Здоров’я домашнього улюбленця — насамперед відповідальність власника. Серед обов’язкових процедур, що забезпечують довге й безпечне життя тварини, вакцинація посідає перше місце. Вона допомагає запобігати небезпечним хворобам, підтримати імунітет та захистити не лише улюбленця, а й усіх, хто з ним контактує.
Розглянемо основи вакцинації котів, правила та періодичність, а також відповіді на основні питання, що турбують власників. Але, звісно, в кожному конкретному випадку перед вакцинацією варто звернутися безпосередньо до кваліфікованого ветеринара. Консультації фахівців клініки Терра Вет Харків допоможуть розвіяти усі сумніви щодо процедури, а також сформувати графік щеплень для конкретної тварини.
Навіщо коту вакцинація?
Навіть якщо чотирилапий друг не виходить на вулицю, це не гарантує повного захисту від інфекцій. Віруси можуть потрапити в дім разом з взуттям людини, одягом, покупками чи новими речами. А у випадку необхідності візиту до готелю для тварин, грумінгу або оглядів у ветеринара, контакт з іншими тваринами неминучий.
Тому на допомогу приходить комплексна вакцинація кота. Системні щеплення допомагають:
зміцнити імунітет та захистити тварину від небезпечних хвороб;
зменшити ризик епідемії у місцях скупчення декількох тварин;
захистити людину, особливо у випадках сказу.
Крім того, своєчасні щеплення забезпечують впевненість власнику тварини. Значно спокійніше знати, що кіт захищений від небезпек та має міцну імунну систему.
Вакцинація кошенят: перший рік — ключовий
На першому році життя тварини відбуваються основні процеси формування імунного захисту. Саме тому цей період є критично важливим для вакцинації. Власнику потрібно ретельно контролювати щеплення та дотримуватися рекомендованого графіку.
Базова схема вакцинації кошенят виглядає приблизно так:
Вік тварини | Вакцинація |
6-8 тижнів | Перше щеплення від панлейкопенії, каліцивірозу, ринотрахеїту (комплексна вакцинація) |
10-12 тижнів | Повтор комплексної вакцинації + Перше щеплення від сказу |
16 тижнів | Третя доза комплексної вакцини (при потребі та за рекомендацією ветеринара) |
12 місяців | Комплексна ревакцинація + щеплення від сказу |
Важливо розуміти, що тільки після завершення базового курсу вакцинації кошеня вважається повністю захищеним.
Щорічна ревакцинація для підтримки активності захисту
Після початкової вакцинації кошеняти імунітет з часом слабшає. Тому щорічна ревакцинація — це не примха, а необхідність. Щороку повторюються щеплення від таких небезпечних хвороб: панлейкопенія чи котяча чума, каліцивіроз, рінотрахеїт чи герпесвірус.
Особливої уваги власників тварин заслуговує вакцинація від сказу. З огляду на тотальну небезпеку захворювання, смертельний вирок для тварини, ризик епідемії, а також серйозну можливість зараження людей щеплення від сказу є обов'язковим у багатьох країнах світу. Зокрема, вимога вакцинації від сказу прописана у чинному українському законодавстві. Крім того, з огляду на стан конкретної тварини, особливості її життя та специфіку породи ветеринарний лікар може призначити додаткові вакцини. Наприклад, від хламідіозу чи лейкозу.
Щорічна ревакцинація тварин зазвичай поєднується з профілактичним оглядом. Це не тільки обов’язкова процедура перед щепленням, а й гарна нагода перевірити загальний стан здоров’я кота чи виявити приховані захворювання на ранніх стадіях.
Головна увага щепленню від сказу
Сказ — це вірусне захворювання, яке у 100% випадків смертельне для тварин і приховує високу небезпеку для людей. Передається через укуси, подряпини або слину інфікованої тварини. При цьому не потрібен навіть прямий контакт з носієм захворювання. Збудники сказу зберігають свою життєздатність навіть при переміщенні на підошвах взуття або колесах авто. Достатньо контакту зі слизовими оболонками й захворювання вже проникає в організм.
Сьогодні в Україні фіксується підвищена кількість зараження тварин, є випадки навіть з людьми. Це зумовлено розмиттям умовних кордонів між дикою природою та містами. Переносники захворювання, зокрема, кажани, їжаки та лисиці все частіше зустрічаються навіть у густонаселених районах мегаполісів. А отже несуть із собою ризики зараження.
Щеплення від сказу обов’язкове з декількох причин:
законодавчі вимоги в Україні;
захист членів родини, особливо дітей;
можливість подорожей або участі у виставках;
запобігання епідеміям.
Запитання про вакцинацію та відповіді на них
Питання щеплення досить серйозно турбують відповідальних власників котів. Розберемо декілька основних.
Чи потрібно вакцинувати дорослого кота, якого не щеплювали раніше?
Так. Навіть дорослій тварині варто пройти базовий курс вакцинації. Імунна система у зрілому віці здатна сформувати захист. Головне дотримуватись графіка, який призначить ветеринар.
Чи можна вакцинувати хворого кота?
Ні. Спочатку потрібно вилікувати тварину, стабілізувати стан, і тільки після цього робити щеплення. Вакцинація під час хвороби може бути неефективною або навіть небезпечною.
Що робити коли кіт боїться уколів?
Сучасні вакцини мають мінімальний об’єм і вводяться дуже швидко. Ветеринари центру Терра Вет мають свій підхід до кожної тварини, виконують щеплення обережно та без стресу.
Чи потрібен аналіз крові перед щепленням?
Для здорових тварин це необов’язково. Але якщо є підозри на інфекцію, слабкий імунітет чи хронічну хворобу, то лікар після огляду призначає аналізи з метою уникнення ускладнень.
Тож, для впевненості у здоров’ї кота та запобіганні хворобам звертайтеся до фахівців Терра Вет для консультації та щеплень.