Все більша кількість українців останнім часом практикує життя в кредит. Цей факт відзначають не тільки фінансові дані, але і психологи. Фахівці розглядають розігрів кредитоманію як одну з форм психологічної залежності.

Не важливо, від кого ми перейняли потреба жити в кредит – від наших закордонних сусідів чи це просто бажання дозволити собі те, чого раніше ми не мали. І не так вже важливі плюси і мінуси такого життя, які відчути на собі можна, взявши кредит готівкою у банку. Важливо те, що фінансова неграмотність сьогодні може призвести до трагедії у майбутньому! Щоб цього не сталося з вами і вашими близькими, слід знати, що таке кредитоманія, як її розпізнати і як не стати її жертвою.

Головною ознакою кредитоманії є той факт, що вже маючи один або декілька діючих кредитів, людина бере ще один, і ще один, і ще... Кредитоманом можна назвати й того людини, який для погашення старого кредиту оформляє новий. Або що ще гірше, коли людина вже не в змозі виплачувати свої кредити, і його борг зростає подібно сніжному кому.

Формується кредитна залежність під дією реклами, коли красива дівчина (хлопець, сімейна пара) з екрана телевізора закликають здійснити свої мрії всього за один візит в банк. Це так просто! Але в рекламі, так і в банку теж, вам не скажуть про те, що, здійснивши свою мрію, вам доведеться болісно і довго повертати банку борг і відсотки по ньому. А ще в рекламі нічого не говориться про те, що в наш непростий час вам потрібно мати стабільний заробіток і міцне здоров'я для того, щоб дозволити собі розкіш взяти кредит на здійснення цієї самої мрії.

Життя в кредит, як правило, віддають перевагу люди, які люблять витрачати гроші. У той час як ті, хто воліє робити накопичення, навряд чи трапляться на цю вудку. Значну частину кредитоманів складають ті люди, яким для загального визнання їхнього успіху потрібні брендові речі, дорога машина, відпочинок за кордоном. На це все терміново потрібні гроші, які далеко не кожен може заробити. Ось тоді і йдуть в банк за черговим кредитом, не думаючи про те, як цей кредит потім повертати.

Слід сказати і про те, що більшу частину кредитоманів складають жінки. Вони, на відміну від чоловіків, можуть за першим бажанням звернутися в банк за грошима або скористатися кредитною карткою. Чоловіки ж більш виважено підходять до питання про покупку дорогої речі. Якщо вони і беруть кредит, то для чогось ґрунтовного, наприклад, для покупки машини або квартири.

На жаль, люди, які з легкістю приймають рішення взяти черговий кредит, рідко замислюються про наслідки своїх необдуманих дій, найбільш очевидне з яких – боргова яма. А це така ж проблема як комп'ютерна залежність, ігроманія і т. д.

Все вищесказане, однак, не варто трактувати як строго негативне ставлення до кредитів. Адже нерідкі випадки, коли кредит дійсно необхідний. І ось тоді, зваживши всі «за» і «проти», слід порівняти пропозиції декількох банків і вибрати найбільш вигідну. Адже Не дарма кажуть: береш гроші в борг чужі, а віддаєш свої.