять таких матеріалів.

Вопщєм, ось в такому інформаційному полі, що реагує на мистецьке життя, ми і живемо. І жодних змін у цьому в найближчі 5 років я не бачу. Сьогодні друковані ЗМІ апріорі не можуть бути майданчиком для такої еволюції. Телевізійні канали – можуть, але, в силу кількох чинників, навряд чи стануть. Є певні позитивні очікування від блогерської культури, однак на сьогодні в Запоріжжі немає жодного блогера, який би спеціалізувався на тверезому аналізі суто мистецького продукту.

PS. Звісно, я проти всіляких узагальнень. Всесвіт багатоваріативний. Кожна людина – індивідуальна. Всі ми значно складніші за ті бирки, що на нас навішують.

PSS. Сам я належу до дециметрів, які з шаурмою та міцною кавою в руках твердо впевнені: «І це також пройде».

Олесь Барліг

***

Напомним, что "Свободный микрофон" - это рубрика, в которой каждый может свободно высказаться о том, что его волнует, интересует, печалит и радует из происходящего в городе. 

Правила "Свободного микрофона" такие:

  • - Запрещена политическая агитация и коммерческая реклама
  • - Запрещены призывы к насилию, дискриминации, свержению государственного строя и прочий сепаратизм
  • - Запрещена нецензурная лексика
  • - Текст должен касаться Запорожья и области 
  • - Все остальное - разрешено 

Мнение редакции 061 может не совпадать с мнением авторов. Мы предоставляем им полную свободу в выборе темы и средствах выражения своей мысли, никакой цензуры.

Читайте также: 

Барлиг журналистика искусство
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Военное положение в десяти областях страны, в том числе, и Запорожской, было введено в 9.00 28 ноября. По словам главы государства, жить в особом правовом статусе часть страны будет до 26 декабря. Введение военного положения представители власти называют не иначе, как вынужденной мерой, принятой исключительно с целью защиты территории и в качестве ответа на открытую агрессию со стороны РФ. Решили собрать все изменения, которые произошли в области за две не...
Происшествия
ЧП произошло в центре Запорожья, в районе бульвара Шевченко. Фотографии, рухнувшей с балкона, лепнины опубликовал на своей странице в Faebook житель Запорожья Вадим Ремвель.  "Прогуливаясь, смотрите на верх.....На бульваре Шевченко в Запорожье бетонный кусок балкона упал на тротуар и чуть не убил пешеходов. На этот раз Слава Богу без жертв. Где гарантии что завтра никого не убьёт? Может пора переводить в порядок жилфонд Запорожья?", - написал он.  Что стал...
Общество
Сегодня, 9 декабря, в Запорожье на площади Фестивальной около сотни иудеев собрались, чтобы отметить Хануку.  Об этом сообщает корреспондент 061.  На площади установили несколько метровую Ханукию. Свечи на которой с помощью вышки по очереди, зажигали представители еврейской общины.   Главный раввин региона Нохум а-Коэн Эрентрой отметил, что свечи зажигают сегодня во всеми мире. Он поздравил всех с праздником и пожелал мира.  В Запорожье проживает около 10...
Общество
В Запорожье открылись елочные базары. В этом году, также, как и в прошлом, в городе их будет порядка сотни.  Корреспонденты 061 узнали, во сколько обойдется "живое" новогоднее деревце запорожцам.  Коммунарский район, ул. Сытова (район супермаркета "Варус"). Елочный базар работает тут последние года три. В этом году запорожцам предлагают сосны их Харьковского лесничества и елочки из Закарпатья.  На каждом дереве должна быть бирка со штрих кодом, по которому...
Происшествия
ЧП произошло ночью, на острове Хортица. Информация о том, что на острове Хортица, рядом с недостроенными мостами, горит металлический киоск, поступила в Службу "101" в 20.40. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС. На место происшествия выехало 9 спасателей и 2 единицы техники. Полностью ликаидировать пожар удалось около полуночи.  Причины возгорания на данный момент не известны. Начато расследование.  К слову, это не первый пожар на недостроенных мостах. В ян...
Общество
Сегодня, 8 декабря, жители Бердянска запустили в море бумажные корабли. Флешмоб под названием "Воля і море" прошла на центральном пляже.  Об этом сообщает местное издание "ПроБердянск".  В мероприятии приняли участие и взрослые, и дети.  "Пока растут и смеются дети, на водах Азовского моря будут запускаться корабли под названием "Бердянск", - говорят организаторы.  Завтра аналогичная акция пройдет в Никополе.  Как ранее писал 061, 25 ноября Россия захватил...
Общество
Дополнительные поезда будут курсировать с 28 декабря по 12 января. Всего УЗ планирует запустить 30 дополнительных поездов на период новогодних и рождественских праздников. Продажу билетов на данный момент уже открыли на 5 доппоездов.  Об этом сообщает пресс-служба "Укрзализныци", передает 061. Поезд 797/798 Харьков-Запорожье будет курсировать туда и обратно 25 декабря, 1 и 8 января.  Поезд 736 Киев-Запорожье отправится в рейсы 22, 25 и 29 декабря, а также...
Культура
Запорожский фотограф Алексей Толмачов еще раз выиграл в одной из номинаций конкурса от Википедии «Вики любит Землю Украина». Этим достижением поделился сам Толмачов на своей странице в Facebook. На этот раз лучшим снимком, сделанным в Запорожской области, признано фото, которое Толмачов сделал на закате в декабре прошлого года на берегу Хортицы.  Фотограф уже трижды побеждал в конкурсе от Википедии. Как рассказал 061 сам Алексей, больше всего он любит фото...
Политика
Глава Запорожской области Константин Брыль обратился в окружной административный суд Киева с иском к столичному управлению Пенсионного фонда, а также СБУ. Об этом на своей странице в Facebook написал журналист Сергей Сидоров.  Пенсионный фонд указан, как должник, а СБУ - соответчик.  "Константин Иванович решил, что ему в "родном" СБУ пенсию неправильно насчитали", - написал Сидоров.  Как ранее писал 061, в декларации за 2017 год указано, что он получил 776...