Релігія і соціум для нових працівників в Ізраїлі

Робота в ІзраїліНасамперед, варто зазначити, що жодної “монолітної єврейської нації” не існує не тільки юридично, але й релігійно. Для заробітчанина це значить, насамперед, що йому треба буде адаптовуватись до конкретно тієї частини ізраїльського суспільства, де він намагатиметься працювати. Адже різниця між ашкеназами, сефардами, мізрахами, друзами, ізраїльськими арабами (різних конфесій), християнами та ще безліччю соціальних груп часом просто величезна.

Відсутність формальної етнічної єдності компенсується глибоким проникненням юдаїзму у всі сфери суспільного життя, навіть не враховуючи ортодоксальних хасидів та інших. Якщо заробітчанин захоче створити сім’ю — він повинен або діяти згідно Тори, або виїжджати з країни і вже там “розписуватися”. Аналогічними правами наділені певні християнські та мусульманські конфесії, але в цілому світський шлюб в Ізраїлі відсутній. Також вплив юдаїзму позначається в якості фактично повної зупинки суспільного життя на час шабату та релігійних свят. У “день відпочинку” працюють тільки МНС та подібні служби, багато сервісів просто вимикають від живлення і т.д. Релігійні ортодокси мають повне право на окремий сервіс, забезпечений законодавством.

Величезним плюсом для мігранта є те, що сучасний іврит дуже стандартизований і постійно модернізується. Сталася така ситуація через те, що він використовувався багато віків лише як мова богослужіння, якій не розмовляли в побутф. Тож, попри всю строкатість ізраїльського суспільства, вивчення “шкільного” івриту дасть змогу порозумітися практично з будь-яким співрозмовником в Ізраїлі. Але мову потрібно вчити від самого початку: хоча всі програмісти вільно володіють англійською, побудувати кар’єру без знання івриту просто неможливо. Це стосується як “білих комірців”, так і простого фермера.

Характерною рисою місцевого соціуму є його неймовірна локальність. Для порівняння: населення Ізраїля практично рівне населенню разом узятих Київської та Харківської агломерацій, а його площа майже в 30 разів менша за площу України, ще й майже половина її припадає на пустелю Негев. Таке “велике село” означає дуже щільне знайомство роботодавців, що вимагає від заробітчанина практично ідеальної кредитної та візової історії. В разі серйозних систематичних порушень закону про працевлаштування в Ізраїлі можна забути, адже перевіряється це неймовірно легко.